Jak dojechać do Berlina pociągiem

Połączenia ekspresowe Berlin-Warszawa-Express, połączenia regionalne, taryfy stykowe

Korzystając z poniższych informacji należy mieć na uwadze, że rozkłady jazdy PKP i DB są co roku aktualizowane (ok. 10 grudnia). Dodatkowo w marcu wprowadzane są poprawki oraz zmiany cen biletów. Aktualne informacje można sprawdzić na oficjalnej stronie Polskich Kolei Państwowych.

Eurocity z Warszawy i Gdyni

Z Warszawy i Gdyni kursują bezpośrednie pociągi, obsługiwane przez spółkę Intercity. Na trasie obowiązują tzw. ceny globalne, wystawiane na podstawie aktualnego kursu euro. W chwili obecnej (luty 2019) wynoszą one z Warszawy i Gdyni 24,9€ (po wyczerpaniu puli max 52,6€), z Poznania – 14,9€ (po wyczerpaniu puli cena maksymalna to 39,8€). Więcej informacji o promocyjnych cenach na stronie PKP Intercity, Berlin-Warszawa/Gdynia.
Z Warszawy pociąg BWE (Berlin-Warszawa-Ekspress) kursuje 4 razy dziennie, przez Kutno, Konin, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin oraz Frankfurt nad Odrą. Podróż ze stolicy trwa ok. 6,5 godzin, z Poznania niecałe trzy. Pociągi BWE zatrzymują się w Berlinie na stacji Ostbahnhof oraz Hauptbahnhof.
Z Gdyni pociąg BGE (Berlin-Gdynia-Ekspress) kursuje raz dziennie, przez Sopot, Gdańsk, Tczew, Bydgoszcz, Inowrocław, Gniezno, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin i Frankfurt nad Odrą. Całość trasy pociąg pokonuje w 7,5 godziny, w Berlinie zatrzymuje się na stacji Ostbahnhof oraz Hauptbahnhof.

Nightjet Berlin-Wiedeń

W grudniu 2018 roku austriacka kolej ÖBB uruchomiła nowe połączenie Nightjet między Berlinem a Wiedniem przez terytorium Polski. W pociągach tej relacji obowiązuje rezerwacja, ale są również wagony z miejscami do siedzenia, a ceny biletów nie są wygórowane. Na terenie naszego kraju pociąg zatrzymuje się w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźle, Opolu, Wrocławiu, Głogowie, Zielonej Górze i Rzepinie. Więcej informacji o tym połączeniu i cenach biletów na portalu Koleo.

IC BUS Warszawa-Berlin

Niemieckie Koleje (Deutsche Bahn) uruchomiły bezpośrednią linię autobusową z Warszawy do Berlina IC BUS po konkurencyjnych cenach. Warto zaznaczyć, że w obu kierunkach jest to linia nocna i przystanki są również przy lotniskach w obu stolicach (Chopina i Schönefeld). Autobus zatrzymuje się również w Poznaniu i Łodzi. Bilety z Warszawy już od 17,9€, z Poznania za 9,9€ (własne dzieci do lat 15 podróżują bezpłatnie). Autobus kursuje raz dziennie, cała podróż trwa 9 godzin. Z racji, że jest to właściwie „kolejowy” autobus, w Berlinie zatrzymuje się przy stacjach kolejowych Südkreuz i Hauptbahnhof i na wspomnianym lotnisku Schönefeld. Przy zakupie biletów honorowane są karty rabatowe BahnCard. Obecny rozkład obowiązuje do 30 czerwca 2019 roku. Więcej informacji na stronie Deutsche Bahn (po polsku).

Ze Szczecina

Ze Szczecina bezpośredni kurs ma regionalny ekspres (RE) niemieckich kolei, który po niecałych dwóch godzinach dociera do Berlina. Pociągi są kilka razy dziennie i kończą na stacji Berlin Gesundbrunnen. Inną możliwością jest skorzystanie z niemieckich pociągów, ale z przesiadką w Angermünde. Ekspres regionalny z obu miejscowości zatrzymuje się w Berlinie na stacjach Gesundbrunnen, Hauptbahnhof (tief/podziemie), Potsdamer Platz oraz Südkreuz. Od sierpnia 2010 dzięki porozumieniu władz miasta ze Związkiem Komunikacyjnym Berlin-Brandenburgia bilet do stolicy Niemiec w jedną stronę kosztuje 11€. Więcej informacji o taryfach stykowych w połączeniach regionalnych na stronie Przewozy Regionalne.

