Świąteczny Jarmark przed pałacem Charlottenburg

Najbardziej romantyczny z berlińskich jarmarków

Jarmark przed Pałacem Charlottenburg po raz pierwszy odbył się w 2007 roku. Słusznie przewidywano, że pięknie podświetlona fasada rezydencji wynagrodzi odwiedzającym niezbyt dogodny dojazd. Postawiono też na rosyjskie akcenty, gdyż dzielnicę zamieszkuje sporo obywateli z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Dla mnie jarmark w Charlottenburgu to wciąż numer 1 w Berlinie, dlatego warto pomyśleć, czy w tym roku nie udać się do dawnej królewskiej rezydencji.

Nie taki mały, na jaki wygląda

Można się zdziwić, ile stoisk mieści się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W części centralnej króluje gastronomia. Są tam obudowane pawilony, gdzie można wygodnie usiąść w cieple. Po bokach prezentują się wystawcy z rękodziełem, kosmetykami i regionalną spożywką. Ci ostatni zachwalają przyprawy (jak na każdym jarmarku), suszone owoce, alpejskie sery, szynki, norymberskie pierniki (drogie), francuskie ciasta i czekoladę. Czekoladowe kawałki w postaci zardzewiałych narzędzi, śrubek i nakrętek były kiedyś jarmarkowym hitem, ale dzisiaj wypatrzyłam je nawet w centrach handlowych w Polsce.

Różnorodność i pomysłowość

Lubię zaglądać na ten jarmark, gdyż oferta świątecznych dekoracji i drobiazgów pod choinkę jest staranniej dobrana niż na przykład na Placu Aleksandra. I nie ma opłat za wstęp, tak jak na Gendarmenmarkt. Próbowano je wprawdzie kiedyś wprowadzić, ale szybko się z tego wycofano.

Podoba mi się również, że muzyka jest tutaj tylko dla chętnych, by jej posłuchać. Są dwie sceny. Jedna prawdziwa, a druga to budka a’la przystanek autobusowy. Muzycy grają przyjemnie i mimo licznych trąbek, nie zagłuszają rozmów przechodzących.

Dzieci poczują się tu również “po królewsku”. Dobrą zabawę zapewnia jeden z największych, jarmarkowych placów zabaw w Berlinie. Nieco ukryty i przez to pustawy.  Ceny za przejazd kolejką czy na karuzeli są podobne do tych w śródmieściu.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
  • wyjątkową fotografię pałacu Charlottenburg w świątecznym wydaniu (iluminacje na fasadzie pałacu)
Terminy 2019
  • 25 listopada, godz. 18.00 — otwarcie jarmarku
  • 6 grudnia, spotkania ze Św. Mikołajem (upominki i słodycze dla najmłodszych)
  • 14 grudnia, zakończenie przejazdu przez miasto ponad 500 mikołajów na motorach (Christmas-Biker – Santa Claus on Road e.V.) pod mottem „Biker helfen Bedürftigen“ (Motocykliści pomagają potrzebującym)
Moim zdaniem

Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: ***/***
Świąteczny asortyment: ***/***
Program na scenie: codziennie muzyka na żywo, na scenie występy chórzystów, na jarmarku kwartety muzyczne

Spandauer Damm 20-24, 14059 Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf
Otwarty: 2020 odwołany
www.wvdsc.de

Dojazd:
Bus: M45 (Luisenplatz/Schloss Charlotteburg), 309 (Schloss Charlottenburg)

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.