Świąteczny Jarmark przy Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma

Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche

Jarmark, rozłożony wokół charakterystycznych ruin Kościoła Pamięci, jest najliczniej odwiedzanym w Berlinie. Organizatorzy podają, że podczas jednego sezonu przewija się tu około miliona ludzi. Niewątpliwie ma na to wpływ dobra lokalizacja blisko handlowych ulic, znanego domu towarowego KaDeWe, dworca Zoologischer Garten, kilku stacji metra i co ważne — wielkiego parkingu dla autokarów. Stąd, w piątkowe i sobotnie wieczory jest tu naprawdę tłoczno! Nie powinno to jednak odstręczać od wizyty, bo atmosfera jest tu prawdziwie świąteczna.

Punkty za atmosferę

Asortyment towarów i gastronomii odbiega nieco od innych jarmarków, ale na korzyść. Gdy ogląda się stoiska, pomysły na drobne prezenty same przychodzą do głowy. Ciekawe są dekoracje uliczne, gdzie cała masa sztucznych, drzewek-klombów przyozdobionych jest gwiazdkami. Do tego prawdziwa choinka z ośmioma tysiącami świetlnych bombek oraz fontanna “Weltkugelbrunnen” (Fontanna Kuli Ziemskiej) z ładną iluminacją świetlnych wodotrysków. Niedaleko niewielka szopka oraz tradycyjna drewniana piramida.

Tradycja z Rudaw

Nowością na berlińskich jarmarkach są stoiska w kształcie wielkich drewnianych łuków, w których sprzedawane są ozdoby z Rudaw (Erzgebirge). Region ten często jest nazywany “krainą świąt Bożego Narodzenia”, gdyż słynie z wyrobu charakterystycznych świątecznych dekoracji. Należą do nich piramidy, łuki na świeczki (lub światełka), dziadki do orzechów czy figurki palaczy. Na pewno je kojarzycie. Na berlińskich jarmarkach sprzedawane są oryginalne wyroby, które jakością i precyzją wykonania daleko wyprzedzają chińskie podróbki. Oczywiście taka jakość ma swoją cenę.

Rosyjsko nam i to coraz bardziej

Również od niedawna na jarmarkach pojawiła się sieć stoisk gastronomicznych ze specjałami z Rosji. Może to być odpowiedź na coraz większą liczbę turystów z tego kraju, przybywających zazwyczaj z pokaźnym portfelem. Jest herbata z samowaru, wódka, krewetki i kanapki z kawiorem. Pod Kościołem Pamięci też takie znajdziecie.

By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
  • wizytę u św. Mikołaja, a po godzinach urzędowania foto w jego fotelu
  • fotografię w wielkiej, świetlnej paczce lub bombce
Terminy 2019
  • codziennie w godzinach od 16 do 17 św. Mikołaj przyjmuje życzenia i rozdaje najmłodszym prezenty (sprawdzone)
  • 7 grudnia w godzinach 12-19 sprzedaż grzanego wina na cele charytatywne
  • 31 grudnia jarmark jest otwarty do 1 w nocy. Tego wieczoru czterokrotnie organizowany jest pokaz fajerwerków, o 18, 20, 22 i oczywiście o północy. Wstęp wolny.
Moim zdaniem

Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: **/***
Świąteczny asortyment: **/***
Program na scenie: brak sceny

Breitscheidplatz 1, 10789 Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf
Otwarty: 2020 odwołany
www.schaustellerverband-berlin.de

Dojazd

S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Zoologischer Garten)
U-Bahn: U2, U9 (Zoologischer Garten)
Bus: M45, M46, M49, X9, X10, X34, 100, 109, 110, 200, 204, 245, 249 (S+U Zoologischer Garten), M29 (Europa Center)

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.