Bulwar Gwiazd w Berlinie – prawie jak w Hollywood

Berlin ma swoją własną Aleję Gwiazd. Dokładnie ujmując to bulwar (Boulevard der Stars), któremu jednak jeszcze długo przyjdzie poczekać na taką popularność, jaką ma jego hollywoodzki odpowiednik. Mimo, że istnieje od prawie ośmiu lat i jest położony w samym centrum miasta, w pobliżu filmowych instytucji, wielu turystów mija go, nie zwracając większej uwagi na uwiecznione gwiazdy. W czym rzecz?

W 2010 roku obchodzono 60. rocznicę festiwalu filmowego Berlinale. Z tej okazji rozpoczęto realizację projektu, którego zwieńczeniem było położenie kamienia węgielnego pod przyszły Bulwar Gwiazd. 12 lutego 2010 odsłonięto pierwszą tablicę, upamiętniającą niemiecką aktorkę i piosenkarkę, Marlenę Dietrich (1901-1992). Oficjalne otwarcie bulwaru nastąpiło nieco później, bo we wrześniu tego samego roku, prezentując kolejne 38 postaci.

Berliński Bulwar Gwiazd upamiętnia jedynie rodzime gwiazdy, to jest te, wywodzące się z niemieckojęzycznego obszaru. Znakomita większość nazwisk niestety niewiele powie zagranicznym turystom, nawet, jeśli doda się im kilka informacji. Na Bulwarze uwiecznieni są aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy, producenci filmowi, scenarzyści itd. Na chwilę obecną (marzec 2018) zamontowano 101 tablic.

Bulwar znajduje się na środkowym pasie jezdni Potsdamer Straße. Wyłożony jest pofarbowanym na czerwono asfaltem, co ma nawiązywać do „czerwonego dywanu”, po którym stąpają gwiazdy. Niestety mimo renowacji w 2013 roku, nawierzchnia nie ma nic z intensywności koloru „hollywoodzkich chodników”, jest wytarta i raczej bura. Tablice w kształcie gwiazd, wykonane z polerowanego brązu, zawierają imię i nazwisko, datę urodzenia (i ewentualnie śmierci) oraz rodzaj profesji. Dodatkowym elementem jest wyryty autograf gwiazdy. Niestety i one są już dość mocno wytarte i wcale nie błyszczą, jak pewnie było w założeniu.
Najciekawszym założeniem projektu zdają się być zamontowane wizjery, wykorzystujące technikę iluzji tzw. Pepper’s ghost, która pozwala zobaczyć hologramowe postacie gwiazd, a jeśli ktoś ustawi się w odpowiednim miejscu, to nawet można próbować się z nią sfotografować.

Gwiazda Emil Janningsa (1884-1950), zdobywcy pierwszego w historii Oskara dla najlepszego aktora

Podsumowując, nie trzeba się specjalnie wybierać na Bulwar Gwiazd, bo i tak zwiedzając Plac Poczdamski w Berlinie, na niego traficie. Ale czy zauważycie, to już inna sprawa. Co do gwiazd, to ostatnio pojawiło się kilka nazwisk współczesnych aktorów, które mogą być rozpoznawalne, między innymi Daniela Brühla (1978, Goodbye Lenin, Bękarty Wojny), Diane Kruger (1976, Skarb Narodów, Bękarty Wojny), czy Tila Schweigera (1963, Król Artur, Bękarty Wojny).

Lokalizację Bulwaru nie wybrano przypadkowo. Tuż obok znajduje się biuro i instytucje Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale oraz Muzeum Filmu i Telewizji. Po wizycie w tym drugim, gwarantuję, że większość nazwisk przestanie być anonimowa, a Wasza wiedza wzbogaci się o kilka interesujących ciekawostek.

Bulwar Gwiazd w Berlinie (Boulevard der Stars)

Tematyka: film, telewizja, historia
Adres: Potsdamer Straße, 10785 Berlin
Strona www: www.boulevard-der-stars-berlin.de
Bilety wstępu: brak, przestrzeń publiczna
Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? 10-20 minut .

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.