Berlin i bilety komunikacji miejskiej. Który będzie dla nas odpowiedni?

Najbardziej praktyczny poradnik w necie dla wybierających się do Berlina

Berlin i Bilety komunikacji miejskiej

Planując najlepszą opcję zakupu biletów komunikacji miejskiej w Berlinie należy wziąć pod uwagę:

 • ile jest osób (w tym dzieci do lat 6 oraz do 14)
 • czy chcemy poruszać się tylko po Berlinie, czy również okolicach (np. Poczdam, Oranienburg)
 • ilość dni, na które chcemy zakupić bilety

Dodatkowo warto się zastanowić, co chcemy zwiedzać, bo może bardziej opłacalna będzie karta turystyczna ze zintegrowanym biletem komunikacji miejskiej. Mniejsze znaczenie ma natomiast położenie naszego hotelu, chyba, że wszystko, co chcemy zobaczyć, jest w zasięgu 20 minut spacerem. To rzadkie, ale możliwe.

Strefy taryfowe Berlina

Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C miejscowości w Brandenburgii, do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn i kolej regionalna: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde i inne

Bilety komunikacji miejskiej można kupić na strefę AB, BC lub ABC. Nie ma wersji tylko na strefę A. Wybierając się tylko do Berlina zakup bilet na strefę AB, ale uważaj, bo lotnisko Schönefeld (i przyszły BER) jest w strefie C. Bilet BC przyda się w określonych przypadkach, na przykład gdy masz hotel w strefie B i chcesz zwiedzić tylko Poczdam albo dojechać do lotniska Schönefeld (BER).

Przydatne plany sieci komunikacyjnej ze strony Berlińskiego Zakładu Komunikacji (BVG)

Skasuj bilet, który kupiłeś w automacie lub punkcie obsługi przed odjazdem!

Zniżki

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie.

Taryfy (oferta BVG), ważne od 1 stycznia 2021

Podane ceny dotyczą tylko wybranych normalnych biletów. Bilety ulgowe, miesięczne, roczne i inne są dostępne w przeglądzie taryf na stronach BVG. Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu, czyli kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 2€
4-Fahrten Karte

Kurzstrecke

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 6€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku do wybranego przystanku, ale bez okrążeń i powrotów; ważny przez 2 godziny od skasowania lub zakupu z wybitą godziną 3€ (AB)
3,5€ (BC)
3,8€ (ABC)
4-Fahrten Karte

Einzelfahrschein

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 9,4€ (AB)
12,6€ (BC)
13,8€ (ABC)
24-Stunden-Karte bilet ważny przez 24 godziny od momentu skasowania (kupna u kierowcy z wydrukowaną godziną i dniem), można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat bez dodatkowych opłat 8,8€ (AB)
9,2€ (BC)
10€ (ABC)
24-Stunden-Karte Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny od momentu skasowania przez 24 godziny 25,5€ (AB)
26€ (BC)
26,5€ (ABC)
Anschlussfahrschein ważny na jednorazowy przejazd do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC; obowiązuje przez 2 godziny, ale nie dłużej niż ważność głównego biletu; droga okrężna lub powrotna wykluczona. Przy kontroli należy pokazać oba bilety. Przykładowa sytuacja: mamy dzienny bilet Berlin AB, ale wieczorem chcemy udać się na lotnisko Schönefeld (Berlin C). “Bilet łącznikowy” kasujemy krótko przed odjazdem (S-Bahn, kolej regionalna) lub dokupujemy w autobusie u kierowcy. 1,8€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania. W dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet może wspólnie podróżować jeszcze jedna osoba oraz troje dzieci do lat 14 (do godziny 3.00 kolejnego dnia) 36€ (AB)
37€ (BC)
43€ (ABC)

Ulgowe bilety przysługują dzieciom od 6 do 14 lat włącznie. Nie ma taryf ulgowych dla studentów!

Berlin i bilety. Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązują przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket obowiązuje w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych) lub 2 dorosłych i dowolnej liczby dzieci/wnuków poniżej 15 lat. Bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, ICE, częściowo w IC i D-Zug. Na bilecie powinno się znaleźć dane wszystkich pasażerów (można dopisywać na odwrocie biletu), należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. 33€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket 25€

W ostatnich latach rozwinęła się współpraca transgraniczna i do Berlina można dojechać na jednym bilecie z takich miast jak Gorzów Wlkp. czy Zielona Góra. Warto się doinformować, w jakim zakresie obowiązuje on w środkach komunikacji miejskiej w Berlinie.

Turystyczne karty rabatowe

Najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, Berlin WelcomeCard oraz CityTour Berlin, uprawniają do wielu zniżek w muzeach oraz pełnią rolę biletu w środkach komunikacji miejskiej. Opłaca się je kupić, jeśli nastawiamy się na intensywne zwiedzanie. Karty dostępne są na okres od 48 godzin do 6 dni. Tutaj dowiesz się, czy taka karta jest dla Ciebie lepsza od zwykłego biletu.

Berlin i bilety, gdzie je kupować?

