Terminal 5 lotniska BER (dawny Schönefeld)

Nowe lotnisko Berlin-Brandenburg już otwarte

Terminal 5 BER

Terminal 5 BER nowego portu lotniczego Berlin-Brandenburg to nic innego jak gmach odpraw pasażerskich dawnego lotniska Berlin Schönefeld (SFX). Zmiana funkcji nastąpiła w nocy z 24 na 25 października 2020 roku. Budynek pozostanie w użyciu do otwarcia Terminalu 3 (budowa jeszcze się nie rozpoczęła).

UWAGA: Terminal 5 jest obecnie zamknięty!

Terminal 5 przeznaczony jest wyłącznie do odpraw pasażerów tanich linii lotniczych takich jak Bulgarian Air Charter, Corendon Airlines, Freebird Airlines, Iraqi Airways, Nouvelair Tunisie, Onur Air, Pegasus, Pobeda, RusLine, Ryanair, Sundair, SunExpress, Tailwind, Transavia, TUI fly, Tunisair i Wizz Air.

W terminalach 1-2 obsługiwani są pasażerowie zarówno tradycyjnych, jak i pozostałych tanich linii lotniczych.

Położenie terminalu

Port lotniczy BER znajduje się na południowym wschodzie Berlina, już poza jego granicami. Jego trzon stanowią terminale 1 i 2. Obydwa funkcjonują i obsługują pasażerów. T2 póki co odprawia wyłącznie pasażerów tanich linii lotniczych Ryanair.

Terminal 5 BER usytuowany jest na północ od terminali 1-2 i jest od nich oddzielony północnym pasem startowym. Na tej stronie można podejrzeć orientacyjny plan wszystkich terminali i ich części.

Orientacja

Terminal 5 BER podzielony jest na pięć obszarów, nazwanych literami K, L, M Abflug, M Ankunft oraz Q. Wszystkie obszary są w zasięgu kilku minut spacerem. Największym z nich jest obszar L, w którym mieszczą się sklepy, restauracje, kantory, biura wypożyczalni aut, punkty informacji turystycznej i komunikacji miejskiej. Obszar M jest podzielony na punkt odlotów (Abflug) i przylotów (Ankunft). Przy wyjściu z hali przylotów jest informacja turystyczna, kantor i bankomaty. Więcej punktów usługowych znajduje się jednak w obszarze L. Jeśli ktoś ma tylko bagaż podręczny i odprawił się wcześniej (np. online) może skorzystać z bramek bezpieczeństwa w obszarze Q.

Dokładny plan Terminalu 5 BER znajdziesz tutaj.

Komunikacja miejska

Przystanki autobusowe znajdują się przed wejściem do obszaru L. To ta główna hala z dużym, widocznym napisem BER Terminal 5 i połyskliwymi, brązowymi szybami. Autobusy, które zatrzymują się przed halą, to: X7, X71, 163, 164, 171, 741, 742, 743, 744 oraz nocne N7X, N7, N60.

Do stacji kolejki miejskiej S-Bahn Flughafen BER – Terminal 5  należy przejść ok. 400 metrów zadaszonym łącznikiem. Zatrzymują się tutaj pociągi linii S9 i S45. W tunelu stacji znajdują się automaty z biletami, ale lepiej skorzystać z tych na lotnisku lub udać się do punktów sprzedaży (obszar L i M). W tunelu w przeszłości często tworzyły się kolejki zdezorientowanych obcokrajowców, którzy długo się namyślali i jeszcze dłużej kupowali.

Tutaj znajdziesz plan orientacyjny z przystankami i stacją S-Bahn przy Terminalu 5 BER

Autobusy dalekobieżne

Przystanek dla autobusów dalekobieżnych, między innymi operatora Flixbus, został przeniesiony pod stację kolejową Flughafen Terminal 5. Oznacza to, że wychodząc z lotniska należy skierować się pod zadaszony łącznik, przejść około 400 metrów, następnie skierować się do tunelu tak jak na stację i za znakami wyjść na parking dla liniowych autobusów.

Taksówki

Postój taksówek znajduje się tuż przed wyjściem głównego budynku terminalu, obszaru L.

Orientacyjne ceny i czas przejazdu taksówką do śródmieścia Berlina

Opłata za przejazd z/na lotnisko BER jest dość wysoka, między innymi z powodu limitu pozwoleń na obsługę pasażerów portu lotniczego rozdzielonych między taksówkarzy Berlina i Brandenburgii. Do tego czas dojazdu do większości dobrze skomunikowanych punktów w śródmieściu jest zbliżony do czasu przejazdu środkami transportu komunikacji publicznej. Koszty natomiast są kilkunastokrotnie wyższe. Oto małe zestawienie dla przejazdu taksówką:

BER – Główny Dworzec Kolejowy (Berlin Hauptbahnhof), około 35 minut, 62€
BER – Plac Aleksandra (Alexanderplatz), około 35 minut, 60€
BER – Dworzec Zoologischer Garten, około 30 minut, 60€
BER – tereny targowe (Messe/ICC), około 28 minut, 63€
BER – Spandau Cytadela (Zitadelle Spandau), około 40 minut, 80€

Dla porównania bilet na przejazd komunikacją miejską w te wszystkie miejsca kosztuje 3,8€.

Parkingi

Parkingi dla samochodów są płatne. Wyjątkiem jest parking nr 52 przed głównym budynkiem terminalu, gdzie można zatrzymać się do 5 minut bez opłat (P52). Jest tam 20 miejsc do dyspozycji. Jeśli przekroczymy ten czas zapłacimy 12€ za pierwszą godzinę. Do dyspozycji kierowców są jeszcze trzy inne parkingi P51, P54 (zadaszony), P56 na których opłata za pierwszą godzinę wynosi od 5 do 7€. Wszystkie położone są blisko wejścia do hal odpraw.

Oczywiście istnieje możliwość rezerwacji i wynajęcia miejsca parkingowego na dłuższy okres czasu. Opłaty przy rezerwacji online są korzystniejsze niż uiszczane na miejscu. Tutaj znajduje się dokładny przewodnik po cenach i możliwościach parkowania przy lotnisku (ang.)

Flughafen Berlin-Brandenburg Terminal 5

Informacja lotniskowa: +49 30 6091 6091 0
Dane dla systemów nawigacyjnych:
Flughafen Berlin Brandenburg Terminal 5
12529 Schönefeld
Strona www: www.berlin-airport.de

Zdjęcie w nagłówku © Günter Wicker / Flughafen Berlin Brandenburg GmbH

dojazd na lotnisko w Berliniejak dotrzeć na lotnisko w Berlinielotniska w Berlinielotnisko Schönefeld w Berliniepociągiem na SchönefeldSFX
Comments (0)
Add Comment