Tu zaparkujesz bezpłatnie. Park&Ride w Berlinie (P+R)

Bezpłatne parkingi przy stacjach kolejki miejskiej lub metra

“Park and Ride” (z ang. parkuj i jedź) to parking przeznaczony dla zmotoryzowanych osób, które dojeżdżają do centrum miasta korzystając z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę.

Głównym celem powstania takich parkingów (lub ich całych sieci) jest zmniejszenie emisji spalin, zapobieganie korkom i popularyzacja komunikacji miejskiej. Parkingi te są bezpłatne i ulokowane w pobliżu stacji kolejki miejskiej, metra lub przystanków autobusowych. W Berlinie są one poza strefą obowiązku posiadania ekologicznej plakietki. Czas dojazdu do śródmieścia z parkingów P&R wynosi od 30 minut do godziny.

Osobiście najczęściej korzystałam z parkingu przy stacji kolejki miejskiej S Alt-Glienicke. Ściślej mówiąc, nie ja, a moi Goście. To dobra lokalizacja dla przyjeżdżających od strony Schönefelder Kreuz. Nigdy nie było problemów z trafieniem z powrotem po zwiedzaniu. Na mapie szukaj P+R S Alt-Glienicke, Am Seegraben.

Zwracam uwagę również na parking przy zjeździe z A100 na Tempelhof (nie zaznaczony na mapie). Jest on najbliżej śródmieścia, ale przez to zazwyczaj w pełni zajęty, gdyż i dzielnica bardzo zabudowana.

Mapa z wybranymi zaznaczonymi parkingami typu Park&Ride w Berlinie

Więcej na podobny temat?
8 Komentarze
 1. dawid :

  Dzien dobry,
  czy żeby korzystać z takiego parkingu trzeba mieć przy sobie jakiś bilet z komunikacji miejskiej, czy po prostu mogę zaparkować bez żadnych biletów, plakietek na samochodzie itp.?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Nic nie trzeba mieć 🙂

   1. Dawid :

    to dobra wiadomość:) dziękuję

 2. Edyta :

  Witam,
  z którego darmowego P+R będzie wygodniej dojechać do lotniska Berlin Tegel oraz jak?
  Czy mogę zostawić tam auto na 8 dni?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry,
   ponieważ ja sama nie jeżdżę samochodem, ani nigdy nie musiałam parkować w okolicach Tegel, zapytałam “lokalesów” i żaden z nich nie poleca zostawiać na dłużej auta na bezpłatnych parkingach (zwłaszcza na obcych numerach). Jakkolwiek, ulica Saatwinkler Damm, przy której parkowanie jest bezpłatne, jest zastawiona takimi autami. Można poszukać też parkingu w okolicach S Jungfernheide, stamtąd kursują bezpośrednie autobusy 109 i X9.

 3. Ania :

  Pani Joanno – a czy można zostawić samochód np na 4 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Ania

  1. Joanna :

   Można zostawić samochód na kilka dni na tego typu parkingach. Pozdrawiam i życzę przyjemnego pobytu w Berlinie.

   1. Ania :

    wielkie dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam,
    Ania

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.