Bilety komunikacji miejskiej. Który będzie dla nas odpowiedni?

Najbardziej praktyczny poradnik w necie dla wybierających się do Berlina

Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C miejscowości w Brandenburgii, do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde

Przy planowaniu pobytu i przejazdów przydadzą się informacje i plany ze strony BVG (Berlińskiego Zakładu Komunikacji).

Taryfy (oferta BVG), ważne od 1 stycznia 2020

Podane ceny dotyczą tylko normalnych biletów i są wybrane z ogólnego przeglądu taryf na stronach BVG. Od razu uprzedzam, że po najnowszych “usprawnieniach” ich przegląd stał się mało przejrzysty, ale pojawiła się opcja zakupu biletów online (na przykład jednodniowych i turystycznych kart rabatowych). Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu: kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 1,9€
4-Fahrten Karte

Kurzstrecke

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 5,6€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku (bez okrążeń i powrotów) do wybranego przystanku; ważny przez 2 godziny 2,9€ (AB)
3,3€ (BC)
3,6€ (ABC)
4-Fahrten Karte

Einzelfahrschein

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 9€ (AB)
12€ (BC)
13,2€ (ABC)
Tageskarte bilet dzienny, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia, można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat 8,6€ (AB)
9€ (BC)
9,6€ (ABC)
Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia 23,5€ (AB)
24,3€ (BC)
24,9€ (ABC)
Anschlussfahrschein ważny na jednorazowy przejazd do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC; obowiązuje przez 2 godziny ale nie dłużej niż ważność głównego biletu (droga okrężna lub powrotna wykluczona). 1,7€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania; w dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet może wspólnie podróżować jeszcze jedna osoba oraz troje dzieci do lat 14 (do 3.00 kolejnego dnia) 34€ (AB)
35,5€ (BC)
41€ (ABC)

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązuje przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket obowiązuje w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych) lub 2 dorosłych i dowolnej liczby dzieci/wnuków poniżej 15 lat; bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, ICE, częściowo w IC i D-Zug. Na bilecie powinno się znaleźć imię i nazwisko najdalej jadącego pasażera, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Więcej o bilecie na oficjalnej stronie Niemieckich Kolei (po polsku). 33€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket 33€

Karty rabatowe

Dwie najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, uprawniające do wielu zniżek w muzeach i innych obiektach, pełnią jednocześnie rolę biletu we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Dostępne są w kilku wersjach czasowych. Więcej informacji tutaj.

Zniżki

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie.

Gdzie kupować bilety?

Bilety BVG zakupić można w punktach oznaczonych symbolem BVG i w automatach na peronach U-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów (nie wszystkie). Te od kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę, inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się w pobliżu automatów. Instrukcje na ekranach automatów można wybrać w języku polskim. Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach).

W Berlinie są dwa rodzaje automatów. Biało-żółte z symbolem BVG oraz czerwono-szaro-niebieskie DB. Te drugie stoją na dworcach kolejowych oraz stacjach kolejki miejskiej (S-Bahn). W obu otrzymamy bilety ważne w Berlinie i w obu jest obsługa w języku polskim. Ekrany się oczywiście różnią.

zakup bilety w Berlinie Przewodnik po Berlinie
Automat BVG po lewej i DB po prawej w Berlinie. Obok znajdują się kasowniki :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Uwaga na bilety turystyczne w automatach

Podchodzicie do automatu, klikacie i otrzymujecie główny ekran. Po niemiecku lub angielsku.

Po pierwsze możecie zmienić język na polski.

Po drugie uważajcie na ofertę “Bilety dla turystów”. Bo z pewnością większość z Was poczuwa się do bycia turystą. Bilety te dotyczą kart rabatowych typu BerlinWelcomeCard i CityTourCard i są znacznie droższe od zwykłego dziennego biletu. Oczywiście, jeśli założyliście zwiedzanie z tego typu kartą, to zakup jest wskazany. Ale po książeczkę z ofertą rabatów i tak musicie iść do miejsca, w którym są one wydawane.

Nie dajcie się nabrać. Normalny, jednodniowy bilet komunikacji miejskiej też jest dla Was! Przeczytajcie sobie powyższe oferty, porównajcie, wybierzcie, spiszcie niemiecką nazwę i kupcie bilet bez przepłacania.

Ekran automatu BVG w języku polskim :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Jazda “na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a kara za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować! Jeśli kupujecie bilet w kasie, sprawdźcie, czy ma on nadrukowaną informację, że bilet trzeba skasować. Może to być “Bitte hier entwerfen” lub “Vor Fahrantritt bitte entwerfen“. Odpowiednio po angielsku “Please validate your ticket” lub “Please validate before use”.

Więcej na podobny temat?
8 Komentarze
 1. ap :

  Dzień dobry.

