Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie. Który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Najbardziej praktyczny poradnik w sieci dla wybierających się do Berlina

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie 2024

Planując zakup biletów komunikacji miejskiej w Berlinie należy wziąć pod uwagę:

 • ile jest osób (w tym dzieci do lat 6 oraz do 14)
 • czy chcesz poruszać się tylko po Berlinie, czy również okolicach (np. po Poczdamie)
 • ilość dni, na które chcesz zakupić bilety (czy są to weekendy/święta)

Dodatkowo warto się zastanowić, co chcesz zwiedzać, bo może bardziej opłacalna będzie karta turystyczna ze zintegrowanym biletem komunikacji miejskiej. Mniejsze znaczenie ma natomiast położenie Twojego hotelu, chyba, że wszystko, co chcesz zobaczyć, jest w zasięgu 20 minut spacerem. To rzadkie, ale możliwe.

Informacje na mojej stronie kieruję głównie do turystów przyjeżdżających do Berlina. Bilety miesięczne, semestralne, roczne i inne opcje, które wykupują mieszkańcy lub rezydenci są do sprawdzenia na oficjalnej stronie BVG.

Strefy taryfowe Berlina

Ceny biletów różnią się w zależności od strefy. Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C miejscowości w Brandenburgii, do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn i kolej regionalna: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde i inne

Bilety komunikacji miejskiej można kupić na strefę AB, BC lub ABC. Nie ma wersji tylko na strefę A. Wybierając się tylko do Berlina zakup bilet na strefę AB, ale uważaj, bo na przykład port lotniczy Berlin-Brandenburgia (BER) jest już w strefie C.

Bilet BC przyda się w określonych przypadkach, na przykład gdy masz hotel w strefie B i chcesz zwiedzić tylko Poczdam albo dojechać do lotniska BER.

Przydatne plany sieci komunikacyjnej ze strony Berlińskiego Zakładu Komunikacji (BVG)

Myślisz o dobrej aplikacji na komórkę? Patrz niżej.

Taryfy (oferta BVG), ważne od 1 stycznia 2024

Podane ceny dotyczą tylko najczęściej kupowanych, wybranych biletów w normalnej taryfie (Regeltarif). Bilety ulgowe (ermäßigt), miesięczne, roczne i inne są dostępne w przeglądzie taryf na stronach BVG. Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu, czyli kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych (ze znakiem X przez liczbą) wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 2,4€
4-Fahrten Karte

Kurzstrecke

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 7€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku do wybranego przystanku, ale bez okrążeń i powrotów; można się dowolnie przesiadać, ważny przez 2 godziny od skasowania lub zakupu z wybitą godziną 3,5€ (AB)
4€ (BC)
4,4€ (ABC)
4-Fahrten Karte

Einzelfahrschein

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 10,8€ (AB)
13,8€ (BC)
15€ (ABC)
24-Stunden-Karte bilet ważny przez 24 godziny od momentu skasowania (kupna u kierowcy z wydrukowaną godziną i dniem), można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat bez dodatkowych opłat 9,9€ (AB)
10,40€ (BC)
11,4€ (ABC)
24-Stunden-Karte Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny od momentu skasowania przez 24 godziny 31€ (AB)
32€ (BC)
33€ (ABC)
Anschlussfahrschein ważny na jednorazowy przejazd do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC; obowiązuje przez 2 godziny, ale nie dłużej niż ważność głównego biletu; droga okrężna lub powrotna wykluczona. Przy kontroli należy pokazać oba bilety. Przykładowa sytuacja: masz ważny 24-godzinny bilet Berlin AB, ale wieczorem chcesz udać się na lotnisko Berlin-Brandenburgia (w strefie Berlin C). Dokupujesz wówczas „bilet łącznikowy”. Kasujemy go krótko przed odjazdem (S-Bahn, kolej regionalna) lub dokupujesz w autobusie u kierowcy. 2,1€
24-Stunden-Karte-Anschlussfahrschein ważny na dowolną ilość przejazdów do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC przez 24 godziny; ale nie dłużej niż ważność głównego biletu. Przy kontroli należy pokazać oba bilety. 4,9€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania. W dni robocze (pn.-pt.) od godz. 20.00 oraz w soboty, niedziele i ustawowe święta przez cały dzień na bilet mogą podróżować dodatkowo cztery osoby, ale tylko jedna z nich może być starsza niż 14 lat  (do godziny 3.00 kolejnego dnia roboczego) 41,5€ (AB)
42,5€ (BC)
49€ (ABC)

Uprawnieni do ulg

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat włącznie, czyli takie przed 15 urodzinami. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie (czyli takie, które jeszcze nie obchodziły swoich szóstych urodzin). Należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek dziecka.

Nie wszystkie bilety mają wersje ulgowe.

Nie ma ulg dla seniorów. Mam tu na myśli przykładowo turystę z Polski w wieku 67 lat, który chciałby zakupić ulgowy bilet na pojedynczy przejazd. Nie ma czegoś takiego. W ofercie jest jedynie spersonalizowany bilet roczny VBB-ABO 65PLUS na Berlin i Brandenburgię.

Nie ma ulg komunikacyjnych dla uczniów powyżej 15 roku życia/studentów-turystów z Polski. Podobnie, jak przy seniorach, legitymacja studencka nie uprawnia do nabycia ulgowych biletów. Studenci niemieccy mają swoje uczelniane bilety semestralne lub zakupują tańsze bilety miesięczne za okazaniem dokumentu z miejsca nauki/kształcenia.

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązują dla drugiej klasy przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket obowiązuje w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych). Do tego można zabrać bezpłatnie do trójki dzieci w wieku 6-14 lat (włącznie). Bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, częściowo w ICE, IC i D-Zug (zobacz, w których pociągach dalekobieżnych obowiązuje ten bilet). Na bilecie powinny się znaleźć dane wszystkich pasażerów (można dopisywać na odwrocie biletu), należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. 33€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket. 25€

W ostatnich latach rozwinęła się współpraca transgraniczna i do Berlina można dojechać na jednym bilecie z takich miast jak Szczecin, Gorzów Wlkp. czy Zielona Góra. Warto się doinformować, w jakim zakresie obowiązuje on w środkach komunikacji miejskiej w Berlinie.

Turystyczne karty rabatowe

Najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, Berlin WelcomeCard oraz CityTour Berlin, uprawniają do wielu zniżek w muzeach oraz pełnią rolę biletu w środkach komunikacji miejskiej. Opłaca się je kupić, jeśli nastawiamy się na intensywne zwiedzanie. Karty dostępne są na okres od 48 godzin do 6 dni. Tutaj dowiesz się, czy taka karta jest dla Ciebie lepsza od zwykłego biletu.

Postaw mi kawę

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie. Gdzie je kupować?

Bilety BVG kupuje się w punktach oznaczonych symbolem BVG/S-Bahn/VBB, w automatach na peronach U-Bahn/S-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów. Bilety kupione u kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę i obowiązują od momentu zakupu. Inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się najczęściej w pobliżu automatów. Jeśli kupiłe/aś bilet wcześniej, skasuj go na peronie, w autobusie lub tramwaju. Kasowników nie ma w pociągach regionalnych, S-Bahn i U-Bahn.

Płatność banknotami

Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach, chociaż pojawiają się już nowe maszyny mające taką opcję). Jednak niektóre automaty mają opcję płatności tylko monetami lub kartą (okienko na banknoty jest zablokowane). Na peronach metra i kolejki miejskiej zazwyczaj są dwa automaty, z których jeden ma opcję płatności banknotami. Może się jednak zdarzyć, że kieszonka jest z jakiegoś powodu nieczynna lub mamy banknot o większym nominale. Dlatego zawsze polecam wcześniejszy zakup biletu lub danie sobie przed odjazdem trochę czasu na spokojny zakup. Przy pośpiechu łatwo o pomyłki i przepłacenie.

Rodzaje automatów biletowych

W Berlinie są dwa rodzaje automatów. Biało-żółte z symbolem BVG oraz czerwono-szaro-niebieskie DB/VBB. Te drugie stoją na lotnisku, dworcach kolejowych oraz stacjach kolejki miejskiej (S-Bahn). W obu otrzymasz bilety ważne w Berlinie i w obu jest obsługa w języku polskim. Ekrany się oczywiście różnią.

Skasuj bilet (który kupiłeś w automacie lub w punkcie obsługi) przed odjazdem w kasowniku!

Automat biletowy BVG na stacji metra © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Ekran dotykowy automatu BVG © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Automat biletowy DB/VBB na stacji kolejowej Ostkreuz © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Żeby w automatach Niemieckiej Kolei zakupić bilety ważne w Berlinie należy wybrać okienko VBB. Uwaga, choć automaty DB wyglądają podobnie w całych Niemczech, to bilety regionalnych związków komunikacyjnych kupimy tylko tam, gdzie one obowiązują. © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Automat biletowy starszego typu w tramwaju. Te automaty wciąż dominują w berlińskich tramwajach. © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Automat biletowy na przystanku autobusowym to rzadkość. Nie polegałabym na tym, chcąc kupić bilety. Zwróćcie też uwagę na brak kieszonki do płatności banknotami. © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Uwaga na bilety turystyczne w automatach

Podchodzisz do automatu, klikasz i otrzymujesz główny ekran. Po niemiecku lub angielsku.

Po pierwsze możesz zmienić język na polski.

Po drugie uważaj na ofertę „Bilety dla turystów”. Bo z pewnością większość z Was poczuwa się do bycia turystą. Bilety te dotyczą kart rabatowych typu BerlinWelcomeCard i CityTourCard i są znacznie droższe od zwykłego 24-godzinnego biletu (dawny bilet dzienny). Oczywiście, jeśli założyłe/aś zwiedzanie z tego typu kartą, to zakup jest wskazany. Ale po książeczkę z ofertą rabatów i tak musisz pójść do miejsca, w którym są one wydawane. W automatach kupisz również bilety wstępu do wybranych atrakcji turystycznych.

Zatem nie daj się zwieść. Normalny, 24-godzinny bilet komunikacji miejskiej też jest dla Ciebie! Przeczytaj sobie powyższe oferty, porównaj, wybierz, spisz niemiecką nazwę i kup bilet bez omyłkowego przepłacania.

Tak wyświetla się ekran automatu DB © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
A tak pokazuje się opcja dla turystów na ekranie automatu BVG © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Aplikacje mobilne BVG

BVG ma kilka aplikacji, które ułatwiają pasażerom planowanie podróży i zakup biletów. Najbardziej przydatne będą dwie, które opisuję niżej.

