Jak dojechać do Berlina samochodem

Przez Olszynę, Świecko, Kostrzyn, z północno-zachodniej Polski

Jeden z kierowców autokaru turystycznego powiedział mi kiedyś, że nie ma co się obawiać wyjazdu z Berlina, ponieważ w którąkolwiek stronę się nie skieruje, zawsze wyjedzie na berlińską obwodnicę (Berliner Ring). W praktyce może się to okazać nieco ryzykownym i czasochłonnym rozwiązaniem.

Berliński Ring A10 ma bowiem 196 kilometrów. Nie należy go mylić z miejskim, wewnętrznym ringiem A100 (po części w budowie), który do zjednoczenia Niemiec nosił numer 10. Poniżej przedstawiam, jak dojechać do Berlina od granicy Niemiec z Polską.

Obwodnica wokół Berlina, opracowanie Alexrk2, na licencji CC BY-SA 3.0

Jak dojechać do Berlina, najlepsze rozwiązanie

Dobrze jest najpierw przemyśleć, czy do naszego celu podróży w Berlinie warto jechać przez miasto, czy też lepiej skorzystać z obwodnicy. Niestety GPS nie zawsze proponuje najdogodniejszą trasę. Przykładowo wyznaczamy punkt w centrum miasta. Nasze urządzenie nawigacyjne będzie nas prawdopodobnie „trzymać” jak najdłużej na obwodnicy A10. A potem wyrzuci w same centra południowych dzielnic, gdzie przejazd przez liczne światła pochłanie sporo czasu. Tymczasem przyjemną alternatywą może być na przykład przejazd ulicą Adlergestell (opis niżej).

Dojazd z południowej lub środkowej Polski

Z południowej lub środkowej Polski, przekraczając granicę w Świecku, Olszynie lub niżej, najlepiej dojechać do Schönefelder Kreuz. Jest to skrzyżowanie autostrad A13/A113 z A10, czyli Berlińskim Ringiem. Łącznikiem A113 dociera się do obrzeży miasta i bez przeszkód wjeżdża na wewnętrzną autostradę A100. Tam pozostaje wybrać już tylko odpowiedni zjazd do śródmieścia.

„Setką” (A100) szybko i wygodnie dotrzemy do zachodnich dzielnic Berlina, takich jak Zehlendorf, Wilmersdorf, Charlottenburg czy Spandau. Także na tereny targowe (Messe/ICC) i do centralnego dworca autobusowego (ZOB) warto wybrać tą drogę.

Wspomnianą alterntywą jest wjazd na łącznik A117, który płynnie przechodzi w najdłuższą ulicę Berlina – Adlergestell (Dreieck Treptow). Tą drogą można sprawnie dotrzeć do celów położonych po wschodniej stronie śródmieścia, na przykład na Alexanderplatz. Kiedy pilotowałam wycieczki ze Słubic, zawsze wybierałam tą trasę. Sprawdzałam tylko wcześniej, czy po drodze nie ma blokad lub mocno zwężonych odcinków. Dokładny przebieg trasy znajdziecie na mapie, klikając w ostatni link pod postem.

Na lotnisko

Do nowego portu lotniczego Berlin-Brandenburg BER z południowego i wschodniego kierunku dociera się stosunkowo łatwo ze A113 – droga jest dobrze oznakowana. Jadąc na lotnisko nie wjeżdża się na teren Berlina.

Warto wiedzieć, że dostępne terminale zlokalizowane są w dwóch miejscach. Terminal 5 (dawne lotnisko Schönefeld) położone jest na północy, natomiast w na południe od niego leżą terminale 1-2. Póki co z powodu pandemii otwarty jest tylko terminal 1 (T1).

By dojechać do Terminali 1-2 nowego lotniska BER należy wybrać zjazd nr 8 z autostrady A113 „Flughafen Berlin Brandenburg”. Do Terminalu 5, czyli dawnego lotniska Schönefeld prowadzi zjazd 7, „Schönefeld Süd”. Jeśli go przegapicie, nic straconego, kilkaset metrów dalej jest kolejny zjazd nr 6 „Schönefeld Nord”, z którego też traficie do lotniska (Terminal 5).

Ekologiczna plakietka

Wjeżdżając do śródmieścia Berlina musisz posiadać ekologiczną plakietkę EURO 4 lub wyższą. Sprawdź o co dokładnie chodzi i gdzie możesz ją dostać.

Dojazd przez Kostrzyn

Podróżujący z Kostrzyna dotrą drogą krajową nr 1/5 do centrum Berlina (Plac Aleksandra), skąd znaki z nazwami dzielnic, pokierują ich do innych części miasta.

Dojazd z północnej Polski

Jadąc z północnej Polski (Szczecin) autostradą A11 dociera się do Dreieck Schwanebeck, skąd można wjechać drogą numer 2 do wschodniej części miasta lub pozostać na Ringu i dojechać do odpowiedniego zjazdu.

Przybliżone odległości

Świecko (granica) – Schönefelder Kreuz A10 – 72 km
Olszyna (granica) – Schönefelder Kreuz A10 – 127 km
Schönefelder Kreuz – Berlin/Alexanderplatz – 30 km
Schönefelder Kreuz – Messe/ICC/ZOB (przez A100) – 40 km
Kostrzyn – Berlin/Alexanderplatz – 94 km
Kostrzyn – Berlin/Zoo – 101 km
Kostrzyn – Lotnisko Berlin Brandenburg BER – 90 km
Szczecin – Berlin/Alexanderplatz – 142 km
Szczecin – Lotnisko Berlin Brandenburg BER (jadąc berlińskim ringiem) – 190 km
Poznań/Dworzec Główny PKP – Berlin/Reichstag – 290 km
Warszawa/Dworzec Centralny – Berlin/Reichstag – 600 km
Kraków/Dworzec Główny PKP – Berlin/Reichstag – 600 km

Orientacyjne punkty oraz proponowana trasa na mapie Google 

A10A100Adlergestellautostradaberliński ringjak dojechać do Berlinajak dojechać na lotniskosamochodem do Berlina
Comments (0)
Add Comment