Berlin WelcomeCard. Karta zniżkowa i bilet dla turystów

W Berlinie jest kilka rodzajów kart turystycznych. Jedne z nich oferują tylko zniżki, inne są wersją ‘all inclusive’. Oficjalną kartą miasta jest Berlin WelcomeCard, po nabyciu której skorzystamy z największej ilości zniżek. To włąnsie kartę opisuję poniżej. O pozostałych możesz przeczytać tutaj.

By podjąć najlepszą decyzję, jaki wariant karty wybrać, warto zebrać przedtem takie informacje:

 • ilu jest dorosłych, ile dzieci i w jakim wieku (do 6, do 14, do 18 lat)
 • czy są wśród nas studenci
 • jak długi jest nasz pobyt, ile dni możemy rzeczywiście przeznaczyć na zwiedzanie
 • i wreszcie najważniejsze: co chcę zwiedzić i ile normalnie kosztują tam bilety

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy najpierw spojrzą na partnerów karty i potem będą układać pobyt pod oferowane atrakcje. I ja często tak robię, a podobne ‘case study’ przedstawię wkrótce.

A póki co przyjrzyjmy się warunkom wspomnianej wyżej karty w wersji zwykłej i All Inclusive.

Berlin WelcomeCard

Berlin WelcomeCard (dalej jako BWC) to najpopularniejsza karta turystyczna Berlina. Jej oferta obejmuje ponad 200 partnerów i poza muzeami czy punktami widokowymi są wśród nich restauracje, sklepy z pamiątkami czy agencje turystyczne. Zniżki sięgają 50%. Ponadto karta pełni od razu funkcję biletu komunikacji miejskiej na strefy i czas, na jakie została wykupiona.

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek i przejazdów bez konieczności zakupu osobnej karty. Zakres zniżki może się jednak różnić od dorosłego. Warto pamiętać, że w berlińskiej komunikacji miejskiej dzieci poniżej 6 lat pod opieką dorosłego korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a do 14 lat są uprawnione do ulgi. Do wielu muzeów dzieci i młodzież do lat 18 wchodzi bezpłatnie.

Jeśli dziecko w trakcie korzystania z karty zacznie 15 rok życia, to trzeba mu kupić osobną od tego dnia.

Warianty strefowe

Dwa warianty strefowe Berlin WelcomeCard AB lub ABC utworzono na potrzeby biletu komunikacji miejskiej. Strefa AB obejmuje tylko Berlin, strefa ABC Berlin + Poczdam, lotnisko Schönefeld i inne miejscowości w obrębie strefy C Berlina. Więcej o zasięgach stref komunikacji miejskiej i biletach tutaj.

Uwaga, z wariantem karty Berlin WelcomeCard AB skorzystamy ze zniżek na atrakcje w Poczdamie, ale by tam dojechać, potrzebny będzie nam osobny bilet komunikacyjny obejmujący strefę C Berlina. Z tą kartą nie połączymy tzw. biletu łącznikowego (Anschlussticket A/C). Jeśli planujemy Poczdam, najprościej będzie zakupić od razu kartę na strefy ABC.

Warianty czasowe

Czas, przez jaki obowiązuje karta Berlin WelcomeCard rozciąga się od 48 godzin do 6 dni. Jak to dokładnie funkcjonuje? Warianty na 48 i 72 godziny obowiązują od skasowania biletu. Należy to uczynić w kasowniku na stacjach kolei regionalnej, miejskiej metra, w autobusie lub tramwaju. Dopiero z takim biletem/kartą możemy udać się do pierwszej zniżkowej atrakcji. Te na 4, 5 i 6 dni obejmują dni kalendarzowe od skasowania pierwszego dnia do północy ostatniego.

Berlin WelcomeCard 72h + Museumsinsel

Ta karta (w wersji AB lub ABC) uprawnia do zniżek i przejazdów komunikacją miejską, a ponadto do wstępu na wystawy stałe pięciu muzeów na Wyspie Muzeów bez dodatkowych opłat. Są to: Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Pergamońskie oraz Muzeum im. Bodego. Na wystawy czasowe może obowiązywać dopłata.

Zniżki na najciekawsze atrakcje / Wystawa KonFerencja Poczdamska

Wśród partnerów, którzy honorują kartę Berlin WelcomeCard znajdziemy m.in. Wieżę Telewizyjną (25%), Ogrody Świata (25%), Stadion Olimpijski (25%), Katedrę Berlińską (28%), Wystawę Dalí (25%), Niemieckie Muzeum Techniki (37,5%), Muzeum Przyrodnicze (37,5%) czy Cytadelę w Spandau (25%).

W Poczdamie zniżki znajdziemy u 15 partnerów. I choć nie obejmują one słynnych poczdamskich pałaców, to w 2020 roku jest jeden wyjątek. W historycznych pomieszczeniach dworku Cecilienhof odbędzie się specjalna wystawa poświęcona Konferencji Poczdamskiej z okazji 75. rocznicy. Posiadacze karty BWC uzyskają 25% zniżki na regularną cene wstępu. Wystawa potrwa od 1 maja do 1 listopada 2020.