Pierwsza to BVG Fahrinfo Berlin (Google Play, App Store), czyli rozkład jazdy oraz narzędzie pozwalające wyszukać najlepszą opcję przejazdu. Polecam, sama korzystam i nie wyobrażam sobie jej braku przy zapuszczaniu się w „dzikie” zakątki Berlina, gdzie autobus kursuje średnio co godzinę. Aplikacja niezbędna, jeśli planujesz zwiedzanie obiektów turystycznych położonych poza śródmieściem.

Druga to BVG Tickets Berlin (Google Play, App Store), aplikacja do zakupu biletów. Wymaga ona założenia konta. Płatności dokonuje się m.in. za pomocą karty kredytowej, Google Pay lub Paypal. Można kupić bilety dla osoby/osób towarzyszących. Bilety, których ważność wynosi dzień lub dłużej można kupić z 180-dniowym wyprzedzeniem. Pozostałe są ważne od momentu zakupu.

Pamiętaj, że przy kontroli biletów online w aplikacji, musisz pokazać je kontrolującym na urządzeniu!

Jazda „na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a opłata specjalna za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować! Jeśli kupujesz bilet w kasie, sprawdź, czy ma on nadrukowaną informację, że bilet trzeba skasować. Może to być „Bitte hier entwerfen” lub „Vor Fahrantritt bitte entwerfen„. Odpowiednio po angielsku „Please validate your ticket” lub „Please validate before use”.

Kontrola biletów a fałszywi kontrolerzy

Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB) ostrzega przed fałszywymi kontrolerami. Ten prawdziwy, w przypadku braku biletu, NIE ZAŻĄDA od Ciebie gotówki.

Możliwe jest uiszczenie opłaty kartą płatniczą/kredytową na miejscu, za co powinieneś otrzymać pokwitowanie. A jeśli nie płacisz kartą na miejscu, dostaniesz wezwanie do zapłaty, wydrukowane z podręcznego terminala. Jeśli masz wątpliwości, zażądaj również okazania identyfikatora (ci prawdziwi zazwyczaj mają go na widoku).

Więcej na podobny temat?
161 Komentarze
 1. Karolina :

  Dzień dobry.
  Czy na bolecie grupowym 12 h moze jechac 4 osoby dorosłe i 3 dzieci ( 14,11 i 10 lat?) czy te dzieci muszą jednak wtedy mieć kupione bilety ulgowe na pojedyncze przejazdy?
  Pozdrawiam i prosze o odpowiedz:)

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Proszę sprecyzować, o który dokładnie bilet chodzi, pozdrawiam, Joanna

 2. Boguś :

  Dzień dobry,
  Jak bilet kupic dla dwóch osób
  Chcę jechac (w dwie osoby) na 24h do Berlina (z jednym noclegiem)
  Wyjezdzam z Frankfurtu Oder i stamtad do Berlina Hbf. Prawdopodobnie będe wykonywać 2-3 przejazdy po berlinie S-banh, Następnego dnia zaraz po wykwaterowaniu chcę wracac Do Frankfurt Oder.
  Po wpisaniu trasy Frankfurt Oder-Berlin Wyświetlił mi się bilet ” 24-Studen-Karte-Regeltarif” Nie rozumiem jak on działa czy chodzi o ot ze moge 24h jeżdzic na tej trasie czy działa on tylko w jedna stronę(nie moge na nim wracac)

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety po wprowadzeniu taryf 24-godzinnych (zwłaszcza regionalnych) nie jestem w nich już tak biegła, bo sama w Niemczech korzystam tylko z Deutschlandticket. A aktualnie nie ma mnie w Europie, bym mogła się zapytać w informacji. Dlatego nie mogę udzielić Panu wiążącej odpowiedzi(!). Ja, w razie wątpliwości, zawsze wyjaśniam je w informacji lub u obsługi pociągu. Na moje rozeznanie, można poruszać się po tej trasie (i tylko po tej, bez okrążeń) przez 24 godziny od skasowania biletu (względnie wybitej na nim godziny przez automat). Ale polecam upewnić się na miejscu. Pozdrawiam, Joanna

 3. Piotr :

  Dzień dobry. Powiedzmy że kupię bilet 7-dniowy na strefę AB i będę chciał z dziewczyną jechać w weekend do Poczdamu. Trzeba wówczas dokupić dwa rozszerzenia na strefę C za 4,90 czy jedno? Pytam bo na mój bilet 7-dniowy mogę zabrać dziewczynę w weekend w AB, prawda? Czy z biletem rozszerzającym też tak jest że wystarczy jeden?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, dobre pytanie, ponieważ bardzo rzadko korzystałam z biletu 7-dniowego, a po wprowadzeniu oferty biletów 24-godzinnych to już w ogóle przerzuciłam się na bilety ogólnoniemieckie. Będąc w Berlinie, zapytałabym się w punkcie obsługi klienta, ale niestety teraz nie jestem. Może Pan sam upewnić się w punkcie lub poczekać na odpowiedź, aż znajoma przewodniczka to wyjaśni. Teraz jednakże jest gorący okres w branży i nie wiem, kiedy będzie mogła to zrobić. Pozdrawiam, Joanna

   W Regulaminie VBB znalazłam następujący zapis, który wskazuje na to, że bilet rozszerzający należy zakupić dla każdej osoby: Fahren auf einer 24-Stunden-Karte Regeltarif, Monatskarte VBB-Umweltkarte, 7-Tage-Karte VBB-Umweltkarte bzw. einer 24-Stunden-Karte Kleingruppe oder einer Gruppentageskarte für Schüler mehrere Personen in den nicht einbezogenen Teilbereich, so ist für jede Person ein Anschlussfahrausweis zu lösen. / Zatem bardziej opłaca się kupić od razu bilet 7-dniowy na strefę ABC, jeśli plany są pewne.

   1. Piotr :

    Rozumiem, w takim razie kupię dwa. Dziękuję bardzo za wyjaśnienie i błyskawiczną odpowiedź 🙂

 4. Gosia :

  Dzień dobry,
  Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego biletu. Przyjeżdżam do Berlina pociągiem i wysiadam na dworcu głównym. Następnie muszę się dostać na lotnisko aby zostawić bagaż. Później chciałabym z lotniska pojechać z powrotem do centrum aby przespacerować się po mieście i potem muszę wrócić znowu na lotnisko, gdzie mam nocleg i następnego dnia lot. Wychodzi więc na to, że muszę pokonać odcinek lotnisko-dworzec 3 razy tego samego dnia. Jaki bilet wybrać? Podróżujemy w 2 osoby. Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   rozumiem, że bagaż chce pani zostawić nieodpłatnie w miejscu noclegu i stąd te podróże w tą i z powrotem. Inaczej polecałabym je zostawić w szafce na głównym dworcu kolejowym i po zwiedzaniu udać się już na lotnisko (miejsca noclegu). Jest to jednak odpłatne, a ostatnią ceną, jaką zarejestrowałam za największą szafkę to 6 euro, prawdopodobnie jest już drożej. Jeśli jednak planuje pani dzień, tak jak rozpisany, to polecam bilet 24-godzinny na strefę ABC (24-Stunden-Karte, ten za 11,4 euro), która obejmuje dojazd do lotniska. Bilet należy zakupić osobno dla każdej osoby. Pozwoli on nie tylko na te przejazdy ze śródmieścia, ale również przydadzą się podczas zwiedzania, bo do fragmentów muru berlińskiego, czy centrum dawnego Berlina Zachodniego najlepiej podjechać. Pozdrawiam, Joanna

 5. Michał :

  Chce kupić bilet dla dziecka 12 lat bilet na 24 która opcję mam wybrać ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, dziecku w wieku 12 lat przysługuje zniżkowy bilet 24-Stunden-Karte. Na Berlin AB kosztuje on 6,5€. Pozdrawiam, Joanna

 6. Jola :

  Bardzo Pani dziękuję za ten artykuł. Bardzo mi pomógł w ogarnięciu tego biletowego galimatiasu. Zdjęcia automatów z rozpisaniem co i jak i ostrzeżeniami przed róznymi minami – super pomysł. Swoją drogą po Niemcach jednak spodziewałabym się czegoś prostszego do ogarnięcia, jeśli chodzi o system biletowy. A już decyzja, że berliński bilet C w Poczdamie obejmuje strefę tylko AB, to chyba jest specjalna pułapka na turystów 😉. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, dziękuję bardzo. Wydaje mi się, że w porównaniu z naszym krajem, system jest mimo wszystko bardziej dogodny. U nas zdecydowanie brakuje zintegrowanych ofert regionalnych (że wspomnę np. letnie wyłączenie województwa dolnośląskiego z oferty Polregio – to dopiero było wyzwanie dla obcokrajowca). Jednak przyznaję, że w ostatnich latach częściej niż kiedyś zmieniały się warunki, czasem na korzyść, czasem nie. Dodatkowo jest zrozumiała tendencja w kierunku digitalizacji i usług online, i ogranicza się czynnik ludzki. Również z informacją się nieco pogorszyło, latem sama doświadczyłam jedynie rozkładania rąk, zamiast informacji, którą można jednak znaleźć w regulaminach. Od BVG otrzymuję odpowiedzi mailowo lub nie. Ale do tej pory nie widzę na ich stronie (a jest 31.12) informacji o nowych taryfach, obowiązujących od jutra. 😉 Mimo to, życzę przyjemności w Berlinie i okolicy i podróży bez strajków, spontanicznych demonstracji czy braków personalnych. Pozdrawiam, Joanna

 7. Jagoda :

  Dzień dobry, będę ze stacj Berlin Südkreuz przejeżdżać do Poczdamu już wiem że muszę kupić bilet na strefe ABC. Czy mam go kupić na godzinę ( jeżeli tak się wogule da) czy odrzu na cały dzień

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jeśli jest to przejazd tylko w jedną stronę, najlepiej zakupić bilet jednorazowy. Kasuje się go tuż przed odjazdem. Również w aplikacji bilet kupiony jest ważny od razu (prawdę mówiąc, ponieważ nie kupuję biletów w aplikacji, nie wiem, czy można kupić na wybraną godzinę). Pozdrawiam, Joanna

 8. Leon M. :

  Świetne! Dziękuję! Pozdrawiam!

