Weihnachtszeit pod Czerwonym Ratuszem

Weihnachtszeit (Świąteczny Czas) vor dem Roten Rathaus

Liczne budowy i remonty w obrębie najstarszej części miasta w ostatnich latach, powodowały, że jarmarki pojawiały się i znikały, wędrowały gdzieś za inne budynki albo ich przestrzeń znacznie ograniczono.

Świąteczny jarmark przed Czerwonym Ratuszem należy do tych, które już od pierwszej edycji zaskarbiły sobie sympatię wszystkich. Były lata mierne pod względem atmosfery i wystroju, ale ostatnio jarmark znowu błyszczy. Dosłownie i w przenośni.

Berlin przed 100 laty

Lokalizacja zobowiązuje. Gdzie dzisiaj stoi wieża telewizyjna i Fontanna Neptuna przed 100 laty ciągnęły się wąskie uliczki z wysoką, kamieniczną zabudową. Część stoisk nawiązuje do tego swoim wystrojem. Pamiętam, jak przy pierwszym otwarciu głośno reklamowano „berlińską typową ulicę”, po to by już w kolejnych latach o niej zapomnieć z powodu licznych prac budowlanych. Na szczęście w okolicy już się pod tym względem uspokoiło i „berlińska ulica” wróciła. Zobaczycie ją przy wejściu od strony Czerwonego Ratusza.

Ciekawe postacie

Pomiędzy stoiskami czasem pojawia się „stara ciotka” opowiadająca bajki, albo artysta Zille z kartonami pod pachą. Gości trzykrotnie w ciągu wieczoru pozdrawia z góry mikołaj. Sanie z reniferami zawieszone są na linach wysoko ponad stoiskami, a przejazd kończy się niewielkim, ale efektownym odpaleniem sztucznych ogni.

Najpiękniejszy tor w Berlinie

Amatorzy łyżwiarstwa znajdą tutaj największy i najpiękniejszy jarmarkowy tor do jazdy. Usytuowany jest on wokół Fontanny Neptuna. Przy dźwiękach wiedeńskich walców można bezpłatnie (z własnymi łyżwami) szusować do upadłego. Wypożyczenie pary łyżew na półtorej godziny kosztuje 5€. Tor jest otwarty w godzinach funkcjonowania jarmarku, można jednak trafić na techniczną przerwę (do 30 min.).

Oczywiście diabelski młyn

Od 2018 nie ma już słynnego świątecznego lunaparku za centrum handlowym Alexa. Diabelski młyn pod Czerwonym Ratuszem jest teraz jedynym w okolicy. Goście wsiadają tu do zamkniętych gondoli i unoszą się na wysokość 50 metrów. Warto! Z góry widać Bramę Brandenburską, Aleję pod Lipami a nawet Wieżę Radiową w zachodniej części miasta. A pod stopami oczywiście pięknie oświetlony jarmark. Przyjmowane są zamówienia na rezerwację tzw. VIP-Gondoli z szampanem i wygodnymi sofami (do 10 osób).

Dzieci mile widziane

Tuż obok „diabelskiego koła” jest „Bajkowy Las” z mini-kolejką. A po drugiej stronie jarmarku dwie historyczne karuzele (z 1910 i 1921 roku).

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
  • mini-podróż w czasie na średniowiecznym jarmarku pod gotyckim Kościołem Mariackim
    (m.in. tradycyjne rękodzieło, warsztat kowala, zielone szkło z Czech, wypiekany chleb i tawerna)
Terminy 2023
  • latający Mikołaj w saniach, codziennie: 16.30, 18.30, 20.30
  • tor łyżwowy wokół Fontanny Neptuna (12-13.30 (w weekendy już od 11.15), 14-15.30, 16-17.30, 18-19.30, 20-21.30), wypożyczenie łyżew 3€, wejście na tor 5€ (jedna tura), wypożyczenie pingwinka 5€
Moim zdaniem

Gastronomia: **/***
Atrakcje dla dzieci: **/***
Świąteczny asortyment: **/***
Program na scenie: świąteczne różności przy Fontannie Neptuna

Alexanderstraße 35, 10178 Berlin-Mitte
Otwarty: 27 listopada 2023 – 7 stycznia 2024
pn.-pt. 12-22, sb.-nd. 11-22
24 grudnia zamknięty, 25-26 grudnia 11-21, 31 grudnia do 20.00
www.berlinerweihnachtszeit.de

Dojazd

S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Alexanderplatz)
U-Bahn: U2, U5, U8 (Alexanderplatz), U5 (Rotes Rathaus)
Tramwaj: M4, M5, M6 (Spandauer Str./Marienkirche)
Bus: 100, 200, 300 (Spandauer Str./Marienkirche), 248 (Jüdenstr.)

Otwarcie jarmarku w 2016 roku

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.