Tu zaparkujesz bezpłatnie. Park&Ride w Berlinie (P+R)

Bezpłatne parkingi przy stacjach kolejki miejskiej lub metra

“Park and Ride” (z ang. parkuj i jedź) to parking przeznaczony dla zmotoryzowanych osób, które dojeżdżają do centrum miasta korzystając z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę.

Głównym celem powstania takich parkingów (lub ich całych sieci) jest zmniejszenie emisji spalin, zapobieganie korkom i popularyzacja komunikacji miejskiej. Parkingi te są bezpłatne i ulokowane w pobliżu stacji kolejki miejskiej, metra lub przystanków autobusowych. W Berlinie są one poza strefą obowiązku posiadania ekologicznej plakietki. Czas dojazdu do śródmieścia z parkingów P&R wynosi od 30 minut do godziny.

Osobiście najczęściej korzystałam z parkingu przy stacji kolejki miejskiej S Alt-Glienicke. Ściślej mówiąc, nie ja, a moi Goście. To dobra lokalizacja dla przyjeżdżających od strony Schönefelder Kreuz. Nigdy nie było problemów z trafieniem z powrotem po zwiedzaniu. Na mapie szukaj P+R S Alt-Glienicke, Am Seegraben.

Zwracam uwagę również na parking przy zjeździe z A100 na Tempelhof (nie zaznaczony na mapie). Jest on najbliżej śródmieścia, ale przez to zazwyczaj w pełni zajęty, gdyż i dzielnica bardzo zabudowana.

Mapa z wybranymi zaznaczonymi parkingami typu Park&Ride w Berlinie

bezpłatne parkingi w BerlinieP+Rpark&ride w Berlinie
Comments (10)
Add Comment
 • Grzegorz

  Pani Joanno a gdzie najlepiej zostawić auto aby udac sie na zwiedzanie berlinskiego zoo?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, najbliższy Park&Ride jest przy stacji metra i S-Bahn Heidelberger Platz (S+U Heidelberger Platz). Informuję o tym, bo pod wpisem o takich parkingach Pan zapytał. Ale stamtąd trzeba spory kawałek przejechać komunikacją miejską. Przed samym wejściem do ogrodu zoologicznego jest duży, ale przeważnie zajęty parking (jest duża rotacja, to można poczekać) na Hardenbergplatz, płatny 3 euro za godzinę (liczony za minuty). Ewentualnie taniej po drugiej stronie ogrodu, przed Bramą Lwów w okolicy Budapester Straße.

   Na takie pytania polecam Parkopedię (http://www.parkopedia.de), bo opłaty zależą od dnia i godziny i można sobie wszystko wyszukać, adresy, opłaty, ilość miejsc, itd.
   Pozdrawiam, Joanna

 • dawid

  Dzien dobry,
  czy żeby korzystać z takiego parkingu trzeba mieć przy sobie jakiś bilet z komunikacji miejskiej, czy po prostu mogę zaparkować bez żadnych biletów, plakietek na samochodzie itp.?

  • Joanna Maria Czupryna

   Nic nie trzeba mieć 🙂

   • Dawid

    to dobra wiadomość:) dziękuję

 • Edyta

  Witam,
  z którego darmowego P+R będzie wygodniej dojechać do lotniska Berlin Tegel oraz jak?
  Czy mogę zostawić tam auto na 8 dni?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   ponieważ ja sama nie jeżdżę samochodem, ani nigdy nie musiałam parkować w okolicach Tegel, zapytałam “lokalesów” i żaden z nich nie poleca zostawiać na dłużej auta na bezpłatnych parkingach (zwłaszcza na obcych numerach). Jakkolwiek, ulica Saatwinkler Damm, przy której parkowanie jest bezpłatne, jest zastawiona takimi autami. Można poszukać też parkingu w okolicach S Jungfernheide, stamtąd kursują bezpośrednie autobusy 109 i X9.

 • Ania

  Pani Joanno – a czy można zostawić samochód np na 4 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Ania

  • Joanna

   Można zostawić samochód na kilka dni na tego typu parkingach. Pozdrawiam i życzę przyjemnego pobytu w Berlinie.

   • Ania

    wielkie dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam,
    Ania