 9. Agnieszka :

  Dzień dobry, czy w ramach biletów komunikacji miejskiej można jeździć wszystkimi z tych pociągów: RE1, RE2, RE3 oraz FEX ? nie jestem pewna czy wszystkie z nich (szczególnie FEX) to pociągi regionalne.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, tak, a szczegóły przesłałam w mailu 🙂 Pozdrawiam, Joanna

 10. Ola :

  Witam

  Chcę zakupić kartę na 24h dla 4 osób.
  Czy bilet obowiązuje na s-bahn i u-bahn czy tylko na jedno?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, bilet obowiązuje i na S-Bahn i na U-bahn, do tego autobusy, tramwaje i promy w ramach wykupionej strefy. Pozdrawiam, Joanna

 11. Max :

  Dzień Dobry, Po pierwsze podziwiam wytrwałości przy uzupelnianiu wpisu. Zwłaszcza, że jak czytam te bilety to wyższa matematyka. Ja jade do Berlina w 5 osob(2 dorosłe i 3 dzieci 7-14) od piątku do wtorku. I z tego co wykalkulowałem, a zamierzamy sporo jeździć komunikacja to najbardziej oplaca sie: kupić dla siebie 7 dniowy, Reszta rodziny pojedzie na bilecie 24 godzinnym pełnym. Bo tam jest osoba dorosła + do 3 dzieci. Czyli piatek, poniedzialek i wtorek 7 dniowy i 24 godzinny, a w weekend tylko 7 dniowy. czli za 67,5€ cały wyjazd opłacony. 🙂 Mam nadzieje że dobrze liczę bo najbardziej obawiam sie konfrontacji z kontrolerem biletów bo niemiecki znam na poziomie filmów z 2 wojny światowej… a nie wiem jak u nich z angielskim.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, dobrze Pan kalkuluje z biletem siedmiodniowym. Tutaj podaję link do jego opisu po angielsku. Proszę pamiętać o kasowaniu biletów w odpowiednim czasie (żeby nie od razu wszystkie, jeśli kupuje Pan je na raz). Pozdrawiam, Joanna

 12. Maciek :

  Witam,
  Jaki bilet całodzienny opłaca się kupić jeśli chcę zobaczyć Pergamon Museum? Czy dziecko, które kończy 14 lat w sierpniu br. /wyjazd po 14. urodzinach/, korzysta z komunikacji za darmo, tzn. przy bilecie dla rodzica? Pozdrawiam
  Maciek

 13. Małgorzata :

  Witam,
  Proszę o pomoc bo się pogubiłam. Córka 03.05.2023 skończyła 14 lat jak mam ją traktować ? Jaki bilet kupić ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, traktować córkę polecam z miłością, a jeśli chodzi o bilety zniżkowe BVG, to obowiązują one dla dzieci młodzieży, które nie obchodziły swoich 15 urodzin. Pozdrawiam, Joanna

 14. Michał :

  Witam, czy dobrze rozumiem, że kupując bilet 24h za 9,90 mogę jeździć wszystkimi środkami transportu (metro, tramwaj, autobus) po centrum Berlina?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, za 9,9€ bilet 24h jest ważny na strefy Berlin BC. One nie obejmują centrum miasta. Trzeba wybrać bilet na strefę AB lub ABC. Pozdrawiam, Joanna

 15. Agnieszka :

  Mam pytanie.: czy kupując bilet normalny 24godzinny dla dorosłego mogę na pewno zabrać trójkę dzieci w wieku 12 i 13 lat i nic za nich nie dopłacam? Bo na stronie BVG jest przy tym bilecie info o ulgowej opłacie dla dzieci do 14 lat ale również to że bilet jest wazny dla 1 dorosłego i max 3 dzieci. Nie wiem jak to rozumieć… nie chciałabym zapłacić kary, nie wiem czy muszę dokupić dla dzieci ulgowe bilety?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jest tak jak napisane, na bilet 24h dorosły (sam musi być powyżej 15 lat) może zabrać do trzech dzieci do lat 14. Co nie wyklucza, że są bilety ulgowe, bo dlaczego 13-latek nie miałby nabyć samodzielnej karty dla siebie. Albo rodzina z czwórką dzieci w takim wieku. Albo grupie 6 osobowej z jednym dzieckiem opłaca się kupić bilet dla pięciu osób na 24h, a dziecku ów ulgowy. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości co do informacji na stronie, to polecam zawsze dopytać samemu w punkcie obsługi klienta BVG lub S-Bahn w Berlinie. Proszę pamiętać o dokumentach potwierdzających wiek dzieci. Pozdrawiam, Joanna

 16. Ilona :

  Witam serdecznie 🙂
  Jaki dokładnie obszar obejmuję bilet ABC? Chcę kupić całodobowy bilet właśnie na strefę ABC i obawiam się że mogłabym pojechać za daleko…..Jeśli to nie kłopot to bardzo proszę o podanie miejscowości które mogę odwiedzić z tym biletem w ręku.
  Pozdrawiam Ilona

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, proszę kliknąć w pierwszy link pod punktem „Przydatne plany…” i ściągnąć pierwszy plan na Berlin ABC (Train and Subway Network – tariff area Berlin ABC) i tam jest pokazane, dokąd można dojechać z biletem (ciemnoszara strefa C). Generalnie, bezpiecznie dojeżdża się do wszystkich końcowych stacji S-Bahn. Jeśli chodzi o połączenia autobusowe, np. w Poczdamie czy Oranienburgu, to trzeba uważać, czy nie wyjeżdżają one poza granice strefy ABC. Można to sprawdzić już na rozkładzie konkretnej linii. Pozdrawiam, Joanna

   1. Ilona :

    Pięknie dziękuję 🙂

 17. Karol :

  Świetna strona 🙂

  Czy kupując bilet brandenburski za 33euro (2 dorosłych, 2 dzieci) trzeba dokupować /pobierać jakieś miejscówki lub ten bilet jakoś kasować ?

  Planujemy podróż pociągiem z Frankfurtu nad Odrą i metrem po Berlinie (jak wygląda kwestia bramek do metra z takim biletem).

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, po zakupie biletu Berlin-Brandenburg-Ticket należy wpisać nazwiska wszystkich pasażerów (są na to linijki, a jeśli nie, to na odwrocie biletu, zależy czy bilet jest kupowany w automacie, kasie, online…). Na bilecie jest wydrukowana data i nic z nim nie trzeba już robić. W Berlinie w metrze nie ma bramek. Bilet trzeba okazać w przypadku kontroli. Zwyczajowo, ale coraz mniej przestrzegane, jest pokazywanie biletu kierowcy (wsiadając przednim wejściem), w autobusie. Pozdrawiam, Joanna

 18. Kamil :

  Dzień dobry,

  Zamierzam zwiedzić w jeden dzień Berlin.
  – 2 osoby dorosłe, 3 dzieci ( 14, 13, 9 lat )
  – Podróż z Lubbenau/Spreewald do Berlina ( Reichstag, Bramy Brandenburska, tamte okolice) i powrót w tym samym dniu.
  Czy wystarczy mi bilet Branderburski za 33euro dla max 5 osób czy muszę dokupić jakiś bilet na metro po Berlinie?

  Pozdrawiam Kamil

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, bilet Berlin-Brandenburg-Ticket wystarczy. Ważny jest w regionalnych pociągach, kolejce miejskiej (S-Bahn), metrze (U-Bahn), autobusach i tramwajach. Pozdrawiam, Joanna

 19. […] Najważniejsze co trzeba wiedzieć, to że Berlin jest podzielony na trzy strefy taryfowe. Strefa A obejmuje śródmieście i ograniczona jest przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem. Strefa B to obszar w granicach administracyjnych Berlina ale poza ringiem. Strefa C to okoliczne miejscowości w Brandenburgii. Aby poruszać się po całym Berlinie wystarczające są więc bilety na strefę A i B. My skorzystaliśmy z jednodniowego biletu (Tageskarte) za 8,70 euro. Kupić można go zarówno w kioskach jak i w automatach biletowych. Opcji jest jednak bardzo wiele. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o komunikacji publicznej w Berlinie, polecam tę stronę. […]

 20. Andrzej :

  W polskich miastach seniorzy powyżej 70 lat mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Podobnie jest m.in. w Budapeszcie, gdzie mieszkańcy Unii Europejskiej mogą podróżować bezpłatnie. A jak jest w Berlinie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, w poście jest wyraźna informacja w podpunkcie „Uprawnieni do ulg”. W Berlinie nie ma zniżek czy bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla seniorów. Formą tańszego biletu (póki co, bo od maja 2023 wchodzi bilet miesięczny za 49 euro) jest roczny, imienny abonament VBB-ABO 65PLUS. Dla okazjonalnych turystów jest on nieopłacalny. Pozdrawiam, Joanna

 21. Anna :

  Witam mam pytanie wybieram sie do ber chce sie poruszać komunikacji miejskiej mam córkę niepełnosprawna stopień znaczy czy tez muszę kupić bilety proszę mi napisać czy nie powinno być zwolnić nnie za opłatą biletowe jesli soe myle to prosze o kontakt

  1. Joanna Maria Czupryna :

   W Niemczech osoby z niepełnosprawnością zgłaszają się do odpowiedniego urzędu, by uzyskać dokument upoważniający ich do korzystania z komunikacji publicznej bez opłat. Jakkolwiek podlega on też pewnej opłacie. Stąd wnioskuję, bo nigdy bezpośrednio nie pytałam o to w punktach obsługi klienta, że nie będzie tu przysługiwać zwolnienie z opłaty za przejazd tak z marszu. Polecam zapytać się w którymś z punktów BVG lub S-Bahn. Pozdrawiam, Joanna

 22. Romek :

  Jaki mam kupić bilet. Jedziemy w trzy osoby i poruszać się będziemy przez cały dzień tylko po Poczdamie

 23. Krzysztof :

  Witam, jak wygląda przejazd metrem lub s-bahn z rowerem??? Zakładam że kupimy sobie bilety AB 24 godzinne.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, rozumiem, że chodzi o dodatkowe bilety 24h Berlin AB na rower (24-Stunden-Karte Fahrrad za 5 euro), gdyż na osobowy bilet 24h nie można zabrać bezpłatnie roweru. Rowery można przewozić w S-Bahnach i U-Bahnach. Są na to specjalnie wyznaczone miejsca, oznaczone na zewnątrz symbolem roweru. W Sb-Bahnach są to miejsca ze składanymi siedzeniami. W U-Bahnach z rowerem wsiada się na końcach (początkach) wagonu. Pozdrawiam, Joanna

