Wjazd na kopułę Reichstagu

Instrukcja krok po kroku

Wjazd na kopułę Reichstagu jest bezpłatny

Jest kilka możliwości wejścia do gmachu Reichstagu. Ze względów praktycznych wykluczę w opisie te, zakładające zaproszenie od niemieckiego posła czy inne specjalne okazje. Pozostałe opcje to:

  • wjazd tylko na taras z kopułą Reichstagu, audio-przewodnik w języku polskim
  • zwiedzanie wnętrz parlamentu z przewodnikiem, zakończone wizytą na tarasie z kopułą
  • uczestnictwo jako obserwator w sesji plenarnej, zakończone wizytą na tarasie z kopułą
  • wykład w sali plenarnej, zakończony wizytą na tarasie z kopułą

Chcę wjechać tylko na taras z kopułą

Jest to najbardziej dostępna i najczęściej stosowana opcja. W gmachu parlamentarnym jesteśmy wówczas tylko w foyer, gdzie znajdują się windy. Przez szyby, już po zjechaniu z tarasu, można zobaczyć salę obrad. Na dachu znajduje się przeszklony pawilon ze stanowiskiem wydawania audio-przewodników. Na szczyt kopuły wiedzie łagodnie pochylona rampa. U jej podstawy można obejrzeć historyczne zdjęcia gmachu, opatrzone krótkimi komentarzami. Jak dokonać rezerwacji, opisuję krok po kroku poniżej.

Reichstag Berlin Przewodnik po Berlinie
Rampa prowadząca w górę kopuły, gmach Reichstagu w Berlinie :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Chcę zwiedzić gmach Reichstagu z przewodnikiem

Oprowadzanie jest bezpłatne. W języku niemieckim do wyboru jest kilka tematów z nastawieniem np. na historię samego gmachu, historię parlamentaryzmu w Niemczech czy też architekturę i sztukę. W innych językach (niestety aktualnie nie ma oferty w języku polskim) jest to ogólne oprowadzanie, podczas którego można zobaczyć salę plenarną, miejsca pamięci, pomieszczenia poszczególnych frakcji parlamentarnych, a w podziemiach pamiątki z przeszłości. Zwiedzanie trwa 1,5 godziny i jest to przekrój informacji o historii, architekturze i pracy parlamentarzystów. Rezerwacji dokonuje się podobnie jak przy kopule, tylko na początku wybiera inną opcję, a następnie język oprowadzania.

Reichstag Berlin Przewodnik po Berlinie
Zwiedzanie gmachu z przewodnikiem :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Uczestnictwo w posiedzeniach parlamentu lub wykładzie

W wybranych terminach możliwe jest obserwowanie obrad z trybun dla gości (ok. 1 godzina) lub uczestnictwo w wykładzie (ok. 45 min.) na tematy związane z historią Reichstagu lub pracą parlamentu. Wykłady, poza językiem niemieckim, są również prowadzone po angielsku lub francusku. Przy obu możliwościach można później wjechać na taras z kopułą i kontynuować zwiedzanie indywidualne.

Reichstag Berlin Przewodnik po Berlinie
Sala plenarna niemieckiego Bundestagu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Formalności przy meldunku

Wszystkie wymienione wyżej opcje wymagają wcześniejszego meldunku, który najprościej jest wykonać przez formularz na stronie internetowej (patrz niżej). Przy wyborze tarasu z kopułą można też zgłosić się osobiście w pawilonie dla odwiedzających, zlokalizowanym przy ulicy Scheidemannstraße (po drugiej stronie ulicy). Ma to jednak swoje wady: rezerwacja jest możliwa najwcześniej za dwie godziny, zwykle jest długa kolejka chętnych i może się okazać, że najbliższy wolny termin jest dopiero nazajutrz. Luźniej jest przeważnie w późnych godzinach wieczornych. Informacje o dostępnych terminach można zobaczyć z ulicy na tablicy świetlnej. By dokonać rezerwacji należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Na miejscu są zawsze pracownicy parlamentu, którzy udzielają niezbędnych informacji.

