Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie. Który będzie dla nas odpowiedni?

Najbardziej praktyczny poradnik w sieci dla wybierających się do Berlina

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie

Planując zakup biletów komunikacji miejskiej w Berlinie należy wziąć pod uwagę:

 • ile jest osób (w tym dzieci do lat 6 oraz do 14)
 • czy chcemy poruszać się tylko po Berlinie, czy również okolicach (np. po Poczdamie)
 • ilość dni, na które chcemy zakupić bilety (czy są to weekendy/święta)

Dodatkowo warto się zastanowić, co chcemy zwiedzać, bo może bardziej opłacalna będzie karta turystyczna ze zintegrowanym biletem komunikacji miejskiej. Mniejsze znaczenie ma natomiast położenie naszego hotelu, chyba, że wszystko, co chcemy zobaczyć, jest w zasięgu 20 minut spacerem. To rzadkie, ale możliwe.

Informacje na mojej stronie kieruję głównie do turystów przyjeżdżających do Berlina. Bilety miesięczne, semestralne, roczne i inne opcje, które wykupują mieszkańcy lub rezydenci są do sprawdzenia na oficjalnej stronie BVG.

Strefy taryfowe Berlina

Ceny biletów różnią się w zależności od strefy. Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C miejscowości w Brandenburgii, do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn i kolej regionalna: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde i inne

Bilety komunikacji miejskiej można kupić na strefę AB, BC lub ABC. Nie ma wersji tylko na strefę A. Wybierając się tylko do Berlina zakup bilet na strefę AB, ale uważaj, bo na przykład port lotniczy Berlin-Brandenburgia (BER) jest już w strefie C.

Bilet BC przyda się w określonych przypadkach, na przykład gdy masz hotel w strefie B i chcesz zwiedzić tylko Poczdam albo dojechać do lotniska BER.

Przydatne plany sieci komunikacyjnej ze strony Berlińskiego Zakładu Komunikacji (BVG)

Taryfy (oferta BVG), ważne od 1 kwietnia 2023

Podane ceny dotyczą tylko najczęściej kupowanych, wybranych biletów w normalnej taryfie (Regeltarif). Bilety ulgowe (ermäßigt), miesięczne, roczne i inne są dostępne w przeglądzie taryf na stronach BVG. Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu, czyli kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych (ze znakiem X przez liczbą) wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 2,2€
4-Fahrten Karte

Kurzstrecke

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 6,6€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku do wybranego przystanku, ale bez okrążeń i powrotów; można się dowolnie przesiadać, ważny przez 2 godziny od skasowania lub zakupu z wybitą godziną 3,2€ (AB)
3,8€ (BC)
4€ (ABC)
4-Fahrten Karte

Einzelfahrschein

4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach (punkty sprzedaży) lub w dwóch karnetach po dwa przejazdy na każdym (automaty) 10€ (AB)
13,2€ (BC)
14,4€ (ABC)
24-Stunden-Karte bilet ważny przez 24 godziny od momentu skasowania (kupna u kierowcy z wydrukowaną godziną i dniem), można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat bez dodatkowych opłat 9,5€ (AB)
9,9€ (BC)
10,7€ (ABC)
24-Stunden-Karte Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny od momentu skasowania przez 24 godziny 29€ (AB)
30€ (BC)
31€ (ABC)
Anschlussfahrschein ważny na jednorazowy przejazd do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC; obowiązuje przez 2 godziny, ale nie dłużej niż ważność głównego biletu; droga okrężna lub powrotna wykluczona. Przy kontroli należy pokazać oba bilety. Przykładowa sytuacja: mamy ważny 24-godzinny bilet Berlin AB, ale wieczorem chcemy udać się na lotnisko Berlin-Brandenburgia (w strefie Berlin C). Dokupujemy wówczas „bilet łącznikowy”. Kasujemy go krótko przed odjazdem (S-Bahn, kolej regionalna) lub dokupujemy w autobusie u kierowcy. 2€
24-Stunden-Karte-Anschlussfahrschein ważny na dowolną ilość przejazdów do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu Berlin AB lub BC przez 24 godziny; ale nie dłużej niż ważność głównego biletu. Przy kontroli należy pokazać oba bilety. 4,1€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania. W dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet mogą podróżować dodatkowo cztery osoby, ale tylko jedna z nich może być starsza niż 14 lat  (do godziny 3.00 kolejnego dnia roboczego) 39€ (AB)
40€ (BC)
46€ (ABC)

Uprawnieni do ulg

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat włącznie, czyli takie przed 15 urodzinami. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie (czyli takie, które jeszcze nie obchodziły swoich szóstych urodzin). Należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek dziecka.

Nie wszystkie bilety mają wersje ulgowe.

Nie ma ulg dla seniorów. Mam tu na myśli przykładowo turystę z Polski w wieku 67 lat, który chciałby zakupić ulgowy bilet na pojedynczy przejazd. Nie ma czegoś takiego. W ofercie jest jedynie spersonalizowany bilet roczny VBB-ABO 65PLUS na Berlin i Brandenburgię.

Nie ma ulg komunikacyjnych dla uczniów powyżej 15 roku życia/studentów-turystów z Polski. Podobnie, jak przy seniorach, legitymacja studencka nie uprawnia do nabycia ulgowych biletów. Studenci niemieccy mają swoje uczelniane bilety semestralne lub zakupują tańsze bilety miesięczne za okazaniem dokumentu z miejsca nauki/kształcenia.

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązują dla drugiej klasy przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket obowiązuje w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych). Do tego można zabrać bezpłatnie do trójki dzieci w wieku 6-14 lat (włącznie). Bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, częściowo w ICE, IC i D-Zug (zobacz, w których pociągach dalekobieżnych obowiązuje ten bilet). Na bilecie powinno się znaleźć dane wszystkich pasażerów (można dopisywać na odwrocie biletu), należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. 33€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket. 25€

W ostatnich latach rozwinęła się współpraca transgraniczna i do Berlina można dojechać na jednym bilecie z takich miast jak Szczecin, Gorzów Wlkp. czy Zielona Góra. Warto się doinformować, w jakim zakresie obowiązuje on w środkach komunikacji miejskiej w Berlinie.

Turystyczne karty rabatowe

Najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, Berlin WelcomeCard oraz CityTour Berlin, uprawniają do wielu zniżek w muzeach oraz pełnią rolę biletu w środkach komunikacji miejskiej. Opłaca się je kupić, jeśli nastawiamy się na intensywne zwiedzanie. Karty dostępne są na okres od 48 godzin do 6 dni. Tutaj dowiesz się, czy taka karta jest dla Ciebie lepsza od zwykłego biletu.

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie. Gdzie je kupować?

Bilety BVG kupuje się w punktach oznaczonych symbolem BVG/S-Bahn/VBB, w automatach na peronach U-Bahn/S-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów. Bilety kupione u kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę i obowiązują od momentu zakupu. Inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się najczęściej w pobliżu automatów. Jeśli kupiliśmy bilet wcześniej, skasujemy go na peronie, w autobusie lub tramwaju. Kasowników nie ma w pociągach regionalnych, S-Bahn i U-Bahn.

Płatność banknotami

Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach, chociaż pojawiają się już nowe maszyny mające taką opcję). Jednak niektóre automaty mają opcję płatności tylko monetami lub kartą (okienko na banknoty jest zablokowane). Na peronach metra i kolejki miejskiej zazwyczaj są dwa automaty, z których jeden ma opcję płatności banknotami. Może się jednak zdarzyć, że kieszonka jest z jakiegoś powodu nieczynna lub mamy banknot o za dużym nominale. Dlatego zawsze polecam wcześniejszy zakup biletu lub danie sobie przed odjazdem trochę czasu na spokojny zakup. Przy pośpiechu łatwo o pomyłki i przepłacenie.

Rodzaje automatów biletowych

W Berlinie są dwa rodzaje automatów. Biało-żółte z symbolem BVG oraz czerwono-szaro-niebieskie DB/VBB. Te drugie stoją na lotnisku, dworcach kolejowych oraz stacjach kolejki miejskiej (S-Bahn). W obu otrzymamy bilety ważne w Berlinie i w obu jest obsługa w języku polskim. Ekrany się oczywiście różnią.

Skasuj bilet, który kupiłeś w automacie lub w punkcie obsługi przed odjazdem w kasowniku!

Automat biletowy BVG na stacji metra © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Ekran dotykowy automatu BVG © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Automat biletowy DB/VBB na stacji kolejowej Ostkreuz © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Żeby w automatach Niemieckiej Kolei zakupić bilety ważne w Berlinie należy wybrać okienko VBB. Uwaga, choć automaty DB wyglądają podobnie w całych Niemczech, to bilety regionalnych związków komunikacyjnych kupimy tylko tam, gdzie one obowiązują. © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Automat biletowy starszego typu w tramwaju. Te automaty wciąż dominują w berlińskich tramwajach. © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Automat biletowy na przystanku autobusowym to rzadkość. Nie polegałabym na tym, chcąc kupić bilety. Zwróćcie też uwagę na brak kieszonki do płatności banknotami. © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Uwaga na bilety turystyczne w automatach

Podchodzicie do automatu, klikacie i otrzymujecie główny ekran. Po niemiecku lub angielsku.

Po pierwsze możecie zmienić język na polski.

