Czerwiec 2024 w Berlinie

Czerwiec 2024 w Berlinie

Patrząc na letni kalendarz imprez w Berlinie, można zapomnieć o czasie, kiedy jedynymi podawanymi przeze mnie aktualnościami, były te o obostrzeniach i regulacjach na przejściach granicznych. Było to nieco deprymujące. Teraz dzieje się tyle, że łapię się za głowę i zastanawiam co wybrać, żeby znowu nie tworzyć elaboratu. Mniejsza, czerwiec 2024 w Berlinie zapowiada się wspaniale, choć i tłocznie. Głównym „winowajcą” są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, których gospodarzem są Niemcy. Sześć meczów odbędzie się w Berlinie, w tym mecz fazy grupowej Polska-Austria (21 czerwca) oraz mecz finałowy (14 lipca).

Zjazd rowerowy, Fête de la Musique i IlA

Zacznijmy od highlight’ów miesiąca.

Sternfahrt ADFC

Już pierwszy weekend (1-2 czerwca) będzie wyjątkowy. Dlaczego? No cóż, wiemy, że jest to jednocześnie długi weekend w Polsce i rodaków odwiedzających stolicę Niemiec będzie więcej niż zazwyczaj. Ale nie będzie to łatwy weekend, gdyż w niedzielę odbywa się Sternfahrt ADFC. Impreza ta jest mocno zakorzeniona w berlińskim klimacie, bo odbywa się od końca lat 70. ubiegłego wieku.

A mówiąc o klimacie, to jest ona powiązana ze Światowym Dniem Środowiska, który celebruje się 5 czerwca. Krótko mówiąc, w niedzielę 2 czerwca, do Berlina ze wszystkich kierunków, będą zmierzać rowerzyści. I będą ich tysiące. Stąd nazwa zjazdu „gwieździsty”.

Co to oznacza dla przeciętnych, indywidualnych turystów? Naprawdę niewiele, jeśli tego dnia zwiedzając Berlin, będziecie polegać na własnych nogach i połączeniach szynowych (metro i kolejka miejska). Wiele linii autobusowych i tramwajowych będzie tego dnia czasowo zawieszonych, lub ich trasy będą zmienione. Rzecz dotyczy głównie śródmieścia w godzinach południowych i popołudniowych.

Kulminacja zjazdu zazwyczaj miała miejsce pod Bramą Brandenburską. Ale w tym roku jest inaczej. Obszar między Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa jest szykowany pod Strefę Kibica na zbliżające się mistrzostwa i dlatego rowerzyści będą kończyć już pod Kolumną Zwycięstwa. I tam będzie tłoczno. Jeśli zatem masz w planie wdrapanie się na ten punkt widokowy, to tego dnia jednak odradzam. Podobnie będzie, jeśli zechcesz zobaczyć pałac Bellevue czy Pomnik Żołnierzy Radzieckich przy Straße der 17 Juni. Tutaj dodatkowymi utrudnieniami są wspomniane przygotowania do mistrzostw.

Drugim miejscem, które może być tego dnia trudno dostępne będzie Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches TechnikMuseum). A przypominam, że 2 czerwca to również pierwsza niedziela miesiąca, która w wielu berlińskich muzeach jest bezpłatna.

Nie zrozum mnie źle. Pod muzeum się dostaniesz (polecam stację metra Möckernbrücke, U1, U3, U7, ewentualnie Gleisdreieck U1, U2, U3), tylko będzie duży tłok, gdyż obok odbywać się będzie Dzień Roweru dla rodzin z licznymi atrakcjami (od 14.00). A w samym muzeum zaplanowano dodatkowe oprowadzania, warsztaty i akcje.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o zjeździe rowerowym  i programie w Niemieckim Muzeum Techniki.