Reichstag Berlin Przewodnik po Berlinie
Pawilon, gdzie można na bieżąco zameldować się, by wejść na kopułę Reichstagu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Trochę historii

18 stycznia 1871 r., po proklamacji nowego cesarstwa, Berlin awansował na stolicę Niemieckiej Rzeszy. W związku z tym prowizoryczna siedziba parlamentu przy Lepziger Straße przestała wystarczać i pojawiła się potrzeba wzniesienia nowego budynku. Taka też, reprezentacyjna budowla została wybudowana wg planów Paula Wallota w latach 1884-1894, na północ od Bramy Brandenburskiej.

Niezadowolony cesarz

Od samego początku funkcjonowania parlamentu cesarz Wilhelm II dawał do zrozumienia, że nie zaakceptuje tej formy rządów na większą skalę, a samych posłów przezywał „małpiarnią Rzeszy”. W trakcie budowy, dużą uwagę przywiązywał do wysokości kopuły Reichstagu, by nie przekraczała tej na cesarskim zamku. Napis nad zachodnim portalem, „Dem Deutschen Volke” (Narodowi Niemieckiemu), pojawił się dopiero w 1916 r., gdyż wcześniej cesarz uznawał go za zbyt demokratyczny.

Symbol Rzeszy

Pożar, jaki wybuchł w lutym 1933 r. wykorzystał Adolf Hitler, by na mocy specjalnych ustaw i luk prawnych przejąć całą władzę. Dla Sowietów, oblegających Berlin pod koniec II wojny światowej, na wpół zrujnowany Reichstag był symbolem Rzeszy i jego zdobycie, a także zawieszenie radzieckiej flagi w maju 1945 r. miało zademonstrować całkowity upadek hitlerowskiego państwa.

Bez funkcji po wojnie

W latach 1957-72 Reichstag został częściowo odbudowany i zabezpieczony tak, by mogły odbywać się tutaj posiedzenia frakcji i komisji parlamentarnych (nigdy całego parlamentu, którego siedziba była w Bonn). Fasady budynku często służyły za kulisy spektakularnych wydarzeń, jak koncerty międzynarodowych artystów (m.in. Michaela Jacksona i Rolling Stones) oraz politycznych wieców. Tutaj także miały miejsce główne obchody Święta Zjednoczenia Niemiec, 3 października 1990 r.

Opakowany Reichstag

Zanim przystąpiono do przebudowy gmachu na potrzeby parlamentu zjednoczonych Niemiec, szerokim echem odbiła się w mediach akcja „opakowania” budynku, zaaranżowana przez parę francuskich artystów, Christo i Jean-Claude. Latem 1995 roku na dwa tygodnie gmach Reichstagu zniknął pod wielką płachtą ze srebrnego poliestru. Rok później rozpoczęła się przebudowa wg zwycięskiego projektu brytyjskiego architekta, sir Normana Fostera.

Najciekawsza jest kopuła

Obecnie dużą uwagę przyciąga przeszklona kopuła na dachu Reichstagu (24 m), stanowiąca zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych Berlina. Architekt przebudowy Reichstagu, Norman Foster (ur. 1935) w swoich pierwszych projektach był przeciwny takiej formie zwieńczenia dachu. Jego propozycja przedstawiała wielki transparentny dach, który przypominał „stację benzynową”. Ostatecznie zaprojektował kopułę, wewnątrz której można chodzić po spiralnych rampach, a spoglądając w dół, przez szyby zobaczyć wnętrze sali plenarnej.

Wielki, odwrócony stożek pośrodku obudowany jest panelami lustrzanymi, które mają kierować światło dzienne do wnętrza sali. W jego wnętrzu znajdują się z kolei urządzenia wentylacyjne. Przy górnej krawędzi stożka, na ruchomej obręczy zamontowano osłonę przeciwsłoneczną.