Bilety BVG kupuje się w punktach oznaczonych symbolem BVG i w automatach na peronach U-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów (nie wszystkie). Te od kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę, inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się w pobliżu automatów. Instrukcje na ekranach automatów można wybrać w języku polskim. Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach, chociaż pojawiają się już nowe maszyny mające taką opcję).

W Berlinie są dwa rodzaje automatów. Biało-żółte z symbolem BVG oraz czerwono-szaro-niebieskie DB/VBB. Te drugie stoją na dworcach kolejowych oraz stacjach kolejki miejskiej (S-Bahn). W obu otrzymamy bilety ważne w Berlinie i w obu jest obsługa w języku polskim. Ekrany się oczywiście różnią.

zakup bilety w Berlinie Przewodnik po Berlinie
Automat BVG po lewej i DB po prawej w Berlinie. Obok znajdują się kasowniki :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Uwaga na bilety turystyczne w automatach

Podchodzicie do automatu, klikacie i otrzymujecie główny ekran. Po niemiecku lub angielsku.

Po pierwsze możecie zmienić język na polski.

Po drugie uważajcie na ofertę “Bilety dla turystów”. Bo z pewnością większość z Was poczuwa się do bycia turystą. Bilety te dotyczą kart rabatowych typu BerlinWelcomeCard i CityTourCard i są znacznie droższe od zwykłego dziennego biletu. Oczywiście, jeśli założyliście zwiedzanie z tego typu kartą, to zakup jest wskazany. Ale po książeczkę z ofertą rabatów i tak musicie iść do miejsca, w którym są one wydawane.

Nie dajcie się nabrać. Normalny, jednodniowy bilet komunikacji miejskiej też jest dla Was! Przeczytajcie sobie powyższe oferty, porównajcie, wybierzcie, spiszcie niemiecką nazwę i kupcie bilet bez omyłkowego przepłacania.

Ekran automatu BVG w języku polskim :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Aplikacje mobilne BVG

BVG ma kilka aplikacji, które ułatwiają pasażerom planowanie podróży i zakup biletów. Najbardziej przydatne będą te dwie, które opisuję niżej.

Pierwsza z nich to BVG Fahrinfo Berlin (Google Play, App Store), czyli rozkład jazdy oraz narzędzie pozwalające wyszukać najlepszą opcję przejazdu. Polecam, sama korzystam i nie wyobrażam sobie jej braku przy zapuszczaniu się w “dzikie” zakątki Berlina, gdzie autobus kursuje średnio co godzinę. Aplikacja niezbędna, jeśli planujecie zwiedzanie obiektów turystycznych położonych poza śródmieściem.

Druga to BVG Tickets Berlin (Google Play, App Store), aplikacja do zakupu biletów. Wymaga ona założenia konta. Płatności dokonuje się m.in. za pomocą karty kredytowej, Google Pay lub Paypal. Można kupić bilety dla osoby/osób nam towarzyszących. Bilety, których ważność wynosi dzień lub dłużej można kupić z 30-dniowym wyprzedzeniem. Pozostałe są ważne od momentu zakupu.

Pamiętaj, że przy kontroli biletów online w aplikacji, musisz pokazać je kontrolującym na urządzeniu!

Jazda “na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a kara za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować! Jeśli kupujecie bilet w kasie, sprawdźcie, czy ma on nadrukowaną informację, że bilet trzeba skasować. Może to być “Bitte hier entwerfen” lub “Vor Fahrantritt bitte entwerfen“. Odpowiednio po angielsku “Please validate your ticket” lub “Please validate before use”.

Kontrola biletów a fałszywi kontrolerzy
Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB) ostrzega przed fałszywymi kontrolerami. Ten prawdziwy, w przypadku braku biletu, NIE ZAŻĄDA od Was gotówki.
Możliwe jest uiszczenie opłaty kartą płatniczą/kredytową na miejscu, za co powinniście otrzymać pokwitowanie. A jeśli nie płacicie od razu kartą, dostaniecie wezwanie do zapłaty, (wydrukowane z podręcznego terminala).
Jeśli macie wątpliwości, zażądajcie również okazania identyfikatora (ci prawdziwi zazwyczaj mają go na widoku).
Więcej na podobny temat?
70 Komentarze
 1. Asia :

  Witam muszę dojechać ze stacji Altgienicke na lotnisko terminal 1 Brandenburg. Jaki bilet kupic?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Ze wspomnianej stacji na lotnisko (Flughafen Terminal 1-2) potrzebny będzie pojedynczy bilet na strefę BC Berlin (Einzelfahrschein Berlin BC) w cenie 3,5 €. Pozdrawiam, Joanna

 2. Asia :

  Czy na bilecie krótka trasa mogę przejechać bez przesiadki 4 przystanki?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, na bilet “krótka trasa” (Kurzstrecke) może Pani przejechać 3 przestanki S-Bahnem lub metrem (z przesiadką) lub 6 przystanków autobusem lub tramwajem (bez przesiadek). Tak dokładnie jest opisane powyżej w taryfie i nic się nie zmieniło (26.03.2021). Pozdrawiam, Joanna

