Karty rabatowe w Berlinie, czyli jak zaoszczędzić na wstępach

Karty rabatowe w Berlinie

Wzorem innych dużych metropolii, Berlin również posiada kilka kart turystycznych, które pozwalają zaoszczędzić na zwiedzaniu. Można je podzielić na dwie kategorie:

 • dające jedynie procentowy rabat na bilecie wstępu
 • all inclusive, czyli płaci się raz za kartę i korzysta z atrakcji bez dodatkowych kosztów

Wyjątkiem jest karta Berlin WelcomeCard All Inclusive, która łączy oba rodzaje. Płacąc za nią ustaleną cenę, ma się dostęp do 30 atrakcji bez kupowania odrębnego biletu, jak i do 180 pozostałych partnerów, który oferują zniżki na bilety i usługi.

Kolejną różnicą jest ujęcie biletu komunikacji miejskiej w cenie karty. To dość ważne, bo pozwala mocno zminimalizować koszty transportu miejskiego w trakcie dłuższych pobytów. Biorąc to pod uwagę, możemy wyróżnić:

 • karty, które pełnią funkcję biletu na komunikację miejską
 • karty, które tej funkcji nie mają

I znowu pojawia się tutaj Berlin WelcomeCard All Inclusive, która jako jedyna ma tą opcję do wyboru. Oczywiście za odpowiednią dopłatą. To może się przydać, gdy mamy na przykład hotel w śródmieściu i pierwszego dnia decydujemy się na zwiedzanie atrakcji w zasięgu pieszego spaceru. A kolejnego korzystamy z autobusu wycieczkowego Wskakuj/Wyskakuj i  w ten sposób podjeżdżamy pod wybrane muzea. Bilet nie będzie nam potrzebny.

Kolejny podział jest może mniej istotny dla turystów, ale warto wiedzieć, że są oficjalne karty wydane przez miasto Berlin oraz innych wydawców. Ci drudzy mają najczęściej całą sieć podobnych kart w innych miastach Europy.

Rabaty czy all inclusive? Jakie karty są w Berlinie?

Zacznijmy od tych oferowanych przez miasto. Króluje tu niepodzielnie Berlin WelcomeCard, która ma najwięcej partnerów i wersji. Dlatego też dokładny opis jej możliwości umieściłam w osobnym wpisie. Tutaj wymienię pokrótce wszystkie miejskie karty.

 • Berlin WelcomeCard – karta rabatowa; dostępna na strefy AB lub ABC jako bilet komunikacyjny; czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; około 200 partnerów (zniżki do 50%); osobny wariant ważny 72h z Wyspą Muzeów (wstęp do muzeów bez dodatkowych kosztów); nie ma dopłaty do dzieci (max troje w wieku 6 do 14 lat włącznie na kartę dorosłego), bezpłatne dodatki online i fizyczne w postaci mapy, przewodnika lub broszurki
 • Berlin WelcomeCard All Inclusive – połączenie karty rabatowej z all inclusive; do wyboru wersja z biletem komunikacyjnym lub nie na strefy ABC, czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; 30 partnerów w ramach all inclusive oraz 180 partnerów rabatowych (zniżki do 50%); osobne karty dla dzieci w niższej cenie (do 14 lat włącznie); bezpłatne dodatki online i fizyczne w postaci mapy, przewodnika lub broszurki
 • Berlin CityTourCard – karta rabatowa, dostępna na strefy AB lub ABC jako bilet komunikacyjny; czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; 17 partnerów (zniżki do 35%); nie ma dopłaty do dzieci (max troje w wieku 6 do 14 lat włącznie na kartę dorosłego)
 • MuseumsPass – karta all inclusive; nie jest biletem komunikacji miejskiej; czas korzystania 3 dni; 30 muzeów; osobna karta ulgowa dla uczniów i studentów

Berlin ma jeszcze trzy karty oferowane przez zewnętrznych wydawców.

