Tu zawsze zaparkujesz bezpłatnie. Park&Ride w Berlinie (P+R)

Bezpłatne parkingi przy stacjach kolejki miejskiej lub metra

“Park and Ride” (z ang. parkuj i jedź) to parking przeznaczony dla zmotoryzowanych osób, które dojeżdżają do centrum miasta korzystając z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę.

Głównym celem powstania takich parkingów (lub ich całych sieci) jest zmniejszenie emisji spalin, zapobieganie korkom i popularyzacja komunikacji miejskiej. Parkingi te są bezpłatne i ulokowane w pobliżu stacji kolejki miejskiej, metra lub przystanków autobusowych. W Berlinie są one poza strefą obowiązku posiadania ekologicznej plakietki. Czas dojazdu do śródmieścia z parkingów P&R wynosi od 30 minut do godziny.

Osobiście najczęściej korzystałam z parkingu przy stacji kolejki miejskiej S Alt-Glienicke. Ściślej mówiąc, nie ja, a moi Goście. To dobra lokalizacja dla przyjeżdżających od strony Schönefelder Kreuz. Nigdy nie było problemów z trafieniem z powrotem po zwiedzaniu. Na mapie szukaj P+R S Alt-Glienicke, Am Seegraben.

Zwracam uwagę również na parking przy zjeździe z A100 na Tempelhof (nie zaznaczony na mapie). Jest on najbliżej śródmieścia, ale przez to zazwyczaj w pełni zajęty, gdyż i dzielnica bardzo zabudowana.

Mapa z wybranymi zaznaczonymi parkingami typu Park&Ride w Berlinie

Więcej na podobny temat?
2 Komentarze
  1. Ania mówi

    Pani Joanno – a czy można zostawić samochód np na 4 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Ania

    1. Joanna mówi

      Można zostawić samochód na kilka dni na tego typu parkingach. Pozdrawiam i życzę przyjemnego pobytu w Berlinie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.