Tutaj zobaczysz wszystkich partnerów karty Berlin WelcomeCard, ale zostaw sobie tą lekturę na koniec.

Gdzie można zakupić kartę?

Najszybciej i najsprawniej, w dodatku w języku polskim zakupisz kartę przez internet. Wybierz wariant strefowy:

Berlin WelcomeCard ABC (wszystkie warianty czasowe)

Berlin WelcomeCard AB (wszystkie warianty czasowe)

Berlin WelcomeCard AB lub ABC 72h + Wyspa Muzeów

Po zakupie kuponu wymienisz go na bilet w jednym z wielu, łatwo dostępnych punktów odbioru. Do tego otrzymasz książeczkę lub broszurę z wymienionymi wszystkimi zniżkami, plan Berlina i/lub Poczdamu, schemat sieci połączeń metra (U-Bahn) i kolejki miejskiej (S-Bahn). Pamiętaj, by skasować swój bilet zanim zechcesz uzyskać zniżkę u partnera karty.

Berlin WelcomeCard – warianty czasowe i strefowe
Karta Berlin WelcomeCard
48 h 23€ (AB)  // 28€ (ABC)
72 h 33€ (AB) // 38€ (ABC)
72+M h 51€ (AB) // 55€ (ABC)
4 dni 40€ (AB) // 45€ (ABC)
5 dni 46€ (AB) // 49€ (ABC)
6 dni 49€ (AB) // 52€ (ABC)

Berlin WelcomeCard All Inclusive

Już wkrótce

Więcej na podobny temat?
8 Komentarze
 1. Bogusław :

  Dziękujmy Bardzo Serdecznie za wyczerpującą informację. Z tego co zauważyliśmy bardzo trudno jest uzyskać rzeczowe informacje na temat możliwości zwiedzania Berlina i okolic. W najbliższych dniach wybieramy się na trzy dni zwiedzania Berlina, więc informacje od Pani są dla nas bardzo cenne. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dziękuję za miłe słowa, niestety nie jestem w stanie w dobie pandemii dokonywać aktualizacji wszystkich muzeów czy atrakcji turystycznych w Berlinie. Dlatego postawiłam na aktualności na stronie FB i w nowej rubryce na głównej stronie “Świeże pączki z Berlina”. Na oficjalnych stronach poszczególnych obiektów są aktualne informacje, polecam zawsze tam sprawdzać przed zwiedzaniem, większość z nich ma wersje anglojęzyczne. Państwowe Muzea na razie mi nie odpowiedziały. Pozdrawiam i życzę owocnego pobytu w Berlinie. Joanna

 2. Bogusław :

  Dobry wieczór. Jak wygląda wejście do muzeum pergamonu mając kartę Berlin welcome card 72+M h z muzeami. Czy wchodzi się okazując kartę, czy należy stać w kolejce do kasy, czy też od razu idzie się do muzeum??? Będę wdzięczny za informację zwrotną, gdyż w niedługim czasie wybieram się do Berlina.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, Muzeum Pergamonu (w takim zakresie jak przed zamknięciem z powodu pandemii) będzie otwarte dopiero na początku października 2020 (ponadto jest jeszcze zamknięte Muzeum im. Bodego, te planuje się otworzyć w połowie października 2020). Jeśli chodzi o bilet z kartą WelcomeCard 72+M, to należy pójść najpierw do kasy i tam otrzyma się bezpłatny bilet. Tylko, że teraz z powodu pandemii ilość wejść na daną godzinę jest ograniczona (przewodniczka Ewa Zięba mówiła mi ostatnio, że i tak są pustki) i zalecane jest nabycie wejściówki (Time-slot ticket/Zeitfenster Reservierung) na wybraną godzinę przez stronę internetową shop.smb.museum . Z tego co widzę, nie ma dokładnej opcji dla Berlin WelcomeCard, dlatego ja wybrałabym “mit Tageskarte Museumsinsel + Panorama” w cenie 0,00€. Mimo to, napiszę dzisiaj do Państwowych Muzeów i zapytam się o to, bo powinna być taka opcja. Pozdrawiam, Joanna

 3. Magdalena :

  Witam! Czy w Berlinie uznawane są polskie legitymacje studenckie przy zakupie biletów ulgowych?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, znajomi studenci nie zgłaszali problemów latem 2019, by w miejscach, które odwiedzili, podważano polskie legitymacje. Tylko tak mogę odpowiedzieć, gdyż w większości regulaminów płatnych miejsc, jest jedynie informacja “za okazaniem odpowiedniego dokumentu”.

 4. Katarzyna :

  Dzień dobry. Czy dobrze rozumiem, że jeśli mój syn ma skończone 14 lat może jeździć jeszcze ze mną na mojej karcie Berlin WelcomePass? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, jeśli nie obchodził swoich 15 urodzin. Proszę pamiętać o zabraniu dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającym wiek dziecka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.