Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie

Niemieckie Muzeum Historyczne zostało założone w 1987 roku, z inicjatywy ówczesnego kanclerza Niemiec, Helmutha Kohla. Okazją były obchody 750-lecia Berlina. Nowa siedziba miała powstać w rejonie dzisiejszej Dzielnicy Rządowej, ale po wydarzeniach w latach 1989-1991 koncepcja uległa zmianie. Historyczne zbiory, pochodzące z obu państw niemieckich miały się znaleźć w budynku dawnej Zbrojowni przy Alei pod Lipami, gdzie dotychczas znajdowało się Muzeum Historii Niemiec (NRD).

Po gruntownym remoncie, przebudowie oraz wzniesieniu nowego pawilonu dla wystaw czasowych, stałe ekspozycje udostępniono w 2006 roku. “Historia Niemiec od średniowiecza do upadku muru” obejmuje 8 tys. eksponatów, a jest to tylko niewielka część ogólnych zasobów muzeum, będącym spadkobiercą zbiorów Zbrojowni, Pruskiego Muzeum Armii i wspomnianego Muzeum Historii Niemiec. Wystawa zajmuje dwa poziomy i podzielona jest na dziewięć okresów historycznych. Ze względu na bogate zbiory regularnie organizowane są trzy lub cztery wystawy czasowe jednocześnie.

Niemieckie Muzeum Historyczne (Deutsches Historisches Museum)

Tematyka: historia ogólna
Adres: Unter den Linden 2, 10117 Berlin
Telefon: +49 30 20304444
Www: www.dhm.de
Godziny otwarcia: codz. 10.00-18.00
Bilety wstępu: wstęp wolny na wystawę stałą, wystawy czasowe 8€ (4€), do 18 lat bezpłatnie
Audio-guidy po polsku: nie

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Wystawa stała: ok. 1,5-2 godzin.
Garderoba i bagaż: w głównym holu znajduje się garderoba, gdzie można zostawić również plecaki i torby. Garderoba jest bezpłatna. Osobna garderoba jest również w pawilonie dla wystaw tymczasowych.
Toalety: w głównym budynku znajdują się na parterze (nie trzeba mieć biletu, by z nich skorzystać), oraz na terenie muzeum i w nowym pawilonie.
Gastronomia, sklepy: na terenie muzeum działa kawiarnia kompanii “Kofler & Kompanie” (latem z dużym ogródkiem na zewnątrz). Księgarnia i muzealny sklep oferują szeroki asortyment artykułów, głównie publikacje Niemieckiego Muzeum Historycznego , katalogi, plakaty, książki, płyty, pocztówki, magazyny, repliki eksponatów historycznych. Druga placówka znajduje się na terenie pawilonu wystaw tymczasowych.
Fotografowanie: w muzeum (na wystawach) obowiązuje zakaz fotografowania. Zdjęcia większości eksponatów są udostępnione na stronie internetowej muzeum.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: wstęp bezpłatny jest dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, wstęp ulgowy jest dla uczniów i studentów powyżej 18 roku życia za okazaniem legitymacji.
Święta kościelne i państwowe: muzeum jest zamknięte 24 grudnia.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe są organizowane regularnie, często kilka naraz. Specjalnie dla nich został wzniesiony nowy pawilon, zaprojektowany przez Amerykanina chińskiego pochodzenia, Ieoh Ming Pei. Wejście przez główny budynek muzeum lub od ulicy Hinter dem Gießhaus 3. Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? W Niemieckim Muzeum Historycznym obowiązuje berlińska karta rabatowa Welcome Card (zniżka 25%). Planując wizytę warto sprawdzać aktualne informacje na stronie, gdyż kilka razy w roku wstęp jest bezpłatny również na wystawy czasowe (podczas świąt państwowych i rocznic).

Więcej na podobny temat?
2 Komentarze
 1. Zbigniew :

  Dzień dobry Pani Joanno.
  Mam takie pytanie do Pani, posiadam taką książeczkę niemiecką z 1938 roku – Die Kleine Bucheri pt.” Vom Alltag Des Deutfchen Mittelalters “. Książeczka ma 80 stron i wydaje mi się że dobrze wygląda. Czy ta książeczka jest coś wart i czy muzeum by ją odemnie odkupiło ewentualnie ?
  Ja sam nie znam niemieckiego więc ten tytuł napisałem po polsku.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   nie jestem ekspertem, ale wrzucając tytuł “Vom Alltag Des Deutschen Mittelalters” do sieci, ukazuje się całkiem sporo możliwości kupna u antykwariuszy i nawet na Amazonie, a ceny oscylują w granicach kilku euro. Pozwala mi to przypuszczać, że Niemieckie Muzeum Historyczne raczej nie będzie zainteresowane pozycją, jeśli ta nie ma unikatowych cech. Można spróbować wystawić książeczkę na Allegro lub innym portalu aukcyjnym. Czasem schodzą takie pozycje. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczy wydawane w tym okresie, zwłaszcza dotyczące historii, legend, pochodzenia były “mocno nacechowane” ideologią, więc to raczej ciekawostka dla historyków zainteresowanych epoką. Pozdrawiam serdecznie,
   Joanna

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.