Po drugie uważajcie na ofertę „Bilety dla turystów”. Bo z pewnością większość z Was poczuwa się do bycia turystą. Bilety te dotyczą kart rabatowych typu BerlinWelcomeCard i CityTourCard i są znacznie droższe od zwykłego 24-godzinnego biletu (dawny bilet dzienny). Oczywiście, jeśli założyliście zwiedzanie z tego typu kartą, to zakup jest wskazany. Ale po książeczkę z ofertą rabatów i tak musicie iść do miejsca, w którym są one wydawane. W automatach kupimy również bilety wstępu do wybranych atrakcji turystycznych.

Zatem nie dajcie się zwieść. Normalny, 24-godzinny bilet komunikacji miejskiej też jest dla Was! Przeczytajcie sobie powyższe oferty, porównajcie, wybierzcie, spiszcie niemiecką nazwę i kupcie bilet bez omyłkowego przepłacania.

Tak wyświetla się ekran automatu DB © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
A tak pokazuje się opcja dla turystów na ekranie automatu BVG © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Aplikacje mobilne BVG

BVG ma kilka aplikacji, które ułatwiają pasażerom planowanie podróży i zakup biletów. Najbardziej przydatne będą te dwie, które opisuję niżej.

Pierwsza z nich to BVG Fahrinfo Berlin (Google Play, App Store), czyli rozkład jazdy oraz narzędzie pozwalające wyszukać najlepszą opcję przejazdu. Polecam, sama korzystam i nie wyobrażam sobie jej braku przy zapuszczaniu się w „dzikie” zakątki Berlina, gdzie autobus kursuje średnio co godzinę. Aplikacja niezbędna, jeśli planujecie zwiedzanie obiektów turystycznych położonych poza śródmieściem.

Druga to BVG Tickets Berlin (Google Play, App Store), aplikacja do zakupu biletów. Wymaga ona założenia konta. Płatności dokonuje się m.in. za pomocą karty kredytowej, Google Pay lub Paypal. Można kupić bilety dla osoby/osób nam towarzyszących. Bilety, których ważność wynosi dzień lub dłużej można kupić z 180-dniowym wyprzedzeniem. Pozostałe są ważne od momentu zakupu.

Pamiętaj, że przy kontroli biletów online w aplikacji, musisz pokazać je kontrolującym na urządzeniu!

Jazda „na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a opłata specjalna za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować! Jeśli kupujecie bilet w kasie, sprawdźcie, czy ma on nadrukowaną informację, że bilet trzeba skasować. Może to być „Bitte hier entwerfen” lub „Vor Fahrantritt bitte entwerfen„. Odpowiednio po angielsku „Please validate your ticket” lub „Please validate before use”.

Kontrola biletów a fałszywi kontrolerzy

Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB) ostrzega przed fałszywymi kontrolerami. Ten prawdziwy, w przypadku braku biletu, NIE ZAŻĄDA od Was gotówki.

Możliwe jest uiszczenie opłaty kartą płatniczą/kredytową na miejscu, za co powinniście otrzymać pokwitowanie. A jeśli nie płacicie od razu kartą, dostaniecie wezwanie do zapłaty, wydrukowane z podręcznego terminala. Jeśli macie wątpliwości, zażądajcie również okazania identyfikatora (ci prawdziwi zazwyczaj mają go na widoku).

Berlin-Brandenburg-Ticketbilet 24-godzinny w Berliniebilet dzienny w Berliniebilet na jeden przejazd w Berliniebilet pojedynczy w Berliniebilety w Berliniekomunikacja miejska w Berliniestrefy komunikacyjne w BerlinieTageskarteVBB-Umweltkartezakup biletów w Berlinie
Comments (144)
Add Comment
 • Jagoda

  Dzień dobry, będę ze stacj Berlin Südkreuz przejeżdżać do Poczdamu już wiem że muszę kupić bilet na strefe ABC. Czy mam go kupić na godzinę ( jeżeli tak się wogule da) czy odrzu na cały dzień

 • Leon M.

  Świetne! Dziękuję! Pozdrawiam!

 • Agnieszka

  Dzień dobry, czy w ramach biletów komunikacji miejskiej można jeździć wszystkimi z tych pociągów: RE1, RE2, RE3 oraz FEX ? nie jestem pewna czy wszystkie z nich (szczególnie FEX) to pociągi regionalne.

 • Ola

  Witam

  Chcę zakupić kartę na 24h dla 4 osób.
  Czy bilet obowiązuje na s-bahn i u-bahn czy tylko na jedno?

 • Max

  Dzień Dobry, Po pierwsze podziwiam wytrwałości przy uzupelnianiu wpisu. Zwłaszcza, że jak czytam te bilety to wyższa matematyka. Ja jade do Berlina w 5 osob(2 dorosłe i 3 dzieci 7-14) od piątku do wtorku. I z tego co wykalkulowałem, a zamierzamy sporo jeździć komunikacja to najbardziej oplaca sie: kupić dla siebie 7 dniowy, Reszta rodziny pojedzie na bilecie 24 godzinnym pełnym. Bo tam jest osoba dorosła + do 3 dzieci. Czyli piatek, poniedzialek i wtorek 7 dniowy i 24 godzinny, a w weekend tylko 7 dniowy. czli za 67,5€ cały wyjazd opłacony. 🙂 Mam nadzieje że dobrze liczę bo najbardziej obawiam sie konfrontacji z kontrolerem biletów bo niemiecki znam na poziomie filmów z 2 wojny światowej… a nie wiem jak u nich z angielskim.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, dobrze Pan kalkuluje z biletem siedmiodniowym. Tutaj podaję link do jego opisu po angielsku. Proszę pamiętać o kasowaniu biletów w odpowiednim czasie (żeby nie od razu wszystkie, jeśli kupuje Pan je na raz). Pozdrawiam, Joanna

 • Maciek

  Witam,
  Jaki bilet całodzienny opłaca się kupić jeśli chcę zobaczyć Pergamon Museum? Czy dziecko, które kończy 14 lat w sierpniu br. /wyjazd po 14. urodzinach/, korzysta z komunikacji za darmo, tzn. przy bilecie dla rodzica? Pozdrawiam
  Maciek

 • Małgorzata

  Witam,
  Proszę o pomoc bo się pogubiłam. Córka 03.05.2023 skończyła 14 lat jak mam ją traktować ? Jaki bilet kupić ?

 • Michał

  Witam, czy dobrze rozumiem, że kupując bilet 24h za 9,90 mogę jeździć wszystkimi środkami transportu (metro, tramwaj, autobus) po centrum Berlina?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, za 9,9€ bilet 24h jest ważny na strefy Berlin BC. One nie obejmują centrum miasta. Trzeba wybrać bilet na strefę AB lub ABC. Pozdrawiam, Joanna

 • Agnieszka

  Mam pytanie.: czy kupując bilet normalny 24godzinny dla dorosłego mogę na pewno zabrać trójkę dzieci w wieku 12 i 13 lat i nic za nich nie dopłacam? Bo na stronie BVG jest przy tym bilecie info o ulgowej opłacie dla dzieci do 14 lat ale również to że bilet jest wazny dla 1 dorosłego i max 3 dzieci. Nie wiem jak to rozumieć… nie chciałabym zapłacić kary, nie wiem czy muszę dokupić dla dzieci ulgowe bilety?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, jest tak jak napisane, na bilet 24h dorosły (sam musi być powyżej 15 lat) może zabrać do trzech dzieci do lat 14. Co nie wyklucza, że są bilety ulgowe, bo dlaczego 13-latek nie miałby nabyć samodzielnej karty dla siebie. Albo rodzina z czwórką dzieci w takim wieku. Albo grupie 6 osobowej z jednym dzieckiem opłaca się kupić bilet dla pięciu osób na 24h, a dziecku ów ulgowy. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości co do informacji na stronie, to polecam zawsze dopytać samemu w punkcie obsługi klienta BVG lub S-Bahn w Berlinie. Proszę pamiętać o dokumentach potwierdzających wiek dzieci. Pozdrawiam, Joanna

 • Ilona

  Witam serdecznie 🙂
  Jaki dokładnie obszar obejmuję bilet ABC? Chcę kupić całodobowy bilet właśnie na strefę ABC i obawiam się że mogłabym pojechać za daleko…..Jeśli to nie kłopot to bardzo proszę o podanie miejscowości które mogę odwiedzić z tym biletem w ręku.
  Pozdrawiam Ilona

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, proszę kliknąć w pierwszy link pod punktem „Przydatne plany…” i ściągnąć pierwszy plan na Berlin ABC (Train and Subway Network – tariff area Berlin ABC) i tam jest pokazane, dokąd można dojechać z biletem (ciemnoszara strefa C). Generalnie, bezpiecznie dojeżdża się do wszystkich końcowych stacji S-Bahn. Jeśli chodzi o połączenia autobusowe, np. w Poczdamie czy Oranienburgu, to trzeba uważać, czy nie wyjeżdżają one poza granice strefy ABC. Można to sprawdzić już na rozkładzie konkretnej linii. Pozdrawiam, Joanna

   • Ilona

    Pięknie dziękuję 🙂

 • Karol

  Świetna strona 🙂

  Czy kupując bilet brandenburski za 33euro (2 dorosłych, 2 dzieci) trzeba dokupować /pobierać jakieś miejscówki lub ten bilet jakoś kasować ?

  Planujemy podróż pociągiem z Frankfurtu nad Odrą i metrem po Berlinie (jak wygląda kwestia bramek do metra z takim biletem).

