Jak dojechać pociągiem do Berlina

Połączenia ekspresowe Berlin-Warszawa-Express, połączenia regionalne, taryfy stykowe

Korzystając z poniższych informacji należy mieć na uwadze, że rozkłady jazdy PKP i DB są co roku aktualizowane (ok. 10 grudnia). Dodatkowo w marcu następują korekty, dlatego polecam sprawdzać również na bieżąco aktualności na oficjalnych stronach Polskich Kolei Państwowych oraz Deutsche Bahn. Tym bardziej, że na trasie Frankfurt nad Odrą – Berlin regularnie prowadzone są prace remontowe. Najbliższe większe utrudnienia z wprowadzoną komunikacją zastępczą 4-24 kwietnia 2020 (www.bauinfos.deutschebahn.com).

Pociągiem do Berlina

Polskie Koleje Państwowe utrzymują regularne połączenia z Warszawy i Gdyni/Gdańska. Dzięki współpracy z austriackim przewoźnikiem ÖBB uruchomiły też trasę z Budapesztu/Wiednia do Berlina przez południowo-zachodnią Polskę. We Wrocławiu dołączany jest pociąg z Przemyśla. Dla mieszkańców zachodniej Polski dostępnych jest wiele połączeń transgranicznych z przesiadką, ale na jednym bilecie. Warto również zaznaczyć ciekawą polsko-niemiecką inicjatywę „Pociągu do Kultury” z/do Wrocławia. Kursuje on w określonych godzinach w piątek, sobotę i niedzielę, a podczas podróży pasażerowie mogą uczestniczyć w programie kulturowym.

Eurocity z Warszawy i Gdyni/Gdańska

Z Warszawy i Gdyni kursują bezpośrednie pociągi spółki Intercity. Na trasie obowiązują tzw. ceny globalne, wystawiane na podstawie aktualnego kursu euro. W chwili obecnej (luty 2020) wynoszą one z Warszawy i Gdyni 24,9€ (po wyczerpaniu puli max 52,6€), z Poznania – 14,9€ (po wyczerpaniu puli cena maksymalna to 39,8€). Więcej informacji o promocyjnych cenach znajdziecie na stronie PKP Intercity, Berlin-Warszawa/Gdynia.
Z Warszawy pociąg BWE (Berlin-Warszawa-Ekspress) kursuje 4 razy dziennie, przez Kutno, Konin, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin oraz Frankfurt nad Odrą. Podróż ze stolicy trwa niecałe sześć godzin, z Poznania trzy. Pociągi BWE zatrzymują się w Berlinie na stacji Ostbahnhof oraz Hauptbahnhof.
Z Gdyni pociąg BGE (Berlin-Gdynia-Ekspress) kursuje raz dziennie, przez Sopot, Gdańsk, Tczew, Bydgoszcz, Inowrocław, Gniezno, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin i Frankfurt nad Odrą. Całość trasy pociąg pokonuje w 7,5 godziny, a w Berlinie zatrzymuje się na stacji Ostbahnhof oraz Hauptbahnhof.

Nightjet Berlin-Przemyśl/Wiedeń/Budapeszt

W grudniu 2018 roku austriacka kolej ÖBB uruchomiła nowe połączenie Nightjet między Berlinem a Wiedniem/Budapesztem przez terytorium Polski. W pociągach tej relacji obowiązuje rezerwacja, ale są również wagony z miejscami do siedzenia, a ceny są bardzo konkurencyjne. Na terenie naszego kraju pociąg zatrzymuje się m.in. w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźle, Opolu, Wrocławiu, Głogowie, Zielonej Górze i Rzepinie.
We Wrocławiu dołączany jest skład z Przemyśla, który wcześniej przejeżdża m.in. przez Tarnów, Kraków, Katowice i Opole. Pokonanie całej trasy zajmie podróżnym 14 godzin. W Belinie pociąg zatrzymuje się na stacji Ostbahnhof, Hauptbahnhof i Charlottenburg.