 3. Ewa :

  Dzien dobry. Czy na bilet 24-stunden- karte moge zabrać syna 7 lat? A dla 15 latki juz normalny?
  Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, tak. 7-latka można zabrać na normalny bilet 24-Stunden-Karte, a 15-latek powinien mieć normalny bilet dla siebie. Z powodu pandemii nie kupowałam jeszcze tych biletów, które obowiązują od początku 2021 roku. Jeśli ma Pani wątpliwości, można upewnić się przy zakupie lub w automacie (info po polsku). Tutaj informacje BVG: https://www.bvg.de/… Pozdrawiam, Joanna

 4. jerzy :

  Mam 67 lat czy mogę korzystać z zakupu biletów ulgowych ?
  Czy na wszystkie linie ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety nie ma zniżek dla seniorów poza roczną kartą VBB-Abo 65plus. Pozdrawiam, Joanna

 5. Grazyna :

  Jaki bilet najlepiej kupić dla dwóch osób na 3 dni , pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jeżeli każdego dnia planuje Pani więcej niż trzy pojedyncze przejazdy, to bilet jednodniowy (Tageskarte) dla każdej osoby na każdy dzień. Jeżeli w ciągu tych dni wypada pełny weekend i/lub dzień świąteczny proponuje kombinację z biletem siedmiodniowym. Proszę spojrzeć na dokładną rozpiskę taryf, można sobie wszystko skalkulować odnośnie własnych potrzeb i warunków wyjazdu. W zależności, co się będzie robić w Berlinie, mogą wystarczyć na przykład dwa bilety jednorazowe na przejazd tam i z powrotem. Pozdrawiam, Joanna

 6. Grazyna :

  Dzień dobry Przylecę do Berlina Brandenburg i muszę dostać się do Berlina ZOB skąd mam autobus FleXbusa do Polski .Jakim środkiem mogę się dostać .Będę wdzięczna za podpowiedż Grażyna

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   o połączeniach komunikacyjnych nowego portu lotniczego BER napisałam w poście: przewodnik-po-berlinie.pl/jak-dojechac-na-lotnisko-w-berlinie/. By dojechać do ZOB, najlepiej wybrać połączenia szynowe (RE, RB, S-Bahn). Na lotnisku wsiada Pani w pociąg regionalny lub S-Bahn (nie napisała Pani, na którym terminalu pani wysiada z samolotu, polecam wpis powyżej) i dojeżdża do stacji Ostkreuz. Tam należy przesiąść się na S42 i dojechać do stacji Messe Nord/ICC. Bilet jednorazowy (Einzelfahrschein Berlin ABC (3,6 euro, w 2021 podwyżka). Taka trasa zajmuje około 50 minut, ale z zakupem biletu, przejściami i dojściem do samego dworca ZOB najlepiej zaplanować w praktyce półtorej godziny. Proszę pamiętać o osłonie ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej w Berlinie. Polecam również aplikację BVG, by sprawdzić najszybsze połączenie na bieżąco (proszę wpisać jako stację początkową Flughafen BER – Terminal 1-2 lub Terminal 5 a jako stację końcową S Messe Nord/ICC). Pozdrawiam, Joanna

 7. Maciej :

  Witam, chciałbym pojechac 2 przystanki s bahn a potem przesiadka na 3 przystanków autobusem. Czy wystarczy ten bilet za 1,9 EURO? Strefa BC

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety na taką kombinację nie można użyć biletu Kurzstrecke. Albo S-Bahn/U-bahn 3 przystanki z możliwością przesiadki pomiędzy tymi pojazdami albo autobus 6 przystanków bez przesiadek (analogicznie tramwaj). Nie ma możliwości, by na ten bilet przesiadać się między S-Bahnem i autobusem (nie ryzykując kary). Pozdrawiam, Joanna

 8. Agnieszka :

  Osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności, europejska karta, legitymacja ze zdjęciem. Czy takowa ma darmowe przejazdy komunikacją?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety nie odpowiem Pani od razu na to pytanie. Na stronach BVG są odniesienia do niemieckiej ustawy o niepełnosprawnych i wymogach, jakie trzeba spełnić, by korzystać z komunikacji bezpłatnie. Jak jest w przypadku obcokrajowców, nie wiem, gdyż nigdy nie miałam niepełnosprawnych Gości, korzystających z komunikacji miejskiej. Wówczas bym się po prostu zapytała w punkcie sprzedaży biletów lub obsługi klienta, pokazując karty i legitymacje. Napiszę maila z zapytaniem, ale z doświadczenia wiem, że serwis BVG odpowiada nawet po 3 miesiącach. Proponuję Pani zapytać na miejscu w punkcie obsługi klienta BVG lub S-Bahn w Berlinie. Pozdrawiam, Joanna

 9. Anna :

  Dzień dobry. Mogła bym prosić o jakiś odnośnik skąd informacja o tej weekendowej promocji we wrześniu? Szukam na stronie bvg i nigdzie nie mogę nic znaleźć.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, informacja jest widoczna na głównej stronie niemieckiej wersji BVG. Zaraz pod info o koronie jest slide z newsami, ten o biletach pokazuje się jako pierwszy. A tutaj link bezpośredni https://www.bvg.de/endlichraus. (komentarz dotyczy tylko akcji we wrześniu 2020). Pozdrawiam, Joanna