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, po zakupie biletu Berlin-Brandenburg-Ticket należy wpisać nazwiska wszystkich pasażerów (są na to linijki, a jeśli nie, to na odwrocie biletu, zależy czy bilet jest kupowany w automacie, kasie, online…). Na bilecie jest wydrukowana data i nic z nim nie trzeba już robić. W Berlinie w metrze nie ma bramek. Bilet trzeba okazać w przypadku kontroli. Zwyczajowo, ale coraz mniej przestrzegane, jest pokazywanie biletu kierowcy (wsiadając przednim wejściem), w autobusie. Pozdrawiam, Joanna

 • Kamil

  Dzień dobry,

  Zamierzam zwiedzić w jeden dzień Berlin.
  – 2 osoby dorosłe, 3 dzieci ( 14, 13, 9 lat )
  – Podróż z Lubbenau/Spreewald do Berlina ( Reichstag, Bramy Brandenburska, tamte okolice) i powrót w tym samym dniu.
  Czy wystarczy mi bilet Branderburski za 33euro dla max 5 osób czy muszę dokupić jakiś bilet na metro po Berlinie?

  Pozdrawiam Kamil

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, bilet Berlin-Brandenburg-Ticket wystarczy. Ważny jest w regionalnych pociągach, kolejce miejskiej (S-Bahn), metrze (U-Bahn), autobusach i tramwajach. Pozdrawiam, Joanna

 • City break w Berlinie - Niemcy - Zaintrygowani.pl - blog podróżniczy

  […] Najważniejsze co trzeba wiedzieć, to że Berlin jest podzielony na trzy strefy taryfowe. Strefa A obejmuje śródmieście i ograniczona jest przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem. Strefa B to obszar w granicach administracyjnych Berlina ale poza ringiem. Strefa C to okoliczne miejscowości w Brandenburgii. Aby poruszać się po całym Berlinie wystarczające są więc bilety na strefę A i B. My skorzystaliśmy z jednodniowego biletu (Tageskarte) za 8,70 euro. Kupić można go zarówno w kioskach jak i w automatach biletowych. Opcji jest jednak bardzo wiele. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o komunikacji publicznej w Berlinie, polecam tę stronę. […]

 • Andrzej

  W polskich miastach seniorzy powyżej 70 lat mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Podobnie jest m.in. w Budapeszcie, gdzie mieszkańcy Unii Europejskiej mogą podróżować bezpłatnie. A jak jest w Berlinie?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, w poście jest wyraźna informacja w podpunkcie „Uprawnieni do ulg”. W Berlinie nie ma zniżek czy bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla seniorów. Formą tańszego biletu (póki co, bo od maja 2023 wchodzi bilet miesięczny za 49 euro) jest roczny, imienny abonament VBB-ABO 65PLUS. Dla okazjonalnych turystów jest on nieopłacalny. Pozdrawiam, Joanna

 • Anna

  Witam mam pytanie wybieram sie do ber chce sie poruszać komunikacji miejskiej mam córkę niepełnosprawna stopień znaczy czy tez muszę kupić bilety proszę mi napisać czy nie powinno być zwolnić nnie za opłatą biletowe jesli soe myle to prosze o kontakt

  • Joanna Maria Czupryna

   W Niemczech osoby z niepełnosprawnością zgłaszają się do odpowiedniego urzędu, by uzyskać dokument upoważniający ich do korzystania z komunikacji publicznej bez opłat. Jakkolwiek podlega on też pewnej opłacie. Stąd wnioskuję, bo nigdy bezpośrednio nie pytałam o to w punktach obsługi klienta, że nie będzie tu przysługiwać zwolnienie z opłaty za przejazd tak z marszu. Polecam zapytać się w którymś z punktów BVG lub S-Bahn. Pozdrawiam, Joanna

 • Romek

  Jaki mam kupić bilet. Jedziemy w trzy osoby i poruszać się będziemy przez cały dzień tylko po Poczdamie

 • Krzysztof

  Witam, jak wygląda przejazd metrem lub s-bahn z rowerem??? Zakładam że kupimy sobie bilety AB 24 godzinne.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, rozumiem, że chodzi o dodatkowe bilety 24h Berlin AB na rower (24-Stunden-Karte Fahrrad za 5 euro), gdyż na osobowy bilet 24h nie można zabrać bezpłatnie roweru. Rowery można przewozić w S-Bahnach i U-Bahnach. Są na to specjalnie wyznaczone miejsca, oznaczone na zewnątrz symbolem roweru. W Sb-Bahnach są to miejsca ze składanymi siedzeniami. W U-Bahnach z rowerem wsiada się na końcach (początkach) wagonu. Pozdrawiam, Joanna

 • Kacper

  Dzień dobry, czy po zakupieniu Einzelfahrschein można się przesiadać? Będę jechał z lotniska do centrum i wiem, że czeka mnie jedna przesiadka.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, można się przesiadać dowolną ilość razy pomiędzy kolejką, metrem, autobusem, tramwajem, itd. w czasie, kiedy bilet jest ważny. Pozdrawiam, Joanna

 • Sławomir

  Cześć. Czy jadąc na tym nowym bilecie za 9 euro na miesiąc w weekend, też będę mógł zabrać jedną osobę towarzyszącą powyżej 14 roku życia tak jak przy tradycyjnych biletach miesięcznych? Dziękuję za odpowiedź😊

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, zrobiłam taki duży banner, umieściłam link i informację, gdzie zadawać pytania odnośnie biletu za 9 euro… To jest tylko trzymiesięczna akcja, później wracają standardowe bilety opisane powyżej… Zatem odpowiedź (która jest od kilku tygodni na podanej stronie) brzmi: nie. Nie można zabierać innych osób, tak jak na bilety Umweltticket. Pozdrawiam, Joanna

 • Ania

  Dzień dobry,
  wybieram się na 2 dni do Berlina z osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Będziemy korzystać z komunikacji miejskiej. Jaki bilet najlepiej kupić?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, niestety niepełnosprawni z zagranicy nie mają zniżek w komunikacji miejskiej w Berlinie. W tym przypadku osoba na wózku, jesli ma więcej niż 14 lat, jest traktowana jak dorosły z normalnym biletem. Pozdrawiam, Joanna

 • Anna

  Dzień dobry,
  Moje pytanie dotyczy dopłaty do strefy C
  do biletu rocznego AB, czy można dokupić w automacie. Czy z tym biletem można jeździć też DB..?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, można zakupić Anschlussfahrausweis A/C w automacie. Poza pojedynczym biletem (na raz, w jedną stronę) pojawiła się również jego 24-godzinna wersja za 3,7 euro. Można wówczas korzystać z możliwości przejazdu do strefy C i z powrotem do AB Berlin wiele razy w ciągu owych 24 godzin. Jeśli chodzi o pociągi DB, to można korzystać z S-Bahnów, pociągów regionalnych RB i R, wybranych pociągów IC (wymienione tutaj: http://www.vbb.de) oraz pociągów innych przewoźników (np. ODEG, NEB), którzy przynależą do VBB. Wszystko oczywiście w zasięgu strefy C Berlina. Pozdrawiam, Joanna

 • Jacek

  Jak mam bilet sieciowy to w weekend ile mogę zabrać osób za darmo?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, odpowiedziałam prywatnie, ale mail nie dotarł. Kopiuję treść wiadomości tutaj:
   Który dokładnie bilet ma Pan na myśli? Jeśli jest to normalny bilet miesięczny Monatskarte (VBB Umweltkarte), to w weekendy może Pan zabrać jedną osobę powyżej 14 lat i do trzech osób poniżej 14 lat. Dzieci poniżej sześciu lat jeżdżą bezpłatnie w ogóle. Biletów „sieciowych” jest więcej, przykładowo takiej opcji nie ma bilet 10-Uhr-Karte, więc nazwa „sieciowy” niewiele mi tu pomoże. Turyści zazwyczaj nie kupują miesięcznych biletów, dlatego na mojej stronie (kierowanej do polskich turystów wybierających się do Berlina) nie ma informacji o wszystkich taryfach BVG. Pozdrawiam, Joanna

 • Magdalena

  Dzień dobry, proszę o informację bo już się pogubiłam. Chciałabym kupić bilet dla grupy do 5 osób 24h na Berlin Brandenburgia (będziemy się poruszać z Wustermark Elstal do centrum Berlina). Jeśli skasowałabym go w piątek powiedzmy o 18 to do kiedy jest ważny?

  Pozdrawiam

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, trzeba odróżnić bilet Brandenburg-Berlin-Ticket (ew. -Nacht) od 24-Stunden-Karte Kleingruppe Berlin ABC. Obydwa obowiązują dla grupy do 5 osób, ale różnią się zasięgiem i czasem obowiązywania. Brandenburg-Berlin-Ticket obowiązuje w obu landach Berlinie i Brandenburgii, ale w godzinach takich, jakie podałam w poście. Dla tego biletu nie ma wersji 24-godzinnej. Natomiast Bilet dla Małej Grupy Berlin ABC obowiązuje 24 godziny od momentu skasowania. Stacje kolei regionalej Elstal i Wustermark znajdują się jeszcze w strefie C Berlina, dlatego jeśli w grę wchodzą tylko przejazdy po Berlinie i najbliższej okolicy, to wystarczy kupić ten drugi bilet (na strefę ABC). Proszę tylko uważać przy wyborze pociągów, bo z Wustermark jeżdżą również do Poczdamu (też można na tym bilecie z nich skorzystać, ale do Berlina przez Poczdam nie opłaca się czasowo). Ponieważ Elstal i Wustermark leżą już na granicy strefy C proszę również uważać na ewentualne połączenia autobusowe, które mogą wyjeżdżać poza tą strefę. Niemniej do centrum Berlina to najszybciej regionalnym pociągiem RE4 przez Spandau.