 • Berlin Pass – karta all inclusive; nie jest biletem komunikacji miejskiej; czas korzystania 3 dni; około 50 partnerów; osobna karta dla dzieci w niższej cenie (do 14 lat włącznie); bezpłatne dodatki online w postaci mapy, przewodnika lub broszurki
 • EasyCityPass Berlin – karta rabatowa, dostępna na strefy AB lub ABC jako bilet komunikacyjny; czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; około 75 partnerów (zniżki do 50%); nie ma dopłaty do dzieci (max troje w wieku 6 do 14 lat włącznie na kartę dorosłego), bezpłatne dodatki online i fizyczne w postaci broszurki
 • Go Berlin Pass – opis już wkrótce

Berlin CityTourCard

Berlin CityTourCard jest kartą rabatową. Ma zaledwie kilkunastu partnerów, za to atrakcyjną cenę. Może się opłacać komuś, kto liczy głównie na bilety komunikacji miejskiej i kilka wybranych wstępów/atrakcji. Powinien jednak porównać ceny i zakres atrakcji z EasyCityPass Berlin.

Karta pełni funkcję biletu komunikacji miejskiej i jest dostępna w wersji do wyboru: na strefę AB lub ABC. Ta druga obejmuje m.in. Poczdam i lotnisko Schönefeld. W przeciwieństwie do karty Berlin WelcomeCard nie zawiera żadnej zniżki na atrakcje w Poczdamie.

Można wybrać czas jej obowiązywania na 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni. Przy 48 i 72 godzinach czas liczy się od skasowania karty/biletu. Przy 4, 5 lub 6 dniach od skasowania do północy ostatniego dnia.

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek i przejazdów bez konieczności zakupu osobnej karty. Zakres zniżki może się jednak różnić od dorosłego. Warto pamiętać, że w berlińskiej komunikacji miejskiej dzieci poniżej 6 lat pod opieką dorosłego korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a do 14 lat są uprawnione do ulgi. Do wielu muzeów dzieci i młodzież do lat 18 wchodzi bezpłatnie.

Jeśli chodzi o zniżkowe atrakcje, to wśród partnerów jest m.in. wieża telewizyjna, Gabinet Figur Madame Tussauds, Muzeum NRD i Niemieckie Muzeum Szpiegostwa. Ponadto są zniżki na rejsy armatora Stern&Kreis, autobus typu Wskakuj/Wyskakuj City Circle Yellow Sightseeing, wycieczki z przewodnikiem i kilka restauracji. Wszystkich partnerów honorujących tą kartę możesz zobaczyć tutaj.

Gdzie kupię tą kartę?

Kartę można kupić online, w automatach biletowych na stacjach metra i kolejki miejskiej, na obu lotniskach, w punktach sprzedaży BVG oraz w punktach informacji turystycznej Berlin Tourist Info.

Warianty cenowe karty
Karta Berlin CityTourCard
48 h 19,9€ (AB) // 22,9€ (ABC)
72 h 29,9€ (AB) // 33,9€ (ABC)
4 dni 36,9€ (AB) // 41,9€ (ABC)
5 dni 42,9€ (AB) // 46,9€ (ABC)
6 dni 44,9€ (AB) // 47,9€ (ABC)

EasyCityPass Berlin

EasyCityPass Berlin jest bardzo podobną kartą do CityTourCard, ale ma trzykrotnie więcej partnerów i tylko nieznacznie wyższe ceny (w niektórych wariantach takie same). Zniżki są minimalnie mniejsze niż przy innych tego typu kartach. Za to wśród partnerów znajdą się unikaty, nie współpracujące z żadnym innym wydawcą kart.

Karta pełni funkcję biletu komunikacji miejskiej i jest dostępna w wersji do wyboru: na strefę AB lub ABC. Ta druga obejmuje m.in. Poczdam i lotnisko Schönefeld.

Można wybrać czas jej obowiązywania na 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni. Przy 48 i 72 godzinach czas liczy się od skasowania karty/biletu. Przy 4, 5 lub 6 dniach od skasowania do północy ostatniego dnia.

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek i przejazdów bez konieczności zakupu osobnej karty. Zakres zniżki może się jednak różnić od dorosłego.

Kartę można w prosty sposób zakupić online, a potem wymienić na bilet w Berlinie.

