Muzeum Pergamonu
Położony centralnie pośród muzealnego kompleksu budynek, został wzniesiony w neoklasycystycznym stylu w latach 1910-1930 wg planów Alfreda Messela i Ludwiga Hoffmanna. Stanął on na miejscu mniejszej budowli (otwarte 1901-1909), która z powodu wad technicznych musiała zostać rozebrana jeszcze przed pierwszą wojną światową. Nowoczesna hala wejściowa z 1982 roku służyła jako główne wejście do 2014 roku.
W drugiej połowie XIX wieku, dzięki pracom niemieckich archeologów, berlińskie zbiory znacznie powiększyły swój stan. Wykopaliska prowadzone były m.in. w Olimpii, Pergamonie, Magnezji, Prienie, Milecie i na Samos. Gmach muzeum z 1930 roku był jednym z pierwszych na świecie (jak nie pierwszym), wzniesionym pod konkretne zabytki architektury. Należy do nich m.in. monumentalny Ołtarz z Pergamonu, od którego muzeum wzięło swoją nazwę.
Dzisiaj zbiory podzielone są na trzy części: Kolekcja Klasycznej Sztuki Starożytnej (Antikensammlung), Muzeum Bliskiego Wschodu (Vorderasiatisches Museum) i Muzeum Sztuki Islamu (Museum für Islamische Kunst).
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Muzeum Pergamonu
- Ołtarz Pergamonu (Pergamonaltar) – monumentalne dzieło hellenistycznej architektury, wzniesione w Pergamonie w II w. p.n.e. z polecenia Eumenisa II dla uczczenia zwycięskiej bitwy nad Galatami (plemiona pochodzenia celtyckiego osiadłe w Małej Azji). Ołtarz, poświęcony Zeusowi i Atenie, stanowił wolno stojącą budowlę (nie w świątyni) i miał wymiary 36 x 34 metry. Długość zewnętrznego, tzw. Wielkiego Fryzu, przedstawiającego walkę bogów z gigantami, wynosiła 120 metrów. Wewnętrzny fryz, o wymiarach 79 metrów, otaczający właściwy ołtarz przedstawia dzieje Telefosa, syna Heraklesa, uważanego za mitycznego założyciela Pergamonu (obecnie Bergama w Turcji). Warto spojrzeć na makiety ustawione po obu stronach monumentalnych schodów, przedstawiające model starożytnego Pergamonu (akropolu) oraz samego ołtarza.
- Brama Targowa z Miletu (Markttor von Milet) – wzniesiona w II w n.e. w mieście Azji Mniejszej, Milecie, prawdopodobnie z okazji wizyty cesarza Hadriana w 129 r. Łączy w sobie greckie i rzymskie elementy architektoniczne, możliwe, że niegdyś ozdobiona była licznymi rzeźbami. Zniszczona w średniowieczu podczas trzęsienia ziemi. Fragmenty bramy odkryto podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych przez Thomasa Wieganda w latach 1899-1903.
- Brama Ischtar i droga procesyjna Babilonu (Ischtar-Tor/Prozessionsstraße von Babylon) – główna atrakcja i najbardziej wizualny obiekt Muzeum Bliskiego Wschodu. Brama poświęcona została bogini Isztar, w mitologii mezopotamskiej bogini wojny i miłości. Wzniesiona na przełomie VII i VI w p.n.e. za panowania króla Nabuchodonozora II, stanowiła początek drogi do świątyni Marduka, bóstwa opiekującego się miastem. Uwagę zwracają dekoracyjne, glazurowane, niebieskie cegły pośród których umieszczono wypukłe wyobrażenia zwierząt (w liczbie 575), symbolizujące bóstwa: lwy (Isztar), węże-smoki (Marduk) i byki (Adad, bóg burzy, deszczu, piorunów).
- Fasada pałacu Mschatta (Mschatta-Fassade) – liczący sobie 33 metry długości fragment pałacu Mschatta był podarunkiem od sułtana osmańskiego Abdülhamida II dla cesarza Niemiec, Wilhelma II. Pochodzi on z nigdy nie ukończonego pustynnego pałacu, wznoszonego w VIII w. za panowania kalifa al-Wailda II w Jordanii. Nazwę Mschatta, oznaczającą dosłownie „zimowy obóz” przyjęli beduini, właściwe określenie się nie zachowało. Niedokończona budowla uległa później zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Fasada jest bogato zdobiona reliefami przedstawiającymi motywy roślinne (liście akantu) oraz zwierzęce (woły, lwy), jak również stworzenia z mitologii (centaury, gryfy).
- Pokój z Aleppo (Aleppo Zimmer) – będący również częścią Muzeum Sztuki Islamskiej to drewniana, bogato zdobiona boazeria pokoju przyjęć domu kupieckiego w Aleppo z początku XVII w. Boazeria ma 2,5 metra wysokości i 35 metrów długości. W panelach ukryte jest 14 drzwiczek prowadzących niegdyś do innych pomieszczeń lub schowków. Malowidła zawierają zarówno chrześcijańskie, jak i islamskie motywy, psalmy, przysłowia i wiersze.
Muzeum Pergamonu (Pergamonmuseum)
Tematyka: architektura, sztuka starożytna, islam
Adres: Am Kupfergraben 5, 10178 Berlin
Wejście: James-Simon-Galerie, Bodestraße, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 266424242 (pn.-pt. 9.00-16.00)
Www: www.smb.museum
Godziny otwarcia: aktualnie zamknięte z powodu remontu
Dojazd:
S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Hackescher Markt); S1, S2, S25, S26 (Friedrichstraße)
U-Bahn: U5 (Museumsinsel)
Tramwaj: M1, 12 (Am Kupfergraben); M4, M5, M6 (Hackescher Markt)
Autobus: 100, 300 (U Museumsinsel)
To może Cię również zainteresować
Oficjalna prezentacja Muzeum Pergamonu na kanale YouTube Państwowych Muzeów w Berlinie (2011)