Fête de la Musique

Fête de la Musique, to impreza o francuskim rodowodzie, celebrująca muzykę. Odbywa się zawsze 21 czerwca, czyli w pierwszy dzień lata (w tym roku będzie to w piątek). Nie jest to festiwal, a występy solistów i grup na ulicach, zgodnie z hasłem „Muzyka wszędzie, koncert nigdzie”. Pokazy są bezpłatne. Jeśli będziesz tego dnia w Berlinie (mecz Polska-Austria na stadionie olimpijskim), po prostu nie dziw się tym na pozór spontanicznym akcjom. Odbywają się one już w kilkuset miastach na świecie. Nie ma jeszcze programu dla Berlina, ale aktualności możesz śledzić na tej stronie.

ILA Berlin 2024

ILA to skrót od nazwy Międzynarodowej Wystawy Lotniczo-Kosmicznej (niem. Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung Berlin), która w stolicy odbywa się co dwa lata. W 2024 roku impreza ta potrwa od 5 do 9 czerwca na terenie Berlin ExpoCenter Airport w Schönefeld (to już strefa komunikacyjna Berlin C, pamiętaj o tym przy kupnie biletu). Dni dla publiczności, czyli zwykłych odwiedzających to weekend 8-9 czerwca. Bilety na wystawę są dostępne tylko w przedsprzedaży online i kosztują 25 € na cały dzień (sobota lub niedziela) lub 14 € (po godzinie 13.00 w sobotę lub niedzielę).

Nie przeglądałam dokładnie programu na tegoroczną wystawę, a sama byłam „pod targami” wieki temu. Napisałam „pod targami”, bo tak nazywa się oglądanie zza płotu pokazów lotniczych. I zrobiłam to tylko po to, by mieć własne zdjęcia, ilustrujące imprezę. Pamiętam, że ówczesnym highlight’em był dwupoziomowy samolot pasażerski. Z tego co widzę, w tym roku będzie można wejść np. do największego pasażerskiego samolotu na świecie A380 (linie Emirates), oczywiście po wykupieniu biletu. Klikając tutaj, trafisz na stronę z najatrakcyjniejszymi punktami programu tegorocznej wystawy.

Czy ja bym się wybrała? Tak, ale tylko na ten bilet po niższej cenie i tylko z zawodowego obowiązku. Temat lotnictwa i przestrzeni kosmicznej aż tak mnie nie interesuje. Ale na pewno jest to mega-wydarzenie dla pasjonatów!

Imprezy różne i ciekawe, bez znajomości niemieckiego

Brak znajomości niemieckiego nie powinien przeszkadzać na festynach czy wystawach. Imprezy na wolnych powietrzu zaczynają się już w marcu, ale w letnich miesiącach jest ich naprawdę sporo. Tutaj skupiam się na tych największych.

Poniżej chcę też przedstawić mały przegląd tymczasowych wystaw w muzeach, bo na stałe ekspozycje można przecież udać się w innym czasie. Jeśli lubisz muzea bez tłoku i kolejek oraz poczucia, że coś Cię omija w mieście na zewnątrz, wybierz się do Berlina w listopadzie lub styczniu. Wtedy muzealne sale będą tylko dla Ciebie. Warto wtedy zaopatrzyć się w trzydniowy MuseumsPass, który za jedną ceną upoważnia do wstępu do 30 muzeów w mieście.

Festyny i festiwale

Zacznę od kilku festynów miejskich i dzielnicowych.  Czy taka impreza nadaje się na cel sama w sobie? Niekoniecznie. Ja osobiście połączyłabym ją ze zwiedzaniem czegoś w okolicy, gdyż poniższe festyny odbywają się w peryferyjnych dzielnicach. Ciekawych, ale mniej znanych. Można również pomyśleć o noclegu w pobliżu, a wtedy problem, „co robić wieczorem?” masz z głowy.

1. 70. Steglitzer Woche, 24 maja – 9 czerwca 2024

Festyn w okręgu Steglitz-Zehlendorf przy kanale Teltow. Z długoletnimi tradycjami w ładnej, zielonej okolicy starych willi, domków jednorodzinnych i niskich bloków zachodniego Berlina. Połączenie lunaparku z osiedlowym festynem. Codziennie program na scenie (głównie wieczorem). Do tego koło diabelskie Sky High (35 metrów). Jednodniową wycieczkę można połączyć z wizytą w Ogrodzie Botanicznym, zakupami na Schloßstrasse (Steglitz) lub sushi w małym barze, do którego zjeżdżają Berlińczycy z całego miasta (Akiko Sushi, Ahornstraße 32). W pobliżu festynu stoi pewien obiekt, który swego czasu był niezwykle popularny w social mediach. Chodzi o tzw. Mäusebunker. Poszukaj sam/a w sieci, co to za dziwo.