 10. Iga :

  Witam, słyszałam kiedyś o opcji biletu Brandenburg Berlin Ticket który pozawala na podróż na cały weekend (48h). Z tego co czytam ważny jest on od 00 w sobotę to 03 w nd, czyli jak rozumiem nie da się na nim wrócić w niedziele wieczorem.
  Nie działa to na podstawie 48h od skasowania?
  Czy istnieje inna, korzystna opcja która pozwalalaby na podróż Szczecin-Berlin i dwudniowe zwiedzanie dla ok. 4 osób?
  Pozdrawiam, Iga

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie słyszałam by Berlin-Brandenburg-Ticket był kiedykolwiek ważny przez cały weekend. Być może chodzi Pani o Schönes-Wochenende-Ticket, którego jednakże już nie ma w ofercie, został on zastąpiony jednodniowym Quer-durchs-Land-Ticket. Oferta jednodniowego biletu dla grupy Berlin-Brandenburg-Ticket, na który można dojechać z/do Szczecina jest i tak atrakcyjna cenowo. Bilet kupiony w automacie kosztuje 33 euro, w kasie 35 euro (niestety nie wiem, jak liczą to w kasie w Szczecinie), kupując go dwukrotnie dla czterech osób wychodzi 16,5 (ew. 17,5) euro na osobę. Za tą kwotę można w weekend przejechać ze Szczecina do Berlina i z powrotem i dodatkowo poruszać się swobodnie środkami komunikacji miejskiej przez oba dni po Berlinie. Sprawdzałam pobieżnie ceny pojedynczych biletów, jak i aktualne ceny na Flixbusa. Trasa Berlin-Szczecin nie jest moim kierunkiem, jechałam nią ze dwa razy wieki temu, dlatego najlepiej sprawdzić informacje w kasie. Pozdrawiam, Joanna

 11. Oskar :

  Dzień dobry, mam jedno pytanie. Skoro bilety Einzelfahrschein w weekendy wrześniowe będą funkcjonowały jako bilety jednodniowe, to czy piątek jest już zaliczany do weekendu i ta promocja już wtedy będzie aktywna? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, akcja obowiązuje w każdą sobotę i niedzielę września 2020 oraz dodatkowo 22 września (wtorek). Piątki się do niej nie wliczają. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie, Joanna.

 12. Michal :

  dziękuje bardzo!

 13. Michal :

  Witam
  Tym razem Berlin będę zwiedzał na rowerze i psem:)
  Z tego co pamiętam przejazd z rowerem w S-Bahn i U-Bahn jest bezpłatny. Jak są ograniczeni dot. psów. Musi mieć kaganiec?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, przewóz roweru jest odpłatny, ceny biletów znajdzie Pan tutaj, są i jednorazowe i dziennie: http://www.bvg.de. Jeśli chodzi o psa, to jeśli jest on wielkości domowego kota i przewożony “jak bagaż” – na rękach, w transporterze, w koszyku rowerowym to podróżuje bez biletu. Większe psy potrzebują ulgowego biletu, chyba że ma Pan bilet dzienny (lub inny o dłuższym czasie), to nie. Psy muszą mieć kaganiec, a Pan póki co maskę. To tak w skrócie. Wszystkie warunki znajdzie Pan pod tym linkiem. Pozdrawiam, Joanna

 14. Jacek :

  Mam pytanie. Jadę w niedzielę do Berlina i zamierzam z HBf dojechać do konkretnego miejsca i stamtąd wrócić na Hbf. Jako osoba dorosła, mam kupic tageskarte strefy AB czy taniej kupić dwa razy einzelfahrtschein? Pojade pewnie s-bahn, a potem przesiąde sie na u-bahn. Czy einzelfahrschein mozna jeździć przez dwie godziny do docelowej stacji?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jeśli to będą Pana jedyne przejazdy tego dnia, to taniej będzie zakupić dwa bilety pojedyncze (Einzelfahrschein). Można się na nich przesiadać dowolną ilość razy, a bilet ważny jest dwie godziny (jazda okrężna lub powrotna wykluczona). Jeśli w niedalekiej przyszłości znów Pan zamierza korzystać podobnie z komunikacji w Berlinie, to może warto rozważyć zakup karnetu z czterema biletami po niższej cenie. Jeśli przyjeżdża Pan do Berlina HBF pociągiem regionalnym z biletem oznaczonym VBB lub ma bilet kolejowy z opcją City Ticket, to prawdopodobnie nie potrzebuje Pan dodatkowych biletów. Pozdrawiam, Joanna