 24. Kacper :

  Dzień dobry, czy po zakupieniu Einzelfahrschein można się przesiadać? Będę jechał z lotniska do centrum i wiem, że czeka mnie jedna przesiadka.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, można się przesiadać dowolną ilość razy pomiędzy kolejką, metrem, autobusem, tramwajem, itd. w czasie, kiedy bilet jest ważny. Pozdrawiam, Joanna

 25. Sławomir :

  Cześć. Czy jadąc na tym nowym bilecie za 9 euro na miesiąc w weekend, też będę mógł zabrać jedną osobę towarzyszącą powyżej 14 roku życia tak jak przy tradycyjnych biletach miesięcznych? Dziękuję za odpowiedź😊

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, zrobiłam taki duży banner, umieściłam link i informację, gdzie zadawać pytania odnośnie biletu za 9 euro… To jest tylko trzymiesięczna akcja, później wracają standardowe bilety opisane powyżej… Zatem odpowiedź (która jest od kilku tygodni na podanej stronie) brzmi: nie. Nie można zabierać innych osób, tak jak na bilety Umweltticket. Pozdrawiam, Joanna

 26. Ania :

  Dzień dobry,
  wybieram się na 2 dni do Berlina z osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Będziemy korzystać z komunikacji miejskiej. Jaki bilet najlepiej kupić?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety niepełnosprawni z zagranicy nie mają zniżek w komunikacji miejskiej w Berlinie. W tym przypadku osoba na wózku, jesli ma więcej niż 14 lat, jest traktowana jak dorosły z normalnym biletem. Pozdrawiam, Joanna

 27. Anna :

  Dzień dobry,
  Moje pytanie dotyczy dopłaty do strefy C
  do biletu rocznego AB, czy można dokupić w automacie. Czy z tym biletem można jeździć też DB..?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, można zakupić Anschlussfahrausweis A/C w automacie. Poza pojedynczym biletem (na raz, w jedną stronę) pojawiła się również jego 24-godzinna wersja za 3,7 euro. Można wówczas korzystać z możliwości przejazdu do strefy C i z powrotem do AB Berlin wiele razy w ciągu owych 24 godzin. Jeśli chodzi o pociągi DB, to można korzystać z S-Bahnów, pociągów regionalnych RB i R, wybranych pociągów IC (wymienione tutaj: http://www.vbb.de) oraz pociągów innych przewoźników (np. ODEG, NEB), którzy przynależą do VBB. Wszystko oczywiście w zasięgu strefy C Berlina. Pozdrawiam, Joanna

 28. Jacek :

  Jak mam bilet sieciowy to w weekend ile mogę zabrać osób za darmo?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, odpowiedziałam prywatnie, ale mail nie dotarł. Kopiuję treść wiadomości tutaj:
   Który dokładnie bilet ma Pan na myśli? Jeśli jest to normalny bilet miesięczny Monatskarte (VBB Umweltkarte), to w weekendy może Pan zabrać jedną osobę powyżej 14 lat i do trzech osób poniżej 14 lat. Dzieci poniżej sześciu lat jeżdżą bezpłatnie w ogóle. Biletów „sieciowych” jest więcej, przykładowo takiej opcji nie ma bilet 10-Uhr-Karte, więc nazwa „sieciowy” niewiele mi tu pomoże. Turyści zazwyczaj nie kupują miesięcznych biletów, dlatego na mojej stronie (kierowanej do polskich turystów wybierających się do Berlina) nie ma informacji o wszystkich taryfach BVG. Pozdrawiam, Joanna

 29. Magdalena :

  Dzień dobry, proszę o informację bo już się pogubiłam. Chciałabym kupić bilet dla grupy do 5 osób 24h na Berlin Brandenburgia (będziemy się poruszać z Wustermark Elstal do centrum Berlina). Jeśli skasowałabym go w piątek powiedzmy o 18 to do kiedy jest ważny?

  Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, trzeba odróżnić bilet Brandenburg-Berlin-Ticket (ew. -Nacht) od 24-Stunden-Karte Kleingruppe Berlin ABC. Obydwa obowiązują dla grupy do 5 osób, ale różnią się zasięgiem i czasem obowiązywania. Brandenburg-Berlin-Ticket obowiązuje w obu landach Berlinie i Brandenburgii, ale w godzinach takich, jakie podałam w poście. Dla tego biletu nie ma wersji 24-godzinnej. Natomiast Bilet dla Małej Grupy Berlin ABC obowiązuje 24 godziny od momentu skasowania. Stacje kolei regionalej Elstal i Wustermark znajdują się jeszcze w strefie C Berlina, dlatego jeśli w grę wchodzą tylko przejazdy po Berlinie i najbliższej okolicy, to wystarczy kupić ten drugi bilet (na strefę ABC). Proszę tylko uważać przy wyborze pociągów, bo z Wustermark jeżdżą również do Poczdamu (też można na tym bilecie z nich skorzystać, ale do Berlina przez Poczdam nie opłaca się czasowo). Ponieważ Elstal i Wustermark leżą już na granicy strefy C proszę również uważać na ewentualne połączenia autobusowe, które mogą wyjeżdżać poza tą strefę. Niemniej do centrum Berlina to najszybciej regionalnym pociągiem RE4 przez Spandau.

 30. Krzysztof :

  Dzień dobry, czy do Tropical Islands dojadę na bilecie ABC?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety nie. Trochę za daleko ;), choć resort Tropical Islands mógłby kiedyś pomyśleć o takiej promocji. Z Berlina trzeba wykupić bilet na pociąg regionalny do Brand Tropical Islands według taryfy VBB. Pozdrawiam, Joanna

 31. Tomek :

  Czy dla 7 latka obowiązują jakieś zniżki na komunikacje, jesteśmy 2 dni w Berlinie i planuje zakupić bilet na 24h dla mnie, zony i 7 latka żeby swobodnie poruszać się komunikacją miejską ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,

   7-latek jest uprawniony do biletów ulgowych w Berlinie. Na stronie powyżej jest o tym informacja w dwóch miejscach. Ale, jeśli kupi Pan jeden bilet 24-godzinny dla siebie, drugi bilet 24-godzinny dla żony, to dziecko może jeździć z Państwem bez dodatkowych opłat (dziecko jest „doczepione” do dorosłego z normalnym biletem 24-godzinnym). I o tym też jest wspomniane w opisie pojedynczego biletu 24-godzinnego. Jeśli kupują Państwo bilety w automacie/okienku, proszę pamiętać o ich skasowaniu!

 32. Gerard :

  Dzień dobry, jaki muszę kupić bilet miesięczny na dojazd obrzeza Berlina, 30km, trasa od pn – pt z Wustermark Bhf do Brieselang GVZ, proszę o odpowiedź bo orientuje się.z opcją ABC ale może są tańsze pcje,odleglosc około 12km.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, moja strona z informacjami o biletach komunikacji miejskiej jest przeznaczona głównie dla turystów. Pana trasa do pracy przebiega już na pograniczu strefy C Berlina i Brandenburgii. Nie orientuję się, na ile połączenia autobusowe, czy inne wykraczają poza tą strefę (np. widzę przesiadkę w Nauen, który do strefy C nie należy, ale też i w Spandau, które jest w Berlinie). Przykładowo na bezpośrednią trasę autobusem linii 649 widzę bilet miesięczny na zasięg 2 Waben w cenie około 50 euro. Musiałby Pan prześledzić do których Waben/Zone należą trasy, którymi się Pan porusza i zakupić bilet w nich obowiązujący. Najpewniej jednak będzie przedstawić swoje warianty dojazdu i powrotu w informacji DB i oni dobiorą odpowiedni bilet. Pozdrawiam, Joanna

 33. Justyna :

  Witam. Mam pytanie i trochę się pogubiłam.
  Bilet AB jest ważny 2 h a mam w planie pojechać z Hermannstraße na Sbahn Charlottenburg a później czy mogłabym z Sbahn Charlottenburg pojechać na Hauptbahnhof? Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, pojedynczy bilet (Einzelfahrausweis) wyklucza drogę okrężną lub powrotną. Jeśli spojrzy Pani na mapę Berlina, to zobaczy, że odcinek Charlottenburg-Berlin Hauptbahnhof można zaliczyć do drogi okrężnej lub powrotnej w kierunku S+U Hermannstraße. W razie kontroli trudno będzie przekonać kontrolerów, że jest to kontynuacja trasy w jednym kierunku. Na ten odcinek trzeba nabyć osobny bilet lub pomyśleć o innym rozwiązaniu. Pozdrawiam, Joanna

 34. Justyna :

  Dzień dobry. Bilet zakupiony w automacie to przejazd liczy się od skasowania ? Czy od godziny zakupu w automacie ? Np czy można odrazu kupić dwa bilety by mieć na powrót bo nie wiemy ile czasu zajmą zakupy.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, może Pani kupić bilety w automacie na zapas i kasować je w miarę potrzeby. Tego samego dnia, następnego, nie ma różnicy. Proszę tylko pamiętać o skasowaniu, bo tłumaczenia w razie kontroli na nic się nie zdadzą. Wyjątkiem są bilety zakupione u kierowcy w autobusie (wydruk z terminala), które mają wydrukowaną godzinę, jako obowiązującą od momentu zakupu. Pozdrawiam, Joanna

 35. Basia :

  Czy seniorom 65+ przysługują zniżki na bilet komunikacji miejskiej?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma zniżek dla seniorów na bilety komunikacji miejskiej, poza wspomnianym niżej rocznym VBB-Abo 65plus. Pozdrawiam, Joanna

 36. Cezary :

  Dzień Dobry. Czy bilet na jednorazowy przejazd jest kupiony Dzień wcześniej jest wazny nastepnego dnia po skasowaniu??

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, bilety w automatach (lub punktach obsługi) można kupować na zapas. O jego ważności decyduje czas skasowania. Czyli bilet kupiony jednego dnia i nie skasowany, można wykorzystać następnego dnia po skasowaniu. Nie dotyczy to biletów, które mają od razu wybity czas (i datę) obowiązywania, np. w autobusie u kierowcy albo w automacie w tramwaju. Pozdrawiam

 37. Darek :

  Witam, czy bilety kupowane po 4 sztuki są na dzień zakupu czy można je wykorzystać w inne dni? Jeśli na inne dni, to gdzie je kasować? W U-bahnach nie ma kasowników.
  Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, bilety kupowane w karnecie są do wykorzystania również w inne dni. Decyduje data ich skasowania. Kasowniki są na peronach metra (U-Bahn), kolejki miejskiej (S-Bahn), kolei regionalnej (RE, RB). Najczęściej stoją zaraz przy automatach biletowych. Pozdrawiam, Joanna.

