Wieża Telewizyjna w Berlinie

Wjeżdżać czy nie wjeżdżać?

Wieża telewizyjna w Berlinie

Wieża telewizyjna jest najwyższą budowlą nie tylko w Berlinie, ale też w całych Niemczech. Z pierwotną wysokością 365 metrów przez wiele lat ustępowała w Europie tylko moskiewskiej wieży Ostankino. Podwyższenie masztu o oszałamiające 3 metry w 1997 roku nie utrzymało jej na podium. Obecnie jest to piąta, wolno stojąca budowla na naszym kontynencie.

Prestiżowy projekt NRD ukończono w październiku 1969 roku. Rocznie odwiedza ją ok. 1,2 mln osób. Do projektów i nadzoru budowy przyznaje się kilku architektów i dyrektorów budowlanych, stąd nie można jednoznacznie określić „ojca wieży”. Zadanie, jak na owe czasy, nie było proste, ponieważ brakowało wzorów i przykładów dla tak zaawansowanej technologicznie budowy w centrum miasta.

Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Zdjęcia z budowy wieży w holu :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Trochę liczb, restauracja i widoki

Srebrna kula o średnicy 32 m waży 4 800 ton. Znajduje się w niej siedem poziomów, ale tylko dwa z nich są dostępne dla turystów. Na wysokości 203 m usytuowany jest taras widokowy, a cztery metry wyżej bardzo szczególna restauracja o nazwie Sphere (wcześniej Telecafé). Stoliki i fotele przy oknach umocowane są na platformie, która obraca się o 360° w ciągu godziny. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 40 kmale przy wyjątkowo sprzyjających warunkach sprawne oko dostrzeże nawet oddaloną o 70 km halę Wyspy Tropikalnej.

Znajdujące się pod wieżą pawilony zostały ukończone dopiero w 1973 r. Patrząc z góry mają przypominać strzałę lub lecącą rakietę. Obecnie znajdują się w nich kawiarnie, restauracja, muzeum i wypożyczalnia rowerów.

Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Wieża telewizyjna w Berlinie :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Muszę na wieżę

Nie, nie musisz. Znam wiele osób, które były w Berlinie i na wieżę nigdy nie wjechały. Powody są różne, od braku czasu, braku pieniędzy, klaustrofobii, lęku wysokości po tzw. „olew” na berlińskie klasyki. I przeżyli.

W moich programach, które przedstawiam indywidualnym gościom lub małym grupom, zawsze daję informacje o możliwości wjechania na górę oraz kiedy to uczynić najlepiej. Decyduje się mniej niż połowa, bo nie jest to najtańsza atrakcja, licząc np. dla kilkuosobowej rodziny. Z drugiej strony zazwyczaj ci, którzy wjeżdżają, podejmują tą decyzję jeszcze przed przyjazdem. Jest Brama, jest Reichstag, jest mur, musi być i wieża telewizyjna. Niech i tak będzie.

  • Masz pieniądze (około 20 euro) i nie żal ci ich wydać? Wjeżdżaj!
  • Przypuszczasz, że odwiedzisz Berlin raz w życiu? Wjeżdżaj, a co tam!
  • Zaliczasz listę TOP7 Berlina? Wjeżdżaj tym bardziej
  • Kolekcjonujesz najwyższe budynki Europy lub świata? To tym bardziej powinieneś/aś wjechać

Nie musisz wjeżdżać, jeśli już byłeś na wieży. Nawet 30 lat temu. Wierz mi, niewiele się tam w środku zmieniło. Zmienił się Berlin i widoki, to na pewno, ale lepiej pooglądać je z nowych punktów widokowych.

Daj sobie spokój, jeśli masz mało czasu i jeszcze niewiele widziałeś w Berlinie. Wieży jutro nie zburzą i nie zamkną za miesiąc. A muzeum z powodu remontu potrafią zamknąć na pięć lat albo do odwołania. Szkoda spacerów i innych przeżyć, by czekać 2 godziny na wjazd i w dzikim tłumie przepychać się do okien. Są inne punkty widokowe.

Niektórzy zostawiają sobie coś specjalnie, by powrócić w dane miejsce jeszcze raz. Niegłupia idea. Z tego powodu pewnie nigdy nie wjadę na słynną wieżę Namsan w Seulu.

Wieża TV Berlin Przewodnik po Berlinie
Wieża telewizyjna w Berlinie widziana z placu odbudowy pałacu miejskiego :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Muszę na wieżę i koniec!

O.k. Podpowiem zatem jak oszczędzić czas, a także jakie istnieją możliwości, by zejść nieco z ceny biletu.

