Jak dojechać do Berlina samochodem

Przez Olszynę, Świecko, Kostrzyn, z północno-zachodniej Polski

Ktoś raz powiedział mi, że nie ma co się obawiać wyjazdu z Berlina, ponieważ w którąkolwiek stronę się nie skieruje, zawsze wyjedzie się na berlińską obwodnicę (Berliner Ring). W praktyce może się to okazać nieco ryzykownym i czasochłonnym rozwiązaniem. Berliński Ring A10 ma bowiem 196 kilometrów. Nie należy go też mylić z miejskim, wewnętrznym ringiem A100 (po części w budowie), który do zjednoczenia Niemiec nosił numer 10. Poniżej przedstawiam, jak dojechać do Berlina od granicy Niemiec z Polską.

Jak dojechać do Berlina, najlepsze rozwiązanie

W zależności od celu podróży, dobrze jest przemyśleć, czy warto jechać przez miasto, czy też lepiej skorzystać z obwodnicy. Niestety GPS nie zawsze proponuje najdogodniejszą drogę. Mając wyznaczony punkt w centrum miasta, urządzenia nawigacyjne “chcą się trzymać” jak najdłużej obwodnicy A10. Potem wyrzucają kierowców w same centra południowych dzielnic, gdzie przejazd przez liczne światła pochłania sporo czasu. Tymczasem przyjemną alternatywą może być na przykład jazda ulicą Adlergestell (opis niżej).

Z południowej lub środkowej Polski

Z południowej lub środkowej Polski, przekraczając granicę w Świecku, Olszynie lub niżej, najlepiej dojechać do Schönefelder Kreuz (krzyżówka A13/A113 z berlińskim ringiem A10). Łącznikiem A113 dociera się do obrzeży miasta i bez przeszkód wjeżdża na wewnętrzną autostradę A100. Tam pozostaje wybrać już tylko odpowiedni zjazd do śródmieścia.
“Setką” (A100) można wygodnie i szybko dotrzeć do zachodnich dzielnic Berlina (Zehlendorf, Wilmersdorf, Charlottenburg, Spandau), a także na tereny targowe (Messe/ICC), centralnego dworca autobusowego (ZOB) i lotniska Tegel (TXL).

Można też skierować się na łącznik A117, który płynnie przechodzi w najdłuższą ulicę Berlina – Adlergestell (Dreieck Treptow). Tą drogą można najszybciej dotrzeć do celów położonych po wschodniej stronie miasta. Kiedy pilotuję wycieczki ze Słubic, zawsze wybieram tą trasę. Sprawdzam tylko wcześniej, czy po drodze nie ma blokad lub mocno zwężonych odcinków. Dokładny przebieg znajdziesz na mapie, klikając w link poniżej.

Na lotnisko Schönefeld (SXF) z południowego i wschodniego kierunku dociera się stosunkowo łatwo ze A113 – droga jest dobrze oznakowana. Po wjechaniu do Berlina pozostaje pokonać kilka kilometrów, gdyż lotnisko usytuowane jest na południowy wschód od granicy miasta.

Uwaga: lotniska Schönefeld i Tegel zostaną zamknięte (termin był kilkakrotnie przekładany, w tej chwili jest mowa o październiku 2020 r. (dane: luty 2020). Jedynym lotniskiem w okolicy Berlina będzie wówczas port lotniczy Berlin Brandenburg (BER), usytuowany nieco dalej na południe od dzisiejszego lotniska Schönefeld.

Przez Kostrzyn

Podróżujący z Kostrzyna dotrą drogą krajową nr 1/5 do centrum Berlina (Plac Aleksandra), skąd znaki z nazwami dzielnic, pokierują ich do innych części miasta lub lotnisk.

Z północnej Polski

Jadąc z północnej Polski (Szczecin) autostradą A11 dociera się do Dreieck Schwanebeck, skąd można wjechać drogą numer 2 do wschodniej części miasta lub pozostać na Ringu i dojechać do odpowiedniego zjazdu.

Przybliżone odległości

Świecko (granica) – Schönefelder Kreuz A10 – 72 km
Olszyna (granica) – Schönefelder Kreuz A10 – 127 km
Schönefelder Kreuz – Berlin/Alexanderplatz – 30 km
Schönefelder Kreuz – Messe/ICC/ZOB (przez A100) – 40 km
Kostrzyn – Berlin/Alexanderplatz – 94 km
Kostrzyn – Berlin/Zoo – 101 km
Kostrzyn – Lotnisko Tegel Berlin – 105 km
Kostrzyn – Lotnisko Schönefeld Berlin – 90 km
Szczecin – Berlin/Alexanderplatz – 142 km
Szczecin – Lotnisko Schönefeld Berlin (jadąc berlińskim ringiem) – 190 km
Szczecin – Lotnisko Tegel Berlin – 135 km
Poznań/Dworzec Główny PKP – Berlin/Reichstag – 290 km
Warszawa/Dworzec Centralny – Berlin/Reichstag – 600 km
Kraków/Dworzec Główny PKP – Berlin/Reichstag – 600 km

Orientacyjne punkty oraz proponowana trasa na mapie Google 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.