Punkty widokowe

Rezerwacja przez formularz na stronie

Rezerwacja jest na konkretny dzień i godzinę. Należy przygotować dane osobowe wszystkich uczestników (imię, nazwisko, data urodzenia). Poniżej przedstawiony jest proces meldunku na kopułę Reichstagu przez formularz w języku angielskim dla turystów indywidualnych i małych grup.

Poniższy opis służy tylko celom orientacyjnym. Nie jest to oficjalny instruktaż Niemieckiego Bundestagu. Autorka nie przyjmuje odpowiedzialności za szkody wynikające z wykorzystania nieprawidłowych lub przedawnionych informacji zawartych na tej stronie. Politykę Prywatności i Wyłączenie Odpowiedzialności znajdziesz tutaj.

1. Po kliknięciu w link www.bundestag.de przejdziemy na stronę z ogólnymi informacjami dotyczącymi wizyty w Bundestagu, należy zaznaczyć „I have read the user information.” i kliknąć Next.

2. Kolejna strona to informacje o ochronie danych osobowych. Procedura podobna, zaznaczamy „I have read the privacy policy…” i przechodzimy dalej.

3. Teraz czeka nas „Captcha”, czyli filtr antyspamowy, by przejść dalej.

4. Przechodzimy do formularza z wyborem opcji zwiedzania. Nas interesuje „Visit to the dome”. Odznaczamy to i klikamy „Next”. Rozwiną nam się informacje, w których najważniejsze to w jakich dniach kopuła jest zamknięta dla zwiedzających z powodu prac porządkowych. (Może się jednak zdarzyć, że prace te trwają krócej i kopuła udostępniana jest o dzień wcześniej niż podane. ) W 2024 roku to 15-19.04, 8-19.07, 22-26.07, 21-25.10 oraz 28.10-01.11. Klikamy next.

5. Przejdziemy do rubryki, w której należy podać ilość osób. Podajemy pamiętając, że potem otrzymamy formularz z dokładnie tylu polami do wypełnienia.

6. Teraz mamy formularz do zaznaczenia dnia i godziny. Możliwe jest podanie trzech, pasujących nam terminów. Można ograniczyć się do jednego. Komunikat „The type of visit you specified is not available in this week.” oznacza tyle, że w danym tygodniu nie ma już (lub jeszcze) dostępnych terminów. Natomiast komunikat „Please note that the dome of the Reichstag Building is closed from xx to xx to allow cleaning work to be carried out. The roof terrace can still be visited.” oznacza, że w dane dni dostępny jest tylko taras na dachu, natomiast sama kopuła będzie zamknięta (nie są wydawane wtedy audio-przewodniki).

7. Po wybraniu terminu i kliknięciu „Next” formularz rozwinie się o dane osobowe. Te, które trzeba podać, oznaczone są gwiazdką. Title (tytuł, Mr(Pan), Ms(Pani)), First Name (imię), Last Name (nazwisko), Status (wybieramy: individual/private group), Telephone (telefon) oraz najważniejsze: poprawny Email. Dane adresowe można pominąć. Całość potwierdzić przyciskiem „Next”.

8. Pojawi się tablica ze wszystkimi danymi, które należy przejrzeć. Jeśli są poprawne, zaznaczamy Politykę Prywatności ( I have read the privacy policy…) i klikamy „Save request”. Jeśli coś się nie zgadza, możemy wrócić do formularza klikając przycisk „Edit request”.

9. Pojawi się informacja o wysłaniu zgłoszenia na podany email. To jeszcze nie koniec.

10. Na podany w formularzu adres mailowy (warto sprawdzić folder ze spamem) otrzymamy wiadomość o dokonanym zgłoszeniu (Your request regarding a visit…) i dwa linki. Klikamy w pierwszy, który przekieruje nas na stronę z rubrykami do wypełniania. Drugi link służy do anulacji zgłoszenia. UWAGA: link jest ważny 72 godziny. Może się zdarzyć, że jeśli wypełnimy formularz na ostatnią chwilę, otrzymamy odmowę, mimo wcześniejszych wolnych miejsc. Teraz trzeba podać dane wszystkich uczestników, First name (imię), Last name (nazwisko) oraz Date of birth (data urodzenia). Klikamy „Submit your request”.

