Berlin i bilety komunikacji miejskiej. Który będzie dla nas odpowiedni?

Najbardziej praktyczny poradnik w necie dla wybierających się do Berlina

Berlin i bilety komunikacji miejskiej

Planując najlepszą opcję zakupu biletów komunikacji miejskiej w Berlinie należy wziąć pod uwagę:

 • ile jest osób (w tym dzieci do lat 6 oraz 14)
 • czy chcemy poruszać się tylko po Berlinie, czy również okolicach (np. Poczdam, Oranienburg)
 • ilość dni, na które chcemy zakupić bilety

Dodatkowo warto się zastanowić, co chcemy zwiedzać, bo może bardziej opłacalna będzie karta turystyczna ze zintegrowanym biletem komunikacji miejskiej. Mniejsze znaczenie ma natomiast położenie naszego hotelu, chyba, że wszystko co chcemy zobaczyć, jest w zasięgu 20 minut spacerem. To możliwe, ale rzadkie.

Strefy taryfowe Berlina

Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C miejscowości w Brandenburgii, do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde

Bilety komunikacji miejskiej można kupić na strefę AB, BC lub ABC. Nie ma wersji tylko na strefę A. Wybierając się tylko do Berlina zakup bilet na strefę AB (uważaj, bo lotnisko Schönefeld jest w strefie C).

Przydatne plany sieci komunikacyjnej ze strony Berlińskiego Zakładu Komunikacji (BVG)

Skasuj bilet, który kupiłeś w automacie lub punkcie obsługi przed odjazdem!

Zniżki

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie.

Taryfy (oferta BVG), ważne od 1 stycznia 2020

Podane ceny dotyczą tylko wybranych normalnych biletów. Bilety ulgowe, miesięczne, roczne i inne są dostępne w przeglądzie taryf na stronach BVG. Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu: kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 1,9€
4-Fahrten Karte

Kurzstrecke

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 5,6€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku (bez okrążeń i powrotów) do wybranego przystanku; ważny przez 2 godziny 2,9€ (AB)
3,3€ (BC)
3,6€ (ABC)
4-Fahrten Karte

Einzelfahrschein

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 9€ (AB)
12€ (BC)
13,2€ (ABC)
Tageskarte bilet dzienny, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia, można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat 8,6€ (AB)
9€ (BC)
9,6€ (ABC)
Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia 23,5€ (AB)
24,3€ (BC)
24,9€ (ABC)
Anschlussfahrschein ważny na jednorazowy przejazd do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC; obowiązuje przez 2 godziny, ale nie dłużej niż ważność głównego biletu (droga okrężna lub powrotna wykluczona). Przy kontroli należy pokazać oba bilety. 1,7€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania; w dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet może wspólnie podróżować jeszcze jedna osoba oraz troje dzieci do lat 14 (do 3.00 kolejnego dnia) 34€ (AB)
35,5€ (BC)
41€ (ABC)

Ulgowe bilety przysługują dzieciom od 6 do 14 lat włącznie. Nie ma taryf ulgowych dla studentów!

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązuje przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket obowiązuje w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych) lub 2 dorosłych i dowolnej liczby dzieci/wnuków poniżej 15 lat; bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, ICE, częściowo w IC i D-Zug. Na bilecie powinno się znaleźć imię i nazwisko najdalej jadącego pasażera, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. 33€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket 25€

Turystyczne karty rabatowe

Dwie najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, Berlin WelcomeCard oraz CityTour Berlin uprawniają do wielu zniżek w muzeach oraz pełnią rolę biletu w środkach komunikacji miejskiej. Opłaca się je kupić, jeśli nastawiamy się na intensywne zwiedzanie. Karty dostępne są na okres od 48 godzin do 6 dni. Tutaj dowiesz się, czy taka karta jest dla Ciebie lepsza od zwykłego biletu.

Berlin i bilety, gdzie je kupować?

Bilety BVG kupuje się w punktach oznaczonych symbolem BVG i w automatach na peronach U-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów (nie wszystkie). Te od kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę, inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się w pobliżu automatów. Instrukcje na ekranach automatów można wybrać w języku polskim. Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach, chociaż pojawiają się już nowe maszyny mające taką opcję).