 15. Stella :

  Dzień dobry, chciałabym zapytać o połączenie Szczecin -Berlin. Dostępne są bilety VBB Tageskarte w cenie ok 23 EUR . W cenie biletu jest przejazd ze Szczecina do Berlina , bilet powrotny do Szczecina z Berlina oraz komunikacja miejska na terene Szczecina ( takie informacje podane są na niemieckiej stronie VBB. Na stronie internetowej Szczecin.pl jest podana informacja o tym, że komunikacja miejska w Berlinie również jest wliczona w cenę. Stąd moje pytanie: czy kupując wspomniany wyżej bilet, mogę poruszać się po Berlinie ( tramwaje, autobusy, S/U-bahn) bez dodatkowych kosztów ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, na ten bilet można korzystać z komunikacji miejskiej w Berlinie, odpowiednie informacje po niemieckiej stronie ma Pani tutaj https://www.vbb.de/tickets/sondertickets-fahrausweise-von-und-nach-polen, pozdrawiam

   1. Stella :

    Dziękuję bardzo, pozdrawiam! 🙂

 16. Krzysztof :

  Czy na 7 dniowym bilecie mogą w tygodniu jechać 1 osoba dorosła i dwoje dzieci, w weekend jechać 2 dorosłe osoby i dwoje dzieci?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, kupując bilet siedmiodniowy można zabrać na niego dodatkowo do czterech osób, ale tylko jedna z nich może być powyżej 14 lat i obowiązuje to od poniedziałku do piątku tylko po 20.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia (czyli te siedem wieczorno-nocnych godzin) oraz w soboty, niedziele i ustawowe święta w Berlinie przez cały dzień. [niem. § Zusätzlich bis zu vier Personen, wobei nur eine Person älter als 14 Jahre sein darf, Mo-Fr ab 20 Uhr bis 3 Uhr des Folgetages, Sa, So, feiertags, am 24. & 31.12. ganztägig]. Czyli w weekend może na ten bilet jechać Pan + 1 osoba dorosła + 2 dzieci (6-14 lat, poniżej 6 bezpłatnie). W dni robocze dopiero po godzinie 20.00.

   1. Krzysztof :

    Czy w tygodniu (pn-pt) przed godz. 20, na bilet 7 dniowy może jechać jedna osoba dorosła oraz 2 i 8 latek?

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Niestety nie może. W tym przypadku należy dla ośmiolatka mieć bilet ulgowy. Natomiast dwulatek jeździ komunikacją berlińską bezpłatnie (do 6 lat).

 17. Witold :

  Dzień dobry,
  A ile kosztuje aktualnie karta miejska / bilet na miesiąc na AB?
  Gdzie i jak najlepiej kupić AB miesięczny na Berlin?
  Pozdrawiam!

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   aktualnie bilet miesięczny Berlin AB kosztuje 84 euro. Pełny wykaz biletów i cen znajdzie Pan – na tej stronie. – Bilety najszybciej można zakupić w automacie. Pozdrawiam, Joanna Czupryna

 18. Wiktoria :

  Dzień dobry, jeśli kupię bilet na strefę ABC to będę mogła również podróżować autobusami w Poczdamie? Czy ta strefa kończy się jedynie na stacji kolejowej w Poczdamie?
  Dziękuje z góry za odpowiedź 🙂

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   tak, mając bilet na Berlin ABC można podróżować autobusami, tramwajami, kolejką miejską S-Bahn i nawet koleją regionalną w obrębie strefy C Berlina. W Poczdamie działa więcej przewoźników autobusowych z regionu, np. HavelBus, ale to nie ma znaczenia, można z nich korzystać w obrębie miasta. Pozdrawiam, Joanna Czupryna

 19. Sylwia :

  jadę na 4 dni do Berlina i będę codziennie poruszać się komunikacją miejską. Zakup jakiego biletu jest najkorzystniejszy? Dziękuję za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   przy czterech dniach, jeśli planuje Pani więcej niż trzy pojedyncze przejazdy każdego dnia, opłaca się nabyć bilet siedmiodniowy (34€ AB). Można również codziennie kasować bilet jednodniowy, różnica jest niewielka 4 x 8,6€ = 34,4€. Jeśli planuje Pani zwiedzanie (proszę upewnić się co do godzin i warunków funkcjonowania obiektów) najlepiej pomyśleć o karcie rabatowej łączonej z biletem komunikacji miejskiej na dokładnie 4 dni. Pozdrawiam, Joanna

 20. Marcin :

  Witam.Chcemy jechać do Berlina na wycieczke 1 dniową w 4 osoby.Czy możemy kupic bilet kleingrupkarte na strefe ABC i jego cena to ok.25 E za wszystkie osoby?Czy mozemy na ten bilet jezdzic po całym miescie,przesiadac sie ile chcemy?I czy on obowiązuje tez na tramwaje i autobusy?Pozdrawiam.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   na wszystkie pytania odpowiadam: tak. Jeśli ograniczają się Państwo tylko do Berlina, to wystarczy Kleingruppen Tageskarte AB. Od 4 maja 2020 komunikacja w Berlinie kursuje ponownie wg normalnego planu. Pozdrawiam, Joanna

   1. Marcin :

    Dziekuję bardzo.