  Mam pytania:

  1. Czy bilety jednorazowe, jednodniowe bądź np. 7-dniowe obejmują dojazdy pociągami typu RE?

  2. Czy bilety w “karnetach” można wykorzystać jeden po drugim, czy są one przeznaczone do jednoczesnego skorzystania podczas przejazdu grupowego?

  Drugie pytanie zadaję w związku z tym, że istnieje aplikacja BVG Fahrinfo, która jest bardzo wygodna, jeżeli chodzi o zakup biletów online (nie trzeba szamotać się z automatami, w których nie zawsze polska karta (nawet w walucie EUR) jest akceptowana). Jej istnienie warto odnotować. Tak więc w tej apce mamy np. opcję “4 Single-trip ticket” w wybranych strefach ABC, ale domyślnie ustawione jest “Valid from: NOW”, i nie można tego zmienić. Nie chciałbym się wkopać w zakup czterech biletów, które zostaną skasowane jednocześnie, stąd moje pytanie.

  3. Czy istnieje może jakaś apka typu BusLive, pokazująca pozycję GPS każdego autobusu? W warunkach, gdy na niektórych liniach bywa po kilka kursów dziennie, takie coś byłoby mega przydatne.

  4. Poczdam ma własne strefy A, B i C. Czy jak mamy bilet na berlińskie strefy A, B i C, to owe berlińskie “C” obejmuje wszystkie trzy strefy w Poczdamie?

  Będę wdzięczny za odpowiedź, a tak samo dziękuję za czytelne i pomocne przedstawienie berlińskich biletów – jest to bardzo przydatne.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   odpowiadając na pytania,
   1) tak, bilety obowiązują w pociągach regionalnych RE i RB
   2) niestety nie korzystam z aplikacji przy zakupie biletów, dlatego nie wiem, co dokładnie pokazuje się wówczas na bilecie
   3) tego niestety też nie wiem, gdyż nie korzystam, ale rozejrzę się, popytam i dam znać w kolejnym komentarzu
   4) nie, strefa berlińska C nie pokrywa się z wszystkimi strefami poczdamskimi. Poczdam ma też trzy strefy – ABC, poczdamskie AB wchodzą całe w berlińską C.

 2. Lech :

  Witam. Mam takie pytanie, które mnie strasznie nurtuje. Będąc ostatnio w Berlinie zakupiłem bilet “Tageskarte”. Wsiadłem na stacji “Kiserdamm Sttion U2” jechałem w rejony East Side Gallery, a później wracałem ze stacji “Schlesisches Tor” Była kontrola, i kontroler ( ubrany po cywilnemu, ale miał identyfikator) pierwej mówi, że bilet kończy się za 20 min. a potem, że nie mogę wyjść ze stacji (2 przystanki jechałem), tylko muszę wrócić i kupić nowy bilet, bo nie mogę zmieniać linii trasy którą jechałem. O co mu chodziło? Myślałem, że bilet dzienny jest ważny na wszystkie linie w strefie AB i mogę się przesiadać jak chcę. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź. Fajna pomocna strona.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   jesli miał Pan “Tageskarte”, to nie powinno być ograniczeń czasowych, chyba, że to było tuż przed 3 w nocy 🙂 Inne zalecenia, o niemożności wyjścia ze stacji, itd. wydaja mi się dziwne. Czy ma Pan ten bilet i może zrobić zdjęcie i mi je przesłać? (odpowiem na mail wysłany przez formularz kontaktowy)

   1. Lech :

    Tak mam ten bilet.

    lechman@protonmail.com

 3. Marek :

  No i wszystko jasne, Dzięki !

 4. Marta :

  Dzień dobry,

  czy dobrze rozumiem, że z biletu 4-fahrten karte einzelfahrschein mogą na raz skorzystać 4 osoby? Zmyliło mnie sformułowanie karnet dlatego pytam. Przykład: jadę w 4 osoby, z punktu A do punktu B; czy mogę zakupić taki karnet na naszą grupę i skasować wspólnie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma znaczenia, czy korzysta z nich jedna osoba w dłuższym czasie czy grupa jednocześnie (np. 4 osoby wsiadają na Alexanderplatz i wysiadają w Wannsee). Kupując karnet na cztery przejazdy otrzymuje się cztery osobne kartoniki (jeśli zakup w punkcie obsługi) lub dwa kartoniki z dwoma przejazdami na każdym (automaty). Przy tej drugiej opcji nie jest zatem fizycznie możliwie, by każdy wziął swój bilet i pojechał w inną stronę. (Tutaj tweet ze zdjęciem berlińskiego S-Bahn https://twitter.com/SBahnBerlin/status/892633366859833344). Proszę pamiętać o skasowaniu biletów przed rozpoczęciem podróży! Każdy musi mieć odbity przejazd dla siebie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.