Jak dojechać na lotnisko BER korzystając z komunikacji miejskiej

Krótki poradnik dla przesiadających się w Berlinie

Lotnisko w Berlinie. Berlin-Brandenburg (BER)

Dla tych, dla których Berlin jest tylko miastem przesiadkowym, przedstawiam krótki przewodnik, jak najlepiej dostać się środkami komunikacji miejskiej na lotnisko. Po zamknięciu historycznego lotniska Tempelhof w 2008 oraz Tegel (TXL) w 2020 roku, do dyspozycji podróżujących pozostaje nowy port lotniczy Berlin-Brandenburg (BER). Został on otworzony  31 października 2020 roku.  Dotychczasowe lotnisko Schönefeld przekształcono początkowo w Terminal 5 nowego lotniska (z którego jednak ostatecznie zrezygnowano), zatem kod SFX nie jest już używany. O tym jak dojechać w ogóle do Berlina, dowiesz się tutaj.

Lotnisko Berlin-Brandenburg (BER)

Od 31 października 2020 pod Berlinem funkcjonuje nowe lotnisko. Obecnie ma ono dwa terminale (T1 i T2). Są to nowo wybudowane obiekty, położone obok siebie i stanowią trzon lotniska BER. Budynek dawnego lotniska Schönefeld był przez niedługi czas Terminalem 5, ale aktualnie jest zamknięty i służy różnym celom, przeważnie jako ośrodek przyjmowania uchodźców.

Dojazd na lotnisko

Lotnisko Berlin-Brandenburg położone jest na południowy wschód od Berlina, już poza jego granicami. Ze stolicą Niemiec mają połączenia szynowe (pociągi IC, regionalne, S-Bahn) i autobusowe (linie komunikacji miejskiej i dwie linie prywatne). Najbliższą stacją metra jest Rudow linii U7, tam trzeba się przesiąść na autobus. Należy pamiętać, że port lotniczy Berlin-Brandenburg znajduje się w strefie komunikacyjnej C Berlina i obowiązują tu bilety Berlin ABC lub Berlin BC. Informacje o cenach biletów, oraz gdzie je kupić znajdziesz tutaj.

Zobacz także ile kosztują taksówki z centrum na lotniska.

Stacja kolejowa i S-Bahn

Stacja kolejowa i S-Bahn mają taką samą nazwę: Flughafen BER. Znajduje się ona pod terminalem 1 (T1) na poziomie U2. Stąd w kilka minut dotrzesz do głównej hali terminalu T1. Jeśli Twój odlot jest z terminalu 2, to udaj się na poziom E0 i stamtąd podążaj za znakami T2. Terminal położony jest obok, ale trzeba wyjść na zewnątrz (nie ma zadaszenia).

Stacja została już ukończona w 2011 roku, jednak z powodu opóźnień w uruchomieniu lotniska, była wyłączona z użytkowania poza technicznymi przejazdami. Ze stacji do terminalu można wjechać windą, schodami ruchomymi lub wejść po tradycyjnych schodach. UWAGA: dziwne to, ale schody ruchome są tylko w górę! Jeśli ktoś z lotniska chce dostać się na stację kolejową, ma do dyspozycji tradycyjne schody lub windy bezpośrednio na perony (trzeba się dobrze rozejrzeć).

Perony dla kolejki miejskiej S-Bahn: 5 i 6

Perony dla pociągów IC, FEX, RE i RB: 1-4

lotnisko w berlinie
Przejście ze stacji kolejowej na terminal T1 © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus, fot. Ewa Zięba

Dojazd pociągiem IC, RE, RB i FEX

Według mnie dojazd ze śródmieścia pociągiem (lub kolejką miejską) to najlepsza opcja, która kosztować Cię będzie kilka euro. Oznakowanie na stacjach i w pociągach jest bardzo dobre. Jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę to ewentualna komunikacja zastępcza, strajki lub (niestety) krótkoterminowe odwołanie pociągów z powodu braku personelu. Jeśli masz taką możliwość nie wybieraj ostatniego, możliwego połączenia.

Pociągi regionalne RE, RB i FEX

(1) Flughafenexpress (FEX) to pociąg kursujący ze stacji głównej Berlina (Berlin Hauptbahnhof) na lotnisko (Flughafen BER) przez stacje Gesundbrunnen i Ostkreuz. Mimo, że zatrzymuje się po drodze tylko na dwóch stacjach, to czas przejazdu jest podobny do RE8 (patrz poniżej). Powodem jest okrężna trasa przez położoną na północy stację Gesundbrunnen. Od 2025 ma to być jednak prawdziwy lotniskowy ekspres. Zostanie wtedy ukończona tzw. trasa drezdeńska i wówczas nie tylko skróci się czas przejazdu, ale też regularne połączenie zyska stacja Berlin Südkreuz (patrz dalej). Częstotliwość kursowania: co pół godziny. Bilet na strefę Berlin ABC.