W Berlinie są dwa rodzaje automatów. Biało-żółte z symbolem BVG oraz czerwono-szaro-niebieskie DB. Te drugie stoją na dworcach kolejowych oraz stacjach kolejki miejskiej (S-Bahn). W obu otrzymamy bilety ważne w Berlinie i w obu jest obsługa w języku polskim. Ekrany się oczywiście różnią.

zakup bilety w Berlinie Przewodnik po Berlinie
Automat BVG po lewej i DB po prawej w Berlinie. Obok znajdują się kasowniki :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Uwaga na bilety turystyczne w automatach

Podchodzicie do automatu, klikacie i otrzymujecie główny ekran. Po niemiecku lub angielsku.

Po pierwsze możecie zmienić język na polski.

Po drugie uważajcie na ofertę “Bilety dla turystów”. Bo z pewnością większość z Was poczuwa się do bycia turystą. Bilety te dotyczą kart rabatowych typu BerlinWelcomeCard i CityTourCard i są znacznie droższe od zwykłego dziennego biletu. Oczywiście, jeśli założyliście zwiedzanie z tego typu kartą, to zakup jest wskazany. Ale po książeczkę z ofertą rabatów i tak musicie iść do miejsca, w którym są one wydawane.

Nie dajcie się nabrać. Normalny, jednodniowy bilet komunikacji miejskiej też jest dla Was! Przeczytajcie sobie powyższe oferty, porównajcie, wybierzcie, spiszcie niemiecką nazwę i kupcie bilet bez omyłkowego przepłacania.

Ekran automatu BVG w języku polskim :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Aplikacje mobilne BVG

BVG ma kilka aplikacji, które ułatwiają pasażerom planowanie podróży i zakup biletów. Najbardziej przydatne będą te dwie, które opisuję niżej.

Pierwsza z nich to BVG Fahrinfo Berlin (Google Play, App Store), czyli rozkład jazdy oraz narzędzie pozwalające wyszukać najlepszą opcję przejazdu. Polecam, sama korzystam i nie wyobrażam sobie jej braku przy zapuszczaniu się w “dzikie” zakątki Berlina, gdzie autobus kursuje co godzinę. Aplikacja niezbędna, jeśli planujecie zwiedzanie obiektów turystycznych położonych poza śródmieściem.

Druga to BVG Tickets Berlin (Google Play, App Store), aplikacja do zakupu biletów. Wymaga ona założenia konta. Płatności dokonuje się m.in. za pomocą karty kredytowej, Google Pay lub Paypal. Można kupić bilety dla osoby/osób nam towarzyszących. Bilety, których ważność wynosi dzień lub dłużej można kupić z 30-dniowym wyprzedzeniem. Pozostałe są ważne od momentu zakupu.

Pamiętaj, że przy kontroli biletów online w aplikacji, musisz pokazać je kontrolującym na urządzeniu!

Jazda “na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a kara za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować! Jeśli kupujecie bilet w kasie, sprawdźcie, czy ma on nadrukowaną informację, że bilet trzeba skasować. Może to być “Bitte hier entwerfen” lub “Vor Fahrantritt bitte entwerfen“. Odpowiednio po angielsku “Please validate your ticket” lub “Please validate before use”.

Więcej na podobny temat?
19 Komentarze
 1. ap :

  Dzień dobry.

  Mam pytania:

  1. Czy bilety jednorazowe, jednodniowe bądź np. 7-dniowe obejmują dojazdy pociągami typu RE?

  2. Czy bilety w “karnetach” można wykorzystać jeden po drugim, czy są one przeznaczone do jednoczesnego skorzystania podczas przejazdu grupowego?

  Drugie pytanie zadaję w związku z tym, że istnieje aplikacja BVG Fahrinfo, która jest bardzo wygodna, jeżeli chodzi o zakup biletów online (nie trzeba szamotać się z automatami, w których nie zawsze polska karta (nawet w walucie EUR) jest akceptowana). Jej istnienie warto odnotować. Tak więc w tej apce mamy np. opcję “4 Single-trip ticket” w wybranych strefach ABC, ale domyślnie ustawione jest “Valid from: NOW”, i nie można tego zmienić. Nie chciałbym się wkopać w zakup czterech biletów, które zostaną skasowane jednocześnie, stąd moje pytanie.

  3. Czy istnieje może jakaś apka typu BusLive, pokazująca pozycję GPS każdego autobusu? W warunkach, gdy na niektórych liniach bywa po kilka kursów dziennie, takie coś byłoby mega przydatne.

  4. Poczdam ma własne strefy A, B i C. Czy jak mamy bilet na berlińskie strefy A, B i C, to owe berlińskie “C” obejmuje wszystkie trzy strefy w Poczdamie?

