Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie

Niemieckie Muzeum Historyczne zostało założone w 1987 roku, z inicjatywy ówczesnego kanclerza Niemiec, Helmutha Kohla. Okazją były obchody 750-lecia Berlina. Nowa siedziba miała powstać w rejonie dzisiejszej Dzielnicy Rządowej, ale po wydarzeniach w latach 1989-1991 koncepcja uległa zmianie. Historyczne zbiory, pochodzące z obu państw niemieckich miały się znaleźć w budynku dawnej Zbrojowni przy Alei pod Lipami, gdzie dotychczas znajdowało się Muzeum Historii Niemiec (NRD).

Po gruntownym remoncie, przebudowie oraz wzniesieniu nowego pawilonu dla wystaw czasowych, stałe ekspozycje udostępniono w 2006 roku. “Historia Niemiec w obrazach i dokumentach” obejmuje 8 tys. eksponatów, a jest to tylko niewielka część ogólnych zasobów muzeum, będącym spadkobiercą zbiorów Zbrojowni, Pruskiego Muzeum Armii i wspomnianego Muzeum Historii Niemiec. Wystawa zajmuje dwa poziomy i podzielona jest na dziewięć okresów historycznych. Ze względu na bogate zbiory regularnie organizowane są trzy lub cztery wystawy czasowe jednocześnie.

Niemieckie Muzeum Historyczne (Deutsches Historisches Museum)

Tematyka: historia ogólna
Adres: Unter den Linden 2, 10117 Berlin
Telefon: +49 30 20304444
Www: www.dhm.de
Godziny otwarcia: codz. 10.00-18.00
Bilety wstępu: 8€ (4€) – bilet dzienny na wszystkie wystawy, do 18 lat bezpłatnie
Audio-guidy po polsku: nie

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Wystawa stała: ok. 1,5-2 godzin.
Garderoba i bagaż: w głównym holu znajduje się garderoba, gdzie można zostawić również plecaki i torby. Garderoba jest bezpłatna. Osobna garderoba jest również w pawilonie dla wystaw tymczasowych.
Toalety: w głównym budynku znajdują się na parterze (nie trzeba mieć biletu, by z nich skorzystać), oraz na terenie muzeum i w nowym pawilonie.
Gastronomia, sklepy: na terenie muzeum działa kawiarnia kompanii “Kofler & Kompanie” (latem z dużym ogródkiem na zewnątrz). Księgarnia i muzealny sklep oferują szeroki asortyment artykułów, głównie publikacje Niemieckiego Muzeum Historycznego , katalogi, plakaty, książki, płyty, pocztówki, magazyny, repliki eksponatów historycznych. Druga placówka znajduje się na terenie pawilonu wystaw tymczasowych.
Fotografowanie: w muzeum (na wystawach) obowiązuje zakaz fotografowania. Zdjęcia większości eksponatów są udostępnione na stronie internetowej muzeum.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: wstęp bezpłatny jest dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, wstęp ulgowy jest dla uczniów i studentów powyżej 18 roku życia za okazaniem legitymacji.
Święta kościelne i państwowe: muzeum jest zamknięte 24 grudnia.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe są organizowane regularnie, często kilka naraz. Specjalnie dla nich został wzniesiony nowy pawilon, zaprojektowany przez Amerykanina chińskiego pochodzenia, Ieoh Ming Pei. Wejście przez główny budynek muzeum lub od ulicy Hinter dem Gießhaus 3. Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? W Niemieckim Muzeum Historycznym obowiązuje berlińska karta rabatowa Welcome Card (zniżka 25%). Planując wizytę warto sprawdzać aktualne informacje na stronie, gdyż kilka razy w roku wstęp jest bezpłatny (podczas świąt państwowych i rocznic).

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.