 • Krzysztof

  Dzień dobry, czy do Tropical Islands dojadę na bilecie ABC?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, niestety nie. Trochę za daleko ;), choć resort Tropical Islands mógłby kiedyś pomyśleć o takiej promocji. Z Berlina trzeba wykupić bilet na pociąg regionalny do Brand Tropical Islands według taryfy VBB. Pozdrawiam, Joanna

 • Tomek

  Czy dla 7 latka obowiązują jakieś zniżki na komunikacje, jesteśmy 2 dni w Berlinie i planuje zakupić bilet na 24h dla mnie, zony i 7 latka żeby swobodnie poruszać się komunikacją miejską ?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,

   7-latek jest uprawniony do biletów ulgowych w Berlinie. Na stronie powyżej jest o tym informacja w dwóch miejscach. Ale, jeśli kupi Pan jeden bilet 24-godzinny dla siebie, drugi bilet 24-godzinny dla żony, to dziecko może jeździć z Państwem bez dodatkowych opłat (dziecko jest „doczepione” do dorosłego z normalnym biletem 24-godzinnym). I o tym też jest wspomniane w opisie pojedynczego biletu 24-godzinnego. Jeśli kupują Państwo bilety w automacie/okienku, proszę pamiętać o ich skasowaniu!

 • Gerard

  Dzień dobry, jaki muszę kupić bilet miesięczny na dojazd obrzeza Berlina, 30km, trasa od pn – pt z Wustermark Bhf do Brieselang GVZ, proszę o odpowiedź bo orientuje się.z opcją ABC ale może są tańsze pcje,odleglosc około 12km.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, moja strona z informacjami o biletach komunikacji miejskiej jest przeznaczona głównie dla turystów. Pana trasa do pracy przebiega już na pograniczu strefy C Berlina i Brandenburgii. Nie orientuję się, na ile połączenia autobusowe, czy inne wykraczają poza tą strefę (np. widzę przesiadkę w Nauen, który do strefy C nie należy, ale też i w Spandau, które jest w Berlinie). Przykładowo na bezpośrednią trasę autobusem linii 649 widzę bilet miesięczny na zasięg 2 Waben w cenie około 50 euro. Musiałby Pan prześledzić do których Waben/Zone należą trasy, którymi się Pan porusza i zakupić bilet w nich obowiązujący. Najpewniej jednak będzie przedstawić swoje warianty dojazdu i powrotu w informacji DB i oni dobiorą odpowiedni bilet. Pozdrawiam, Joanna

 • Justyna

  Witam. Mam pytanie i trochę się pogubiłam.
  Bilet AB jest ważny 2 h a mam w planie pojechać z Hermannstraße na Sbahn Charlottenburg a później czy mogłabym z Sbahn Charlottenburg pojechać na Hauptbahnhof? Pozdrawiam

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, pojedynczy bilet (Einzelfahrausweis) wyklucza drogę okrężną lub powrotną. Jeśli spojrzy Pani na mapę Berlina, to zobaczy, że odcinek Charlottenburg-Berlin Hauptbahnhof można zaliczyć do drogi okrężnej lub powrotnej w kierunku S+U Hermannstraße. W razie kontroli trudno będzie przekonać kontrolerów, że jest to kontynuacja trasy w jednym kierunku. Na ten odcinek trzeba nabyć osobny bilet lub pomyśleć o innym rozwiązaniu. Pozdrawiam, Joanna

 • Justyna

  Dzień dobry. Bilet zakupiony w automacie to przejazd liczy się od skasowania ? Czy od godziny zakupu w automacie ? Np czy można odrazu kupić dwa bilety by mieć na powrót bo nie wiemy ile czasu zajmą zakupy.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, może Pani kupić bilety w automacie na zapas i kasować je w miarę potrzeby. Tego samego dnia, następnego, nie ma różnicy. Proszę tylko pamiętać o skasowaniu, bo tłumaczenia w razie kontroli na nic się nie zdadzą. Wyjątkiem są bilety zakupione u kierowcy w autobusie (wydruk z terminala), które mają wydrukowaną godzinę, jako obowiązującą od momentu zakupu. Pozdrawiam, Joanna

 • Basia

  Czy seniorom 65+ przysługują zniżki na bilet komunikacji miejskiej?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, nie ma zniżek dla seniorów na bilety komunikacji miejskiej, poza wspomnianym niżej rocznym VBB-Abo 65plus. Pozdrawiam, Joanna

 • Cezary

  Dzień Dobry. Czy bilet na jednorazowy przejazd jest kupiony Dzień wcześniej jest wazny nastepnego dnia po skasowaniu??

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, bilety w automatach (lub punktach obsługi) można kupować na zapas. O jego ważności decyduje czas skasowania. Czyli bilet kupiony jednego dnia i nie skasowany, można wykorzystać następnego dnia po skasowaniu. Nie dotyczy to biletów, które mają od razu wybity czas (i datę) obowiązywania, np. w autobusie u kierowcy albo w automacie w tramwaju. Pozdrawiam

 • Darek

  Witam, czy bilety kupowane po 4 sztuki są na dzień zakupu czy można je wykorzystać w inne dni? Jeśli na inne dni, to gdzie je kasować? W U-bahnach nie ma kasowników.
  Pozdrawiam

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, bilety kupowane w karnecie są do wykorzystania również w inne dni. Decyduje data ich skasowania. Kasowniki są na peronach metra (U-Bahn), kolejki miejskiej (S-Bahn), kolei regionalnej (RE, RB). Najczęściej stoją zaraz przy automatach biletowych. Pozdrawiam, Joanna.

 • Doris

  Dzień dobry, chcialam się zapytać jaką ofertę wybrać dla 1 osoby dorosłej na 1 dzien, jeżeli chce jechać pociągiem RB do Berlina i z powrotem (Brandenburgia) oraz poruszać się swobodnie po Berlinie transportem publicznym? Kiedys była oferta Tageskarte Berlin – Brandenburg za 20€. Czy odpowiednikiem tego jest teraz Berlin Brandenburg VBB Gesamtnetzticket?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, dokładnie tak: Tageskarte VBB-Gesamtnetz (23 euro). Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to karta 24h, jak w przypadku biletów na pojedyncze miasta. Tutaj zachowano dotychczasowe regulacje: pn.-pt. od 9.00 rano do 3.00 nad ranem kolejnego dnia. Soboty, niedziele, święta ustawowe (oraz 24 i 31 grudnia) od północy do 3.00 nad ranem kolejnego dnia. Pozdrawiam, Joanna

 • Zofia

  Dzień dobry.
  Koleżanką posiada bilet miesięczny AB. Zostaje oddelegowana do pracy do Potsdamu.
  Czy i jaki bilet powinna dokupić? Dodam tylko, że na tą chwilę nie wie czy to będzie jeden dzień Czy tydzień może. Pozdrawiam

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, jaki bilet byłby tu odpowiedni to zależy od kilku czynników, których w opisie nie ma (pomijając, że rzecz dotyczy Poczdamu i pracy, nie turystyki). Czy koleżanka będzie tylko dojeżdżać i wracać, czy praca wymaga poruszania się po Poczdamie dodatkowo. Czy wystarczy dojazd S-Bahnem na dworzec główny, itd. Najlepiej proszę do mnie napisać przez formularz kontaktowy. Pozdrawiam, Joanna

  • Andrzej

   Jest jakaś tańsza opcja biletu ABC , ale na 2 osoby dorosłe i 2 dni ,czyli powyzej 24 h.

   • Joanna Maria Czupryna

    Niestety, jeśli w planach jest swobodnie dużo przejazdów, to nic innego (tańszego) w takiej opcji (2 x 2 dni) nie przychodzi mi do głowy. Można kombinować na siłę, jeśli drugiego dnia miałby być tylko Poczdam (strefa C Berlina), zaplanować jedynie przejazd tam i z powrotem, a miasto (standardy) ogarnąć pieszo, ale… (1) w ciepły dzień nie polecam, (2) odpada Cecilienhof, (3) lepiej mieć miejsce na spontaniczne decyzje z odpowiednim biletem. Pozdrawiam, Joanna

 • Katarzyna

  Jedziemy do Berlina grupą 12 osobową, w tym 2 dzieci do 14 roku życia. Planujemy kupić 2 bilety grupowe 24 godzinne do 5 osób. Czy dzieciom do 14 roku życia zależy kupić osobny dodatkowy bilet ulgowy czy mogą być włączeni pod bilet dorosłych.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, gdyby taka opcja była dla biletów grupowych (Kleingruppenkarte) na pewno bym o niej wspomniała. Sprawdzałam i nic się nie zmieniło. Dotyczy to jedynie pojedynczych biletów dziennych, 24-godzinnych. Jeśli dzieci nie są poniżej 6 roku życia, to trzeba dla nich zakupić bilety ulgowe. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie, Joanna

 • Aleksandra

  Dzien dobry proszę o pomoc,bo się pogubiłam.Jesteśmy duża rodzina ( 7 osób) i panujemy pod koniec lipca tygodniowy pobyt w Berlinie .Będziemy mieszkać w okolicy Kurfurstendamm i w związku z tym liczymy się z około 4 przejazdami dziennie.Nie chcemy kupować karty turystycznej, chyba ,ze Pani powie ,ze zdecydowanie nam się opłaci. Jedno dziecko ma ukończone 14 ale nie ma 15 a drugie ukończone 6 ale jeszcze nie 7, 3 osoby to studenci, czyli jak rozumiem bez zniżki i dwoje dorosłych rodziców. Jaki Pani zdaniem byłby najkorzystniejszy dla nas bilet na tydzień pobytu.Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  • Joanna Maria Czupryna