 21. Michał :

  Witam, mam takie pytanie. Planuję wyjazd do Berlina (oczywiście po zakończeniu epidemii) i w związku z tym chciałbym zapytać jaki jest najlepszy sposób na zwiedzenie miasta w jak największym zakresie. Wiem, że linia metra jest bardzo rozbudowana ale w 80% pod ziemią (znając realia warszawskie nie wiedziałem, że w Berlinie metro jeździ również na ziemi) chciałbym zapytać czy są inne środki transportu o zbliżonej trasie co trasa metra. Jeśli tak to jakie: autobus, pociąg, tramwaj itp.(prosiłbym o podanie zamiennika np. do linii metra U1). Nie musi być to jeden i ten sam środek transportu – ważne by miał zbliżoną trasę. Pytam, ponieważ chciałabym zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej miasta w jak najkrótszym czasie. A niestety metro pod ziemią tego nie zapewni(można wysiadać po kolei na każdej stacji metra i wychodzić na powierzchnię ale jest ich zbyt wiele aby tak robić – nawet nie wiem ile razy musiałbym to uczynić). Wyszło by, że jedną dłuższą linię zaliczyłbym w jeden dzień. Więc w takim razie co polecasz?
  Mam jeszcze pytanie co do noclegu, czy znasz niedrogie miejsce na nocleg. Jeśli tak to co polecasz? Takie samo pytanie mam co do jedzenia, czy znasz jakieś niedrogie knajpki? Czy najtaniej jest np. w Mc Donald lub pizza, kebab? (ale ile można jeść fastfood-ów).
  Jeśli chodzi o bilet dobowy to bardziej opłaca kupić 7 dniowy?
  Da radę porozumieć się w j. angielskim? Co do atrakcji turystycznych nie pytam (ale możesz pomóc) bo kupię przewodnik i może mapę.
  Pozdrawiam.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Łooo matko, ile pytań, a ile opisywania… Czemu uparł się Pan tak przy tym metrze? Na trasie U1, na czas prac budowlanych, będzie autobusowa komunikacja zastępcza SEV (SchienenErsatzVerkehr). Jeśli nie chce Pan korzystać z płatnych linii wycieczkowych, to polecam autobusy nr 100, 200 i 300 i linie S-Bahn na kierunku wschód-zachód od Ostkreuz do Westkreuz. Może do schyłku epidemii uda mi się popełnić wpis “jak najwięcej w jak najmniej czasu”, skoro są zwolennicy takiego zwiedzania. Co do noclegów, to mam na ten temat wpis i nic mądrzejszego na razie nie wymyślę (ten sam hotel potrafi mieć noclegi po super cenie w jeden tydzień, a w kolejny drożej). Najtańsze są noclegi w pokojach wieloosobowych ze wspólną łazienką na korytarzu (10-20€), ale ja z nich nie korzystam. Alternatywą są pokoje na dni w prywatnych mieszkaniach (20-25€/noc), ogłoszeń najlepiej szukać na grupach tematycznych FB. Co do jedzenia, to imbissy nie są złe, bo jest duża różnorodność, chociaż te lepszej jakości wcale już nie są takie bardzo tanie. Na sieciówki typu McDonalds, KFC, i inne szkoda pieniędzy, można zjeść lepiej na ulicy i popić napojem z marketu. Nic tu nie polecę w tej chwili, bo nie wiem, czy przeżyją kryzys. Podobnie jak obiekty noclegowe. Proszę śledzić nowości na stronie i FB, teraz sporo piszę, więc i będą nowe treści na te tematy. Pozdrawiam, Joanna

 22. Rafal :

  Witam
  Mam pytanie czy np. zakupiony bilet dzienny mogę wykorzystac innym dniu .Oczywiscie bilet nie został skasowany

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, dotyczy to biletów nieskasowanych, kupionych w automatach BVG, DB na stacjach lub punktach obsługi. Te kupione w autobusie u kierowcy lub większości automatów w tramwajach są ważne danego dnia.

   1. Rafal :

    Dziękuje za odpowiedz .Pozdrawiam

 23. s :

  Zapomniałem dodac najważniejszego, czyli że dziękuje Ci bardzo!

 24. s :

  Cześć.
  W Berlinie byłem dziesiątki razy, ale dzisiaj pierwszy raz bez samochodu. Do odwiedzania miałem 7 punktów w mieście.
  Komunikacja spełniła zadanie perfekcyjnie. A o komunikacji wiedziałem wszystko z Twojego wpisu!

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dziękuję bardzo za miłe słowa, staram się uaktualniać informacje praktyczne w miarę często, a że sama przez wiele lat byłam takim “pół-turystą pół-mieszkańcem Berlina”, to wiem na co zwrócić uwagę. 🙂 Cieszę się, że pobyt w mieście był udany.

 25. Teresa :

  Witam,
  Będę za tydzień w Berlinie siostrą na 1 dzień, ale planujemy sporo jeździć. Rozumiem, że musimy zakupić bilet za 8,60€ i jest on ważny cały dzień. Ale mam pytanie czy jest jakaś zniżka w formie tego biletu dla studentów tak jak w Polsce? Czy siostra też musi kupić bilet za 8,60€
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma zniżki dla studentów na pojedyncze czy dzienne bilety. Pozdrawiam i życzę miłego pobytu w Berlinie.

