Jak dojechać na lotnisko BER korzystając z komunikacji miejskiej

Krótki poradnik dla przesiadających się w Berlinie

Lotnisko w Berlinie. Berlin-Brandenburg (BER)

Dla tych, dla których Berlin jest tylko miastem przesiadkowym, przedstawiam krótki przewodnik, jak najlepiej dostać się środkami komunikacji miejskiej na lotnisko. Po zamknięciu historycznego lotniska Tempelhof w 2008 oraz Tegel (TXL) w 2020 roku, do dyspozycji podróżujących pozostaje nowy port lotniczy Berlin-Brandenburg (BER). Został on otworzony  31 października 2020 roku.  Dotychczasowe lotnisko Schönefeld przekształcono w Terminal numer 5 nowego lotniska, zatem kod SFX nie jest już używany. O tym jak dojechać w ogóle do Berlina, dowiesz się tutaj.

Lotnisko Berlin-Brandenburg (BER)

Od 31 października 2020 pod Berlinem funkcjonuje nowe lotnisko. Obecnie ma ono trzy terminale. Terminale 1 i 2 to nowo wybudowane obiekty i stanowią trzon lotniska BER. Obydwa w chwili obecnej (marzec 2020) funkcjonują. Budynek dawnego lotniska Schönefeld jest obecnie Terminalem 5.  Pozostaje on aktualnie zamknięty i służy jako ośrodek dla uchodźców z Ukrainy. To ważne (na przyszłość), by wiedzieć z którego terminala odlatujemy/przylatujemy, gdyż terminale 1-2 położone są o dwie stacje S-Bahn dalej od Terminala 5 i nie ma między nimi bezpośredniego przejścia.

Dojazd na Terminal 1-2 BER

Terminale 1-2 lotniska Berlin-Brandenburg położone są na południowy wschód od Berlina, już poza jego granicami. Ze stolicą Niemiec mają połączenia szynowe (pociągi IC, regionalne, kolejka miejska S-Bahn) i autobusowe (linie komunikacji miejskiej i dwie linie prywatne). Najbliższą stacją metra jest Rudow linii U7, tam trzeba się przesiąść na autobus. Należy pamiętać, że port lotniczy Berlin-Brandenburg znajduje się w strefie komunikacyjnej C Berlina i obowiązują tu bilety Berlin ABC lub Berlin BC (przy transferze między terminalami w taryfie VBB – bilet jednorazowy 2 Waben za 1,6€).

Zobacz także ile kosztują taksówki z centrum na lotniska.

Przejście ze stacji kolejowej na terminal T1 © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus, fot. Ewa Zięba

Dojazd pociągiem IC, RE, RB i FEX

Stacja kolejowa znajduje się dokładnie pod terminalem 1 lotniska Berlin-Brandenburg. Jej nazwa to „Flughafen BER – Terminal 1-2”. Została ona ukończona już w 2011 roku, jednak z powodu opóźnień w uruchomieniu lotniska, była wyłączona z użytkowania poza technicznymi przejazdami. Ze stacji do terminalu można wjechać windą, schodami ruchomymi lub wejść po tradycyjnych schodach. UWAGA: dziwne to, ale schody ruchome są tylko w górę! Jeśli ktoś z lotniska chce dostać się na stację kolejową, ma do dyspozycji tradycyjne schody lub windy bezpośrednio na perony (trzeba się dobrze rozejrzeć).

Pociągi regionalne RE, RB i FEX

Pociągi regionalne RE7 i RB14 zatrzymują się na berlińskich stacjach: Charlottenburg, Zoologischer Garten, Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Alexanderplatz, Ostbahnhof i Ostkreuz. RE7 dodatkowo w Wannsee, a RE14 w Spandau. Przejazd z dworca głównego (Berlin Hauptbahnhof) trwa około 35 minut, z dworca Ostbahnhof 15 minut. Uwaga, te pociągi nie zatrzymują się już przy dawnym lotnisku Schönefeld (teraz BER Terminal 5), jak było do tej pory. Startując z Berlina wystarczy bilet na strefę Berlin ABC.

Pociąg RB22 kursuje między Poczdamem (Potsdam Hbf), a nowym lotniskiem. Na stacji w Poczdamie trzeba uważać, by wsiąść do właściwej części pociągu. Przejazd ze stolicy Brandenburgii na lotnisko trwa 50 minut, a bilet wystarczy na strefę Berlin BC (3,5€). Ten pociąg nie przejeżdża przez Berlin. Uwaga, jeśli wybierasz połączenia przez Berlin, zakup bilet na strefę Berlin ABC (3,8€).

