Świąteczny Jarmark przed pałacem Charlottenburg

Najbardziej romantyczny z berlińskich jarmarków

Jarmark przed Pałacem Charlottenburg odbył się po raz pierwszy w 2007 roku. Słusznie przewidywano, że pięknie podświetlona fasada rezydencji wynagrodzi odwiedzającym niezbyt dogodny dojazd. Postawiono też na rosyjskie akcenty, gdyż w dzielnicy pomieszkuje sporo obywateli z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Dla mnie jarmark w Charlottenburgu to wciąż numer 1 w Berlinie.

Nie taki mały, na jaki wygląda

Można się zdziwić, ile stoisk mieści się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W części centralnej króluje gastronomia. Są tam również obudowane pawilony, gdzie można wygodnie usiąść i nie marznąć. Po bokach prezentują się wystawcy z rękodziełem, kosmetykami i regionalną spożywką. Mają przyprawy (jak na każdym jarmarku), suszone owoce, alpejskie sery i szynki, norymberskie pierniki (drogie), francuskie ciasta i czekoladę. Ta ostatnia wciąż ma kaprys pojawiać się w postaci zardzewiałych narzędzi, śrubek i nakrętek.

Różnorodność i pomysłowość

Lubię zaglądać na ten jarmark. Oferta świątecznych gadżetów, dekoracji i drobiazgów pod choinkę jest staranniej dobrana niż na przykład na Placu Aleksandra. I nie ma opłat za wstęp, tak jak na Gendarmenmarkt. Próbowano je kiedyś wprowadzić, tylko na weekendy, ale szybko się z tego wycofano.

Podoba mi się również, że muzyka jest tutaj dla chętnych. Są dwie sceny. Jedna prawdziwa, a druga to budka a’la przystanek autobusowy. Muzycy grają przyjemnie i mimo licznych trąbek, nie zagłuszają rozmów przechodzących.

Dzieci poczują się tu również “po królewsku”. Dobrą zabawę zapewnia jeden z największych, jarmarkowych placów zabaw w Berlinie. Nieco ukryty i przez to pustawy.  Ceny za przejazd kolejką czy na karuzeli są podobne do tych w śródmieściu.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o:

  • wyjątkową fotografię pałacu Charlottenburg w świątecznym wydaniu

Terminy:

  • 26 listopada, godz. 18.00 — otwarcie jarmarku
  • 6 grudnia, spotkania ze Św. Mikołajem (upominki i słodycze dla najmłodszych)

Moim zdaniem:
Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: ***/***
Świąteczny asortyment: ***/***
Program na scenie: codziennie muzyka na żywo, na scenie występy chórzystów, na jarmarku kwartety muzyczne

Spandauer Damm 20-24, 15059 Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf
Otwarty: 26 listopada – 26 grudnia 2018
pn-czw. 14-22, pt.-nd. 12-22
24 grudnia zamknięty, 25 i 26 grudnia 12-20
www.wvdsc.de

Dojazd:
Bus: M45 (Luisenplatz/Schloss Charlotteburg), 309 (Schloss Charlottenburg)

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.