Warianty cenowe karty
Karta Berlin CityTourCard
48 h 21,9€ (AB) // 24,9€ (ABC)
72 h 29,9€ (AB) // 34,9€ (ABC)
4 dni 37,9€ (AB) // 42,9€ (ABC)
5 dni 42,9€ (AB) // 46,9€ (ABC)
6 dni 45,9€ (AB) // 49,9€ (ABC)

Wszystkie zniżki EasyCityPass Berlin można podejrzeć na tej stronie.

MuseumsPass Berlin – jeden bilet do 30 muzeów

Museumspass to karta, która gwarantuje wejście bez dodatkowych do ponad 30 berlińskich muzeów (wśród nich m.in. Muzeum Pergamonu, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrodnicze, Galeria Malarstwa). Karta ważna jest przez 3 następujące po sobie dni. Jej cena wynosi 29€ (ulgowa cena 14,5€ dla uczniów i studentów).

Zakupić kartę można bardzo prosto przez internet. A ponadto w punktach informacji turystycznej oraz wszystkich muzeach, w których obowiązuje.

Warto również pamiętać, że przy popularnych muzeach, takich jak na przykład Muzeum Pergamonu czy Nowe Muzeum, karta nie upoważnia do wejścia bez kolejki (jeśli takowa się utworzy). Najlepiej wcześniej nabyć przez internet tzw. bilet zerowy na konkretną godzinę.

Tutaj zobaczysz spis wszystkich muzeów.

MuseumsPass Berlin

The Berlin Pass (ALL Inclusive)

The Berlin Pass – to karta, po nabyciu której, można skorzystać z 60 atrakcji (muzea, rejsy, autobusy wycieczkowe) bez dodatkowych kosztów. Jest najbardziej kompleksowa spośród tu prezentowanych, ale nie zastapi biletu komunikacji miejskiej. Przyznam się, że początkowo jej ofertę uważałam za nieco wygórowaną, ale teraz (luty 2020), po przejrzeniu atrakcji widzę jej spory potencjał. Chętnie przedstawię to w osobnym wpisie. Uprzedzam jednak, że opłacalność mojego study case sprawdzą tylko bardzo zdeterminowane osoby.

All Inclusive – jak to działa?

Bardzo prosto. Płacisz raz, wchodzisz i korzystasz bez dodatkowych kosztów.  Nie musisz przeliczać rabatów i kalkulować opłacalności. Karta jest ważna przez 3 następujące po sobie dni. Jest wersja normalna i ulgowa obowiązująca dla dzieci do lat 14 włącznie.

Atrakcje z BerlinPass

Wśród partnerów są oczywiście klasyki, takie jak Katedra Berlińska, Muzeum Muru, Stadion Olimpijski czy cały szereg państwowych muzeów z Pergamonem na czele, ale… Jest tu też całkiem pokaźny zestaw wcale nie tanich atrakcji, które sprawdzą się zwłaszcza z dziećmi, przykładowo Legoland czy AquaDom&SeaLife. Dorosłemu jednakże nikt nie zabroni wejścia do Gabinetu Figur Woskowych Madame Tussauds, Little Big City Berlin (Berlin w miniaturze) lub Illuseum Berlin (gabinety optycznej iluzji, gdzie można zrobić fajne zdjęcia). Absolutnym hitem jak dla mnie jest ujęcie wśród partnerów karty lotu w górę balonem (Berlin Weltbaloon) i nieograniczonego korzystania z linii wycieczkowej Hop-On Hop-Off Big Bus Berlin przez jeden dzień.

Gdzie kupię tą kartę i ile kosztuje?

Wydawcą jest firma mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii (strona jest jak na razie tylko w języku angielskim i francuskim), dlatego ma też pewne ograniczenia. Można zamówić i opłacić kartę przez internet (karta kredytowa, PayPal). Jeśli zamówi się przesyłkę karty na wybrany adres, dochodzą dodatkowe koszty. Wygodniej jest ją odebrać na miejscu w Berlinie (centralnie położony punkt odbioru tuż pod wieżą telewizyjną).

Karta dla dorosłego kosztuje 124€, ulgowa 92€, jednak na stronie często włącza się promocja, która redukuje ceny odpowiednio do 106€ i 67€.

www.berlinpass.com

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.