Flughafenexpress (FEX) to pociąg kursujący dodatkowo ze stacji głównej Berlina (Berlin Hauptbahnhof) na lotnisko (Flughafen BER – Terminal 1-2) przez stacje Gesundbrunnen i Ostkreuz. Mimo, że zatrzymuje sie po drodze tylko na dwóch stacjach, to czas przejazdu jest podobny do RE7 i RB14. Powodem jest okrężna trasa przez położoną na północy stację Gesundbrunnen. Od 2025 ma to być jednak prawdziwy lotniskowy ekspres. Wtedy zostanie ukończona tzw. trasa drezdeńska i wówczas nie tylko skróci się czas przejazdu, ale też regularne połączenie zyska stacja Berlin Südkreuz (patrz dalej). Bilet Berlin ABC.

Częstotliwość kursowania pociągów regionalnych z dworca głównego Berlina to 4 połączenia na godzinę.

Pociąg IC Rostock-Dresden (IC17)

To jak na razie jedyny dalekobieżny pociąg, który będzie zatrzymywał się w podziemiach lotniska. Mimo, że perony są przystosowane do pociągów ICE, na razie nie przewiduje się innych połączeń. Podróżujący mogą wsiąść w Berlinie na stacjach Gesundbrunnen, Hauptbahnhof (tief), Südkreuz. Czas przejazdu z dworca głównego to około 30 minut. Pociąg kursuje w takcie dwugodzinnym i wystarczy wówczas na niego bilet Berlin ABC (nie trzeba miejscówek, nie kupujcie biletu na ten odcinek przez aplikację DB bo jest dużo drożej).

Ekspress na lotnisko z oznaczeniem FEX na stacji Ostkreuz © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Kolejka miejska S-Bahn

Również stacja kolejki miejskiej znajduje się pod terminalem 1 nowego lotniska. Do dyspozycji podróżnych są dwie linie S-Bahn. S9 kursuje ze Spandau, po drodze zatrzymując się między innymi na stacjach Zoologischer Garten, Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Alexanderplatz, Ostbahnhof i Ostkreuz.

Linia S45 to linia od Südkreuz, jadąca między innymi przez Neukölln. W przeciwieństwie do pociągów regionalnych S-Bahn zatrzymuje się również na stacji Flughafen BER – Terminal 5, czyli przy dawnym lotnisku Schönefeld. Jest to najszybszy sposób na zmianę terminali w przypadku przesiadki, podróż trwa 8 minut i należy mieć na nią bilet (więcej niżej).

Pociągi obu linii kursują w takcie 20-minutowym (czyli w praktyce co 10 minut odchodzi jeden lub drugi pociąg). W weekendy ruch jest przez całą noc w takcie 30-minutowym (tylko S9).

Automaty biletowe na stacji kolejowej BER Terminal 1-2 © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus, fot. Ewa Zięba

Autobusy

Przy terminalu 1-2 możemy skorzystać z dwóch linii autobusowych BVG oraz dwóch prywatnych linii. Na linie BVG obowiązują bilety komunikacji miejskiej, do prywatnych jest dopłata.

Linie BVG

Autobus X7 łączy lotnisko ze stacją metra U7 Rudow. Podróż trwa niecałe 20 minut. Druga linia X71 (od 8 listopada 2020) rozpoczyna swój kurs przy stacji metra U6 Alt-Mariendorf, po drodze zatrzymuje się między innymi przy stacjach metra U Johannisthaler Chaussee oraz U Rudow (obie U7).

Ekspresowe Linie BER1 i BER2

Obie linie są zarządzane prywatnie i do normalnego biletu komunikacji miejskiej (taryfa VBB) obowiązuje dopłata.

Linia BER1 startuje z przystanku S+U Rathaus Steglitz i po 50 minutach, bez żadnego przystanku, kończy przy Terminalu 1-2. Linia zarządzana jest przez spółkę-córkę Deutsche Bahn BEX. Dopłata do biletu wynosi 8€, czyli dorosły chcący skorzystać z tej trasy zapłaci w tym roku 11,5€. Autobus ma kursować co godzinę.

Linia BER2 to połączenie między Poczdamem (Hauptbahnhof Potsdam) a nowym lotniskiem (Terminal 1-2). Po drodze autobus zatrzymuje się w Stahnsdorf, Teltow, i przy Terminalu 5. Dopłata wynosi 6€, a cała trasa dla dorosłego będzie kosztować 9,5€. Autobus ma kursować co 60-90 minut.

Kursy obydwu linii są zintegrowane z systemem informacji VBB, dlatego przy wyszukiwaniu połączeń w ich wyszukiwarce warto zwrócić uwagę na oznaczenia i dodatkowe dopłaty.