  Będę wdzięczny za odpowiedź, a tak samo dziękuję za czytelne i pomocne przedstawienie berlińskich biletów – jest to bardzo przydatne.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   odpowiadając na pytania,
   1) tak, bilety obowiązują w pociągach regionalnych RE i RB
   2) niestety nie korzystam z aplikacji przy zakupie biletów, dlatego nie wiem, co dokładnie pokazuje się wówczas na bilecie
   3) tego niestety też nie wiem, gdyż nie korzystam, ale rozejrzę się, popytam i dam znać w kolejnym komentarzu
   4) nie, strefa berlińska C nie pokrywa się z wszystkimi strefami poczdamskimi. Poczdam ma też trzy strefy – ABC, poczdamskie AB wchodzą całe w berlińską C.

 2. Lech :

  Witam. Mam takie pytanie, które mnie strasznie nurtuje. Będąc ostatnio w Berlinie zakupiłem bilet “Tageskarte”. Wsiadłem na stacji “Kiserdamm Sttion U2” jechałem w rejony East Side Gallery, a później wracałem ze stacji “Schlesisches Tor” Była kontrola, i kontroler ( ubrany po cywilnemu, ale miał identyfikator) pierwej mówi, że bilet kończy się za 20 min. a potem, że nie mogę wyjść ze stacji (2 przystanki jechałem), tylko muszę wrócić i kupić nowy bilet, bo nie mogę zmieniać linii trasy którą jechałem. O co mu chodziło? Myślałem, że bilet dzienny jest ważny na wszystkie linie w strefie AB i mogę się przesiadać jak chcę. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź. Fajna pomocna strona.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   jesli miał Pan “Tageskarte”, to nie powinno być ograniczeń czasowych, chyba, że to było tuż przed 3 w nocy 🙂 Inne zalecenia, o niemożności wyjścia ze stacji, itd. wydaja mi się dziwne. Czy ma Pan ten bilet i może zrobić zdjęcie i mi je przesłać? (odpowiem na mail wysłany przez formularz kontaktowy)

   1. Lech :

    Tak mam ten bilet.

    lechman@protonmail.com

 3. Marek :

  No i wszystko jasne, Dzięki !

 4. Marta :

  Dzień dobry,

  czy dobrze rozumiem, że z biletu 4-fahrten karte einzelfahrschein mogą na raz skorzystać 4 osoby? Zmyliło mnie sformułowanie karnet dlatego pytam. Przykład: jadę w 4 osoby, z punktu A do punktu B; czy mogę zakupić taki karnet na naszą grupę i skasować wspólnie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma znaczenia, czy korzysta z nich jedna osoba w dłuższym czasie czy grupa jednocześnie (np. 4 osoby wsiadają na Alexanderplatz i wysiadają w Wannsee). Kupując karnet na cztery przejazdy otrzymuje się cztery osobne kartoniki (jeśli zakup w punkcie obsługi) lub dwa kartoniki z dwoma przejazdami na każdym (automaty). Przy tej drugiej opcji nie jest zatem fizycznie możliwie, by każdy wziął swój bilet i pojechał w inną stronę. (Tutaj tweet ze zdjęciem berlińskiego S-Bahn https://twitter.com/SBahnBerlin/status/892633366859833344). Proszę pamiętać o skasowaniu biletów przed rozpoczęciem podróży! Każdy musi mieć odbity przejazd dla siebie.

 5. Sylwester :

  Dzień dobry,
  czy w Berlinie istnieją bilety miesięczne na U, S i ewentualnie Bus? Czy wtedy trzeba mieć zdjęcie, czy też jakąś aplikację w smartfonie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Są bilety miesięczne i roczne na takich samych warunkach jak bilety jednorazowe i dzienne (czyli obowiązujące na autobusy, tramwaje, U-Bahn, S-Bahn, promy i koleje regionalne). Kupuje się je w automatach lub punktach sprzedaży, nie potrzeba zdjęcia. Przykładowo bilet miesięczny na strefę Berlin AB kosztuje 84 euro (2020). Są również tańsze bilety miesięczne, tzw. 10-Uhr-Karte, które w dni robocze ważne są dopiero od 10 rano do 3 nad ranem następnego dnia, w święta, weekendy od północy do 3 nad ranem następnego dnia. Odpowiednio taki bilet na Berlin AB kosztuje 61 euro. Bilety miesięczne może Pan również zakupić w aplikacji mobilnej. Polecam zapoznać się z przeglądem taryf w Berlinie na stronie BVG https://www.bvg.de/de/Tickets/Tarifinformationen