Połączenia mieszane (regionalne)

Komu nie pasuje lub jest za drogo, może wybrać połączenie mieszane. Polskim pociągiem dojechać do jednej ze stacji granicznych, a następnie kontynuować podróż koleją regionalną Deutsche Bahn lub z innym przewoźnikiem do Berlina. Z racji, że oferta połączeń regionalnych i opłat jest bardzo rozbudowana, polecam przewodnik w języku polskim na stronie Przewozów Regionalnych.

Kostrzyn nad Odrą / Gorzów Wlkp.

Z Kostrzyna do Berlina pociągi kursują co godzinę, a podróż trwa 1,5 h. Bilet kosztuje 11,8€ i można go nabyć w automacie w pociągu. Przewoźnikiem jest prywatna spółka Niederbarnimer Eisenbahn (NEB). Pociągi kończą na stacji Berlin Lichtenberg. Tutaj więcej o taryfach z Kostrzyna. Dla podróżnych, którzy do Berlina wybierają się z Gorzowa Wlkp. NEB ma szczególną ofertę cenową, bilet na całą trasę z przesiadką w Kostrzynie kosztuje 12€. Dla grup jest jeszcze taniej: 37,5€ (do 5 osób). Bilety nie obowiązują w pociągach PKP Intercity. Więcej informacji na temat taryf z Gorzowa na stronach NEB.

Frankfurt nad Odrą / Zielona Góra / Rzepin:

Bezpośrednio do tej miejscowości kursują pociągi osobowe z Zielonej Góry i Rzepina. Z Frankfurtu n.O. pociągi do Berlina kursują średnio co pół godziny, a bilet kosztuje 10€. Czasem już w polskim pociągu podróżni zbierają się razem, by wykupić bilet grupowy do Berlina (do 5 os.), jest wtedy taniej. Pociągi tej relacji przeważnie przejeżdżają całe miasto (wyjątkiem są ranne i późnowieczorne połączenia) i zatrzymują się na stacjach: Ostkreuz, Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Charlottenburg, Wannsee.

Guben:

Gubin po polskiej stronie nie ma połączenia kolejowego, od granicy do niemieckiej stacji kolejowej jest ok. 2 km drogi. Kurs do Berlina jest przeważnie z przesiadką w Cottbus, Frankfurt/O lub Fangschleuse.

Forst / Żagań / Żary:

Najbliższą większą miejscowością po polskiej stronie jest Lubsko (31 km). Z Żagania i Żar do niemieckiej miejscowości kursują dwa razy dziennie polskie pociągi regionalne (szynobusy). Z Forstu do Berlina jedzie się z przesiadką w Cottbus (ODEG).

Görlitz :

z dworca kolejowego w Zgorzelcu jest ok. 3,5 km drogi na dworzec w Görlitz (istnieje również połączenie autobusowe, linia P). Podróż do Cottbus odbywa się pociągiem prywatnego przewoźnika (ODEG) a stamtąd już ekspresem regionalnym DB, co trwa razem ponad 2 godziny.
Pociągi z Cottbus zatrzymują się w Berlinie na stacjach Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten oraz Spandau.

Informacje praktyczne

Zakupiony bilet na przejazd koleją regionalną DB do Berlina (pociągi oznaczone symbolem RE i RB) jest ważny do docelowego przystanku podróży, jeśli ma oznaczenie, np. Berlin AB. Oznacza to, że wysiadając na stacji kolejowej w Berlinie można kontynuować podróż metrem, autobusem itp. do osiągnięcia celu (wykluczone są przejazdy okrężne lub w powrotnym kierunku). To samo obowiązuje w drugim kierunku.
Na dworcach kolejowych znajdują się automatyczne szafki na bagaż (Schließfächer). Opłata za 24h wynosi 4-6 €, w zależności od wielkości szafki i dworca .

Warto też sprawdzić warunki oferty biletów “Berlin-Brandenburg-Ticket” oraz “Schönes-Wochenende-Ticket”. Bliższe informacje tutaj. Deutsche Bahn ma całkiem konkretnie opracowaną stronę po polsku, na którą warto zajrzeć, jeśli ktoś myśli o podróżowaniu po przygranicznych landach.

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.