Autobusy nocne

Na lotnisko dotrzemy również autobusami w nocy. Autobus N7 kursuje od U Rathaus Spandau przez U Hermannplatz, U Rudow, Flughafen BER – Terminal 5 do Flughafen BER – Terminal 1-2. W weekendowe noce, kiedy jeździć będzie S-Bahn S9, ta linia kursowac będzie tylko na odcinku U Rudow. Autobus N60 startuje od S+U Alexanderplatz Bhf przez S Adlersdorf, Flughafen BER – Terminal 5 i kończy przy Flughafen BER – Terminal1-2.

Jest jeszcze jedna linia, która od poniedziałku do piątku nad ranem uzupełnia ofertę połączeń nocnych. NX7 zaczyna przy S+U Zoologischer Garten Bhf, zatrzymuje się przy S Schöneberg, U Alt-Tempelhof, Flughafen BER – Terminal 5 i kończy przy Flughafen BER -Terminal 1-2. Na linie nocne obowiązują bilety komunikacji miejskiej BVG bez żadnych dopłat.

Jak dojechać na Terminal 5 (dawny PORT LOTNICZY SCHÖNEFELD)

Budynek dawnego lotniska Schönefeld obecnie jest zamknięty. W przyszłości, w razie potrzeby będzie nadal wykorzystywany do obsługi ruchu pasażerskiego jako Terminal 5. Położony jest na północny wschód od terminali nowego lotniska i z powodu dużej odległości nie ma tu bezpośredniego połączenia dla pieszych.

Jeśli ktoś chce się dostać komunikacją miejską ze śródmieścia Berlina do terminalu 5 ma do wyboru kolejkę S-Bahn lub autobusy. Co najmniej do 2022 roku na stacji Flughafen BER – Terminal 5 nie będą zatrzymywać się pociągi regionalne RB/RE/FEX, dlatego jeśli ktoś przyjedzie pociągiem, to wysiądzie na stacji pod terminalem 1-2, a następnie musi się przesiąść na kolejkę S-Bahn lub autobus i niejako cofnąć się do terminalu 5.

S-Bahn

Na Terminal 5 najlepiej dojechać kolejką miejską (S-Bahn) nr S9 lub S45. Podróż S-Bahnem z dworca głównego (Hauptbahnhof) trwa ok. 45 minut, z Ostbahnhof 35 minut. Kolejki S-Bahn jeżdżą co 10-20 minut.

Ze stacji Flughafen BER – Terminal 5 do terminalu prowadzi 400-metrowy, zadaszony łącznik (5 minut drogi). Jeśli macie przesiadkę między terminalami, zaplanujcie około 20 minut na samą podróż + czas na orientację i zakupy biletów.

Autobusy

Przystanki autobusowe są tuż przed wejściem/wyjściem do hali terminalu. Zatrzymują się tutaj wspomniane linie X7, X71 i BER2, ponadto 163, 164, 171, 743, 744.

Lotnisko w Berlinie. Przydatne informacje i plany

Ponieważ możliwości dotarcia do nowego lotniska z różnych miejsc w Berlinie i o różnych porach jest już całkiem sporo, polecam korzystanie z aplikacji do wyszukiwania połączeń. Uwzględnia ona roboty budowlane, zastępczą komunikację, itd.

  1. Szukając połączeń w komunikacji miejskiej najlepiej skorzystać z wyszukiwarek na stronach BVG (Berliński Zakład Komunikacji Publicznej), VBB (Związek Komunikacji Berlin-Brandenburgia) lub DB (Niemiecka Kolej). Przydatne są również aplikacje powyższych instytucji, odpowiednio BVG Fahrinfo-App, VBB-App „Bus & Bahn” oraz DB Navigator.
  2. Na stronie VBB przedstawiony jest obszerny przewodnik z czytelnymi planami o połączeniach z lotniskiem w komunikacji publicznej. Link do strony.
  3. Podstawowe informacje o nowym lotnisku, jego układzie, połączeniach znajdziecie również na oficjalnej stronie BER. Częściowo w języku polskim.
autobusem miejskim na lotniskodojazd na lotnisko BERile kosztuje bilet na lotnisko w Berlinieile kosztuje taksówka na lotnisko w Berlinielotnisko BERpociąg IC Rostock-Dresdenpociąg na lotnisko FEXS-Bahn do lotniskaSchönefeldtaksówka na lotnisko BERTerminal 1-2 na lotnisku BERTerminal 5 na lotnisku BER
Comments (0)
Add Comment