 38. Doris :

  Dzień dobry, chcialam się zapytać jaką ofertę wybrać dla 1 osoby dorosłej na 1 dzien, jeżeli chce jechać pociągiem RB do Berlina i z powrotem (Brandenburgia) oraz poruszać się swobodnie po Berlinie transportem publicznym? Kiedys była oferta Tageskarte Berlin – Brandenburg za 20€. Czy odpowiednikiem tego jest teraz Berlin Brandenburg VBB Gesamtnetzticket?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, dokładnie tak: Tageskarte VBB-Gesamtnetz (23 euro). Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to karta 24h, jak w przypadku biletów na pojedyncze miasta. Tutaj zachowano dotychczasowe regulacje: pn.-pt. od 9.00 rano do 3.00 nad ranem kolejnego dnia. Soboty, niedziele, święta ustawowe (oraz 24 i 31 grudnia) od północy do 3.00 nad ranem kolejnego dnia. Pozdrawiam, Joanna

 39. Zofia :

  Dzień dobry.
  Koleżanką posiada bilet miesięczny AB. Zostaje oddelegowana do pracy do Potsdamu.
  Czy i jaki bilet powinna dokupić? Dodam tylko, że na tą chwilę nie wie czy to będzie jeden dzień Czy tydzień może. Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jaki bilet byłby tu odpowiedni to zależy od kilku czynników, których w opisie nie ma (pomijając, że rzecz dotyczy Poczdamu i pracy, nie turystyki). Czy koleżanka będzie tylko dojeżdżać i wracać, czy praca wymaga poruszania się po Poczdamie dodatkowo. Czy wystarczy dojazd S-Bahnem na dworzec główny, itd. Najlepiej proszę do mnie napisać przez formularz kontaktowy. Pozdrawiam, Joanna

  2. Andrzej :

   Jest jakaś tańsza opcja biletu ABC , ale na 2 osoby dorosłe i 2 dni ,czyli powyzej 24 h.

   1. Joanna Maria Czupryna :

    Niestety, jeśli w planach jest swobodnie dużo przejazdów, to nic innego (tańszego) w takiej opcji (2 x 2 dni) nie przychodzi mi do głowy. Można kombinować na siłę, jeśli drugiego dnia miałby być tylko Poczdam (strefa C Berlina), zaplanować jedynie przejazd tam i z powrotem, a miasto (standardy) ogarnąć pieszo, ale… (1) w ciepły dzień nie polecam, (2) odpada Cecilienhof, (3) lepiej mieć miejsce na spontaniczne decyzje z odpowiednim biletem. Pozdrawiam, Joanna

 40. Katarzyna :

  Jedziemy do Berlina grupą 12 osobową, w tym 2 dzieci do 14 roku życia. Planujemy kupić 2 bilety grupowe 24 godzinne do 5 osób. Czy dzieciom do 14 roku życia zależy kupić osobny dodatkowy bilet ulgowy czy mogą być włączeni pod bilet dorosłych.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, gdyby taka opcja była dla biletów grupowych (Kleingruppenkarte) na pewno bym o niej wspomniała. Sprawdzałam i nic się nie zmieniło. Dotyczy to jedynie pojedynczych biletów dziennych, 24-godzinnych. Jeśli dzieci nie są poniżej 6 roku życia, to trzeba dla nich zakupić bilety ulgowe. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie, Joanna

 41. Aleksandra :

  Dzien dobry proszę o pomoc,bo się pogubiłam.Jesteśmy duża rodzina ( 7 osób) i panujemy pod koniec lipca tygodniowy pobyt w Berlinie .Będziemy mieszkać w okolicy Kurfurstendamm i w związku z tym liczymy się z około 4 przejazdami dziennie.Nie chcemy kupować karty turystycznej, chyba ,ze Pani powie ,ze zdecydowanie nam się opłaci. Jedno dziecko ma ukończone 14 ale nie ma 15 a drugie ukończone 6 ale jeszcze nie 7, 3 osoby to studenci, czyli jak rozumiem bez zniżki i dwoje dorosłych rodziców. Jaki Pani zdaniem byłby najkorzystniejszy dla nas bilet na tydzień pobytu.Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   W tym przypadku najmłodsze dziecko nie jest uprawnione do bezpłatnego biletu (ma ukończone 6 lat), drugie z kolei jest uprawnione do ulgowego przejazdu (ma 14 lat, ale jeszcze nie 15). Reszta musi nabyć bilet jak dorosły. 7 osób (5 pełnopłatnych, 2 ulgowe) na 7 dni, codziennie przejazdy – jeśli jadą Państwo jednym samochodem/busem albo nawet dwoma, rozważyłabym opcje własnego transportu z parkingami. Wyjdzie taniej, zwłaszcza, że w soboty, niedziele wiele parkingów jest bezpłatnych. Poza tym poza śródmieściem również można takie znaleźć. Pozdrawiam, Joanna

 42. Andrzej :

  Witam serdecznie!
  W najbliższym czasie wybieram się pociągiem IC z Osnabruck do Berlina (w środę) i z powrotem z Berlina do Osnabrueck następnego dnia. Zamierzam kupić bilet Sparpreis z opcją City-Ticket. Teoretycznie opcja City-Ticket upoważnia mnie do podróżowania po Berlinie wszystkimi środkami komunikacji publicznej w strefach AB. I tutaj rodzi się pytanie czy ten City-Ticket działa cały dzień? To znaczy czy jeśli przyjadę do Berlina o godz. 9:00 to do końca dnia będę mógł korzystać z komunikacji miejskiej? Tak samo następnego dnia, jeśli powrót mam zaplanowany na 18:00 z Hbf to czy od rana mogę już korzystać z komunikacji w ramach tegoż biletu? Spotkałaś się z takimi przypadkami?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, opcja City-Ticket upoważnia do jednorazowego przejazdu z dworca do miejsca docelowego i odwrotnie w dniu, w którym obowiązuje. Czyli w Berlinie byłby to odcinek: dworzec kolejowy (na którym Pan wysiada) do miejsca docelowego (może być z przesiadkami). Podobnie na drugi dzień: jednorazowy przejazd z jakiegoś miejsca startu do dworca kolejowego, z którego odchodzi pociąg do Osnabrueck. W Berlinie opcja City-Ticket obowiązuje w strefie AB (czyli w całym mieście). Nie można jeździć jak się chce w ciągu całego dnia po Berlinie. Niestety. Oczywiście, można lawirować znając topografię miasta, jeśli się to opłaca, ale chcąc dużo jeździć w różnych kierunkach, to się nie będzie kalkulować. Bilet 24-godzinny kosztuje mniej niż trzykrotność biletu pojedynczego. Obrazując to bardziej, jeśli wysiądzie Pan w Berlinie na Hauptbahnhof i przejedzie S-Bahnem do hotelu przy Ku’Damm to można skorzystać z biletu. Ale przejazd na nim tego samego dnia z powrotem np. pod Bramę Brandenburską będzie mocno dyskusyjny (obawiam się, że dla kontrolera dyskusji nie będzie w ogóle).

   A tu fragment ze strony DB: Sie können in den teilnehmenden Städten einmalig am 1. Geltungstag zum Startbahnhof und einmalig vom Zielbahnhof zum endgültigen Zielort fahren. Das Gleiche gilt am Tag der Rückfahrt. Den 1. Geltungstag finden Sie auf Ihrer Fahrkarte. Das City-Ticket gilt bis Betriebsschluss, maximal bis 3:00 Uhr des Folgetages.

   Posiadając kartę DB100 można korzystać z opcji City-Ticket w ten sposób, jak Pan opisał, bo nie ma jak udowodnić, skąd się właśnie i dokąd jedzie (czy na dworzec, czy gdzie indziej). Podobnie byłoby 'w praktyce’ posiadając bilet z opcją City-Ticket, gdyby przyjazd do Berlina i wyjazd z niego byłby tego samego dnia.

   1. Andrzej :

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

 43. Kasia :

  Dzień dobry,
  Moja znajoma studiuje w berlinie i ma karte miejska na cala okres studiow, jade ja odzwiedzic. Czy jako osoba towarzysząca w weekend nie musze kupować biletu w komunikacji miejskiej?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, w tym wypadku polecam zapytać się znajomej (uczelni), ponieważ warunki biletów wydawanych we współpracy z uczelnią mogą się różnić od tych ogólnych. (Die notwendigen Informationen zum Semesterticket erhalten Studierende automatisch bei Erstimmatrikulation oder Rückmeldung). Pozdrawiam, Joanna

 44. Kasia :

  Witam. Wczoraj mialam taka sytuacje: w ostatniej chwili zdazylam „wskoczyc” do s-bahn z hulajnoga (do tamtej pory przed wejsciem ja skladalam, ale tym razem nie zdaztlam i weszlam do wagonu z otwarta gotowa do jazdy). Jako ze zrobilam to w ostatniej chwili tuz za mna zamknely sie drzwi i chcialam ja zlozyc, ale kontroler stojacy obok mnie poprosil o bilet. Okazalam mu bilet miesieczny a gdy spytal czty mam bilet na hulajnoge odpowiedzialam, ze nie i ze juz ja skladam. Niestety nie pomogly zadne tlumaczenia i dostalam mandat. Kontrolujacy oswiadczyl ze gdyby byla zlozona nie potrzebowalabym biletu, ale ze w momencie wejscia byla rozlozona to mam mandat za brak biletu na rower. Jak to jest z tymi hulajnogami w s badz u-bahnie? Potrzeba czy nie. Nadmienie ze kilkakrotnie w przeszlosci kontrolerzy widzieli mnie ze zlozona hulajnoga i nie pytali o bilet. Czy moze to byla wyjatkowa nieprzychylnosc kontrera?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   niestety wygląda na to, że kontroler 'skorzystał’ z sytuacji i miał do tego prawo. Oczywiście mógł przymknąć oko i założyć, że hulajnoga zaraz zostanie złożona, ale to już jego wola i ocena sytuacji. Podobnie jak w przypadku pasażerów, którzy mają bilet, ale go nie skasowali, „bo się bardzo spieszyli”, tak można było złożyć hulajnogę i poczekać na kolejny S-Bahn. Wiem, że przykład z hulajnogą może się wydać przesadą, ale przepisy są przepisami. A berlińscy kontrolerzy są raczej 'przepisowi’. Na oficjalnej stronie Berlina jest informacja, że E-Tretroller w zasadzie wymaga biletu i jest traktowany jak rower, jeśli nie jest złożony. Jeśli jest złożony, to jest to już rzecz, którą przewozi się bez biletu.

