Karty rabatowe i zniżki dla turystów w Berlinie

Berlin WelcomeCard / Berlin CityTourCard

Dwie poniższe karty rabatowe upoważniają do przejazdów środkami komunikacji miejskiej, do zniżek na zakup biletów do różnych obiektów oraz uzyskania rabatów na wybrane usługi i atrakcje.

W Berlinie najpopularniejsze karty to Berlin WelcomeCard i Berlin CityTourCard. Obie oferują różne warianty czasowe i strefowe. Dodatkowo wersja poszerzona, Berlin WelcomeCard Museumsinsel umożliwia bezpłatny wstęp do muzeów położonych na Wyspie Muzeów (wersja 72+M h). Oznacza to, że wybierając tą wersję karty przez cały okres jej ważności można bez dodatkowych opłat zwiedzić Muzeum Pergamonu, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową, Stare Muzeum lub Muzeum im. Bodego (bez wystaw czasowych, na które może obowiązywać dopłata).

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty ABC towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek bez konieczności zakupu osobnej karty (nie dotyczy CityWelcomeCard, ale warto pamiętać, że dzieci poniżej 6 lat pod opieką dorosłego korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a do 14 lat są uprawnione do ulgi.)

Karty można zakupić online, w punktach sprzedaży BVG i S-Bahn, w automatach BVG, punktach informacji turystycznej Berlin Tourist Info. Można pytać o nie również w wielu hotelach i wybranych sklepach. Do karty otrzymuje się książeczkę lub broszurę z wymienionymi wszystkimi zniżkami, plan Berlina i/lub Poczdamu, schemat sieci połączeń metra (U-Bahn) i kolejki miejskiej (S-Bahn). Przy zakupie karty w automacie dodatki można odebrać np. w punktach informacji turystycznej.

Przy planowaniu zakupu karty warto zapoznać się ze schematem stref komunikacyjnych Berlina na stronie BVG (Zakładu Komunikacji Miejskiej w Berlinie). Karty w wersji ABC obejmują również Poczdam i inne podmiejskie miejscowości.

Oto porównanie cenowe obu ofert:

Karta  

Berlin WelcomeCard

Berlin CityTourCard
48 h 23€ (AB)
28€ (ABC)
19,9€ (AB)
22,9€ (ABC)
72 h 33€ (AB)
38€ (ABC)
29€ (AB)
33€ (ABC)
72+M h 46€ (AB)
48€ (ABC)

4 dni 40€ (AB)
45€ (ABC)
36€ (AB)
41€ (ABC)
5 dni 46€ (AB)
49€ (ABC)
42€ (AB)
46€ (ABC)
6 dni 49€ (AB)
52€ (ABC)
44€ (AB)
47€ (ABC)
Partnerzy 200 21
WWW www.berlin-welcomecard.de www.citytourcard.com

MuseumsPass Berlin

Museumspass to karta, która gwarantuje bezpłatne wejście do 50 berlińskich muzeów (wśród nich m.in. Muzeum Pergamonu, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrodnicze, Galeria Malarstwa). Karta ważna jest przez 3 następujące po sobie dni. Jej cena wynosi 29€ (ulgowa cena 14,5€). Zakupić można ją m.in. w punktach informacji turystycznej, na lotnisku Schönefeld oraz wszystkich muzeach, w których obowiązuje. W ofercie karty jest wymienione około 10 muzeów, które są bezpłatne dla wszystkich. Warto również pamiętać, że przy popularnych muzeach, takich jak na przykład Muzeum Pergamonu czy Nowe Muzeum, karta nie upoważnia do wejścia bez kolejki (jeśli takowa się utworzy). Najlepiej wcześniej nabyć przez internet tzw. bilet zerowy na konkretną godzinę.
Spis muzeów i dalsze informacje.

The Berlin Pass

The Berlin Pass – to karta, po nabyciu której, można skorzystać z 55 atrakcji (muzea, rejsy, autobusy wycieczkowe). Jest najbardziej kompleksowa spośród tu prezentowanych. Jej wydawcą jest firma mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii (strona jest jak na razie tylko w języku angielskim i francuskim), dlatego ma też pewne ograniczenia. Można ją zamówić i opłacić przez internet (karta kredytowa, PayPal). Jeśli zamówi się przesyłkę karty na wybrany adres, dochodzą dodatkowe koszty. Wygodniej jest ją odebrać na miejscu w Berlinie (centralnie położony punkt odbioru). Aktualna oferta obejmuje jedynie trzydniową kartę. Dla dorosłego z transportem kosztuje 148€ lub bez 124€. Zniżka przysługuje dzieciom w wieku 6-14 lat. Karta jest ważna przez kolejne pełne dni od chwili jej pierwszego użycia, dlatego opłaca się ją odebrać jak najwcześniej. Poza możliwością wstępów do wybranych obiektów pełni też rolę biletu komunikacji miejskiej na strefę ABC Berlin (wersja Travelcard). Karta nie upoważnia do wstępów na wystawy specjalne i czasowe w muzeach, gdzie może obowiązywać dodatkowa opłata. Jeśli ktoś nastawia się na zwiedzanie muzeów, karta będzie nieopłacalna. Lepiej zakupić wówczas MuseumsPass Berlin.
www.berlinpass.com

Kombi-Ticket (Legoland, SeaLife, Madame Tussauds, Dungeon)

Trzy, popularne i warte odwiedzenia miejsca proponują wspólne bilety łączone zarówno dla dorosłych jak i dzieci, których szczególnie ucieszą poniższe atrakcje. Możliwe są warianty łączenia dwóch atrakcji lub wszystkich trzech, co daje zniżkę w porównaniu do pojedynczych biletów nawet do 45%. Bilety można zakupić również w automatach BVG. Od niedawna do partnerów dołączyła kolejna atrakcja The Berlin Dungeon, która ze względu na charakter live show polecana jest turystom znającym język niemiecki lub angielski.
Tutaj wyszczególnione są aktualne warianty i ceny.

Legoland – świat klocków lego
SeaLife – akwaria + szklana winda z akwarium
Madame Tussauds – Gabinet Figur Woskowych
Berlin Dungeon – Live Show, Mroczne Oblicza Miasta

Museumsinsel Berlin (Wyspa Muzeum)

Jeśli ktoś podczas pobytu w Berlinie planuje odwiedzanie przynajmniej dwóch muzeów na Wyspie Muzeów, najkorzystniej cenowo jest uczynić to jednego dnia. Można wówczas nabyć bilet jednodniowy, obowiązujący we wszystkich pięciu placówkach, który kosztuje 18€. Pojedynczy bilet do Muzeum Pergamonu lub Nowego Muzeum wynosi 12€ (9€), do pozostałych placówek po 10€. Można zatem trochę zaoszczędzić. Warto pamiętać, że do 18 lat wstęp jest bezpłatny. Dalsze informacje na stronie Państwowych Muzeów w Berlinie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.