Grób Heinricha von Kleista

Grób Heinricha von Kleista

Do osiedla Wannsee, gdzie znajduje się grób Heinricha von Kleista, najlepiej dojechać kolejką miejską lub pociągiem regionalnym. Wyjście prowadzi przez oryginalnie zachowany budynek dworca o ciekawej, ekspresjonistycznej architekturze. Ośmiokątna hala z okienkami kasowymi, drewniane balustrady, zakończone szpicem drzwi i okna, ciemna klinkierowa cegła bez trudu pozwalają na chwilę przenieść się w czasie do późnych lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to gmach został oddany do użytku.

Rozczarowany życiem

Z dworca należy podążyć za znakami ścieżką przez park, która poprowadzi nas do grobu poety i dramaturga niemieckiego, Heinricha von Kleista. Urodzony w 1777 roku we Frankfurcie nad Odrą (od 1999 r. Kleiststadt – Miasto Kleista), syn pruskiego oficera miał przez rodzinę jasno określoną drogę kariery wojskowej. Zrezygnował z niej jednak na rzecz studiów i pisania. Jego utwory, dzisiaj klasyki niemieckiej literatury, i przedsięwzięcia nie przyniosły mu za życia rozgłosu i dochodów.

Bankructwo i zamknięcie oficyny, wydającej redagowaną przez niego gazetę codzienną „Berliner Abendblätter” zakończyły nieustanne spory z cenzurą, z władzami, ze współpracownikami, zostawiając poczucie coraz większego rozczarowania i niezrozumienia. W listopadzie 1811 roku udał się ze swoją „duchową” towarzyszką, chorą na raka Henriettą Vogel, kobietą zamężną i matką, do gospody położonej pomiędzy Berlinem a Poczdamem. Po wieczorze i nocy spędzonej na spacerach, rozmowach i pisaniu listów, para udała się na przeciwległy brzeg, gdzie 21 listopada nad ranem popełniła samobójstwo. Kleist zastrzelił najpierw swoją towarzyszkę, a później siebie.

„…leżymy tu bowiem zastrzeleni”

Oboje zostali pochowani w miejscu śmierci, a całe wydarzenie urosło do rangi wielkiego skandalu, który starano się zatuszować. Rekonstrukcję ostatnich godzin życia udało się dokładnie przeprowadzić dzięki relacjom właściciela i służby gospody, a także listom, które Heinrich i Henrietta pisali do bliskich w czasie dokonanym („Leżymy tu bowiem zastrzeleni.”), m.in. z prośbą o pochówek.

W 2011 roku, kiedy w 200. rocznicę śmierci pisarza obchodzony był Rok Kleista, grób został odnowiony, a stary nagrobek, postawiony jeszcze przez nazistów w 1936 roku przy okazji prac przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich, zastąpiono nowym kamieniem, na którym upamiętniona została również Henrietta Vogel.

Zobacz dalszą część spaceru nad brzegiem jeziora Wannsee. 

Grób Heinricha von Kleista (Kleistgrab am Kleinen Wannsee)

Tematyka: nekropolie, literatura
Adres: Bismarckstraße 2-4, 14109 Berlin
Tablice informacyjne: tak (jęz niem. i ang.)
Audio-guidy: tak (jez. niem.), wypożyczalnia na dworcu S-Bahn, 10.00-14.30 (III-X), 3 €

Dojazd

Pociąg: RE1, RE7, RB21, RB22, RB 33 (Wannsee)
S-Bahn: S7  (Wannsee)
Bus: 114, 118, 218, 316, 318, 620 (Wannseebrücke)
Prom: F10 (S Wannsee)

Zobacz położenie grobu Heinricha von Kleist na mapie Google

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.