 26. Krzysztof :

  Bilet Brandenburg-Ticket w Kostrzynie nad Odrą jest zawieszony. Wczoraj (30.01.2020) jechałem z Kostrzyna do Berlina. W kasie biletowej dowiedziałem się, że od kilku dni sprzedaż biletu została wstrzymana. Można wykupić podobny bilet umożliwiający podróż po całej Brandenburgi na jedna osobę w cenie ok. 105 zł.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dziękuję za informację. Niestety nie wiem, co dokładnie sprzedają w kasie w Kostrzynie nad Odrą, gdyż to nie moja trasa, ale bilet Berlin-Brandenburg Ticket (ten dla pięciu osób) jest normalnie w ofercie Deutsche Bahn (33 euro). Na stronie Polregio są również zaktualizowane informacje. Czy zakupił Pan w takim razie bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro)?

   1. Marcin :

    Miałbym pytanie. Planuję podróż po pograniczu Brandenburgia z Kostrzyna nad Odrą do eberswalde. Mam połączenie RB z dwiema przesiadkami a potem powrotną droga. Czy jest jakiś bilet dzienny z możliwością przesiadania się? Czy muszę kupować za każdym razem nowy bilet? Za pomoc dziekuje

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Dzień dobry, niestety nie wiem dokłądnie, jakie ma Pan połączenie i z usług którego przewoźnika będzie Pan korzystał. Jest bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro), można się przesiadać dowolną ilość razy i korzystać z usług przewoźników podlegających tej taryfie (od poniedziałku do piątku dopiero od 9.00, w weekendy od północy). Jeśli jego cena nie przekracza kosztu biletu na trasę Kostrzyn n. Odrą-Eberswalde w tą i z powrotem, to opłaca się go kupić. Nie jestem jednak teraz w stanie szukać najkorzystniejszych opcji cenowych i dokładnych informacji odnośnie taryf w Brandenburgii, gdyż aktualizuję przewodnik po Berlinie do wydania czwartej edycji. Polecam stronę http://www.vbb.de

 27. Maciej :

  Jedziemy jutro do Berlina. Planujemy zakupić w aplikacji BVG Tickets zakupić karty dla 3 dorosłych BerlinWelcomCard Muzeum Island. Jedzie z nami tez 14-letnia osoba ( ur. 19.12.2005 r). Czy ona może jechać za darmo komunikacją i korzystać za darmo z Muzeów (na karcie dorosłej osoby)? Co oznacza, ze bilet jest za darmo dla osób od 6 do 14 lat? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, osoba dorosła mająca wykupioną kartę 72h BerlinWelcomeCard + Museumsinsel (Museum Island) korzysta ze zniżek na wstępy, atrakcje, zakupy u 200 partnerów, ma wstęp wolny do wszystkich muzeów na Wyspie Muzeów (wystawy stałe w Nowym Muzeum, Starej Galerii Narodowej, Starym Muzeum, Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskim; na wystawy czasowe może obowiązywać dopłata) i porusza się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat. Tak samo dziecko pod opieką dorosłego w wieku od 6 do 14 lat (poniżej 15 lat). Dla tego dziecka nie trzeba kupować dodatkowych biletów na komunikację miejską. Przy atrakcjach (do przejrzenia w folderze lub online) poszczególni partnerzy mają wymienione jaka zniżka przysługuje dorosłemu, a jaka dziecku (jeśli jest). Przykładowo: Niemieckie Muzeum Techniki ma 37,5% zniżki na bilet dla dorosłego (5 euro zamiast 8) i 50% dla dziecka (2 euro zamiast 4). Państwowe muzea (a zatem również te na Wyspie Muzeów) mają zawsze wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do lat 18. Dziecko wejdzie zatem i tak bezpłatnie. Podsumowując: dziecko do lat włącznie 14 jeździ bez dodatkowego biletu komunikacją miejską, korzysta ze zniżek przy atrakcjach, do muzeów państwowych wchodzi bezpłatnie.

   1. Maciej :

    Bardzo dziękuję za kompleksową odpowiedź.

 28. Sylwester :

  Dzień dobry,
  czy w Berlinie istnieją bilety miesięczne na U, S i ewentualnie Bus? Czy wtedy trzeba mieć zdjęcie, czy też jakąś aplikację w smartfonie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Są bilety miesięczne i roczne na takich samych warunkach jak bilety jednorazowe i dzienne (czyli obowiązujące na autobusy, tramwaje, U-Bahn, S-Bahn, promy i koleje regionalne). Kupuje się je w automatach lub punktach sprzedaży, nie potrzeba zdjęcia. Przykładowo bilet miesięczny na strefę Berlin AB kosztuje 84 euro (2020). Są również tańsze bilety miesięczne, tzw. 10-Uhr-Karte, które w dni robocze ważne są dopiero od 10 rano do 3 nad ranem następnego dnia, w święta, weekendy od północy do 3 nad ranem następnego dnia. Odpowiednio taki bilet na Berlin AB kosztuje 61 euro. Bilety miesięczne może Pan również zakupić w aplikacji mobilnej. Polecam zapoznać się z przeglądem taryf w Berlinie na stronie BVG https://www.bvg.de/de/Tickets/Tarifinformationen

