Weihnachtsmarkt na Placu Aleksandra

Weihnachtsmarkt am Alexanderplatz

Plac Aleksandra jest miejscem spotkań przez cały rok. Turyści, nocujący we wschodnich dzielnicach, często od niego zaczynają zwiedzanie miasta. Dlatego też nie należy się dziwić, że w przedświątecznym okresie jest tu sporo ludzi. Dogodne położenie przy jednym z największych węzłów komunikacyjnych Berlina zachęca przejezdnych do krótkiej przerwy na kolorowo oświetlonym placu. W piątkowe i sobotnie wieczory jest tu naprawdę tłoczno. Jest również nieznacznie drożej niż na innych jarmarkach.

Świąteczne akcenty

Największą uwagę zwraca jasno podświetlona i stylizowana na historyczną karuzela dla dzieci. Tuż obok stoi największa świąteczna piramida w Europie, której parter i pierwsze piętro jest jednocześnie barem. Lodowisko, tor do curlingu, gospoda Partyhaus vom Nikolaus i ponad 100 wystawców uatrakcyjnią czas wszystkim, którzy zdecydują się na docenienie zimowego oblicza zazwyczaj pustawego Placu Aleksandra.

A co na stoiskach?

Oferta handlarzy jest tylko częściowo świąteczna i tradycyjna. Są przeróżne egzotyczne wyroby z drewna, sporo biżuterii, berlińskie pamiątki i ubrania. Mimo to jest duża szansa na złapanie sympatycznego drobiazgu, jako dodatku do głównego prezentu. Osobiście tutaj zawsze wybieram drewniane kulki zapachowe (działają obłędnie). Lubię też landrynki o różnych smakach.

Uwagę zwraca ładny pawilon w kształcie tradycyjnego łuku z bogatą, ale dosyć drogą ofertą drewnianych wyrobów z Rudaw. Dziadki do orzechów, figurki palaczy, piramidy czy łuki na świeczki są kunsztownie wykonane i obok tradycyjnych pojawiają się też współczesne motywy. Podobnie jest w pobliskim pawilonie z bombkami z Lauscha. Zdobione brokatem kule i szyszki sąsiadują z elektrycznymi gitarami i samolotami.

Jedzenia na stoiskach pod dostatkiem, ale propozycje mało wyszukane.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku można uzupełnić je o:

  • grzane wino i tradycyjną kiełbaskę w barze “Pod Piramidą”
  • wizytę w pawilonie z bombkami z Lauscha. Tradycja i kunszt, za które warto zapłacić nieco wyższą cenę

Terminy:

  • lodowisko i Partyhaus otwarte do 1 stycznia 2018

Moim zdaniem:
Gastronomia: **/***
Atrakcje dla dzieci: */***
Świąteczny asortyment: */***
Program na scenie: brak sceny
Uwaga na kieszonkowców!

Alexanderplatz, 10178 Berlin-Mitte
Otwarty: 26 listopada – 26 grudnia 2018
codz. 10.00-22.00, 24 grudnia 10.00-16.00

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.