Miejsce festynu do wbicia na Google: Festpark am Teltowkanal. Dojazd: S-Bahn (S25, S26 i pociągi regionalne) do Lichterfelde Ost i 15 minut pieszo. Albo S-Bahn (S1) lub U-Bahn (U9) do Rathaus Steglitz i autobus 186 do przystanku Promenadestraße.

Godziny otwarcia: nd.-czw. 14-22, pt.-sb. 14-23

volksfest-berlin.de

2. Spandauer Havelfest, 7 – 9 czerwca 2024

Festyn nad Hawelą w okręgu Spandau to już letni klasyk tej części miasta. Trzy dni, trzy sceny i wielki pokaz fajerwerków nad rzeką. A w samym Spandau też jest co robić. Przede wszystkim można zwiedzić cytadelę Spandau, na którą warto zaplanować co najmniej 2-3 godziny (przyjemnie spojrzeć, że cena wstępu od wielu lat jest taka sama 4,5/2,5 €; pt., sb., nd. 10.00-17.00) . Na jej terenie znajduje się wiekowa Juliusturm, z której roztacza się widok na stare miasto. Osobiście polowałabym jednak na wejście z przewodnikiem na inną wieżę, a mianowicie tą kościelną należącą do kościoła Św. Mikołaja przy starym rynku (w sobotę o 12.30, 2/1 €). Dodam tylko, że taka możliwość jest w każdą sobotę do 26 października, a na zwiedzanie należy przeznaczyć godzinę.

Miejsce festynu do wbicia na Google: Stabholzgarten Dojazd: S-Bahn S3, S9 lub regionalny pociąg RB10, RB14, RB21, RE2, RE4, RE6, RE8 do stacji Spandau. Zaraz obok znajduje się budynek ratusza Spandau, wokół którego odbywa się festyn.

Godziny otwarcia: pt. 15.-23, sb. 11.00-23.00, nd. 11.00-20.00

partner-fuer-spandau-de

3. 63. Köpenicker Sommer, 14-16 czerwca 2024

A to zacna propozycja na czerwcowy weekend, szczególnie dla tych, którzy w Berlinie widzieli już wiele. Köpenick to również peryferyjna dzielnica Berlina (z Treptow tworzy okręg Treptow-Köpenick), największa i najbardziej zielona. Położona po wschodniej stronie miasta. Jest tu największe miejskie jezioro Müggelsee (7,4 km² ) i najwyższe naturalne wzniesienie Müggelberg (115 m n.p.m.) . I pojechałabym w te okolice już zaraz… Dodatkowo z roku na rok mam coraz większe wyrzuty sumienia, że nie ujęłam tej dzielnicy w moim przewodniku, ale cóż…

Wróćmy jednak do festynu. Odbywa się on na starówce (Altstadt Köpenick) oraz wyspie zamkowej (Schlossinsel) – wszystko urokliwie położone u ujścia Dahme do Sprewy. Największą atrakcją jest sobotnia tradycyjna parada, której główną postacią, niemal ambasadorem dzielnicy, jest Kapitan z Köpenick. To barwna, historyczna postać i chętnie przedstawię ją w osobnym wpisie za jaką kawę.

Również w sobotę, na wybrzeżu rzeki Dahme odbędzie się widowiskowy pokaz fajerwerków (22.30). Do tego oferowane będą przejażdżki historycznym tramwajem, program sceniczny i koncert szlagierów (niedziela na Schlossinsel). W Köpenick możesz również zwiedzić uroczy barokowy zamek, w którym znajduję się komnaty umeblowane w stylu renesansu, baroku i rokoko (8/4 €).