 29. Marta :

  Dzień dobry,

  czy dobrze rozumiem, że z biletu 4-fahrten karte einzelfahrschein mogą na raz skorzystać 4 osoby? Zmyliło mnie sformułowanie karnet dlatego pytam. Przykład: jadę w 4 osoby, z punktu A do punktu B; czy mogę zakupić taki karnet na naszą grupę i skasować wspólnie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma znaczenia, czy korzysta z nich jedna osoba w dłuższym czasie czy grupa jednocześnie (np. 4 osoby wsiadają na Alexanderplatz i wysiadają w Wannsee). Kupując karnet na cztery przejazdy otrzymuje się cztery osobne kartoniki (jeśli zakup w punkcie obsługi) lub dwa kartoniki z dwoma przejazdami na każdym (automaty). Przy tej drugiej opcji nie jest zatem fizycznie możliwie, by każdy wziął swój bilet i pojechał w inną stronę. (Tutaj tweet ze zdjęciem berlińskiego S-Bahn https://twitter.com/SBahnBerlin/status/892633366859833344). Proszę pamiętać o skasowaniu biletów przed rozpoczęciem podróży! Każdy musi mieć odbity przejazd dla siebie.

 30. Marek :

  No i wszystko jasne, Dzięki !

 31. Lech :

  Witam. Mam takie pytanie, które mnie strasznie nurtuje. Będąc ostatnio w Berlinie zakupiłem bilet “Tageskarte”. Wsiadłem na stacji “Kiserdamm Sttion U2” jechałem w rejony East Side Gallery, a później wracałem ze stacji “Schlesisches Tor” Była kontrola, i kontroler ( ubrany po cywilnemu, ale miał identyfikator) pierwej mówi, że bilet kończy się za 20 min. a potem, że nie mogę wyjść ze stacji (2 przystanki jechałem), tylko muszę wrócić i kupić nowy bilet, bo nie mogę zmieniać linii trasy którą jechałem. O co mu chodziło? Myślałem, że bilet dzienny jest ważny na wszystkie linie w strefie AB i mogę się przesiadać jak chcę. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź. Fajna pomocna strona.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   jesli miał Pan “Tageskarte”, to nie powinno być ograniczeń czasowych, chyba, że to było tuż przed 3 w nocy 🙂 Inne zalecenia, o niemożności wyjścia ze stacji, itd. wydaja mi się dziwne. Czy ma Pan ten bilet i może zrobić zdjęcie i mi je przesłać? (odpowiem na mail wysłany przez formularz kontaktowy)

   1. Lech :

    Tak mam ten bilet.

    lechman@protonmail.com

 32. ap :

  Dzień dobry.

  Mam pytania:

  1. Czy bilety jednorazowe, jednodniowe bądź np. 7-dniowe obejmują dojazdy pociągami typu RE?

  2. Czy bilety w “karnetach” można wykorzystać jeden po drugim, czy są one przeznaczone do jednoczesnego skorzystania podczas przejazdu grupowego?

  Drugie pytanie zadaję w związku z tym, że istnieje aplikacja BVG Fahrinfo, która jest bardzo wygodna, jeżeli chodzi o zakup biletów online (nie trzeba szamotać się z automatami, w których nie zawsze polska karta (nawet w walucie EUR) jest akceptowana). Jej istnienie warto odnotować. Tak więc w tej apce mamy np. opcję “4 Single-trip ticket” w wybranych strefach ABC, ale domyślnie ustawione jest “Valid from: NOW”, i nie można tego zmienić. Nie chciałbym się wkopać w zakup czterech biletów, które zostaną skasowane jednocześnie, stąd moje pytanie.

  3. Czy istnieje może jakaś apka typu BusLive, pokazująca pozycję GPS każdego autobusu? W warunkach, gdy na niektórych liniach bywa po kilka kursów dziennie, takie coś byłoby mega przydatne.

  4. Poczdam ma własne strefy A, B i C. Czy jak mamy bilet na berlińskie strefy A, B i C, to owe berlińskie “C” obejmuje wszystkie trzy strefy w Poczdamie?

  Będę wdzięczny za odpowiedź, a tak samo dziękuję za czytelne i pomocne przedstawienie berlińskich biletów – jest to bardzo przydatne.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   odpowiadając na pytania,
   1) tak, bilety obowiązują w pociągach regionalnych RE i RB
   2) niestety nie korzystam z aplikacji przy zakupie biletów, dlatego nie wiem, co dokładnie pokazuje się wówczas na bilecie
   3) tego niestety też nie wiem, gdyż nie korzystam, ale rozejrzę się, popytam i dam znać w kolejnym komentarzu
   4) nie, strefa berlińska C nie pokrywa się z wszystkimi strefami poczdamskimi. Poczdam ma też trzy strefy – ABC, poczdamskie AB wchodzą całe w berlińską C.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.