Berliński Ratusz

Czy można go zwiedzać?

Berliński Ratusz

Berliński ratusz został zaprojektowany przez Hermanna Friedricha Waesemanna (1813-1879). Zadanie to powierzył mu król, Fryderyk Wilhelm IV, który nie mógł zdecydować się na żaden z projektów w ogłoszonym wcześniej konkursie (1857/1858). Rozrastające się miasto pilnie potrzebowało nowej siedziby administracyjnej, gdyż stary ratusz dawno przestał wystarczać i wymagał gruntownego remontu. Urzędnicy natomiast gnieździli się w licznych biurach, wynajmowanych naprędce w pobliskich budynkach.

Waesemann miał wziąć pod uwagę plany przebudowy, zaproponowane jeszcze przez Karola Fryderyka Schinkla w 1817 roku. Do tego mógł powybierać sobie to, co uważał za warte zainteresowania z konkursowych projektów. W efekcie powstała masywna budowla o architekturze nawiązującej do średniowiecznego gotyku ceglanego, renesansowych budowli północnych Włoszech oraz normańskiej architektury obronnej. Krytycy dopatrzyli się też podobieństw do toruńskiego ratusza, katedry we francuskim Loan jak i wieży Big Ben w Londynie.

Berliński Ratusz Przewodnik po Berlinie
Berliński Ratusz :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Administracja w Berlinie

Pierwsze posiedzenie zarządu miejskiego w nowym budynku miało miejsce 6 stycznia 1870 roku. Po zniszczeniach wojennych ratusz oddano ponownie do użytku w 1955 roku. Do zjednoczenia Niemiec (03.10.1990) pełnił on rolę centrum administracyjnego tylko dla wschodniej części miasta, będącej stolicą NRD. Administracją dla Berlina Zachodniego zajmowali się urzędnicy w ratuszu dzielnicy Schöneberg. Obecnie berliński ratusz jest siedzibą nadburmistrza dla całego miasta (od 2014 roku, Michael Müller, SPD) oraz kancelarii senatu miejskiego.

Ze względu na kolor fasad, gmach często określa się jako „czerwony ratusz” (Rotes Rathaus). Nazwa ta przyjęła się już wcześniej niż w latach powojennych, kiedy często podkreślano zbieżność z „czerwoną polityką” ojców miasta.

Wieża liczy sobie 74 metry i przy jej budowie król zwrócił specjalną uwagę, by nie przekraczała wysokości kopuły pobliskiego pałacu. W rzeczywistości, po dodaniu konstrukcji masztowej, parametry zostały daleko przekroczone poza królewskie życzenia, osiągając razem 97 metrów.

Historia wykuta w kamieniu

W latach 1876-1879 fasadę ratusza ozdobiono terakotowymi płytami, przedstawiającymi historię miasta. Zilustrowano dzieje od jego powstania po 1871 rok, w którym Berlin stał się stolicą Cesarstwa Niemieckiego. Tworzące tzw. „kamienną kronikę Berlina” tablice umieszczone są pomiędzy parterem, a pierwszym piętrem. Chcąc prześledzić je wszystkie w porządku chronologicznym należy zacząć od tylnej fasady (Grunerstraße) i poruszać się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Pierwsze reliefy to przede wszystkim rodzajowe scenki z życia anonimowych mieszkańców miasta, np. uprawa roli, w sądzie, na targu, w kościele itp. Dalsze nabierają spersonalizowanego charakteru, gdzie postaciom można przypisać konkretne nazwiska. Przykładowo relief po lewej stronie głównego portalu przedstawia elektora brandenburskiego Fryderyka II (1413-1471) podczas inspekcji budowy berlińskiego zamku. Centralną postacią reliefu po prawej stronie jest z kolei dominikański mnich Jan Tetzel (1460-1519), sprzedający odpusty kościelne bogatym mieszkańcom miasta.

Berliński Ratusz Przewodnik po Berlinie
Scena budowy zamku z fasady berlińskiego ratusza :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Otwarty dla zwiedzających

W ratuszu organizowane są wystawy, udostępnione bezpłatnie do zwiedzania. Stałą ekspozycją Państwowych Muzeów w Berlinie jest wystawa prezentująca popiersia ważnych osobistości z dziedziny polityki, nauki i kultury, z pierwszej połowie XIX wieku (Berlin in Gips 1790-1850). Można ją obejrzeć w najładniejszym pomieszczeniu ratusza – Sali Kolumnowej.

Zanim przekroczy się jej próg, zwiedzający przechodzą przez foyer, ozdobione czterema potężnymi figurami. Są to alegorie średniowiecznych zawodów mieszkańców – handlu, rybołówstwa, uprawy roli i żeglugi. W szklanych witrynach można obejrzeć prezenty od gości z całego świata oraz Złotą Księgę z wpisami znaczących osób, które odwiedziły Berlin.

Podczas Długiej Nocy Muzeów zazwyczaj można zwiedzać również te pomieszczenia, które normalnie nie są dostępne, np. gabinet urzędującego burmistrza. Ponadto odbywa się wówczas szereg imprez towarzyszących: wystawy, odczyty, koncerty, prezentacje, itp.

Jest też coś dla miłośników futbolu. Co roku na dwa tygodnie przed finałowym meczem Pucharu Niemiec w piłce nożnej, w holu ratusza wystawiany jest oryginalne trofeum – puchar. Można sobie przy nim zrobić zdjęcie. A o tym, czy puchar jest właśnie w ratuszu poinformują plakaty na zewnątrz.

Berliński Ratusz Przewodnik po Berlinie
Sala Kolumnowa i wystawa "Berlin in Gips 1790-1850" :: Przewodnik-po-Berlinie.pl © Joanna Maria Czupryna

Berliński Ratusz (Berliner Rathaus)

Tematyka: architektura, historia miasta, polityka
Adres: Rathausstraße 15, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 90262411
Www: www.berlin.de
Godziny otwarcia: przeważnie pn.-pt. 9.00-18.00, w trakcie uroczystości, spotkań lub ze względów bezpieczeństwa może być dla turystów czasowo zamknięty
Wstęp: bezpłatnie
Audio-guidy: tak, niemiecki i angielski

Dojazd

Pociąg: RE1, RE2, RE7, RB14 (Alexanderplatz)
S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Alexanderplatz)
U-Bahn: U5 (Berliner Rathaus)
Tramwaj: M1, M4, M5, M6, 12 (Spandauer Str./Marienkirche)
Bus: 100, 200, 300 (Spandauer Str./Marienkirche), 248, 300 (Jüdenstr.)

Zobacz położenie Berlińskiego Ratusza na mapie Google

Spacer video wokół ratusza i wewnątrz, bez komentarzy

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.