O mnie

Po Berlinie oprowadzałam w latach 2004-2019. Na pierwszą wycieczkę wybrałam się już w wieku 3 lat, ku wielkiemu utrapieniu mojej mamy. Aktywna przynależność do PTTK, ZHR i ZHP pozwoliła mi zwiedzić nasz piękny kraj i wzbudzić apetyt na więcej. Zapobiegliwość rodziców sprawiła, że dość wcześnie zaczęłam uczyć się niemieckiego prywatnie, ale papiery do językowej klasy w innej szkole wypełniłam sama, podrabiając ich podpisy.

Odpowiednią dyscyplinę, zarządzanie zasobami ludzkimi i talenty organizacyjne rozwinęłam w trakcie studiów. Nie, nie w murach uczelni, a prowadząc blisko dziesięć lat zespół tańca irlandzkiego. Moją pierwszą pracą, za którą dostałam pieniądze, było tłumaczenie rozmów kontrahentów na targach ekologicznych w Poznaniu. Po studiach o turystycznym profilu trafiłam do Berlina, idąc za głosem serca. Głos rozsądku nakazał zająć mi się tym, co kocham. Czyli wycieczkami, a dokładniej oprowadzaniem Gości będących na wycieczce. W międzyczasie napisałam przewodnik po Berlinie (wyd. Expressmap) i dziesiątki artykułów przedstawiających turystyczne zakątki stolicy Niemiec, Poczdamu i Brandenburgii. Fakt, że moja polonistka z liceum nie postawiła mi nigdy wyżej niż 3+, zupełnie mnie nie zrażał.

W 2012 roku wybrałam się po raz pierwszy do Korei. A moje wydawnictwo zaproponowało mi napisanie przewodnika po Japonii. Korea, Japonia, Chiny — co za różnica. Trzymam się jednak kontynentu, bo tu właśnie, do Korei Południowej, rzuciły mnie losy. Z Berlinem nie potrafię się do końca rozstać i oto, zamiast zamknąć stronę, rozwijam ją jeszcze bardziej. Notatek mam na kolejne 10 lat. Zapraszam.

Joanna Maria Czupryna