Ze Szczecina

Ze Szczecina bezpośredni kurs ma regionalny ekspres (RE) niemieckich kolei, który po niecałych dwóch godzinach dociera do Berlina. Pociągi są kilka razy dziennie i kończą na stacji Berlin Gesundbrunnen. Inną możliwością jest skorzystanie z niemieckich pociągów, ale z przesiadką w Angermünde. Ekspres regionalny z obu miejscowości zatrzymuje się w Berlinie na stacjach Gesundbrunnen, Hauptbahnhof (tief/podziemie), Potsdamer Platz oraz Südkreuz. Dzięki porozumieniu władz miasta ze Związkiem Komunikacyjnym Berlin-Brandenburgia bilet do stolicy Niemiec w jedną stronę kosztuje jedynie 12€. Więcej informacji o taryfach stykowych w połączeniach regionalnych znajdziecie na stronie Przewozy Regionalne.

Z Wrocławia, „Pociąg do Kultury”

Poza wspomnianym wyżej bezpośrednim pociągiem jest jeszcze jedno połączenie bez przesiadek. „Pociąg do Kultury” (Kulturzug) to wspólna inicjatywa polskich i niemieckich władz, regionalnych kolei oraz instytucji kulturalnych. Dzięki temu pierwszy wagon składu zmienia się to w salon literacki, to w „cichą dyskotekę” lub klub karaoke. W wybranych dniach moderatorzy zapewniają również rozywkę i animacje dla rodzin z małymi dziećmi.
Rozkład jazdy ułożony jest bardziej pod podróżnych z Berlina, skąd w każdy piątek po południu i sobotę rano wyrusza pociąg w kierunku stolicy Dolnego Śląska. Powrót jest w piątek lub niedzielę pod wieczór. Po polskiej stronie pociąg zatrzymuje się w Legnicy, Żarach i Żaganiu. Bilet w jedną stronę kosztuje 19 € (79 PLN). Więcej informacji na www.bahn.de.

Połączenia mieszane (regionalne)

Komu nie pasuje lub jest za drogo, może wybrać połączenie mieszane. To znaczy polskim pociągiem dojechać do jednej ze stacji granicznych, a następnie kontynuować podróż koleją regionalną Deutsche Bahn lub z innym przewoźnikiem do Berlina. Z racji, że oferta połączeń regionalnych i opłat jest bardzo rozbudowana, polecam przewodnik w języku polskim na stronie Przewozów Regionalnych.

Kostrzyn nad Odrą / Gorzów Wlkp.

Z Kostrzyna do Berlina pociągi kursują co godzinę, a podróż trwa 1,5 h. Bilet kosztuje 12,2€ i można go nabyć w automacie w pociągu. Przewoźnikiem jest prywatna spółka Niederbarnimer Eisenbahn (NEB). Ich pociągi kończą na stacji Berlin Lichtenberg. Tutaj dowiecie się więcej o taryfach z Kostrzyna. Dla podróżnych, którzy do Berlina wybierają się z Gorzowa Wlkp. NEB ma szczególną ofertę cenową. Mianowicie bilet na całą trasę z przesiadką w Kostrzynie kosztuje 12,4€, a dla grup jest jeszcze taniej, bo 38,7€ (do 5 osób). Bilety te nie obowiązują w pociągach PKP Intercity. Więcej informacji na temat taryf z Gorzowa na stronach NEB.

Frankfurt nad Odrą / Zielona Góra / Rzepin

Bezpośrednio do tej miejscowości kursują pociągi regionalne z Zielonej Góry i Rzepina. Z Frankfurtu n.O. pociągi do Berlina kursują średnio co pół godziny (RE1), a bilet kosztuje 10,5 €. Czasem już w polskim pociągu podróżni zbierają się razem, by wykupić bilet grupowy do Berlina (do 5 os.), gdyż jest wtedy taniej. Pociągi tej relacji przeważnie przejeżdżają całe miasto (wyjątkiem są ranne i późnowieczorne połączenia) i zatrzymują się na stacjach: Ostkreuz, Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Charlottenburg, Wannsee.

