Długa Noc Muzeów – przydatne wskazówki od przewodnika

Długa Noc Muzeów to impreza, której pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku w Berlinie i którą z powodzeniem kopiują inne miasta oraz instytucje (np. Długa Noc Teatrów, Kościołów, Nauki, itd.). Idea jest prosta. Jeden bilet jest ważny do kilkudziesięciu placówek muzealnych od 18.00 w sobotę do 2.00 nad ranem w niedzielę. Razem osiem godzin zwiedzania. Do tego szereg atrakcji, koncertów, pokazów, odczytów, dodatkowych oprowadzań z pracownikami naukowymi (tzw. Kuratorenführung). Podczas Długiej Nocy, pomiędzy muzeami krążą specjalne autobusy, są wyznaczone trasy, przystanki i godziny odjazdów. Na zakupiony bilet można również korzystać z komunikacji miejskiej i to dłużej niż czas trwania akcji, bo już od 15.00 w sobotę do 5.00 nad ranem w niedzielę.

W 2019 roku Długa Noc Muzeów w Berlinie odbędzie się 31 sierpnia.

Czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak. Minusem są tylko straszne tłumy w mniejszych placówkach lub kolejki do tych bardziej popularnych. Jeśli ktoś chce maksymalnie wyciągnąć korzyści z możliwości taniego odwiedzenia muzeów w Berlinie, powinien mieć na uwadze kilka rzeczy.

1. Bilety w przedsprzedaży są tańsze niż w dzień imprezy. Do dwóch tygodni przed imprezą można kupić normalny bilet za 12€ zamiast 18€ (online lub w automatach biletowych komunikacji miejskiej).

2. Najlepiej od razu wykluczyć muzea, które są bezpłatne w inne dni. Jeśli komuś zależy, może je odwiedzić w sobotę do 18.00 lub w niedzielę. W 2019 roku w programie berlińskiej Nocy takich placówek jest czternaście:
– Abguss-Sammlung Antiker Plastik (Zbiór Antycznych Odlewów Gipsowych)
– Anti-Kriegs-Museum (Muzeum Antywojenne)
– Deutscher Dom (Katedra Niemiecka, wystawa o niemieckiej demokracji)
– Gaslicht Kultur, e.V. (historyczne latarnie w parku Tiergarten)
– Heimatmuseum Zehlendorf (muzeum lokalne dzielnicy Zehlendorf)
– James Simon Galerie (Galeria Jamesa Simona, pawilon wejściowy Wyspy Muzeów)
– Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin (Królewska Manufaktura Porcelany)
– Museum Knoblauchhaus (życie mieszczańskie XIX wieku)
– Museum der Stille (Muzeum Ciszy)
– Museum in der Kulturbrauerei (Muzeum w Browarze Kultury)
– Tieranatomisches Theater
– Topographie des Terrors – Dokumentationszentrum (Centrum Dokumentacyjne Topografia Terroru)
– Tränenpalast (Pałac Łez – wystawa o życiu codziennym w NRD i dawnym przejściu granicznym na dworcu kolejowym Friedrichstrasse)
– Urban Nation Museum for Urban Contemporary Art
Oczywiście trudno jest komuś spoza Berlina czy Niemiec sprawdzać po kolei ceny kilkudziesięciu placówek, dlatego polecam śledzenie nowości i porad na mojej stronie (Facebook).

3. Wybierając muzeum warto zobaczyć, czy w pobliżu znajdują się kolejne placówki, które biorą udział w akcji. Podczas każdej muzealnej nocy są pewne centra, gdzie w odległości 5-10 minut spaceru położonych jest kilka muzeów. Przykład z 2017 roku: interesuje nas Muzeum Muru (Berlińskiego). Normalnie wstęp do niego wynosi 14,5€. Poświęcamy mu około godziny. Z tematyką podziału Berlina powiązane jest również pobliskie Centrum Zimnej Wojny (normalnie 5€, ok. pół godziny) oraz Panorama Muru Asisi (10€, 15 min). Dodatkowo możemy zajrzeć do Muzeum Trabanta (5€, 20 min). Stąd jest też niedaleko do Niemieckiego Muzeum Szpiegostwa (12€, 1 godzina) W ten sposób w trzy godziny odwiedziliśmy 4 placówki zaoszczędzając 28,5€. A to tylko przykład.

Podobne skupiska muzeów znajdują się przy Kulturforum (główny plac Długiej Nocy Muzeów) i w okolicy Wyspy Muzeów. Zobacz inne przykłady tras ułożonych przeze mnie.

4. Planując wizytę w oddalonych od siebie muzeach, warto wziąć pod uwagę czas przejazdu oraz normalne ceny biletów wstępu (może się okazać, że wstęp tam opłaca się w inne dni, a my nie stracimy dwóch godzin na dotarcie i powrót).

5. Jeśli któraś placówka jest dla nas szczególnie interesująca, warto spojrzeć na jej program (na stronie internetowej lub w bezpłatnym, rozdawanym tej nocy informatorze). Prezentacje czy oprowadzanie (większość w języku niemieckim, ale są również po angielsku) lepiej ograniczyć do jednego czy dwóch podczas nocy i dać sobie wystarczająco dużo czasu na przejazd.

Więcej na podobny temat?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.