   E-Tretroller brauchen für Bus- oder Bahnfahrten in Berlin und Brandenburg in der Regel einen Fahrschein. Sie werden wie Fahrräder behandelt und damit ist die Beförderung kostenpflichtig, wie der Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) auf Anfrage am Mittwoch (17. Juli 2019) mitteilte. Nur wer einen klappbaren Roller hat, kann beim Transport Geld sparen: Zusammengeklappte Roller gelten als «Sache» und werden kostenlos transportiert.

   pozdrawiam, Joanna

 45. Asia :

  Witam muszę dojechać ze stacji Altgienicke na lotnisko terminal 1 Brandenburg. Jaki bilet kupic?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Ze wspomnianej stacji na lotnisko (Flughafen Terminal 1-2) potrzebny będzie pojedynczy bilet na strefę BC Berlin (Einzelfahrschein Berlin BC) w cenie 3,5 €. Pozdrawiam, Joanna

  2. Krystyna :

   Mam pytanie do kiedy sa wazne bilety kupione przed podwyzka

   1. Joanna Maria Czupryna :

    Dzień dobry, do końca czerwca 2021.

 46. Asia :

  Czy na bilecie krótka trasa mogę przejechać bez przesiadki 4 przystanki?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, na bilet „krótka trasa” (Kurzstrecke) może Pani przejechać 3 przestanki S-Bahnem lub metrem (z przesiadką) lub 6 przystanków autobusem lub tramwajem (bez przesiadek). Tak dokładnie jest opisane powyżej w taryfie i nic się nie zmieniło (26.03.2021). Pozdrawiam, Joanna

 47. Ewa :

  Dzien dobry. Czy na bilet 24-stunden- karte moge zabrać syna 7 lat? A dla 15 latki juz normalny?
  Pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, tak. 7-latka można zabrać na normalny bilet 24-Stunden-Karte, a 15-latek powinien mieć normalny bilet dla siebie. Z powodu pandemii nie kupowałam jeszcze tych biletów, które obowiązują od początku 2021 roku. Jeśli ma Pani wątpliwości, można upewnić się przy zakupie lub w automacie (info po polsku). Tutaj informacje BVG: https://www.bvg.de/… Pozdrawiam, Joanna

 48. jerzy :

  Mam 67 lat czy mogę korzystać z zakupu biletów ulgowych ?
  Czy na wszystkie linie ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety nie ma zniżek dla seniorów poza roczną kartą VBB-Abo 65plus. Pozdrawiam, Joanna

 49. Grazyna :

  Jaki bilet najlepiej kupić dla dwóch osób na 3 dni , pozdrawiam

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jeżeli każdego dnia planuje Pani więcej niż trzy pojedyncze przejazdy, to bilet jednodniowy (Tageskarte) dla każdej osoby na każdy dzień. Jeżeli w ciągu tych dni wypada pełny weekend i/lub dzień świąteczny proponuje kombinację z biletem siedmiodniowym. Proszę spojrzeć na dokładną rozpiskę taryf, można sobie wszystko skalkulować odnośnie własnych potrzeb i warunków wyjazdu. W zależności, co się będzie robić w Berlinie, mogą wystarczyć na przykład dwa bilety jednorazowe na przejazd tam i z powrotem. Pozdrawiam, Joanna

 50. Grazyna :

  Dzień dobry Przylecę do Berlina Brandenburg i muszę dostać się do Berlina ZOB skąd mam autobus FleXbusa do Polski .Jakim środkiem mogę się dostać .Będę wdzięczna za podpowiedż Grażyna

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   o połączeniach komunikacyjnych nowego portu lotniczego BER napisałam w poście: przewodnik-po-berlinie.pl/jak-dojechac-na-lotnisko-w-berlinie/. By dojechać do ZOB, najlepiej wybrać połączenia szynowe (RE, RB, S-Bahn). Na lotnisku wsiada Pani w pociąg regionalny lub S-Bahn (nie napisała Pani, na którym terminalu pani wysiada z samolotu, polecam wpis powyżej) i dojeżdża do stacji Ostkreuz. Tam należy przesiąść się na S42 i dojechać do stacji Messe Nord/ICC. Bilet jednorazowy (Einzelfahrschein Berlin ABC (3,6 euro, w 2021 podwyżka). Taka trasa zajmuje około 50 minut, ale z zakupem biletu, przejściami i dojściem do samego dworca ZOB najlepiej zaplanować w praktyce półtorej godziny. Proszę pamiętać o osłonie ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej w Berlinie. Polecam również aplikację BVG, by sprawdzić najszybsze połączenie na bieżąco (proszę wpisać jako stację początkową Flughafen BER – Terminal 1-2 lub Terminal 5 a jako stację końcową S Messe Nord/ICC). Pozdrawiam, Joanna

 51. Maciej :

  Witam, chciałbym pojechac 2 przystanki s bahn a potem przesiadka na 3 przystanków autobusem. Czy wystarczy ten bilet za 1,9 EURO? Strefa BC

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety na taką kombinację nie można użyć biletu Kurzstrecke. Albo S-Bahn/U-bahn 3 przystanki z możliwością przesiadki pomiędzy tymi pojazdami albo autobus 6 przystanków bez przesiadek (analogicznie tramwaj). Nie ma możliwości, by na ten bilet przesiadać się między S-Bahnem i autobusem (nie ryzykując kary). Pozdrawiam, Joanna

 52. Agnieszka :

  Osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności, europejska karta, legitymacja ze zdjęciem. Czy takowa ma darmowe przejazdy komunikacją?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, niestety nie odpowiem Pani od razu na to pytanie. Na stronach BVG są odniesienia do niemieckiej ustawy o niepełnosprawnych i wymogach, jakie trzeba spełnić, by korzystać z komunikacji bezpłatnie. Jak jest w przypadku obcokrajowców, nie wiem, gdyż nigdy nie miałam niepełnosprawnych Gości, korzystających z komunikacji miejskiej. Wówczas bym się po prostu zapytała w punkcie sprzedaży biletów lub obsługi klienta, pokazując karty i legitymacje. Napiszę maila z zapytaniem, ale z doświadczenia wiem, że serwis BVG odpowiada nawet po 3 miesiącach. Proponuję Pani zapytać na miejscu w punkcie obsługi klienta BVG lub S-Bahn w Berlinie. Pozdrawiam, Joanna

 53. Anna :

  Dzień dobry. Mogła bym prosić o jakiś odnośnik skąd informacja o tej weekendowej promocji we wrześniu? Szukam na stronie bvg i nigdzie nie mogę nic znaleźć.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, informacja jest widoczna na głównej stronie niemieckiej wersji BVG. Zaraz pod info o koronie jest slide z newsami, ten o biletach pokazuje się jako pierwszy. A tutaj link bezpośredni https://www.bvg.de/endlichraus. (komentarz dotyczy tylko akcji we wrześniu 2020). Pozdrawiam, Joanna

 54. Iga :

  Witam, słyszałam kiedyś o opcji biletu Brandenburg Berlin Ticket który pozawala na podróż na cały weekend (48h). Z tego co czytam ważny jest on od 00 w sobotę to 03 w nd, czyli jak rozumiem nie da się na nim wrócić w niedziele wieczorem.
  Nie działa to na podstawie 48h od skasowania?
  Czy istnieje inna, korzystna opcja która pozwalalaby na podróż Szczecin-Berlin i dwudniowe zwiedzanie dla ok. 4 osób?
  Pozdrawiam, Iga

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie słyszałam by Berlin-Brandenburg-Ticket był kiedykolwiek ważny przez cały weekend. Być może chodzi Pani o Schönes-Wochenende-Ticket, którego jednakże już nie ma w ofercie, został on zastąpiony jednodniowym Quer-durchs-Land-Ticket. Oferta jednodniowego biletu dla grupy Berlin-Brandenburg-Ticket, na który można dojechać z/do Szczecina jest i tak atrakcyjna cenowo. Bilet kupiony w automacie kosztuje 33 euro, w kasie 35 euro (niestety nie wiem, jak liczą to w kasie w Szczecinie), kupując go dwukrotnie dla czterech osób wychodzi 16,5 (ew. 17,5) euro na osobę. Za tą kwotę można w weekend przejechać ze Szczecina do Berlina i z powrotem i dodatkowo poruszać się swobodnie środkami komunikacji miejskiej przez oba dni po Berlinie. Sprawdzałam pobieżnie ceny pojedynczych biletów, jak i aktualne ceny na Flixbusa. Trasa Berlin-Szczecin nie jest moim kierunkiem, jechałam nią ze dwa razy wieki temu, dlatego najlepiej sprawdzić informacje w kasie. Pozdrawiam, Joanna

 55. Oskar :

  Dzień dobry, mam jedno pytanie. Skoro bilety Einzelfahrschein w weekendy wrześniowe będą funkcjonowały jako bilety jednodniowe, to czy piątek jest już zaliczany do weekendu i ta promocja już wtedy będzie aktywna? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, akcja obowiązuje w każdą sobotę i niedzielę września 2020 oraz dodatkowo 22 września (wtorek). Piątki się do niej nie wliczają. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie, Joanna.

 56. Michal :

  dziękuje bardzo!