Lub jeśli lubisz naturę, to przed festynem udać się na wzgórza Müggelberge i wejść na wieżę widokową (10.00-16.00, 6/3 €). Wybierając sie na festyn w tej dzielnicy, można naprawdę ułożyć sobie dzień pełen wrażeń i zobaczyć/przeżyć cos poza standardowymi szlakami turystycznymi w Berlinie.

Miejsce festynu do wbicia na Google: Schlossinsel Köpenick Dojazd: S-Bahn S3 lub S3 Express do Köpenick, i spod dworca tramwaje 60, 62, 63, 67, 68 lub autobusem 164. Możesz również pokusić się o wycieczkę statkiem rejsowym z przystani Treptow do Altstadt Köpenick. Oferuje je armator Stern&Kreis w piątek, sobotę, i niedzielę o godzinie 11.00 i 15.00. Rejs trwa godzinę i i bilet normalny kosztuje 16,5 € (zamawiając na stronie armatora)

Godziny otwarcia: pt. 12.-22.30, sb. 11.00-24.00, nd. 11.00-20.00

koepenick.info

Wystawy

Wiem, że część turystów podchodzi do muzeów i wystaw jak do jeża, stawiając się od razu w grupie „mnie muzea nie interesują”. Bez znajomości języka wiele wystaw, jeśli nie są atrakcyjne wizualnie lub interaktywnie, może uznać za stratę czasu i pieniędzy. Rozumiem takie podejście. Dlatego skupię się tutaj na kilku wyjątkach, które moim zdaniem warto zobaczyć teraz w Berlinie.

1. 250 rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha

Urodzony w Greifswaldzie C. D. Friedrich (1774-1840) uznawany jest za najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu w malarstwie. Czy to nie brzmi już dobrze? Obrazy Friedricha oglądam w Starej Galerii Narodowej regularnie, bo są po prostu cudowne. A teraz nadarza się okazja, by za jednym zamachem zobaczyć jeszcze więcej jego dzieł w jednym miejscu, włączając to „Skały Kredowe na Rugii” (sprowadzone ze Szwajcarii) „Morze lodu” (na co dzień w Hamburgu), czy „Etapy życia” (Lipsk).

Zachęcam do zobaczenia specjalnej wystawy w Starej Galerii Narodowej i wcześniejszego zakupu biletów online (16/8 €). Tylko jedna rzecz: biletów na czerwiec już nie dostaniecie. A na lipiec pozostały jedynie wybrane dni, do tego w niektóre bilety są tylko po wyższej cenie. Posiadacze Museumspass czy Berlin WelcomeCard + Museumsinsel, by zobaczyć wystawę, muszą dopłacić (6/3 €), przy czym może okazać się, że biletów też już nie będzie i do zwiedzania będzie tylko pozostała część muzeum.

Caspar David Friedrich, Unendliche Landschaften
Kiedy: 19 kwietnia – 4 sierpnia 2024 roku
Godziny otwarcia: nd., wt. śr. 9.00-18.00, czw.-sb. 9.00-20.00 (od 4 lipca wt.-sb. 9.00-20.00, nd. 10.00-18.00)
Bilety: 16€ (8€)

Uwaga: dla zainteresowanych tematem, Stara Galeria Narodowa w Berlinie dysponuje największą kolekcją dzieł tego artysty i również po zamknięciu wystawy warto ją odwiedzić. Ponadto w Dreźnie, w ramach jubileuszu, odbędą się również wystawy specjalne, jedna w Albertinum (24.08-2024-5.08.2025) a druga w Kupferstich-Kabinett (24.08-17.11.2024). Tam się zresztą sama wybieram, bo do Berlina nie mam latem możliwości. Do tego przez cały rok w rodzinnym mieście malarza, Greifswaldzie jest tematyczna wystawa w lokalnym muzeum, oprowadzania, warsztaty i inne akcje.

ciąg dalszy nastąpi…, dodam więcej imprez, propozycji, powstawiam zdjęcia, poopisuję, wspomnę EURO24… jak 'kurna’ doba będzie miała 100h albo więcej 😉 

Foto tytułowe: Brama Brandenburska podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.