UWAGA: z lotniska pociąg ten jedzie dalej w Brandenburgię jako RB24 lub RB32.

dojazd na lotnisko w berlinie FEX
Ekspress na lotnisko z oznaczeniem FEX na stacji Ostkreuz © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

(2) Pociąg regionalny RE 8. Co najważniejsze dla Ciebie, to to, że ten pociąg pomiędzy dworcem Berlin Hauptbahnhof a stacja lotniska Flughafen BER kursuje co godzinę przez 24 godziny na dobę. Linię tą obsługuje prywatny przewoźnik ODEG (Ostdeutsche Eisenbahn), który ma pociągi w białym kolorze z zielonymi i żółtymi wstawkami. Bilety, które kupisz na Berlin czy VBB, obowiązują. RE 8 to pociągi relacji Wismar-Berlin-Finsterwalde, i w stolicy Niemiec zatrzymują się na stacjach: Spandau – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof  – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Ostkreuz. Wsiadając na którejś z tych stacji na lotnisko potrzebujesz biletu na strefę Berlin ABC. Czas przejazdu ze stacji Berlin Hauptbahnhof na lotnisko to około 35 minut.

(3) RB23, czyli RegioBahn 23, to z kolei pociąg z Poczdamu, ale jadący przez śródmieście Berlina. Zatrzymuje się na stacjach: Wannsee – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Ostkreuz. Kursuje co godzinę.

(4) RB22 to również pociąg z Poczdamu, tyle, że jadący przez miejscowości położone na południe od Berlina. W samym Poczdamie zatrzymuje się na stacjach: Golm – Park Sanssouci – Hauptbahnhof (Dworzec Główny) – Griebnitzsee i dalej w Brandenburgii Saarmund oraz Ludwigsfelde. Z lotniska Flughafen BER jedzie dalej do Königs Wusterhausen. Pociąg porusza się jedynie w strefie C Berlina.

(5) Są jeszcze pociągi regionalne po wschodniej stronie miasta RB 24 Nord i RB 32 (zatrzymują się między innymi na stacji Berlin Lichtenberg), ale uwaga: dojeżdżają jedynie do stacji S Schönefeld Bhf. Tutaj należy przesiąść się na S-Bahn S9 lub S45. Bilety na strefę Berlin ABC lub Berlin BC.

Pociąg IC Rostock-CHemnitz

To jak na razie jedyny dalekobieżny pociąg, który będzie zatrzymywał się w podziemiach lotniska. Mimo, że perony są przystosowane do pociągów ICE, na razie nie przewiduje się innych połączeń. Podróżujący mogą wsiąść w Berlinie na stacjach Gesundbrunnen, Hauptbahnhof (tief), Südkreuz. Czas przejazdu z dworca głównego to około 30 minut. Pociąg kursuje w takcie dwugodzinnym i wystarczy wówczas na niego bilet Berlin ABC (nie trzeba miejscówek, nie kupujcie biletu na ten odcinek przez aplikację DB bo jest dużo drożej).

Nie przejmuj się, jeśli ilość pociągów i tych cyferek Cię przeraża. Polecam zainstalować sobie aplikację BVG, VBB lub DB i sprawdzać połączenia na bieżąco. Otrzymasz tam również informację o przystankach pośrednich, ewentualnych przesiadkach, czasie przejazdu, cenie biletu i alternatywach. Aplikacje dostępne są również w języku angielskim.

Kolejka miejska S-Bahn

Również stacja kolejki miejskiej znajduje się pod terminalem 1 nowego lotniska. Do dyspozycji podróżnych są dwie linie S-Bahn.

Linia S9 kursuje ze Spandau, po drodze zatrzymując się między innymi na stacjach Zoologischer Garten, Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Alexanderplatz, Ostbahnhof i Ostkreuz. Godziny kursowania: od poniedziałku do piątku od 5 do północy oraz w niedziele od 7 rano w takcie 20 minutowym, w nocy co 30 minut.

Linia S45 to linia od Südkreuz, jadąca między innymi przez Tempelhof, Hermannstraße i Neukölln w takcie 20 minutowym. Godziny kursowania: od poniedziałku do soboty od około 4.30 do północy, w niedziele od 6-7 rano, również do północy. Pociągi tej linii nie kursują w nocy.