UWAGA: Jesteś z Zielonej Góry lub okolic i chcesz się wybrać na jednodniową wycieczkę do Berlina? Wyjeżdżając o 6.33 z Zielonej Góry (regionalny do Frankfurtu n.O. przez Rzepin) jesteś przed 10.00 w Berlinie i masz do dyspozycji 6-7 godzin w stolicy Niemiec. Bilet w jedną stronę na pociąg kosztuje 15,4 €, grupowe od trzech osób jeszcze taniej.

Guben

Gubin po polskiej stronie nie ma połączenia kolejowego, a od granicy do niemieckiej stacji kolejowej jest ok. 2 km drogi. Kurs do Berlina realizowany jest z przesiadką w Cottbus, Frankfurt/O lub Fangschleuse.

Forst / Żagań / Żary

Najbliższą większą miejscowością od przygranicznego Forst po polskiej stronie jest Lubsko (31 km). Z Żagania i Żar do niemieckiej miejscowości kursują dwa razy dziennie polskie pociągi regionalne (szynobusy). Z Forstu do Berlina jedzie się z przesiadką w Cottbus (ODEG).

Görlitz

Z dworca kolejowego w Zgorzelcu jest ok. 3,5 km drogi na dworzec w Görlitz, ale można ją przejechać autobusem, linia P. Podróż do Cottbus odbywa się pociągiem prywatnego przewoźnika (ODEG), a stamtąd już ekspresem regionalnym DB, co trwa razem ponad 2 godziny.
Pociągi z Cottbus zatrzymują się w Berlinie na stacjach Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten oraz Spandau.

Informacje praktyczne

Zakupiony bilet na przejazd koleją regionalną DB do Berlina (pociągi oznaczone symbolem RE i RB) jest ważny do docelowego przystanku podróży, jeśli ma oznaczenie, np. Berlin AB, oznacza to, że wysiadając na stacji kolejowej w Berlinie można kontynuować podróż metrem, autobusem itp. do osiągnięcia celu (wykluczone są przejazdy okrężne lub w powrotnym kierunku). To samo obowiązuje w drugim kierunku.
Na dworcach kolejowych znajdują się automatyczne szafki na bagaż (Schließfächer). Opłata za 24h wynosi 4-6 €, w zależności od wielkości szafki i dworca .

Warto też sprawdzić warunki oferty biletów „Berlin-Brandenburg-Ticket” (tutaj więcej o tym bilecie) oraz „Quer-durchs-Land-Ticket”.

Berlin-Brandenburg-TicketBGEBWEDeutsche BahnEuroCity z Warszawy do BerlinaKulturzugNEBNiemieckie KolejeODEGpociąg do Berlinapociąg do Berlina z Zielonej GóryPociąg do Kulturypociągiem do Berlina
Comments (2)
Add Comment
  • Natalia

    Dzień dobry, mam takie pytanko odnośnie biletu pojedyńczego do Berlina ze Szczecina – kosztuję on 12euro i czy też obowiązuje komunikacja miejska wtedy po calym Berlinie?

    A jak z powrotem? następnego dnia zakupuję bilet powrotny do szczecina rowniez za 12euro i też obowiązuje komunikacja miejska? Szukałam infomracji na stronach, ale nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi…

    • Joanna Maria Czupryna

      Dzień dobry, przejrzałam informacje na stronie VBB i nie znalazłam informacji, by taki bilet obowiązywał również w Berlinie przez cały dzień. Chyba kiedyś tak było. Nie jest to niestety moja trasa. Wnioskuję zatem, że na jednorazowy bilet Szczecin-Berlin AB można dojechać do docelowego miejsca, czyli na przykład do Berlin Zoologischer Garten, mimo, że nie ma tam bezpośrednich połączeń (bez okrążeń i powrotów). Proponuję zapytać się w kasie w Szczecinie lub w Berlinie, ale jestem przekonana, że nie jest to bilet użytku na cały dzień. Z powrotem (czyli kolejnego dnia) można się udać w stronę stacji, skąd odchodzi pociąg do Szczecina z dowolnego miejsca w Berlinie AB (bez okrążeń i powrotów). Pozdrawiam, Joanna