Jak dotrzeć liniowym autobusem do Berlina

Nie da się ukryć, że rynek dalekobieżnych przewozów autobusowych w środkowej Europie zmonopolizowała jedna firma. Flixbus. Regularne połączenia utrzymuje również Sindbad oraz Ecolines. Warto jednak porównywać ceny, gdyż różnica może sięgać nawet 150–200 złotych.

Autobusem do Berlina

Decydując się na ofertę Flixbusa bezpośrednie kursy do Berlina mamy m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Szczecina. Dzięki siatce połączeń nie ma problemu, by uzyskać jeden bilet (w promocyjnej cenie) na trasę z przesiadkami. Warto zapoznać się z przystankami w Berlinie, gdyż jest ich do wyboru więcej niż tylko Centralny Dworzec Autobusowy (ZOB). Może się okazać, że bardziej opłacane będzie zakończenie podróży przy dworcu kolejowym Südkreuz lub Alexanderplatz. Autobusy Flixbusa docierają również do obu lotnisk, Schönefeld (SFX) i Tegel (TXL).

Również Sindbad zajeżdża do Berlina. Jego autobusy zatrzymują się na Centralnym Dworcu Autobusowym (ZOB). Patrząc jednak na ceny tego przewoźnika, opłaca się korzystać z jego usług, jeśli nie mamy innego wyboru. Lepiej wypadają u niego połączenia w głąb Niemiec.

Podobnie jest z Ecolines, którego autobusem do Berlina dojedziemy głównie z miast północnej i wschodniej Polski. I o ile kurs ze Szczecina będzie mocno nieopłacalny (170 PLN, luty 2020), to z Suwałk już tak (90 PLN).

Przejazdy trwają przykładowo z Warszawy 8h, z Krakowa 8,5h, z Wrocławia 4-5h, z Poznania 3,5-4h.

Inni przewoźnicy

Poza wielkimi firmami, oferującymi przewozy autokarowe, jest wiele mniejszych przewoźników ze stałym rozkładem jazdy. Najczęściej dowożą oni pasażerów na dworzec autobusowy ZOB, lotnisko Schönefeld oraz, w przypadku mniejszych busów, na Tegel. Dotyczy to głównie firm z zachodniej Polski. Ich ofert warto szukać w grupach tematycznych na Facebook’u.

W walce o klienta, przewoźnicy stosują różne akcje marketingowe i lojalnościowe. Przy odrobinie szczęścia, bilety można nabyć już od kilkunastu złotych.

autobusem do BerlinaautokarCentralny Dworzec Autobusowy w BerlinieEcolinesFlixbusSindbadZOB
Comments (0)
Add Comment