 57. Michal :

  Witam
  Tym razem Berlin będę zwiedzał na rowerze i psem:)
  Z tego co pamiętam przejazd z rowerem w S-Bahn i U-Bahn jest bezpłatny. Jak są ograniczeni dot. psów. Musi mieć kaganiec?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, przewóz roweru jest odpłatny, ceny biletów znajdzie Pan tutaj, są i jednorazowe i dziennie: http://www.bvg.de. Jeśli chodzi o psa, to jeśli jest on wielkości domowego kota i przewożony „jak bagaż” – na rękach, w transporterze, w koszyku rowerowym to podróżuje bez biletu. Większe psy potrzebują ulgowego biletu, chyba że ma Pan bilet dzienny (lub inny o dłuższym czasie), to nie. Psy muszą mieć kaganiec, a Pan póki co maskę. To tak w skrócie. Wszystkie warunki znajdzie Pan pod tym linkiem. Pozdrawiam, Joanna

 58. Jacek :

  Mam pytanie. Jadę w niedzielę do Berlina i zamierzam z HBf dojechać do konkretnego miejsca i stamtąd wrócić na Hbf. Jako osoba dorosła, mam kupic tageskarte strefy AB czy taniej kupić dwa razy einzelfahrtschein? Pojade pewnie s-bahn, a potem przesiąde sie na u-bahn. Czy einzelfahrschein mozna jeździć przez dwie godziny do docelowej stacji?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, jeśli to będą Pana jedyne przejazdy tego dnia, to taniej będzie zakupić dwa bilety pojedyncze (Einzelfahrschein). Można się na nich przesiadać dowolną ilość razy, a bilet ważny jest dwie godziny (jazda okrężna lub powrotna wykluczona). Jeśli w niedalekiej przyszłości znów Pan zamierza korzystać podobnie z komunikacji w Berlinie, to może warto rozważyć zakup karnetu z czterema biletami po niższej cenie. Jeśli przyjeżdża Pan do Berlina HBF pociągiem regionalnym z biletem oznaczonym VBB lub ma bilet kolejowy z opcją City Ticket, to prawdopodobnie nie potrzebuje Pan dodatkowych biletów. Pozdrawiam, Joanna

 59. Stella :

  Dzień dobry, chciałabym zapytać o połączenie Szczecin -Berlin. Dostępne są bilety VBB Tageskarte w cenie ok 23 EUR . W cenie biletu jest przejazd ze Szczecina do Berlina , bilet powrotny do Szczecina z Berlina oraz komunikacja miejska na terene Szczecina ( takie informacje podane są na niemieckiej stronie VBB. Na stronie internetowej Szczecin.pl jest podana informacja o tym, że komunikacja miejska w Berlinie również jest wliczona w cenę. Stąd moje pytanie: czy kupując wspomniany wyżej bilet, mogę poruszać się po Berlinie ( tramwaje, autobusy, S/U-bahn) bez dodatkowych kosztów ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, na ten bilet można korzystać z komunikacji miejskiej w Berlinie, odpowiednie informacje po niemieckiej stronie ma Pani tutaj https://www.vbb.de/tickets/sondertickets-fahrausweise-von-und-nach-polen, pozdrawiam

   1. Stella :

    Dziękuję bardzo, pozdrawiam! 🙂

 60. Krzysztof :

  Czy na 7 dniowym bilecie mogą w tygodniu jechać 1 osoba dorosła i dwoje dzieci, w weekend jechać 2 dorosłe osoby i dwoje dzieci?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, kupując bilet siedmiodniowy można zabrać na niego dodatkowo do czterech osób, ale tylko jedna z nich może być powyżej 14 lat i obowiązuje to od poniedziałku do piątku tylko po 20.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia (czyli te siedem wieczorno-nocnych godzin) oraz w soboty, niedziele i ustawowe święta w Berlinie przez cały dzień. [niem. § Zusätzlich bis zu vier Personen, wobei nur eine Person älter als 14 Jahre sein darf, Mo-Fr ab 20 Uhr bis 3 Uhr des Folgetages, Sa, So, feiertags, am 24. & 31.12. ganztägig]. Czyli w weekend może na ten bilet jechać Pan + 1 osoba dorosła + 2 dzieci (6-14 lat, poniżej 6 bezpłatnie). W dni robocze dopiero po godzinie 20.00.

   1. Krzysztof :

    Czy w tygodniu (pn-pt) przed godz. 20, na bilet 7 dniowy może jechać jedna osoba dorosła oraz 2 i 8 latek?

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Niestety nie może. W tym przypadku należy dla ośmiolatka mieć bilet ulgowy. Natomiast dwulatek jeździ komunikacją berlińską bezpłatnie (do 6 lat).

 61. Witold :

  Dzień dobry,
  A ile kosztuje aktualnie karta miejska / bilet na miesiąc na AB?
  Gdzie i jak najlepiej kupić AB miesięczny na Berlin?
  Pozdrawiam!

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   aktualnie bilet miesięczny Berlin AB kosztuje 84 euro. Pełny wykaz biletów i cen znajdzie Pan – na tej stronie. – Bilety najszybciej można zakupić w automacie. Pozdrawiam, Joanna Czupryna

 62. Wiktoria :

  Dzień dobry, jeśli kupię bilet na strefę ABC to będę mogła również podróżować autobusami w Poczdamie? Czy ta strefa kończy się jedynie na stacji kolejowej w Poczdamie?
  Dziękuje z góry za odpowiedź 🙂

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   tak, mając bilet na Berlin ABC można podróżować autobusami, tramwajami, kolejką miejską S-Bahn i nawet koleją regionalną w obrębie strefy C Berlina. W Poczdamie działa więcej przewoźników autobusowych z regionu, np. HavelBus, ale to nie ma znaczenia, można z nich korzystać w obrębie miasta. Pozdrawiam, Joanna Czupryna

 63. Sylwia :

  jadę na 4 dni do Berlina i będę codziennie poruszać się komunikacją miejską. Zakup jakiego biletu jest najkorzystniejszy? Dziękuję za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   przy czterech dniach, jeśli planuje Pani więcej niż trzy pojedyncze przejazdy każdego dnia, opłaca się nabyć bilet siedmiodniowy (34€ AB). Można również codziennie kasować bilet jednodniowy, różnica jest niewielka 4 x 8,6€ = 34,4€. Jeśli planuje Pani zwiedzanie (proszę upewnić się co do godzin i warunków funkcjonowania obiektów) najlepiej pomyśleć o karcie rabatowej łączonej z biletem komunikacji miejskiej na dokładnie 4 dni. Pozdrawiam, Joanna

 64. Marcin :

  Witam.Chcemy jechać do Berlina na wycieczke 1 dniową w 4 osoby.Czy możemy kupic bilet kleingrupkarte na strefe ABC i jego cena to ok.25 E za wszystkie osoby?Czy mozemy na ten bilet jezdzic po całym miescie,przesiadac sie ile chcemy?I czy on obowiązuje tez na tramwaje i autobusy?Pozdrawiam.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   na wszystkie pytania odpowiadam: tak. Jeśli ograniczają się Państwo tylko do Berlina, to wystarczy Kleingruppen Tageskarte AB. Od 4 maja 2020 komunikacja w Berlinie kursuje ponownie wg normalnego planu. Pozdrawiam, Joanna

   1. Marcin :

    Dziekuję bardzo.

 65. Michał :

  Witam, mam takie pytanie. Planuję wyjazd do Berlina (oczywiście po zakończeniu epidemii) i w związku z tym chciałbym zapytać jaki jest najlepszy sposób na zwiedzenie miasta w jak największym zakresie. Wiem, że linia metra jest bardzo rozbudowana ale w 80% pod ziemią (znając realia warszawskie nie wiedziałem, że w Berlinie metro jeździ również na ziemi) chciałbym zapytać czy są inne środki transportu o zbliżonej trasie co trasa metra. Jeśli tak to jakie: autobus, pociąg, tramwaj itp.(prosiłbym o podanie zamiennika np. do linii metra U1). Nie musi być to jeden i ten sam środek transportu – ważne by miał zbliżoną trasę. Pytam, ponieważ chciałabym zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej miasta w jak najkrótszym czasie. A niestety metro pod ziemią tego nie zapewni(można wysiadać po kolei na każdej stacji metra i wychodzić na powierzchnię ale jest ich zbyt wiele aby tak robić – nawet nie wiem ile razy musiałbym to uczynić). Wyszło by, że jedną dłuższą linię zaliczyłbym w jeden dzień. Więc w takim razie co polecasz?
  Mam jeszcze pytanie co do noclegu, czy znasz niedrogie miejsce na nocleg. Jeśli tak to co polecasz? Takie samo pytanie mam co do jedzenia, czy znasz jakieś niedrogie knajpki? Czy najtaniej jest np. w Mc Donald lub pizza, kebab? (ale ile można jeść fastfood-ów).
  Jeśli chodzi o bilet dobowy to bardziej opłaca kupić 7 dniowy?
  Da radę porozumieć się w j. angielskim? Co do atrakcji turystycznych nie pytam (ale możesz pomóc) bo kupię przewodnik i może mapę.
  Pozdrawiam.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Łooo matko, ile pytań, a ile opisywania… Czemu uparł się Pan tak przy tym metrze? Na trasie U1, na czas prac budowlanych, będzie autobusowa komunikacja zastępcza SEV (SchienenErsatzVerkehr). Jeśli nie chce Pan korzystać z płatnych linii wycieczkowych, to polecam autobusy nr 100, 200 i 300 i linie S-Bahn na kierunku wschód-zachód od Ostkreuz do Westkreuz. Może do schyłku epidemii uda mi się popełnić wpis „jak najwięcej w jak najmniej czasu”, skoro są zwolennicy takiego zwiedzania. Co do noclegów, to mam na ten temat wpis i nic mądrzejszego na razie nie wymyślę (ten sam hotel potrafi mieć noclegi po super cenie w jeden tydzień, a w kolejny drożej). Najtańsze są noclegi w pokojach wieloosobowych ze wspólną łazienką na korytarzu (10-20€), ale ja z nich nie korzystam. Alternatywą są pokoje na dni w prywatnych mieszkaniach (20-25€/noc), ogłoszeń najlepiej szukać na grupach tematycznych FB. Co do jedzenia, to imbissy nie są złe, bo jest duża różnorodność, chociaż te lepszej jakości wcale już nie są takie bardzo tanie. Na sieciówki typu McDonalds, KFC, i inne szkoda pieniędzy, można zjeść lepiej na ulicy i popić napojem z marketu. Nic tu nie polecę w tej chwili, bo nie wiem, czy przeżyją kryzys. Podobnie jak obiekty noclegowe. Proszę śledzić nowości na stronie i FB, teraz sporo piszę, więc i będą nowe treści na te tematy. Pozdrawiam, Joanna

 66. Rafal :

  Witam
  Mam pytanie czy np. zakupiony bilet dzienny mogę wykorzystac innym dniu .Oczywiscie bilet nie został skasowany

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, dotyczy to biletów nieskasowanych, kupionych w automatach BVG, DB na stacjach lub punktach obsługi. Te kupione w autobusie u kierowcy lub większości automatów w tramwajach są ważne danego dnia.

   1. Rafal :

    Dziękuje za odpowiedz .Pozdrawiam

 67. s :

  Zapomniałem dodac najważniejszego, czyli że dziękuje Ci bardzo!

 68. s :

  Cześć.
  W Berlinie byłem dziesiątki razy, ale dzisiaj pierwszy raz bez samochodu. Do odwiedzania miałem 7 punktów w mieście.
  Komunikacja spełniła zadanie perfekcyjnie. A o komunikacji wiedziałem wszystko z Twojego wpisu!

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dziękuję bardzo za miłe słowa, staram się uaktualniać informacje praktyczne w miarę często, a że sama przez wiele lat byłam takim „pół-turystą pół-mieszkańcem Berlina”, to wiem na co zwrócić uwagę. 🙂 Cieszę się, że pobyt w mieście był udany.

