Show czy Varieté na wieczór w Berlinie?

Przyznam się szczerze, że podczas kilkunastoletniego pobytu w Berlinie, wieczór na pokazie czy show to nie był mój preferowany sposób na spędzenie wolnych chwil. Na wyjście dawałam się namówić zazwyczaj wtedy, gdy występował ktoś znajomy. Czasem otrzymywałam bilety lub je wygrywałam. Towarzyszyłam również moim Gościom lub grupom, które korzystały z moich usług przewodnika. Jest kilka przyczyn mojego dystansu, ale na pewno nie to, że Berlin nie ma interesującej oferty. Wręcz przeciwnie.

Czy wszystkie przedstawienia nadają się dla obcojęzycznych turystów?

Na pewno nie. Celem tego wpisu nie jest jednak wyliczanie wszystkich teatrów w Berlinie, a jedynie miejsc, gdzie regularnie grają show lub rewie przystosowane do wielonarodowej publiczności. Nie jest to również wpis o odbywających się w stolicy Niemiec koncertach.

Show i musicale dużego formatu

Duży format to gwiazdy sceny, widownia z dużą ilością miejsc i, co tu ukrywać, wyższe ceny biletów. Te jednakże nie sprzedawałyby się tak licznie, gdyby oferowano marną rozrywkę. Przy wyborze show we Friedrichstadtpalast czy Stage Theater rozczarowania na pewno nie będzie.

Friedrichstadtpalast

Rewie prezentowane we Friedrichstadtpalast od lat przyciągają setki tysięcy widzów. Nie jest potrzebny język niemiecki, by cieszyć się przedstawieniem. Tak zwany 'grand show’ jest głównym punktem sezonu i zmienia się go co dwa lata. Bierze w nim udział kilkudziesięciu tancerzy, piosenkarzy i artystów. Znakiem rozpoznawczym rewii są charakterystyczne choreografie tancerek, wykonujących w rzędzie te same sekwencje. Wizyta we Friedrichstadtpalast może być atrakcyjnym zakończeniem dnia lub celem wycieczki samej w sobie. Przedstawienie na pewno pozostawi wrażenia, które z Berlina uczynią nam małe Las Vegas.

Obecnie na scenie jest show „VIVID” (do września 2019 roku)

Warto dodać, że Friedrichstadtpalast ma swoim programie również przedstawienia da dzieci w bardzo atrakcyjnych cenach. Najnowsze show „Spiel mit der Zeit” prezentowane jest do końca stycznia 2019 roku.

Friedrichstadt-Palast
Friedrichstraße 107, 10117 Berlin (Mitte)
Bilety od 19,8€ (dziecięce przedstawienia taniej)
www.palast-berlin.eu

Czy wiesz, że mając mniej niż 25 lat, możesz spróbować otrzymać bilet w pierwszym lub drugim rzędzie w stałej cenie 25€ (w dniu przedstawienia 22€). Tzw. YOUNG TICKET ma ograniczony kontyngent, ale warto się o niego zawsze spytać.

BlueMax Theater

BlueMax Theater to siedziba kultowej grupy Blue Man Group. Tak, mają oni w Berlinie własny teatr. Został on przebudowany z kina IMAX.

Blue Man Group to amerykańska grupa muzyczna założona w 1988 roku przez Phila Stantona, Chrisa Winka i Matta Goldmana. Organizacja tworzy komediowe przedstawienia teatralne oraz koncerty składające się nie tylko z muzyki, ale również pokazów multimedialnych. Wystąpienia koncentrują się na trzech anonimowych, milczących wykonawcach, zwanych Blue Men. Występują oni w czarnych ubraniach i niebieskich, lateksowych maskach grając na specyficznych, w większości perkusyjnych instrumentach (np. rurach PVC).

Show regularnie wystawia się w pięciu amerykańskich miastach oraz w Berlinie. Tutaj też, w 2004 roku, miała miejsce pierwsza premiera poza Ameryką. Wcześniej, specyficznie ucharakteryzowana grupa dała się poznać niemieckiej publiczności z licznych reklam telewizyjnych. We własnym teatrze berliński Blue Man Group występuje od 2007 roku.

Na całym świecie przedstawienia Blue Man obsługuje kilkudziesięciu „niebieskich artystów” obojga płci. Na castingach muszą oni spełniać określone warunki, do których należy atletyczna budowa, wzrost 1,78-1,85 m, szczególne umiejętności (gra na instrumentach perkusyjnych, aktorstwo, komunikacja pozawerbalna) oraz określone cechy charakteru (otwartość, charyzma, chęć do współpracy). Wpadki losowe w show, gdy artysta nagle musi zrezygnować z występów, nie powodują przerw, bo zaraz znajduje się dubler. Od początku istnienia grupy, show obejrzało ok. 17 mln ludzi na całym świecie. W Berlinie, przedstawienie należy już do klasyków programów zwiedzania. Przedstawienia trwają 90 minut bez przerwy i odbywają się w każdy dzień tygodnia poza poniedziałkiem.