   W tym przypadku najmłodsze dziecko nie jest uprawnione do bezpłatnego biletu (ma ukończone 6 lat), drugie z kolei jest uprawnione do ulgowego przejazdu (ma 14 lat, ale jeszcze nie 15). Reszta musi nabyć bilet jak dorosły. 7 osób (5 pełnopłatnych, 2 ulgowe) na 7 dni, codziennie przejazdy – jeśli jadą Państwo jednym samochodem/busem albo nawet dwoma, rozważyłabym opcje własnego transportu z parkingami. Wyjdzie taniej, zwłaszcza, że w soboty, niedziele wiele parkingów jest bezpłatnych. Poza tym poza śródmieściem również można takie znaleźć. Pozdrawiam, Joanna

 • Andrzej

  Witam serdecznie!
  W najbliższym czasie wybieram się pociągiem IC z Osnabruck do Berlina (w środę) i z powrotem z Berlina do Osnabrueck następnego dnia. Zamierzam kupić bilet Sparpreis z opcją City-Ticket. Teoretycznie opcja City-Ticket upoważnia mnie do podróżowania po Berlinie wszystkimi środkami komunikacji publicznej w strefach AB. I tutaj rodzi się pytanie czy ten City-Ticket działa cały dzień? To znaczy czy jeśli przyjadę do Berlina o godz. 9:00 to do końca dnia będę mógł korzystać z komunikacji miejskiej? Tak samo następnego dnia, jeśli powrót mam zaplanowany na 18:00 z Hbf to czy od rana mogę już korzystać z komunikacji w ramach tegoż biletu? Spotkałaś się z takimi przypadkami?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, opcja City-Ticket upoważnia do jednorazowego przejazdu z dworca do miejsca docelowego i odwrotnie w dniu, w którym obowiązuje. Czyli w Berlinie byłby to odcinek: dworzec kolejowy (na którym Pan wysiada) do miejsca docelowego (może być z przesiadkami). Podobnie na drugi dzień: jednorazowy przejazd z jakiegoś miejsca startu do dworca kolejowego, z którego odchodzi pociąg do Osnabrueck. W Berlinie opcja City-Ticket obowiązuje w strefie AB (czyli w całym mieście). Nie można jeździć jak się chce w ciągu całego dnia po Berlinie. Niestety. Oczywiście, można lawirować znając topografię miasta, jeśli się to opłaca, ale chcąc dużo jeździć w różnych kierunkach, to się nie będzie kalkulować. Bilet 24-godzinny kosztuje mniej niż trzykrotność biletu pojedynczego. Obrazując to bardziej, jeśli wysiądzie Pan w Berlinie na Hauptbahnhof i przejedzie S-Bahnem do hotelu przy Ku’Damm to można skorzystać z biletu. Ale przejazd na nim tego samego dnia z powrotem np. pod Bramę Brandenburską będzie mocno dyskusyjny (obawiam się, że dla kontrolera dyskusji nie będzie w ogóle).

   A tu fragment ze strony DB: Sie können in den teilnehmenden Städten einmalig am 1. Geltungstag zum Startbahnhof und einmalig vom Zielbahnhof zum endgültigen Zielort fahren. Das Gleiche gilt am Tag der Rückfahrt. Den 1. Geltungstag finden Sie auf Ihrer Fahrkarte. Das City-Ticket gilt bis Betriebsschluss, maximal bis 3:00 Uhr des Folgetages.

   Posiadając kartę DB100 można korzystać z opcji City-Ticket w ten sposób, jak Pan opisał, bo nie ma jak udowodnić, skąd się właśnie i dokąd jedzie (czy na dworzec, czy gdzie indziej). Podobnie byłoby 'w praktyce’ posiadając bilet z opcją City-Ticket, gdyby przyjazd do Berlina i wyjazd z niego byłby tego samego dnia.

   • Andrzej

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

 • Kasia

  Dzień dobry,
  Moja znajoma studiuje w berlinie i ma karte miejska na cala okres studiow, jade ja odzwiedzic. Czy jako osoba towarzysząca w weekend nie musze kupować biletu w komunikacji miejskiej?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, w tym wypadku polecam zapytać się znajomej (uczelni), ponieważ warunki biletów wydawanych we współpracy z uczelnią mogą się różnić od tych ogólnych. (Die notwendigen Informationen zum Semesterticket erhalten Studierende automatisch bei Erstimmatrikulation oder Rückmeldung). Pozdrawiam, Joanna

 • Kasia

  Witam. Wczoraj mialam taka sytuacje: w ostatniej chwili zdazylam „wskoczyc” do s-bahn z hulajnoga (do tamtej pory przed wejsciem ja skladalam, ale tym razem nie zdaztlam i weszlam do wagonu z otwarta gotowa do jazdy). Jako ze zrobilam to w ostatniej chwili tuz za mna zamknely sie drzwi i chcialam ja zlozyc, ale kontroler stojacy obok mnie poprosil o bilet. Okazalam mu bilet miesieczny a gdy spytal czty mam bilet na hulajnoge odpowiedzialam, ze nie i ze juz ja skladam. Niestety nie pomogly zadne tlumaczenia i dostalam mandat. Kontrolujacy oswiadczyl ze gdyby byla zlozona nie potrzebowalabym biletu, ale ze w momencie wejscia byla rozlozona to mam mandat za brak biletu na rower. Jak to jest z tymi hulajnogami w s badz u-bahnie? Potrzeba czy nie. Nadmienie ze kilkakrotnie w przeszlosci kontrolerzy widzieli mnie ze zlozona hulajnoga i nie pytali o bilet. Czy moze to byla wyjatkowa nieprzychylnosc kontrera?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   niestety wygląda na to, że kontroler 'skorzystał’ z sytuacji i miał do tego prawo. Oczywiście mógł przymknąć oko i założyć, że hulajnoga zaraz zostanie złożona, ale to już jego wola i ocena sytuacji. Podobnie jak w przypadku pasażerów, którzy mają bilet, ale go nie skasowali, „bo się bardzo spieszyli”, tak można było złożyć hulajnogę i poczekać na kolejny S-Bahn. Wiem, że przykład z hulajnogą może się wydać przesadą, ale przepisy są przepisami. A berlińscy kontrolerzy są raczej 'przepisowi’. Na oficjalnej stronie Berlina jest informacja, że E-Tretroller w zasadzie wymaga biletu i jest traktowany jak rower, jeśli nie jest złożony. Jeśli jest złożony, to jest to już rzecz, którą przewozi się bez biletu.

   E-Tretroller brauchen für Bus- oder Bahnfahrten in Berlin und Brandenburg in der Regel einen Fahrschein. Sie werden wie Fahrräder behandelt und damit ist die Beförderung kostenpflichtig, wie der Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) auf Anfrage am Mittwoch (17. Juli 2019) mitteilte. Nur wer einen klappbaren Roller hat, kann beim Transport Geld sparen: Zusammengeklappte Roller gelten als «Sache» und werden kostenlos transportiert.

   pozdrawiam, Joanna

 • Asia

  Witam muszę dojechać ze stacji Altgienicke na lotnisko terminal 1 Brandenburg. Jaki bilet kupic?

  • Joanna Maria Czupryna

   Ze wspomnianej stacji na lotnisko (Flughafen Terminal 1-2) potrzebny będzie pojedynczy bilet na strefę BC Berlin (Einzelfahrschein Berlin BC) w cenie 3,5 €. Pozdrawiam, Joanna

  • Krystyna

   Mam pytanie do kiedy sa wazne bilety kupione przed podwyzka

   • Joanna Maria Czupryna

    Dzień dobry, do końca czerwca 2021.

 • Asia

  Czy na bilecie krótka trasa mogę przejechać bez przesiadki 4 przystanki?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, na bilet „krótka trasa” (Kurzstrecke) może Pani przejechać 3 przestanki S-Bahnem lub metrem (z przesiadką) lub 6 przystanków autobusem lub tramwajem (bez przesiadek). Tak dokładnie jest opisane powyżej w taryfie i nic się nie zmieniło (26.03.2021). Pozdrawiam, Joanna

 • Ewa

  Dzien dobry. Czy na bilet 24-stunden- karte moge zabrać syna 7 lat? A dla 15 latki juz normalny?
  Pozdrawiam

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, tak. 7-latka można zabrać na normalny bilet 24-Stunden-Karte, a 15-latek powinien mieć normalny bilet dla siebie. Z powodu pandemii nie kupowałam jeszcze tych biletów, które obowiązują od początku 2021 roku. Jeśli ma Pani wątpliwości, można upewnić się przy zakupie lub w automacie (info po polsku). Tutaj informacje BVG: https://www.bvg.de/… Pozdrawiam, Joanna

 • jerzy

  Mam 67 lat czy mogę korzystać z zakupu biletów ulgowych ?
  Czy na wszystkie linie ?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, niestety nie ma zniżek dla seniorów poza roczną kartą VBB-Abo 65plus. Pozdrawiam, Joanna

 • Grazyna

  Jaki bilet najlepiej kupić dla dwóch osób na 3 dni , pozdrawiam

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, jeżeli każdego dnia planuje Pani więcej niż trzy pojedyncze przejazdy, to bilet jednodniowy (Tageskarte) dla każdej osoby na każdy dzień. Jeżeli w ciągu tych dni wypada pełny weekend i/lub dzień świąteczny proponuje kombinację z biletem siedmiodniowym. Proszę spojrzeć na dokładną rozpiskę taryf, można sobie wszystko skalkulować odnośnie własnych potrzeb i warunków wyjazdu. W zależności, co się będzie robić w Berlinie, mogą wystarczyć na przykład dwa bilety jednorazowe na przejazd tam i z powrotem. Pozdrawiam, Joanna