Czas

To nie jest tak, że wieża telewizyjna jest oblegana przez cały rok. Tłoczniej może być w weekendy i popołudniami. Latem, w soboty i niedziele czas oczekiwania może rozciągnąć się nawet do trzech godzin. Jak uniknąć kolejek? Bardzo prosto. Wystarczy stawić się pod wieżą tuż przed otwarciem kas. Godziny otwarcia podaję poniżej. Tuż to znaczy, 15-20 minut. Pewnie będzie już kolejka kilkunastu osób, ale sprzedaż pójdzie szybko. Czyli wszystko zależy od tego, jak mądrze poukładasz swój dzień w Berlinie.

Wydatki

Niestety nie ma zbyt wielu sposobów, by obniżyć cenę biletu na tą jedną z najpopularniejszych berlińskich atrakcji. Studenci mają 20% zniżki przy kasie z ważną legitymacją. Posiadacze karty Berlin WelcomeCard otrzymają 25% zniżki. Najtańszy wariant tej karty na 48h kosztuje 23 euro (2021). Zakładając parę innych wstępów i korzystanie z komunikacji miejskiej, będzie się opłacać, gdyż zniżka na bilecie na wieżę telewizyjną wyniesie około 4,5 euro (przy obecnej cenie).

Wieża telewizyjna jest również włączona w inicjatywę Berlin Stars. Idea polega na tym, że płacąc pełny bilet za jedną z 20 atrakcji, otrzymuje się książeczkę z kuponami rabatowymi. Każdy z nich wynosi 20%. Czyli zwiedzając Stadion Olimpijski albo Muzeum NRD, dostajesz przy kasie książeczkę i za chwilę możesz wykorzystać kupon rabatowy 20% na cenę biletu na wieżę. Taka wiązana akcja.

Toalety

Bezpłatne toalety są w pawilonie wejściowym oraz na górze na obu tarasach.

Czas zwiedzania

Jeśli nie ma kolejki do kasy i wejścia są na bieżąco, na wizytę najlepiej zaplanować od 45 min do godziny czasu (bez restauracji). Uwaga: aktualnie, ze względu na pandemię czas pobytu na platformie widokowej ograniczony jest do 45 minut.

Zakup biletów na miejscu i wejście

Wejście do pawilonu z kasami znajduje się od strony dworca kolejowego Alexanderplatz. Przed nim ustawione jest stoisko do wstępnej kontroli plecaków i toreb.

Pracownicy obsługi mogą odmówić wstępu osobie z większym bagażem (można go zostawić za opłatą w szafkach bagażowych na dworcu Alexanderplatz, 4-6 €). Na górę nie można wnosić butelek, napojów, jedzenia, przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla otoczenia (broń, spraye pod ciśnieniem, szklane opakowania).

Wewnątrz należy spojrzeć na tablicę z informacjami (wyświetlane po niem., ang., hiszp., franc.), gdzie podany jest numer biletu, który właśnie został sprzedany oraz numery biletów z przypisanymi godzinami wejścia. Na tej podstawie można sobie wyliczyć mniej więcej czas oczekiwania. Na zewnątrz ponad wejściem jest również tablica z teletekstem, na której podawany jest w kilku językach komunikat o aktualnym czasie oczekiwania na wjazd. Grupy wchodzą co 10 minut, ale ilość osób na daną godzinę jest ograniczona.

Można rozważyć zakup biletu VIP lub innych na określoną godzinę przez internet lub jeśli ma się kartę kredytową, zakupić bilet w automacie na miejscu. To drugie rozwiązanie pozwoli uniknąć bieżącej kolejki ludzi, ale nie czasu oczekiwania. Bilety kupowane online są droższe.

Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Na dole obok kas znajduje się sklep z pamiątkami :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Zejście do holu z poziomu wind :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Od kasy do windy

Po zakupie biletu w kasie, należy pilnować godziny wejścia. Niestety na bilecie podany jest tylko numer, godzinę trzeba sobie policzyć w przybliżeniu lub odczytać samemu. Po tym jak nasz numer zostanie na tablicy zaznaczony na zielono, mamy 10 minut na udanie się na pierwszy poziom holu wejściowego. Po przejściu wewnętrznej kontroli toreb czy plecaka, podchodzi się z biletem do automatycznej bramki, przykłada cyfrowy kod (na bilecie) do czytnika i po zapaleniu zielonego światła przechodzi przez bramkę. Do windy prowadzą dwie drogi (po lewej dla VIP-ów, zorganizowanych grup z rezerwacją, gości z rezerwacją do restauracji) oraz dla pozostałych. Bilet należy zachować, gdyż przy wyjściu również trzeba będzie skorzystać z podobnej bramki.