UWAGA: jeśli chcesz dostać się na lotnisko lub z lotniska w czasie newralgicznym, to jest między północą a 8 rano, a w szczególności między 2 a 4 w nocy, koniecznie sprawdź aktualne połączenia na stronie VBB lub w aplikacji.

lotnisko BER
Automaty biletowe VBB w przejściu na stację kolejową © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Autobusy

Przystanki autobusowe znajdują się przed terminalem 1 (T1) na poziomie E0. Do dyspozycji jest kilka linii BVG (w tym dwie ekspresowe) oraz jedna linia prywatna, do której jest dopłata.

Linie BVG

Autobus X7 łączy lotnisko ze stacją metra U7 Rudow. Podróż trwa niecałe 20 minut. Druga linia X71  rozpoczyna swój kurs przy stacji metra U6 Alt-Mariendorf, po drodze zatrzymuje się między innymi przy stacjach metra U Johannisthaler Chaussee oraz U Rudow (obie metro U7).

Są również linie autobusowe, których kurs kończy się/zatrzymuje przy stacji kolejki miejskiej S Schönefeld. Tam należy przesiąść się na S-Bahn S45 lub S9. Do stacji Flughafen BER pociąg jedzie jeszcze 10 minut.

autobus lotnisko berlin
Przystanek autobusowy przed terminalem T1 © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
automat biletowy berlin
Automaty biletowe BVG przed terminalem T1© Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

EkspresowA LiniA BER2

Linia jest zarządzana prywatnie i do normalnego biletu komunikacji miejskiej (taryfa VBB) obowiązuje dopłata.

Linia BER2 to szybkie połączenie między Poczdamem (Hauptbahnhof Potsdam) a nowym lotniskiem (Flughafen BER, przystanek A2). Po drodze autobus zatrzymuje się w Stahnsdorf i Teltow. Dopłata wynosi 6€, a cała trasa dla dorosłego będzie kosztować 10€. Jeśli masz odpowiedni bilet na tą trasę, np. Berlin ABC, D-Ticket itp. zapłacisz tylko dodatek za ekspres. Bilety zakupuje się u kierowcy. Autobus kursuje 16 razy dziennie. Zobacz oficjalną stronę tego połączenia.

Kurs tej linii jest zintegrowany z systemem informacji VBB, dlatego przy wyszukiwaniu połączeń w wyszukiwarce warto zwrócić uwagę na oznaczenia i dodatkowe dopłaty.

Autobusy nocne

Na lotnisko dotrzemy również autobusami w nocy. Autobus N7 kursuje od U Rathaus Spandau przez U Hermannplatz, U Rudow, do Flughafen BER. W weekendowe noce, kiedy jeździ metro U7, ta linia kursuje tylko na odcinku U Rudow-Flughafen BER.  Autobus N60 startuje od S+U Alexanderplatz Bhf przez m.in. U Schlesisches Tor, S Treptower Park, S Adlersdorf i kończy przy Flughafen BER. Obie linie kursują z częstotliwością co 30 minut.

Jest jeszcze jedna linia, która od poniedziałku do piątku nad ranem uzupełnia ofertę połączeń nocnych. NX7 zaczyna przy S+U Zoologischer Garten Bhf, zatrzymuje się przy S Schöneberg, U Alt-Tempelhof i kończy przy Flughafen BER. Jeździ co 15 minut.

Na linie nocne obowiązują bilety komunikacji miejskiej BVG bez żadnych dopłat.

Postaw mi kawę

Lotnisko w Berlinie. Przydatne informacje i plany

Ponieważ możliwości dotarcia do nowego lotniska z różnych miejsc w Berlinie i o różnych porach jest już całkiem sporo, polecam korzystanie z aplikacji do wyszukiwania połączeń. Uwzględnia ona roboty budowlane, zastępczą komunikację, itd.

  1. Szukając połączeń w komunikacji miejskiej najlepiej skorzystać z wyszukiwarek na stronach BVG (Berliński Zakład Komunikacji Publicznej), VBB (Związek Komunikacji Berlin-Brandenburgia) lub DB (Niemiecka Kolej). Przydatne są również aplikacje powyższych instytucji, odpowiednio BVG Fahrinfo-App, VBB-App „Bus & Bahn” oraz DB Navigator.
  2. Na stronie VBB przedstawiony jest obszerny przewodnik z czytelnymi planami o połączeniach z lotniskiem w komunikacji publicznej. Link do strony.
  3. Podstawowe informacje o nowym lotnisku, jego układzie, połączeniach znajdziecie również na oficjalnej stronie BER. Częściowo w języku polskim.
Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.