 • Grazyna

  Dzień dobry Przylecę do Berlina Brandenburg i muszę dostać się do Berlina ZOB skąd mam autobus FleXbusa do Polski .Jakim środkiem mogę się dostać .Będę wdzięczna za podpowiedż Grażyna

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   o połączeniach komunikacyjnych nowego portu lotniczego BER napisałam w poście: przewodnik-po-berlinie.pl/jak-dojechac-na-lotnisko-w-berlinie/. By dojechać do ZOB, najlepiej wybrać połączenia szynowe (RE, RB, S-Bahn). Na lotnisku wsiada Pani w pociąg regionalny lub S-Bahn (nie napisała Pani, na którym terminalu pani wysiada z samolotu, polecam wpis powyżej) i dojeżdża do stacji Ostkreuz. Tam należy przesiąść się na S42 i dojechać do stacji Messe Nord/ICC. Bilet jednorazowy (Einzelfahrschein Berlin ABC (3,6 euro, w 2021 podwyżka). Taka trasa zajmuje około 50 minut, ale z zakupem biletu, przejściami i dojściem do samego dworca ZOB najlepiej zaplanować w praktyce półtorej godziny. Proszę pamiętać o osłonie ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej w Berlinie. Polecam również aplikację BVG, by sprawdzić najszybsze połączenie na bieżąco (proszę wpisać jako stację początkową Flughafen BER – Terminal 1-2 lub Terminal 5 a jako stację końcową S Messe Nord/ICC). Pozdrawiam, Joanna

 • Maciej

  Witam, chciałbym pojechac 2 przystanki s bahn a potem przesiadka na 3 przystanków autobusem. Czy wystarczy ten bilet za 1,9 EURO? Strefa BC

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, niestety na taką kombinację nie można użyć biletu Kurzstrecke. Albo S-Bahn/U-bahn 3 przystanki z możliwością przesiadki pomiędzy tymi pojazdami albo autobus 6 przystanków bez przesiadek (analogicznie tramwaj). Nie ma możliwości, by na ten bilet przesiadać się między S-Bahnem i autobusem (nie ryzykując kary). Pozdrawiam, Joanna

 • Agnieszka

  Osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności, europejska karta, legitymacja ze zdjęciem. Czy takowa ma darmowe przejazdy komunikacją?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, niestety nie odpowiem Pani od razu na to pytanie. Na stronach BVG są odniesienia do niemieckiej ustawy o niepełnosprawnych i wymogach, jakie trzeba spełnić, by korzystać z komunikacji bezpłatnie. Jak jest w przypadku obcokrajowców, nie wiem, gdyż nigdy nie miałam niepełnosprawnych Gości, korzystających z komunikacji miejskiej. Wówczas bym się po prostu zapytała w punkcie sprzedaży biletów lub obsługi klienta, pokazując karty i legitymacje. Napiszę maila z zapytaniem, ale z doświadczenia wiem, że serwis BVG odpowiada nawet po 3 miesiącach. Proponuję Pani zapytać na miejscu w punkcie obsługi klienta BVG lub S-Bahn w Berlinie. Pozdrawiam, Joanna

 • Anna

  Dzień dobry. Mogła bym prosić o jakiś odnośnik skąd informacja o tej weekendowej promocji we wrześniu? Szukam na stronie bvg i nigdzie nie mogę nic znaleźć.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, informacja jest widoczna na głównej stronie niemieckiej wersji BVG. Zaraz pod info o koronie jest slide z newsami, ten o biletach pokazuje się jako pierwszy. A tutaj link bezpośredni https://www.bvg.de/endlichraus. (komentarz dotyczy tylko akcji we wrześniu 2020). Pozdrawiam, Joanna

 • Iga

  Witam, słyszałam kiedyś o opcji biletu Brandenburg Berlin Ticket który pozawala na podróż na cały weekend (48h). Z tego co czytam ważny jest on od 00 w sobotę to 03 w nd, czyli jak rozumiem nie da się na nim wrócić w niedziele wieczorem.
  Nie działa to na podstawie 48h od skasowania?
  Czy istnieje inna, korzystna opcja która pozwalalaby na podróż Szczecin-Berlin i dwudniowe zwiedzanie dla ok. 4 osób?
  Pozdrawiam, Iga

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, nie słyszałam by Berlin-Brandenburg-Ticket był kiedykolwiek ważny przez cały weekend. Być może chodzi Pani o Schönes-Wochenende-Ticket, którego jednakże już nie ma w ofercie, został on zastąpiony jednodniowym Quer-durchs-Land-Ticket. Oferta jednodniowego biletu dla grupy Berlin-Brandenburg-Ticket, na który można dojechać z/do Szczecina jest i tak atrakcyjna cenowo. Bilet kupiony w automacie kosztuje 33 euro, w kasie 35 euro (niestety nie wiem, jak liczą to w kasie w Szczecinie), kupując go dwukrotnie dla czterech osób wychodzi 16,5 (ew. 17,5) euro na osobę. Za tą kwotę można w weekend przejechać ze Szczecina do Berlina i z powrotem i dodatkowo poruszać się swobodnie środkami komunikacji miejskiej przez oba dni po Berlinie. Sprawdzałam pobieżnie ceny pojedynczych biletów, jak i aktualne ceny na Flixbusa. Trasa Berlin-Szczecin nie jest moim kierunkiem, jechałam nią ze dwa razy wieki temu, dlatego najlepiej sprawdzić informacje w kasie. Pozdrawiam, Joanna

 • Oskar

  Dzień dobry, mam jedno pytanie. Skoro bilety Einzelfahrschein w weekendy wrześniowe będą funkcjonowały jako bilety jednodniowe, to czy piątek jest już zaliczany do weekendu i ta promocja już wtedy będzie aktywna? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, akcja obowiązuje w każdą sobotę i niedzielę września 2020 oraz dodatkowo 22 września (wtorek). Piątki się do niej nie wliczają. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie, Joanna.

 • Michal

  dziękuje bardzo!

 • Michal

  Witam
  Tym razem Berlin będę zwiedzał na rowerze i psem:)
  Z tego co pamiętam przejazd z rowerem w S-Bahn i U-Bahn jest bezpłatny. Jak są ograniczeni dot. psów. Musi mieć kaganiec?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, przewóz roweru jest odpłatny, ceny biletów znajdzie Pan tutaj, są i jednorazowe i dziennie: http://www.bvg.de. Jeśli chodzi o psa, to jeśli jest on wielkości domowego kota i przewożony „jak bagaż” – na rękach, w transporterze, w koszyku rowerowym to podróżuje bez biletu. Większe psy potrzebują ulgowego biletu, chyba że ma Pan bilet dzienny (lub inny o dłuższym czasie), to nie. Psy muszą mieć kaganiec, a Pan póki co maskę. To tak w skrócie. Wszystkie warunki znajdzie Pan pod tym linkiem. Pozdrawiam, Joanna

 • Jacek

  Mam pytanie. Jadę w niedzielę do Berlina i zamierzam z HBf dojechać do konkretnego miejsca i stamtąd wrócić na Hbf. Jako osoba dorosła, mam kupic tageskarte strefy AB czy taniej kupić dwa razy einzelfahrtschein? Pojade pewnie s-bahn, a potem przesiąde sie na u-bahn. Czy einzelfahrschein mozna jeździć przez dwie godziny do docelowej stacji?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, jeśli to będą Pana jedyne przejazdy tego dnia, to taniej będzie zakupić dwa bilety pojedyncze (Einzelfahrschein). Można się na nich przesiadać dowolną ilość razy, a bilet ważny jest dwie godziny (jazda okrężna lub powrotna wykluczona). Jeśli w niedalekiej przyszłości znów Pan zamierza korzystać podobnie z komunikacji w Berlinie, to może warto rozważyć zakup karnetu z czterema biletami po niższej cenie. Jeśli przyjeżdża Pan do Berlina HBF pociągiem regionalnym z biletem oznaczonym VBB lub ma bilet kolejowy z opcją City Ticket, to prawdopodobnie nie potrzebuje Pan dodatkowych biletów. Pozdrawiam, Joanna

 • Stella

  Dzień dobry, chciałabym zapytać o połączenie Szczecin -Berlin. Dostępne są bilety VBB Tageskarte w cenie ok 23 EUR . W cenie biletu jest przejazd ze Szczecina do Berlina , bilet powrotny do Szczecina z Berlina oraz komunikacja miejska na terene Szczecina ( takie informacje podane są na niemieckiej stronie VBB. Na stronie internetowej Szczecin.pl jest podana informacja o tym, że komunikacja miejska w Berlinie również jest wliczona w cenę. Stąd moje pytanie: czy kupując wspomniany wyżej bilet, mogę poruszać się po Berlinie ( tramwaje, autobusy, S/U-bahn) bez dodatkowych kosztów ?