 69. Teresa :

  Witam,
  Będę za tydzień w Berlinie siostrą na 1 dzień, ale planujemy sporo jeździć. Rozumiem, że musimy zakupić bilet za 8,60€ i jest on ważny cały dzień. Ale mam pytanie czy jest jakaś zniżka w formie tego biletu dla studentów tak jak w Polsce? Czy siostra też musi kupić bilet za 8,60€
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma zniżki dla studentów na pojedyncze czy dzienne bilety. Pozdrawiam i życzę miłego pobytu w Berlinie.

 70. Krzysztof :

  Bilet Brandenburg-Ticket w Kostrzynie nad Odrą jest zawieszony. Wczoraj (30.01.2020) jechałem z Kostrzyna do Berlina. W kasie biletowej dowiedziałem się, że od kilku dni sprzedaż biletu została wstrzymana. Można wykupić podobny bilet umożliwiający podróż po całej Brandenburgi na jedna osobę w cenie ok. 105 zł.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dziękuję za informację. Niestety nie wiem, co dokładnie sprzedają w kasie w Kostrzynie nad Odrą, gdyż to nie moja trasa, ale bilet Berlin-Brandenburg Ticket (ten dla pięciu osób) jest normalnie w ofercie Deutsche Bahn (33 euro). Na stronie Polregio są również zaktualizowane informacje. Czy zakupił Pan w takim razie bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro)?

   1. Marcin :

    Miałbym pytanie. Planuję podróż po pograniczu Brandenburgia z Kostrzyna nad Odrą do eberswalde. Mam połączenie RB z dwiema przesiadkami a potem powrotną droga. Czy jest jakiś bilet dzienny z możliwością przesiadania się? Czy muszę kupować za każdym razem nowy bilet? Za pomoc dziekuje

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Dzień dobry, niestety nie wiem dokłądnie, jakie ma Pan połączenie i z usług którego przewoźnika będzie Pan korzystał. Jest bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro), można się przesiadać dowolną ilość razy i korzystać z usług przewoźników podlegających tej taryfie (od poniedziałku do piątku dopiero od 9.00, w weekendy od północy). Jeśli jego cena nie przekracza kosztu biletu na trasę Kostrzyn n. Odrą-Eberswalde w tą i z powrotem, to opłaca się go kupić. Nie jestem jednak teraz w stanie szukać najkorzystniejszych opcji cenowych i dokładnych informacji odnośnie taryf w Brandenburgii, gdyż aktualizuję przewodnik po Berlinie do wydania czwartej edycji. Polecam stronę http://www.vbb.de

 71. Maciej :

  Jedziemy jutro do Berlina. Planujemy zakupić w aplikacji BVG Tickets zakupić karty dla 3 dorosłych BerlinWelcomCard Muzeum Island. Jedzie z nami tez 14-letnia osoba ( ur. 19.12.2005 r). Czy ona może jechać za darmo komunikacją i korzystać za darmo z Muzeów (na karcie dorosłej osoby)? Co oznacza, ze bilet jest za darmo dla osób od 6 do 14 lat? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, osoba dorosła mająca wykupioną kartę 72h BerlinWelcomeCard + Museumsinsel (Museum Island) korzysta ze zniżek na wstępy, atrakcje, zakupy u 200 partnerów, ma wstęp wolny do wszystkich muzeów na Wyspie Muzeów (wystawy stałe w Nowym Muzeum, Starej Galerii Narodowej, Starym Muzeum, Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskim; na wystawy czasowe może obowiązywać dopłata) i porusza się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat. Tak samo dziecko pod opieką dorosłego w wieku od 6 do 14 lat (poniżej 15 lat). Dla tego dziecka nie trzeba kupować dodatkowych biletów na komunikację miejską. Przy atrakcjach (do przejrzenia w folderze lub online) poszczególni partnerzy mają wymienione jaka zniżka przysługuje dorosłemu, a jaka dziecku (jeśli jest). Przykładowo: Niemieckie Muzeum Techniki ma 37,5% zniżki na bilet dla dorosłego (5 euro zamiast 8) i 50% dla dziecka (2 euro zamiast 4). Państwowe muzea (a zatem również te na Wyspie Muzeów) mają zawsze wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do lat 18. Dziecko wejdzie zatem i tak bezpłatnie. Podsumowując: dziecko do lat włącznie 14 jeździ bez dodatkowego biletu komunikacją miejską, korzysta ze zniżek przy atrakcjach, do muzeów państwowych wchodzi bezpłatnie.

   1. Maciej :

    Bardzo dziękuję za kompleksową odpowiedź.

 72. Sylwester :

  Dzień dobry,
  czy w Berlinie istnieją bilety miesięczne na U, S i ewentualnie Bus? Czy wtedy trzeba mieć zdjęcie, czy też jakąś aplikację w smartfonie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Są bilety miesięczne i roczne na takich samych warunkach jak bilety jednorazowe i dzienne (czyli obowiązujące na autobusy, tramwaje, U-Bahn, S-Bahn, promy i koleje regionalne). Kupuje się je w automatach lub punktach sprzedaży, nie potrzeba zdjęcia. Przykładowo bilet miesięczny na strefę Berlin AB kosztuje 84 euro (2020). Są również tańsze bilety miesięczne, tzw. 10-Uhr-Karte, które w dni robocze ważne są dopiero od 10 rano do 3 nad ranem następnego dnia, w święta, weekendy od północy do 3 nad ranem następnego dnia. Odpowiednio taki bilet na Berlin AB kosztuje 61 euro. Bilety miesięczne może Pan również zakupić w aplikacji mobilnej. Polecam zapoznać się z przeglądem taryf w Berlinie na stronie BVG https://www.bvg.de/de/Tickets/Tarifinformationen

 73. Marta :

  Dzień dobry,

  czy dobrze rozumiem, że z biletu 4-fahrten karte einzelfahrschein mogą na raz skorzystać 4 osoby? Zmyliło mnie sformułowanie karnet dlatego pytam. Przykład: jadę w 4 osoby, z punktu A do punktu B; czy mogę zakupić taki karnet na naszą grupę i skasować wspólnie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie ma znaczenia, czy korzysta z nich jedna osoba w dłuższym czasie czy grupa jednocześnie (np. 4 osoby wsiadają na Alexanderplatz i wysiadają w Wannsee). Kupując karnet na cztery przejazdy otrzymuje się cztery osobne kartoniki (jeśli zakup w punkcie obsługi) lub dwa kartoniki z dwoma przejazdami na każdym (automaty). Przy tej drugiej opcji nie jest zatem fizycznie możliwie, by każdy wziął swój bilet i pojechał w inną stronę. (Tutaj tweet ze zdjęciem berlińskiego S-Bahn https://twitter.com/SBahnBerlin/status/892633366859833344). Proszę pamiętać o skasowaniu biletów przed rozpoczęciem podróży! Każdy musi mieć odbity przejazd dla siebie.

 74. Marek :

  No i wszystko jasne, Dzięki !

 75. Lech :

  Witam. Mam takie pytanie, które mnie strasznie nurtuje. Będąc ostatnio w Berlinie zakupiłem bilet „Tageskarte”. Wsiadłem na stacji „Kiserdamm Sttion U2” jechałem w rejony East Side Gallery, a później wracałem ze stacji „Schlesisches Tor” Była kontrola, i kontroler ( ubrany po cywilnemu, ale miał identyfikator) pierwej mówi, że bilet kończy się za 20 min. a potem, że nie mogę wyjść ze stacji (2 przystanki jechałem), tylko muszę wrócić i kupić nowy bilet, bo nie mogę zmieniać linii trasy którą jechałem. O co mu chodziło? Myślałem, że bilet dzienny jest ważny na wszystkie linie w strefie AB i mogę się przesiadać jak chcę. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź. Fajna pomocna strona.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   jesli miał Pan „Tageskarte”, to nie powinno być ograniczeń czasowych, chyba, że to było tuż przed 3 w nocy 🙂 Inne zalecenia, o niemożności wyjścia ze stacji, itd. wydaja mi się dziwne. Czy ma Pan ten bilet i może zrobić zdjęcie i mi je przesłać? (odpowiem na mail wysłany przez formularz kontaktowy)

   1. Lech :

    Tak mam ten bilet.

    lechman@protonmail.com

 76. ap :

  Dzień dobry.

  Mam pytania:

  1. Czy bilety jednorazowe, jednodniowe bądź np. 7-dniowe obejmują dojazdy pociągami typu RE?

  2. Czy bilety w „karnetach” można wykorzystać jeden po drugim, czy są one przeznaczone do jednoczesnego skorzystania podczas przejazdu grupowego?

  Drugie pytanie zadaję w związku z tym, że istnieje aplikacja BVG Fahrinfo, która jest bardzo wygodna, jeżeli chodzi o zakup biletów online (nie trzeba szamotać się z automatami, w których nie zawsze polska karta (nawet w walucie EUR) jest akceptowana). Jej istnienie warto odnotować. Tak więc w tej apce mamy np. opcję „4 Single-trip ticket” w wybranych strefach ABC, ale domyślnie ustawione jest „Valid from: NOW”, i nie można tego zmienić. Nie chciałbym się wkopać w zakup czterech biletów, które zostaną skasowane jednocześnie, stąd moje pytanie.

  3. Czy istnieje może jakaś apka typu BusLive, pokazująca pozycję GPS każdego autobusu? W warunkach, gdy na niektórych liniach bywa po kilka kursów dziennie, takie coś byłoby mega przydatne.

  4. Poczdam ma własne strefy A, B i C. Czy jak mamy bilet na berlińskie strefy A, B i C, to owe berlińskie „C” obejmuje wszystkie trzy strefy w Poczdamie?

  Będę wdzięczny za odpowiedź, a tak samo dziękuję za czytelne i pomocne przedstawienie berlińskich biletów – jest to bardzo przydatne.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   odpowiadając na pytania,
   1) tak, bilety obowiązują w pociągach regionalnych RE i RB
   2) niestety nie korzystam z aplikacji przy zakupie biletów, dlatego nie wiem, co dokładnie pokazuje się wówczas na bilecie
   3) tego niestety też nie wiem, gdyż nie korzystam, ale rozejrzę się, popytam i dam znać w kolejnym komentarzu
   4) nie, strefa berlińska C nie pokrywa się z wszystkimi strefami poczdamskimi. Poczdam ma też trzy strefy – ABC, poczdamskie AB wchodzą całe w berlińską C.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.