Plakietka ekologiczna w Berlinie. O co chodzi?

Dokąd sięga strefa ekologiczna, gdzie można nabyć plakietkę?

Plakietka ekologiczna w Berlinie

Minęło już sporo czasu, odkąd aktywnie praktykowałam kupowanie ekologicznych plakietek przed wjazdem do Berlina. Dotyczyło to zresztą głównie autokarów turystycznych. Przy przepisach obowiązujących od 2008 roku i kilkudziesięciu zielonych strefach w Niemczech, byłam mocno zdziwiona, jeśli trafiał mi się jeszcze autokar bez owej plakietki. Ostatni raz obeszłam z kierowcą cały Boczów (kto kojarzy Motel u Olka? w pobliżu A2) w 2019 roku. Naklejkę kupiliśmy!

Czy to się podoba, czy nie, plakietkę ekologiczną przy wjeździe do śródmieścia Berlina trzeba mieć. Wyjątki są znikome, i raczej nie będą Cię, jako potencjalnego zmotoryzowanego turysty lub kierowcy autokaru dotyczyć. Za jej brak jest grzywna (80€ + ewentualne opłaty manipulacyjne)

O co w ogóle chodzi z tą plakietką?

Od 1 stycznia 2008 r. w Berlinie obowiązuje tzw. Strefa Ochrony Środowiska (Umweltzone), której celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza spowodowanych spalinami samochodowymi.

Strefa obejmuje rozległy obszar śródmieścia, ograniczony Ringiem (okrężna trasa kolejki miejskiej).

Pojazdy, wjeżdżające do strefy, powinny być oznaczone specjalną plakietką, przyklejoną na przedniej szybie, która informuje o grupie zanieczyszczeń wg norm Euro.

Obecnie do strefy w Berlinie mogą wjeżdżać pojazdy tylko z zieloną naklejką (EURO 4 i wyżej). Mimo różnych plotek i pogłosek nie ma czegoś takiego jak jednodniowe pozwolenia czy weekendowe zwolnienia od obowiązku posiadania etykietki dla turystycznych autokarów z zagranicy czy w ogóle jakichkolwiek pojazdów.

Więcej technicznych informacji, tabele norm, itp. w języku polskim można uzyskać:

  1. Pobierając ulotkę wydaną przez Senat Berlina. Ulotka jest jednak z 2014 roku i nie wiem, na ile adresy stacji wydających naklejkę są aktualne. Pobierz ulotkę. 
  2. Na stronie Green-Zones.eu, gdzie są informacje odnośnie wszystkich stref ekologicznych/zielonych w Europie. Jest tam również możliwość nabycia ekologicznej plakietki dla miast w Niemczech (koszt od. ok. 33€

Co obejmuje strefa i jak jest oznaczona?

Jak wspomniałam, strefa swoim zasięgiem obejmuje obszar ograniczony przebiegiem okrężnej kolejki miejskiej S-Bahn, tzw. Ring. Jeśli interesują Cię dokładne granice, to pod tym linkiem, znajdziesz mapę, ze szczegółowo oznaczonymi ulicami. A tutaj jest dokument PDF Berlińskiego Senatu z zasięgiem strefy i jej „odchyłkami”.

Strefa nie obejmuje autostrad w Berlinie.

Jadąc tylko na lotnisko BER od strony Polski, nie potrzebujesz mieć naklejki ekologicznej. Kierowcy ze Szczecina i okolic powinni trzymać się obwodnicy, lub spojrzeć na trasę, by nie wjeżdżać do śródmieścia.

Przed wjazdem do strefy, znajdują się znaki drogowe, ale nie polegałabym tylko na orientacji wzrokowej, bo łatwo je przeoczyć, a czasem są poobklejane.

plakietka ekologiczna w Berlinie
Wjazd do strefy ulicą Landsberger Allee © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
plakietka ekologiczna w Berlinie
Znak strefy z dodatkową informacją, że możliwy jest dojazd do parkingu P+R © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
strefa ekologiczna w Berlinie
Znak strefy po zachodniej stronie miasta © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
znak strefy ekologicznej w Berlinie
Znak strefy przy dawnym lotnisku Tempelhof, w tle wiadukt autostrady 100 © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Plakietka ekologiczna. Gdzie mogę ją zakupić?

Plakietkę ekologiczną można zakupić wcześniej przez internet, jednak należy uwzględnić czas oczekiwania na realizację zamówienia i wysyłkę. Plakietka jest oferowana między innymi w serwisie Allegro za około 55 PLN z wysyłką (wpisz plakietka ekologiczna umweltzone niemcy) oraz na wspomnianej stronie green-zones.eu (drożej).

Jeśli nie przerażają Cię formularze w języku niemieckim lub angielskim, to plakietkę można nabyć na stronach berlińskiego senatu. Cenowo będzie to zbliżone do cen z Allegro (5.95€ + koszty wysyłki). Tutaj znajdziesz formularz w języku angielskim oraz niemieckim.

Kupując plakietkę u komercyjnych pośredników, tak online jak i w realu, trzeba pamiętać, że koszty realizacji usługi mogą być różne. Sama plakietka kosztuje 5€.

Zmierzając w kierunku Berlina, plakietkę można nabyć w różnych punktach jeszcze po polskiej stronie, zbliżając się do granicy. Trzeba tylko pamiętać, że nie muszę to być punkty całodobowe czy czynne w niedzielę. Znakiem rozpoznawczym powinny być reklamy/tablice z zielonym kółkiem z cyfrą 4 w środku (wygląd plakietki).

Po niemieckiej stronie plakietki można nabyć w punktach i serwisach Kfz-Zulassungsstelle oraz TÜV, DEKRA, GTÜ, FSP i KÜS, a także w autoryzowanych warsztatach samochodowych. Również warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia. Te punkty rzadziej są czynne w sobotę, a w niedzielę zazwyczaj zamknięte.

Poniższe adresy podaję wybrane punkty na trasach dojazdowych z Polski (stan na grudzień 2023). UWAGA: jak na wszystkie informacje na tej stronie, administrator/autor nie daje gwarancji za ich prawdziwość i aktualność.

– jadąc ze Szczecina, DEKRA, Hansastraße 203, 13051 Berlin; pn.-pt. 7.30-18
– jadąc od Kostrzyna, DEKRA, Am Tierpark 124, 10319 Berlin; pn.-pt. 14-17
– jadąc od Świecka, DEKRA, Wededornstraße 30, 12524 Berlin; pn.-czw. 9-17.30, pt. do 16
– jadąc od Olszyny i niżej można skorzystać z punktu jak przy Świecku
– wjeżdżając od południa, Dekra, Ullsteinstraße 86-94, 12109 Berlin; pn.-czw. 7.30-18, pt. 7.30-16, sb. 9-12 lub TÜV, Alboinstraße 56, 12103 Berlin, pn.-pt. 7.30-18.00, sb. 8-12

2 Komentarze
  1. Dominik :

    Jeżeli chodzi o zakup naklejki jadąc od strony Szczecina to punkt przy Indira-Gandhi-Straße 100 został zamknięty. Naklejkę można np. nabyć w Dekra na Hansastraße 203. Koszt 10 euro.

    1. Joanna Maria Czupryna :

      Dziękuję bardzo za tą informację. Wpis zaktualizowałam. Pozdrawiam, Joanna

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.