 • Krzysztof

  Czy na 7 dniowym bilecie mogą w tygodniu jechać 1 osoba dorosła i dwoje dzieci, w weekend jechać 2 dorosłe osoby i dwoje dzieci?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, kupując bilet siedmiodniowy można zabrać na niego dodatkowo do czterech osób, ale tylko jedna z nich może być powyżej 14 lat i obowiązuje to od poniedziałku do piątku tylko po 20.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia (czyli te siedem wieczorno-nocnych godzin) oraz w soboty, niedziele i ustawowe święta w Berlinie przez cały dzień. [niem. § Zusätzlich bis zu vier Personen, wobei nur eine Person älter als 14 Jahre sein darf, Mo-Fr ab 20 Uhr bis 3 Uhr des Folgetages, Sa, So, feiertags, am 24. & 31.12. ganztägig]. Czyli w weekend może na ten bilet jechać Pan + 1 osoba dorosła + 2 dzieci (6-14 lat, poniżej 6 bezpłatnie). W dni robocze dopiero po godzinie 20.00.

   • Krzysztof

    Czy w tygodniu (pn-pt) przed godz. 20, na bilet 7 dniowy może jechać jedna osoba dorosła oraz 2 i 8 latek?

    • Joanna Maria Czupryna

     Niestety nie może. W tym przypadku należy dla ośmiolatka mieć bilet ulgowy. Natomiast dwulatek jeździ komunikacją berlińską bezpłatnie (do 6 lat).

 • Witold

  Dzień dobry,
  A ile kosztuje aktualnie karta miejska / bilet na miesiąc na AB?
  Gdzie i jak najlepiej kupić AB miesięczny na Berlin?
  Pozdrawiam!

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   aktualnie bilet miesięczny Berlin AB kosztuje 84 euro. Pełny wykaz biletów i cen znajdzie Pan – na tej stronie. – Bilety najszybciej można zakupić w automacie. Pozdrawiam, Joanna Czupryna

 • Wiktoria

  Dzień dobry, jeśli kupię bilet na strefę ABC to będę mogła również podróżować autobusami w Poczdamie? Czy ta strefa kończy się jedynie na stacji kolejowej w Poczdamie?
  Dziękuje z góry za odpowiedź 🙂

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   tak, mając bilet na Berlin ABC można podróżować autobusami, tramwajami, kolejką miejską S-Bahn i nawet koleją regionalną w obrębie strefy C Berlina. W Poczdamie działa więcej przewoźników autobusowych z regionu, np. HavelBus, ale to nie ma znaczenia, można z nich korzystać w obrębie miasta. Pozdrawiam, Joanna Czupryna

 • Sylwia

  jadę na 4 dni do Berlina i będę codziennie poruszać się komunikacją miejską. Zakup jakiego biletu jest najkorzystniejszy? Dziękuję za odpowiedź.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   przy czterech dniach, jeśli planuje Pani więcej niż trzy pojedyncze przejazdy każdego dnia, opłaca się nabyć bilet siedmiodniowy (34€ AB). Można również codziennie kasować bilet jednodniowy, różnica jest niewielka 4 x 8,6€ = 34,4€. Jeśli planuje Pani zwiedzanie (proszę upewnić się co do godzin i warunków funkcjonowania obiektów) najlepiej pomyśleć o karcie rabatowej łączonej z biletem komunikacji miejskiej na dokładnie 4 dni. Pozdrawiam, Joanna

 • Marcin

  Witam.Chcemy jechać do Berlina na wycieczke 1 dniową w 4 osoby.Czy możemy kupic bilet kleingrupkarte na strefe ABC i jego cena to ok.25 E za wszystkie osoby?Czy mozemy na ten bilet jezdzic po całym miescie,przesiadac sie ile chcemy?I czy on obowiązuje tez na tramwaje i autobusy?Pozdrawiam.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   na wszystkie pytania odpowiadam: tak. Jeśli ograniczają się Państwo tylko do Berlina, to wystarczy Kleingruppen Tageskarte AB. Od 4 maja 2020 komunikacja w Berlinie kursuje ponownie wg normalnego planu. Pozdrawiam, Joanna

   • Marcin

    Dziekuję bardzo.

 • Michał

  Witam, mam takie pytanie. Planuję wyjazd do Berlina (oczywiście po zakończeniu epidemii) i w związku z tym chciałbym zapytać jaki jest najlepszy sposób na zwiedzenie miasta w jak największym zakresie. Wiem, że linia metra jest bardzo rozbudowana ale w 80% pod ziemią (znając realia warszawskie nie wiedziałem, że w Berlinie metro jeździ również na ziemi) chciałbym zapytać czy są inne środki transportu o zbliżonej trasie co trasa metra. Jeśli tak to jakie: autobus, pociąg, tramwaj itp.(prosiłbym o podanie zamiennika np. do linii metra U1). Nie musi być to jeden i ten sam środek transportu – ważne by miał zbliżoną trasę. Pytam, ponieważ chciałabym zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej miasta w jak najkrótszym czasie. A niestety metro pod ziemią tego nie zapewni(można wysiadać po kolei na każdej stacji metra i wychodzić na powierzchnię ale jest ich zbyt wiele aby tak robić – nawet nie wiem ile razy musiałbym to uczynić). Wyszło by, że jedną dłuższą linię zaliczyłbym w jeden dzień. Więc w takim razie co polecasz?
  Mam jeszcze pytanie co do noclegu, czy znasz niedrogie miejsce na nocleg. Jeśli tak to co polecasz? Takie samo pytanie mam co do jedzenia, czy znasz jakieś niedrogie knajpki? Czy najtaniej jest np. w Mc Donald lub pizza, kebab? (ale ile można jeść fastfood-ów).
  Jeśli chodzi o bilet dobowy to bardziej opłaca kupić 7 dniowy?
  Da radę porozumieć się w j. angielskim? Co do atrakcji turystycznych nie pytam (ale możesz pomóc) bo kupię przewodnik i może mapę.
  Pozdrawiam.

  • Joanna Maria Czupryna

   Łooo matko, ile pytań, a ile opisywania… Czemu uparł się Pan tak przy tym metrze? Na trasie U1, na czas prac budowlanych, będzie autobusowa komunikacja zastępcza SEV (SchienenErsatzVerkehr). Jeśli nie chce Pan korzystać z płatnych linii wycieczkowych, to polecam autobusy nr 100, 200 i 300 i linie S-Bahn na kierunku wschód-zachód od Ostkreuz do Westkreuz. Może do schyłku epidemii uda mi się popełnić wpis „jak najwięcej w jak najmniej czasu”, skoro są zwolennicy takiego zwiedzania. Co do noclegów, to mam na ten temat wpis i nic mądrzejszego na razie nie wymyślę (ten sam hotel potrafi mieć noclegi po super cenie w jeden tydzień, a w kolejny drożej). Najtańsze są noclegi w pokojach wieloosobowych ze wspólną łazienką na korytarzu (10-20€), ale ja z nich nie korzystam. Alternatywą są pokoje na dni w prywatnych mieszkaniach (20-25€/noc), ogłoszeń najlepiej szukać na grupach tematycznych FB. Co do jedzenia, to imbissy nie są złe, bo jest duża różnorodność, chociaż te lepszej jakości wcale już nie są takie bardzo tanie. Na sieciówki typu McDonalds, KFC, i inne szkoda pieniędzy, można zjeść lepiej na ulicy i popić napojem z marketu. Nic tu nie polecę w tej chwili, bo nie wiem, czy przeżyją kryzys. Podobnie jak obiekty noclegowe. Proszę śledzić nowości na stronie i FB, teraz sporo piszę, więc i będą nowe treści na te tematy. Pozdrawiam, Joanna

 • Rafal

  Witam
  Mam pytanie czy np. zakupiony bilet dzienny mogę wykorzystac innym dniu .Oczywiscie bilet nie został skasowany

  • Joanna Maria Czupryna

   Tak, dotyczy to biletów nieskasowanych, kupionych w automatach BVG, DB na stacjach lub punktach obsługi. Te kupione w autobusie u kierowcy lub większości automatów w tramwajach są ważne danego dnia.

   • Rafal

    Dziękuje za odpowiedz .Pozdrawiam

 • s

  Zapomniałem dodac najważniejszego, czyli że dziękuje Ci bardzo!

 • s

  Cześć.
  W Berlinie byłem dziesiątki razy, ale dzisiaj pierwszy raz bez samochodu. Do odwiedzania miałem 7 punktów w mieście.
  Komunikacja spełniła zadanie perfekcyjnie. A o komunikacji wiedziałem wszystko z Twojego wpisu!

  • Joanna Maria Czupryna

   Dziękuję bardzo za miłe słowa, staram się uaktualniać informacje praktyczne w miarę często, a że sama przez wiele lat byłam takim „pół-turystą pół-mieszkańcem Berlina”, to wiem na co zwrócić uwagę. 🙂 Cieszę się, że pobyt w mieście był udany.

 • Teresa

  Witam,
  Będę za tydzień w Berlinie siostrą na 1 dzień, ale planujemy sporo jeździć. Rozumiem, że musimy zakupić bilet za 8,60€ i jest on ważny cały dzień. Ale mam pytanie czy jest jakaś zniżka w formie tego biletu dla studentów tak jak w Polsce? Czy siostra też musi kupić bilet za 8,60€
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, nie ma zniżki dla studentów na pojedyncze czy dzienne bilety. Pozdrawiam i życzę miłego pobytu w Berlinie.