Praktyczna uwaga: jeśli po zakupie biletu czas oczekiwania jest dłuższy niż 30 minut, warto skorzystać z usługi SMS. Po wysłaniu kodu SMS, który znajduje się na bilecie, otrzymamy najpierw potwierdzenie, a na pół godziny przed naszą godziną wjazdu kolejną informację. W ten sposób nie ma potrzeby przebywania stale w pobliżu wieży telewizyjnej i można się udać na zwiedzanie okolic, posiłek czy zakupy. Koszty sms – tyle co normalnie, z uwzględnieniem roamingu, jeśli korzystamy z polskiej komórki. Numer, pod który należy wysłać sms-a znajduje się na odwrocie biletu.

Ważne: zachowaj bilet do czasu wyjścia z obiektu, będzie ci potrzebny ponownie przy bramce na dole

Wieża TV Berlin Przewodnik po Berlinie
Droga do windy :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna:: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Windy w holu wieży TV :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Szyb windowy widoczny podczas jazdy na górę lub w dół :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Co na górze?

Na górze cieszcie się widokami w każdą stronę. No chyba, że jest uroczystość ślubna, to wtedy 1/4 koła, ta z barem, jest odcięta kotarami od ciekawskich spojrzeń. Ale to nie zdarza się często. Wspominając o barze, jest taki na poziomie 203 metrów. Na poziomie 207 metrów jest restauracja Sphere. Nie można tam niestety wejść z marszu,  by popatrzeć sobie na wystrój lub obrotową platformę. Przy schodach stoi pani/pan i pilnuje. Dopiero jak zwolni się stolik, wpuszcza kolejnych chętnych.

Bar 203

Zlokalizowany na poziomie 203 m. Lada i kilkanaście barowych stołków. Podają tu napoje i drobne przekąski.
Przykładowe ceny:
– wino 9,5-12 € (0,2l)
– kawa, herbata 4 €
– piwo (0,33l) 4,2 €
– cola, fanta, woda (0,2l) 3,5 €

Restauracja Sphere

Na poziomie 207 metrów znajduje się restauracja Sphere. Jeśli planujemy tam posiłek, wskazana jest rezerwacja. Aby skorzystać z restauracji trzeba wykupić bilet wstępu na wieżę wg aktualnego cennika. Gwarancją miejsca przy oknie jest bilet wstępu VIP, który można zamówić online. W godzinach zwiększonego ruchu, czyli niemal zawsze, obsługa może odmówić serwisu gościom, którzy nie zamawiają posiłku, a jedynie napoje. Krótko mówiąc, poprosi nas o zejście na taras widokowy, gdzie dostępny jest bar.
Zakres cen w restauracji Sphere (posiłki na karcie wieczorowej, obowiązującej od 16.00, są droższe):
– dania główne 18-32,5€
– zupy 6,5-7,5€
– pucharek lodów 8-10€
– ciasta 5-6€ (sztuka)
– ceny napojów tak jak w barze

Widok z wieży tv w Berlinie Przewodnik po Berlinie
Widok z wieży telewizyjnej na północną część Berlina :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Wejście do restauracji :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna
Wieża TV Przewodnik po Berlinie
Stoliki przy barze na tarasie widokowym :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Wieża Telewizyjna

(Fernsehturm)

Tematyka: punkt widokowy, architektura NRD
Adres: Panoramastraße 1A, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 24757537
Www: www.tv-turm.de
Godziny otwarcia: codz. 9.00-24.00 (III-X), 10.00-24.00 (XI-II)
Bilety wstępu: 20,5€ (od 10,5€), zniżka do 14 lat, do 4 lat bezpłatnie

Dojazd:

Pociąg: RE1, RE2, RE7, RB14 (Alexanderplatz)
S-Bahn: S3, S5, S7, S9  (Alexanderplatz)
U-Bahn: U2, U5, U8 (Alexanderplatz)
Tramwaj: M4, M5, M6 (S+U Alexanderplatz) M2 (Alexanderplatz, Memhardtstr.)
Bus: 100, 200 (S+U Alexanderplatz), 248, 300 (S+U Alexanderplatz/Grunerstr.)

Zobacz położenie Wieży Telewizyjnej na mapie Google

Galeria

Fantastyczna seria archiwalnych zdjęć z okresu budowy wieży. Warto!

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.