Lotnisko BER, czyli nowo otwarty port lotniczy Berlin-Brandenburg

Lotnisko BER, czy port lotniczy Berlin-Brandenburg

Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta (pełna niemiecka nazwa Flughafen Berlin Brandenburg „Willy Brandt“) został otworzony 30 października 2020 roku. Położony jest na południowy wschód od Berlina, już poza granicami miasta. Jego budowa trwała kilkanaście lat, a otwarcie kilka razy przekładano.  W porównaniu z lotniskami w Londynie czy Frankfurcie nad Menem, pozostanie nadal portem lotniczym drugiego rzędu, choć w planie jest budowa kolejnych terminali. Ma to potrwać do 2035 roku, a docelowo lotnisko ma obsługiwać blisko 60 milionów pasażerów rocznie.

W Terminalu 1 obsługiwani są pasażerowie zarówno tradycyjnych, jak i tanich linii lotniczych.

Lokalizacja lotniska względem Berlina i autostrad, opracowanie Alexrk2, na licencji CC BY-SA 3.0

Terminale na nowym lotnisku

Trzonem nowego lotniska jest Terminal 1 (kolor bordowy). Dokładnie pod nim znajduje się stacja kolejowa dla S-Bahnów, pociągów regionalnych i dalekobieżnych o nazwie Flughafen BER Terminal 1-2 (więcej o tym jak dojechać na nowo lotnisko tutaj). Mniejszy Terminal 2 (kolor pomarańczowy) znajduje się po prawej stronie Terminalu 1. Jest gotowy do obsługi ruchu pasażerskiego, ale na razie zamknięty ze względu na małe zainteresowanie lotami w dobie pandemii. Terminale 3 i 4 (kolor szary) są zaplanowane do budowy w kolejnych latach. Terminal 5 (kolor niebieski) to z kolei gmach dawnego lotniska Flughafen Berlin-Schönefeld, które zostało zlikwidowane z nazwy i funkcji pod koniec października 2020. Zostanie on zamknięty po uruchomieniu terminalu 3. Ważne: Terminal 5 nie ma bezpośredniego pieszego połączenia z terminalami 1-2. Żeby zmienić terminale należy opuścić lotnisko. Więcej o tym, jak dojechać na Terminal 5, jaki ma układ i jakie linie z niego startują tutaj.

Kolorem zielonym oznaczona jest hala odpraw dla pasażerów i pilotów rejsów prywatnych i szkoleniowych.

Opracowanie: Robert Aehnelt, stan: listopad 2020, grafika na licencji CC-BY 4.0

Orientacja w Terminalu 1

Hala odpraw nie jest duża. Przyjeżdżając na lotnisko, do hali można wejść z poziomu ulicy (parkingów, przystanków autobusowych) lub schodami, windą z podziemnej stacji kolejowej, która jest tuż pod terminalem. W praktyce przejście z parkingów lub stacji kolejowej wraz z czasem na zorientowanie się zajmie kilka-kilkanaście minut.

W hali znajduje się dziesięć wysp ze stanowiskami check-in, których razem jest 118. Jeśli ktoś odprawił się online i ma tylko bagaż podręczny może od razu udać się do bramek kontroli bezpieczeństwa.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa dotarcie do najodleglejszej z bramek zajmie kilkanaście minut.

Tutaj znajdziesz plany poszczególnych poziomów terminala na oficjalnej stronie BER (niem/ang) 

Hala odpraw w terminalu 1, autor Arne Müseler, www.arne-mueseler.com, na licencji CC BY-SA 3.0

Komunikacja miejska

Przystanki autobusowe miejskich linii (i tych z Brandenburgii) znajdują się tuż przed głównym wejściem do Terminalu 1. Tutaj również są przystanki dla ekspresowych linii BER1 i BER2. Bezpośrednio pod terminalem znajduje się stacja kolejki miejskiej S-Bahn, kolei regionalnej i dalekobieżnej (przechodząc ze stacji do terminala 1 nie wychodzi się na zewnątrz).  Tym samym nowy port lotniczy BER jest jednym z najlepiej skomunikowanych w Europie, jeśli chodzi o połączenia transportu publicznego. O tym, jak się dostać z lotniska do centrum Berlina (lub odwrotnie) rozpisałam się szczegółowo tutaj. Warto pamiętać, że lotnisko znajduje się w strefie taryfowej C Berlina. O biletach na komunikację miejską poczytasz dokładnie tutaj.

Autobusy dalekobieżne

Przystanek dla autobusów dalekobieżnych, między innymi Flixbus, znajduje się w zasięgu kilku minut spacerem od głównego wejścia do Terminalu 1, przy parkingu nr 4. Wychodząc z hali kierować sie na prawą stronę placu.

Parkingi przy terminalu

Do dyspozycji podróżnych i gości pozostaje pięć wielopoziomowych, zadaszonych parkingów oznaczonych symbolami P1, P2, P3, P7, P8. Najbliżej terminala znajduje się parking P1 (100 metrów), pozostałe położone są w odległości do 150-200 metrów. Ceny zaczynają się od 7€ za godzinę.

Ponadto są parkingi na ulicy. Najbliżej wejścia znajduje się P4 (400 metrów), najtańszy jest P6 (500 metrów) z opłatą 5€ za godzinę.

Tuż przed Terminalem 1 znajduje się parking krótkiego postoju, na którym można zatrzymać się do 10 minut bezpłatnie. Ma on około 300 miejsc. Przekroczenie tego czasu skutkuje wyższą opłatą za pierwszą godzinę, niż na pozostałych parkingach.

Wszystkie parkingi są dostępne przez całą dobę.

Tutaj znajdziesz orientacyjny plan parkingów przy Terminalu 1-2.

Taksówki

Postój taksówek znajduje się tuż przed wyjściem z Terminalu 1.

Orientacyjne ceny i czas przejazdu taksówką do śródmieścia Berlina

Opłata za przejazd z/na lotnisko BER jest dość wysoka, między innymi z powodu limitu pozwoleń na obsługę pasażerów portu lotniczego rozdzielonych między taksówkarzy Berlina i Brandenburgii. Do tego czas dojazdu do większości dobrze skomunikowanych punktów w śródmieściu jest zbliżony do czasu przejazdu środkami transportu komunikacji publicznej. Koszty natomiast są kilkunastokrotnie wyższe. Oto małe zestawienie dla przejazdu taksówką:

BER – Główny Dworzec Kolejowy (Berlin Hauptbahnhof), około 35 minut, 62€
BER – Plac Aleksandra (Alexanderplatz), około 35 minut, 60€
BER – Dworzec Zoologischer Garten, około 30 minut, 60€
BER – tereny targowe (Messe/ICC), około 28 minut, 63€
BER – Spandau Cytadela (Zitadelle Spandau), około 40 minut, 80€

Dla porównania bilet na przejazd komunikacją miejską w te wszystkie miejsca kosztuje 3,6€ (od 2021 3,8€)

Flughafen Berlin-Brandenburg Terminal 1-2

Informacja lotniskowa: +49 30 6091 6091 0
Dane dla systemów nawigacyjnych:
Flughafen Berlin Brandenburg
Willy-Brandt-Platz, 12529 Schönefeld
Strona www: www.berlin-airport.de

Zdjęcie w nagłówku © Günter Wicker / Flughafen Berlin Brandenburg GmbH

BERFlughafen Berlin-Brandenburgjak dotrzeć na lotnisko w Berlinielotnisko BERparkingi na lotniskuPort Lotniczy Berlin-BrandenburgTerminal 1-2 na lotnisku BER
Comments (0)
Add Comment