11. Na pocztę otrzymaliśmy kolejny mail, tym razem z załącznikiem. To nie jest potwierdzenie rezerwacji!, tylko poświadczenie wysłania zgłoszenia z danymi. Nie ma potrzeby go otwierać czy drukować. Na właściwe potwierdzenie przyjdzie nam chwilę poczekać (zwykle do godziny, dwóch).

12. Wreszcie, kiedy otrzymaliśmy mail z tematem zaczynający się słowami „Your booking confirmation…”, możemy wydrukować przesłany w tym mailu załącznik (pdf, ze słowami Buchungsbestaetigung) i udać się o wskazanej godzinie pod gmach Reichstagu.

Reichstag Berlin Przewodnik po Berlinie
Pawilon wejściowy, gdzie przeprowadzana jest kontrola dokumentów i bezpieczeństwa :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Wjazd na Kopułę Reichstagu. O czym warto pamiętać

Na rezerwacji, którą należy zabrać ze sobą, jest wskazane, by stawić się 15 minut wcześniej. Nie jest to warunek konieczny. Choć powinno się być punktualnie, nic się nie stanie, jeśli ktoś pojawi się pół godziny wcześniej czy później (ale nie brać tego za pewnik!). Listy są donoszone w ciągu dnia, także wejście wcześniej o kilka godzin raczej się nie uda. Każdy powinien mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie zabierać dużych walizek, plecaków, toreb, gdyż na miejscu nie ma możliwości ich przechowywania, a na górę z takimi najpewniej nie wpuszczą. Jeśli tego dnia mamy ze sobą bagaże, to najlepiej zostawić je na dworcu w szafce (najbliżej Hauptbahnhof lub Friedrichstraße). Zwrócić uwagę na przedmioty, które ma się ze sobą. Noże, scyzoryki, pilniki, nożyczki do paznokci i inne niebezpieczne narzędzia trzeba będzie oddać do depozytu. Podczas całej procedury przejścia przez bramki bezpieczeństwa i później należy kierować się wskazaniami strażników. Mając przy sobie gaz pieprzowy lub łzawiący trzeba liczyć się z wizytą na komendzie policji.

Godziny otwarcia

Taras i kopuła są otwarte codziennie od 8 rano. Ostatnie wejście możliwe jest o 21.45. Wyjątkiem jest 24 grudnia (zamknięte cały dzień) oraz 31 grudnia (tylko do 16.00, ostatni wjazd 14.30). W wybrane dni kopuła jest zamknięta dla zwiedzających z powodu prac porządkowych. Terminy na 2024 rok: 15-19.04, 8-19.07, 22-26.07, 21-25.10 oraz 28.10-01.11. Taras na dachu pozostaje w te dni otwarty. Ze względów bezpieczeństwa i zapewnienia sprawnej pracy parlamentu pracownicy mogą odmówić w każdej chwili wejścia, nawet jeśli ma się rezerwację. Również przy niekorzystnych warunkach pogodowych kopuła i taras mogą być czasowo niedostępne.

Fotografowanie

Fotografować nie wolno w barakach, gdzie jest kontrola dokumentów i osobista. Na tarasie i kopule bez ograniczeń. W gmachu Reichstagu przeważnie też, chyba że jest zaznaczone inaczej. Nie ma opłat za fotografowanie.

Audio-guidy

Audio-przewodniki są dostępne na tarasie i są bezpłatne. Wydawane jest urządzenie oraz słuchawka na jedno ucho. Warto zabrać jednak własne słuchawki, ze standardowym wejściem (np. od telefonu czy odtwarzacza mp3), gdyż ta na Reichstagu jest bardzo cicha. Nagranie zaczyna się automatycznie z chwilą wejścia na rampę i dostosowuje teksty do tego, co aktualnie widać. Jeśli nie chcemy słuchać czegoś do końca, kontynuujemy spacer. Nagranie się wyciszy i zacznie nowy wątek. Audio-przewodniki oddaje się w tym samym miejscu. Nie można ich zabierać do toalet!

