Bilety komunikacji miejskiej. Który będzie dla nas odpowiedni?

Najbardziej praktyczny poradnik w necie dla wybierających się do Berlina

Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C miejscowości w Brandenburgii, do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde

Przy planowaniu pobytu i przejazdów przydadzą się informacje i plany ze strony BVG (Berlińskiego Zakładu Komunikacji).

Taryfy (oferta BVG)

Podane ceny dotyczą tylko normalnych biletów i są wybrane z ogólnego przeglądu taryf na stronach BVG. Od razu uprzedzam, że po najnowszych “usprawnieniach” ich przegląd stał się mało przejrzysty, ale pojawiła się opcja zakupu biletów online (na przykład jednodniowych i turystycznych kart rabatowych). Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu: kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 1,7€
4-Fahrten Karte

Kurzstrecke

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach 5,6€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku (bez okrążeń i powrotów) do wybranego przystanku; ważny przez 2 godziny 2,8€ (AB)
3,1€ (BC)
3,4€ (ABC)
4-Fahrten Karte

Einzelfahrschein

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach 9€ (AB)
12€ (BC)
13,2€ (ABC)
Tageskarte bilet dzienny, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia, można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat 7€ (AB)
7,4€ (BC)
7,7€ (ABC)
Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia 19,9€ (AB)
20,6€ (BC)
20,8€ (ABC)
Anschlussfahrschein ważny na jednorazowy przejazd do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu AB lub BC; obowiązuje przez 2 godziny (droga okrężna lub powrotna wykluczona) 1,6€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania; w dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet może wspólnie podróżować jeszcze jedna osoba oraz troje dzieci do lat 14 (do 3.00 kolejnego dnia) 30€ (AB)
31,4€ (BC)
37,5€ (ABC)

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązuje przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket obowiązuje w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych) lub 2 dorosłych i dowolnej liczby dzieci/wnuków poniżej 15 lat; bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, ICE, częściowo w IC i D-Zug. Na bilecie powinno się znaleźć imię i nazwisko najdalej jadącego pasażera, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Więcej o bilecie na oficjalnej stronie Niemieckich Kolei (po polsku). 29€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket 22€
Schönes-Wochenende-Ticket obowiązuje w sobotę lub niedzielę od północy do godziny 3.00 kolejnego dnia w pociągach IRE, RE, RB i S-Bahn w całych Niemczech, cena uzależniona jest od liczby podróżujących razem osób (max 5 osób); bilet jest ważny również w środkach komunikacji miejskiej BVG w Berlinie; na bilecie powinno się znaleźć imię i nazwisko najdalej jadącego pasażera, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem; więcej o bilecie na oficjalnej stronie Niemieckich Kolei (po polsku). 40€
(+4€/os.)

Karty rabatowe

Dwie najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, uprawniające do wielu zniżek w muzeach i innych obiektach, pełnią jednocześnie rolę biletu we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Dostępne są w kilku wersjach czasowych. Więcej informacji tutaj.

Zniżki

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie.

Gdzie kupować bilety?

Bilety BVG zakupić można w punktach oznaczonych symbolem BVG i w automatach na peronach U-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów (nie wszystkie). Te od kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę, inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się w pobliżu automatów. Instrukcje na ekranach automatów można wybrać w języku polskim. Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach).

W Berlinie są dwa rodzaje automatów. Biało-żółte z symbolem BVG oraz czerwono-szaro-niebieskie DB. Te drugie stoją na dworcach kolejowych oraz stacjach kolejki miejskiej (S-Bahn). W obu otrzymamy bilety ważne w Berlinie i w obu jest obsługa w języku polskim. Ekrany się oczywiście różnią.

zakup bilety w Berlinie Przewodnik po Berlinie
Automat BVG po lewej i DB po prawej w Berlinie. Obok znajdują się kasowniki :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Uwaga na bilety turystyczne w automatach

Podchodzicie do automatu, klikacie i otrzymujecie główny ekran. Po niemiecku lub angielsku.

Po pierwsze możecie zmienić język na polski.

Po drugie uważajcie na ofertę “Bilety dla turystów”. Bo z pewnością większość z Was poczuwa się do bycia turystą. Bilety te dotyczą kart rabatowych typu BerlinWelcomeCard i CityTourCard i są znacznie droższe od zwykłego dziennego biletu. Oczywiście, jeśli założyliście zwiedzanie z tego typu kartą, to zakup jest wskazany. Ale po książeczkę z ofertą rabatów i tak musicie iść do miejsca, w którym są one wydawane.

Nie dajcie się nabrać. Normalny, jednodniowy bilet komunikacji miejskiej też jest dla Was! Przeczytajcie sobie powyższe oferty, porównajcie, wybierzcie, spiszcie niemiecką nazwę i kupcie bilet bez przepłacania.

Ekran automatu BVG w języku polskim :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Jazda “na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a kara za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować! Jeśli kupujecie bilet w kasie, sprawdźcie, czy ma on nadrukowaną informację, że bilet trzeba skasować. Może to być “Bitte hier entwerfen” lub “Vor Fahrantritt bitte entwerfen“. Odpowiednio po angielsku “Please validate your ticket” lub “Please validate before use”.

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.