 6. Maciej :

  Jedziemy jutro do Berlina. Planujemy zakupić w aplikacji BVG Tickets zakupić karty dla 3 dorosłych BerlinWelcomCard Muzeum Island. Jedzie z nami tez 14-letnia osoba ( ur. 19.12.2005 r). Czy ona może jechać za darmo komunikacją i korzystać za darmo z Muzeów (na karcie dorosłej osoby)? Co oznacza, ze bilet jest za darmo dla osób od 6 do 14 lat? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, osoba dorosła mająca wykupioną kartę 72h BerlinWelcomeCard + Museumsinsel (Museum Island) korzysta ze zniżek na wstępy, atrakcje, zakupy u 200 partnerów, ma wstęp wolny do wszystkich muzeów na Wyspie Muzeów (wystawy stałe w Nowym Muzeum, Starej Galerii Narodowej, Starym Muzeum, Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskim; na wystawy czasowe może obowiązywać dopłata) i porusza się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat. Tak samo dziecko pod opieką dorosłego w wieku od 6 do 14 lat (poniżej 15 lat). Dla tego dziecka nie trzeba kupować dodatkowych biletów na komunikację miejską. Przy atrakcjach (do przejrzenia w folderze lub online) poszczególni partnerzy mają wymienione jaka zniżka przysługuje dorosłemu, a jaka dziecku (jeśli jest). Przykładowo: Niemieckie Muzeum Techniki ma 37,5% zniżki na bilet dla dorosłego (5 euro zamiast 8) i 50% dla dziecka (2 euro zamiast 4). Państwowe muzea (a zatem również te na Wyspie Muzeów) mają zawsze wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do lat 18. Dziecko wejdzie zatem i tak bezpłatnie. Podsumowując: dziecko do lat włącznie 14 jeździ bez dodatkowego biletu komunikacją miejską, korzysta ze zniżek przy atrakcjach, do muzeów państwowych wchodzi bezpłatnie.

   1. Maciej :

    Bardzo dziękuję za kompleksową odpowiedź.

 7. Krzysztof :

  Bilet Brandenburg-Ticket w Kostrzynie nad Odrą jest zawieszony. Wczoraj (30.01.2020) jechałem z Kostrzyna do Berlina. W kasie biletowej dowiedziałem się, że od kilku dni sprzedaż biletu została wstrzymana. Można wykupić podobny bilet umożliwiający podróż po całej Brandenburgi na jedna osobę w cenie ok. 105 zł.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dziękuję za informację. Niestety nie wiem, co dokładnie sprzedają w kasie w Kostrzynie nad Odrą, gdyż to nie moja trasa, ale bilet Berlin-Brandenburg Ticket (ten dla pięciu osób) jest normalnie w ofercie Deutsche Bahn (33 euro). Na stronie Polregio są również zaktualizowane informacje. Czy zakupił Pan w takim razie bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro)?

   1. Marcin :

    Miałbym pytanie. Planuję podróż po pograniczu Brandenburgia z Kostrzyna nad Odrą do eberswalde. Mam połączenie RB z dwiema przesiadkami a potem powrotną droga. Czy jest jakiś bilet dzienny z możliwością przesiadania się? Czy muszę kupować za każdym razem nowy bilet? Za pomoc dziekuje

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Dzień dobry, niestety nie wiem dokłądnie, jakie ma Pan połączenie i z usług którego przewoźnika będzie Pan korzystał. Jest bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro), można się przesiadać dowolną ilość razy i korzystać z usług przewoźników podlegających tej taryfie (od poniedziałku do piątku dopiero od 9.00, w weekendy od północy). Jeśli jego cena nie przekracza kosztu biletu na trasę Kostrzyn n. Odrą-Eberswalde w tą i z powrotem, to opłaca się go kupić. Nie jestem jednak teraz w stanie szukać najkorzystniejszych opcji cenowych i dokładnych informacji odnośnie taryf w Brandenburgii, gdyż aktualizuję przewodnik po Berlinie do wydania czwartej edycji. Polecam stronę http://www.vbb.de

 8. Teresa :

  Witam,
  Będę za tydzień w Berlinie siostrą na 1 dzień, ale planujemy sporo jeździć. Rozumiem, że musimy zakupić bilet za 8,60€ i jest on ważny cały dzień. Ale mam pytanie czy jest jakaś zniżka w formie tego biletu dla studentów tak jak w Polsce? Czy siostra też musi kupić bilet za 8,60€
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma zniżki dla studentów na pojedyncze czy dzienne bilety. Pozdrawiam i życzę miłego pobytu w Berlinie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.