Toalety

Toalety (dwie dla pań i dwie dla panów) znajdują się na tarasie i są bezpłatne. W sezonie może być przy nich duża kolejka, zwłaszcza jak na górę wjedzie kilka grup naraz. Luźniej jest w płatnych toaletach (0,5 €) na dole, poza gmachem Reichstagu. Usytuowane są one w pawilonie z pamiątkami i restauracją, po drugiej stronie ulicy.

Czas zwiedzania

Na wizytę w gmachu Reichstagu (taras, kopuła) najlepiej przeznaczyć około półtorej godziny czasu.

Wózki dziecięce i wózki inwalidzkie

Odwiedzający na wózkach inwalidzkich, osoby starsze z ograniczoną mobilnością lub osoby z wózkami dziecięcymi po przejściu kontroli, prowadzeni są przez pracownika parlamentu do osobnego wejścia, które nie wymaga podejścia schodami. Rampy w kopule są szerokie i łagodnie nachylone.

Restauracja Käfer

Niemiecki budynek parlamentu jest jednym z niewielu na świecie, w którym funkcjonuje dostępna dla wszystkich restauracja. Za tą ekskluzywność trzeba drogo zapłacić, ale dla gości dostępny jest za to wschodni taras (kopuła również). By skorzystać z restauracji należy przy rezerwacji miejsca podać dane wszystkich gości. Karty menu (śniadaniowa, obiadowa, itd.) są dopasowane do pory dnia. Restauracja otwarta jest codziennie od 9.00 do 16.30 i 18.30 do 24.00. Rezerwacja związana jest z podaniem danych karty kredytowej, a za niepojawienie się bez odwołania pobierane są opłaty. www.feinkost-kaefer.de

Gastronomia

W sezonie na tarasie otwarte jest małe stoisko z napojami, lodami oraz przekąskami.

Dojazd:

S-Bahn: S3, S5, S7, S9, S75 (Hauptbahnhof), S1, S2, S25, S26 (Brandenburger Tor)
U-Bahn: U5 (Bundestag)
Bus: 100 (Reichstag/Bundestag)

Zobacz położenie gmachu Reichstagu na mapie Google

To może cię również zainteresować

Dobry i krótki materiał, ukazujący gmach Reichstagu (kopuła, wnętrze) z niemieckim komentarzem

Więcej na podobny temat?
6 Komentarze
  1. Halina :

    Dzień dobry
    czy można wjeżdżać z psem ?

    1. Joanna Maria Czupryna :

      Dzień dobry, nie można wjeżdżać z psem.

  2. Tomasz :

    Czy orientujecie się co zrobić jeśli chce się odwołać rezerwację? Jak rozumiem konsekwencji raczej nie będzie, ale musiałem zmienić datę wyjazdu i chciałbym być fair nie blokując miejsca. Czy można zarezerwować jednego dnia kila wizyt, np. jeśli się nie wie kiedy się dotrze do budynku?

    1. Joanna Maria Czupryna :

      Nie znalazłam informacji ani na stronie ani w ulotce Bundestagu, ale szukałam pobieżnie, bo już późno. Zapytam jutro obsługę i dam znać. Pracownicy przy kontroli dokumentu odznaczają na liście odwiedzających, którzy się pojawili. Rezerwacja kilku terminów w krótkim czasie na te same dane może skutkować anulacją wszystkich zapytań i banem użytego przy rejestracji maila.
      P.S. Tę stronę prowadzi jedna osoba, pozdrawiam 🙂

      1. Lex :

        Też byłbym ciekawy odpowiedzi na te pytania 🙂

        1. Joanna Maria Czupryna :

          Pracownik obsługi odwiedzających Bundestag powiedział mi, że nie anuluje się rezerwacji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.