 • Krzysztof

  Bilet Brandenburg-Ticket w Kostrzynie nad Odrą jest zawieszony. Wczoraj (30.01.2020) jechałem z Kostrzyna do Berlina. W kasie biletowej dowiedziałem się, że od kilku dni sprzedaż biletu została wstrzymana. Można wykupić podobny bilet umożliwiający podróż po całej Brandenburgi na jedna osobę w cenie ok. 105 zł.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dziękuję za informację. Niestety nie wiem, co dokładnie sprzedają w kasie w Kostrzynie nad Odrą, gdyż to nie moja trasa, ale bilet Berlin-Brandenburg Ticket (ten dla pięciu osób) jest normalnie w ofercie Deutsche Bahn (33 euro). Na stronie Polregio są również zaktualizowane informacje. Czy zakupił Pan w takim razie bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro)?

   • Marcin

    Miałbym pytanie. Planuję podróż po pograniczu Brandenburgia z Kostrzyna nad Odrą do eberswalde. Mam połączenie RB z dwiema przesiadkami a potem powrotną droga. Czy jest jakiś bilet dzienny z możliwością przesiadania się? Czy muszę kupować za każdym razem nowy bilet? Za pomoc dziekuje

    • Joanna Maria Czupryna

     Dzień dobry, niestety nie wiem dokłądnie, jakie ma Pan połączenie i z usług którego przewoźnika będzie Pan korzystał. Jest bilet dzienny Tageskarte VBB-Gesamtnetz (22 euro), można się przesiadać dowolną ilość razy i korzystać z usług przewoźników podlegających tej taryfie (od poniedziałku do piątku dopiero od 9.00, w weekendy od północy). Jeśli jego cena nie przekracza kosztu biletu na trasę Kostrzyn n. Odrą-Eberswalde w tą i z powrotem, to opłaca się go kupić. Nie jestem jednak teraz w stanie szukać najkorzystniejszych opcji cenowych i dokładnych informacji odnośnie taryf w Brandenburgii, gdyż aktualizuję przewodnik po Berlinie do wydania czwartej edycji. Polecam stronę http://www.vbb.de

 • Maciej

  Jedziemy jutro do Berlina. Planujemy zakupić w aplikacji BVG Tickets zakupić karty dla 3 dorosłych BerlinWelcomCard Muzeum Island. Jedzie z nami tez 14-letnia osoba ( ur. 19.12.2005 r). Czy ona może jechać za darmo komunikacją i korzystać za darmo z Muzeów (na karcie dorosłej osoby)? Co oznacza, ze bilet jest za darmo dla osób od 6 do 14 lat? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, osoba dorosła mająca wykupioną kartę 72h BerlinWelcomeCard + Museumsinsel (Museum Island) korzysta ze zniżek na wstępy, atrakcje, zakupy u 200 partnerów, ma wstęp wolny do wszystkich muzeów na Wyspie Muzeów (wystawy stałe w Nowym Muzeum, Starej Galerii Narodowej, Starym Muzeum, Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskim; na wystawy czasowe może obowiązywać dopłata) i porusza się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat. Tak samo dziecko pod opieką dorosłego w wieku od 6 do 14 lat (poniżej 15 lat). Dla tego dziecka nie trzeba kupować dodatkowych biletów na komunikację miejską. Przy atrakcjach (do przejrzenia w folderze lub online) poszczególni partnerzy mają wymienione jaka zniżka przysługuje dorosłemu, a jaka dziecku (jeśli jest). Przykładowo: Niemieckie Muzeum Techniki ma 37,5% zniżki na bilet dla dorosłego (5 euro zamiast 8) i 50% dla dziecka (2 euro zamiast 4). Państwowe muzea (a zatem również te na Wyspie Muzeów) mają zawsze wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do lat 18. Dziecko wejdzie zatem i tak bezpłatnie. Podsumowując: dziecko do lat włącznie 14 jeździ bez dodatkowego biletu komunikacją miejską, korzysta ze zniżek przy atrakcjach, do muzeów państwowych wchodzi bezpłatnie.

   • Maciej

    Bardzo dziękuję za kompleksową odpowiedź.

 • Sylwester

  Dzień dobry,
  czy w Berlinie istnieją bilety miesięczne na U, S i ewentualnie Bus? Czy wtedy trzeba mieć zdjęcie, czy też jakąś aplikację w smartfonie?

  • Joanna Maria Czupryna

   Są bilety miesięczne i roczne na takich samych warunkach jak bilety jednorazowe i dzienne (czyli obowiązujące na autobusy, tramwaje, U-Bahn, S-Bahn, promy i koleje regionalne). Kupuje się je w automatach lub punktach sprzedaży, nie potrzeba zdjęcia. Przykładowo bilet miesięczny na strefę Berlin AB kosztuje 84 euro (2020). Są również tańsze bilety miesięczne, tzw. 10-Uhr-Karte, które w dni robocze ważne są dopiero od 10 rano do 3 nad ranem następnego dnia, w święta, weekendy od północy do 3 nad ranem następnego dnia. Odpowiednio taki bilet na Berlin AB kosztuje 61 euro. Bilety miesięczne może Pan również zakupić w aplikacji mobilnej. Polecam zapoznać się z przeglądem taryf w Berlinie na stronie BVG https://www.bvg.de/de/Tickets/Tarifinformationen

 • Marta

  Dzień dobry,

  czy dobrze rozumiem, że z biletu 4-fahrten karte einzelfahrschein mogą na raz skorzystać 4 osoby? Zmyliło mnie sformułowanie karnet dlatego pytam. Przykład: jadę w 4 osoby, z punktu A do punktu B; czy mogę zakupić taki karnet na naszą grupę i skasować wspólnie?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, nie ma znaczenia, czy korzysta z nich jedna osoba w dłuższym czasie czy grupa jednocześnie (np. 4 osoby wsiadają na Alexanderplatz i wysiadają w Wannsee). Kupując karnet na cztery przejazdy otrzymuje się cztery osobne kartoniki (jeśli zakup w punkcie obsługi) lub dwa kartoniki z dwoma przejazdami na każdym (automaty). Przy tej drugiej opcji nie jest zatem fizycznie możliwie, by każdy wziął swój bilet i pojechał w inną stronę. (Tutaj tweet ze zdjęciem berlińskiego S-Bahn https://twitter.com/SBahnBerlin/status/892633366859833344). Proszę pamiętać o skasowaniu biletów przed rozpoczęciem podróży! Każdy musi mieć odbity przejazd dla siebie.

 • Marek

  No i wszystko jasne, Dzięki !

 • Lech

  Witam. Mam takie pytanie, które mnie strasznie nurtuje. Będąc ostatnio w Berlinie zakupiłem bilet „Tageskarte”. Wsiadłem na stacji „Kiserdamm Sttion U2” jechałem w rejony East Side Gallery, a później wracałem ze stacji „Schlesisches Tor” Była kontrola, i kontroler ( ubrany po cywilnemu, ale miał identyfikator) pierwej mówi, że bilet kończy się za 20 min. a potem, że nie mogę wyjść ze stacji (2 przystanki jechałem), tylko muszę wrócić i kupić nowy bilet, bo nie mogę zmieniać linii trasy którą jechałem. O co mu chodziło? Myślałem, że bilet dzienny jest ważny na wszystkie linie w strefie AB i mogę się przesiadać jak chcę. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź. Fajna pomocna strona.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   jesli miał Pan „Tageskarte”, to nie powinno być ograniczeń czasowych, chyba, że to było tuż przed 3 w nocy 🙂 Inne zalecenia, o niemożności wyjścia ze stacji, itd. wydaja mi się dziwne. Czy ma Pan ten bilet i może zrobić zdjęcie i mi je przesłać? (odpowiem na mail wysłany przez formularz kontaktowy)

 • ap

  Dzień dobry.

  Mam pytania:

  1. Czy bilety jednorazowe, jednodniowe bądź np. 7-dniowe obejmują dojazdy pociągami typu RE?

  2. Czy bilety w „karnetach” można wykorzystać jeden po drugim, czy są one przeznaczone do jednoczesnego skorzystania podczas przejazdu grupowego?

  Drugie pytanie zadaję w związku z tym, że istnieje aplikacja BVG Fahrinfo, która jest bardzo wygodna, jeżeli chodzi o zakup biletów online (nie trzeba szamotać się z automatami, w których nie zawsze polska karta (nawet w walucie EUR) jest akceptowana). Jej istnienie warto odnotować. Tak więc w tej apce mamy np. opcję „4 Single-trip ticket” w wybranych strefach ABC, ale domyślnie ustawione jest „Valid from: NOW”, i nie można tego zmienić. Nie chciałbym się wkopać w zakup czterech biletów, które zostaną skasowane jednocześnie, stąd moje pytanie.

  3. Czy istnieje może jakaś apka typu BusLive, pokazująca pozycję GPS każdego autobusu? W warunkach, gdy na niektórych liniach bywa po kilka kursów dziennie, takie coś byłoby mega przydatne.

  4. Poczdam ma własne strefy A, B i C. Czy jak mamy bilet na berlińskie strefy A, B i C, to owe berlińskie „C” obejmuje wszystkie trzy strefy w Poczdamie?

  Będę wdzięczny za odpowiedź, a tak samo dziękuję za czytelne i pomocne przedstawienie berlińskich biletów – jest to bardzo przydatne.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   odpowiadając na pytania,
   1) tak, bilety obowiązują w pociągach regionalnych RE i RB
   2) niestety nie korzystam z aplikacji przy zakupie biletów, dlatego nie wiem, co dokładnie pokazuje się wówczas na bilecie
   3) tego niestety też nie wiem, gdyż nie korzystam, ale rozejrzę się, popytam i dam znać w kolejnym komentarzu
   4) nie, strefa berlińska C nie pokrywa się z wszystkimi strefami poczdamskimi. Poczdam ma też trzy strefy – ABC, poczdamskie AB wchodzą całe w berlińską C.