Stage BlueMax Theater
Marlene-Dietrich-Platz 4, 10785 Berlin
Bilety od 59,9 €
www.stage-entertainment.de

Stars in Concert & inni (Hotel Estrel)

Estrel jest największym hotelem w Niemczech. Otwarty w 1994 roku, dysponuje 1125 pokojami o czterogwiazdkowym standardzie. Od 1997 roku chlubą hotelu jest centrum rozrywki, Estrel Festival Center, przebudowane z hali fabrycznej. Niemal codziennie prezentują się tutaj artyści, którzy głosem i wyglądem doskonale imitują gwiazdy światowego formatu, m.in. Arethę Franklin, Amy Winehouse czy Toma Jonesa. Towarzyszy im muzyka na żywo oraz tancerze. Niektóre show poświęcone są jednej gwieździe lub zespołowi. W najbliższym czasie będą to m.in. ABBA i Elvis Presley. Warto zatem spojrzeć na program, bo zmienia się kilka razy w roku. W okresie świątecznym i noworocznym bywają specjalne wydania koncertów.

Dla gości nocujących w hotelu przygotowane są pakiety lub bilety na show po obniżonych cenach. Kategorie cenowe obejmują miejsca siedzące przy stołach oraz stojące przy stolikach barowych.

Estrel Festival Center
Sonnenallee 225, 12057 Berlin
Bilety od 24 &euro (+15% opłaty rezerwacyjnej)
www.stars-in-concert.de

Nieco bardziej kameralnie

Przedstawienia w mniejszym towarzystwie na widowni, choć wcale nie z mniejszą renomą, to propozycja kilku kolejnych teatrów. Jest w nich zazwyczaj możliwość zjedzenia kolacji i zamówienia drinków przed i w przerwie pokazu.

Wintergarten Berlin

Nie ukrywam, że nie raz miałam ochotę wybrać się na przedstawienie do teatru Varieté, ale zawsze coś stało na przeszkodzie. Najczęściej brak towarzystwa. Do momentu, kiedy w jednym z kalendarzy adwentowych online wygrałam dwa bilety. To co mnie bardziej interesowało niż samo przedstawienie to klimat miejsca, nawiązujący do złotych lat 20. Berlina. I nie zawiodłam się. Brakowało tylko chłopca sprzedającego cygara.

W Wintergarten wystawiane są własne produkcje (od środy do niedzieli), a także organizowane okazjonalne występy, pokazy, dyskusje itd. (poniedziałki i wtorki). Można również zamówić wino lub kompletny posiłek przed show.

Do 24 lutego 2019 roku można obejrzeć show „STAUNEN – Circus of Stars”

Wintergarten Berlin
Potsdamer Straße 96, 10785 Berlin
Bilety od 29,50€ (+opłaty rezerwacyjne)
www.wintergarten-berlin.de

CHAMÄLEON Theater

Propozycje teatru Chamäleon zasługują na szczególną uwagę z kilku względów. Przede wszystkim oferta zadowoli międzynarodową publiczność. Nie język, a ruch, śpiew i popisy aktorskie grają tutaj pierwsze skrzypce. Po drugie, teatr zlokalizowany jest w niesamowitym miejscu, bo w jednym z secesyjnych budynków przy Hackesche Höfe (kompleks zabytkowych dziedzińców). Zajmuje oryginalną salę balową z początku XX wieku. Wizytę da się przyjemnie połączyć z kolacją w pobliskiej restauracji (na tym samym dziedzińcu) lub zwiedzaniem zabytków w okolicy. Przedstawienia odbywają się w każdy dzień poza poniedziałkami.

Do 17 lutego 2019 teatr zaprasza na show CIRCA’S PEEPSHOW, natomiast od 23 lutego do 18 sierpnia we współpracy z Cirk La Putyka – Memories of Fools.

CHAMÄLEON Theater
Rosenthaler Straß. 40, 10178 Berlin
Bilety od 39€
www.chamaeleonberlin.com

PALLAZO Berlin

Palazzo Berlin nawiązuje do dawnych tradycji wędrownych teatrów i cyrków, a także do powstałych w Belgii na przełomie XIX i XX wieku tzw. Spiegeltent. Były to konstrukcje z drewna, przypominające namiot i służące przeważnie do tanecznych zabaw lub sztuczek cyrkowych. Ich nazwa „lustrzany namiot” albo „lustrzany pałac” (Spiegelpalast) odnosi się do bogatego w lustra wystroju. Goście zasiadali najczęściej w boksach, poprzedzielanych drewnianą, ażurową ścianką, tak by środek namiotu pozostawał wolny. Na świecie zachowało się jeszcze kilkanaście oryginalnych konstrukcji, pochodzących sprzed niemal wieku. Niektóre można wynająć, w innych organizowane są regularne imprezy rozrywkowe.

Palazzo Berlin zaprasza swoich gości na wykwintną kolację, złożoną z czterech dań, przy której można podziwiać popisy akrobatów, kuglarzy, magików, tancerzy i muzyków. Choć do pokazów nie jest potrzebna znajomość języka, trzeba pamiętać, że moderacja i niektóre części występu (np. kabaret) prowadzone są w języku niemieckim.

Do 6 marca 2019 roku można uczestniczyć w show „Glücksjäger”.

PALAZZO Spiegelpalast
Hertzallee 41, 10787 Berlin
Bilety od 79€
www.palazzo.org

Gdyby nic Was nie ograniczało, które miejsce Was najbardziej przekonuje i wybralibyście je podczas następnej wizyty w Berlinie? A może znacie inne miejsca ze stałym programem, które warto polecić?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.