Festiwal Świateł w Berlinie (11-20.10.19)

Festiwal Świateł to jedna z najbardziej widowiskowych imprez w stolicy Niemiec. Odbywa się zwykle w połowie października i trwa przez kilkanaście dni. Jeśli wieczory nie są zbyt chłodne, spacer pośród pięknie podświetlonych drzew i zabytków Alei pod Lipami poprzez Bramę Brandenburską do Placu Poczdamskiego można zaliczyć do jednej z największych atrakcji Berlina w ciągu roku.

W 2013 roku powstało stowarzyszenie grupujące tych artystów, firmy i sponsorów, którzy zdystansowali się do coraz bardziej komercyjnego wydania festiwalu. Zaczynające się wcześniej iluminacje pod hasłem “Berlin Leuchtet” (Berlin się świeci) mają przywrócić pierwotny charakter imprezy sprzed dziesięciu lat.

Festiwal Świateł w Berlinie 2019

Festiwal Świateł odbędzie się już po raz czternasty. Finansowany jest dzięki sponsorom i prywatnej inicjatywie. W zależności, ile środków uda się zebrać, oświetlenie danego roku jest mniej lub bardziej imponujące. Żadna edycja nie pozostawiła jednak nikogo rozczarowanym. Przeważnie podświetlone jest kilkadziesiąt zabytków, w tym Brama Brandenburska, Wieża TV i Katedra Berlińska. Od początku do końca festiwalu obiekty podświetlane są codziennie od 19 do 24. To się może jednak różnić w pojedynczych przypadkach. Iluminowane fasady budynków są ogólnodostępne bez żadnych opłat.

Kolejna edycja: 11-20 października 2019

Wszystko spod znaku Light

LightLiner, LightShip, Lightkutsche, LightLimo – oficjalni partnerzy festiwalu oferują zwiedzanie oświetlonego miasta na różne sposoby, busem, statkiem, limuzyną czy dorożką. Nawet popularny balon Hi-Flyer jako LightBaloon umożliwi chętnym obejrzenie panoramy miasta po zmierzchu z wysokości 150 metrów. Będzie można również wziąć udział w zwiedzaniu na sportowo, czyli lekkim truchtem przez miasto jako LightSightRunner. Co roku dołączają kolejni partnerzy z nowymi pomysłami na light. Pełny spis imprez na oficjalnej stronie Festival Of Lights.
UWAGA: większość z podanych imprez wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Poniżej wybrane z najciekawszych:
Light Tour Guide – oprowadzanie z “podświetlonym” przewodnikiem od Katedry Berlińskiej do pomnika Holokaustu, codziennie od 18.00 do 19.00, cena: 15€, język angielski i niemiecki, 75 min.
Lightbiketaxi – popularne velotaxi, tym razem podświetlone, oferują trasy trwające godzinę (70€), półtorej godziny (105€) lub dwie godziny (130€). Język angielski i niemiecki. Inne na zapytanie.
Lightartship – rejs oświetlonym statkiem, piątki i soboty, 18.30 oraz 21.00, czwartki i niedziele 19.00 start i zakończenie: Stern und Kreisschiffahrt Jannowitzbrücke, 10179 Berlin, cena: 22 € (15€), język angielski i niemiecki, 2h
Lightsightrunning – zwiedzanie na sportowo, o godz. 19.15 w dni 9, 10, 11, 16, 17, 18 października,
start: Am Brandenburger Tor, Pariser Platz, 10117 Berlin (przed “Starbucks Coffee”) cena na miejscu 10€ (przedsprzedaż 8€), język niemiecki i angielski, 1,5h
LightKutsche – możliwość wynajęcia oświetlonej dorożki na nocny przejazd, max 6 osób naraz, start: spod Bramy Brandenburskiej, Pariser Platz, 10117 Berlin, od 19.00, cena: 95€ za 45 minut lub 150€ za 75 minut, konieczność rezerwacji, język niemiecki

Konkurs fotograficzny

Co roku uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym i przesłać dowolną ilość zdjęć. Zwycięskie zdjęcia z 2018 roku można obejrzeć na oficjalnej stronie festiwalu.

Berlin Leuchtet

W 2013 roku powstało stowarzyszenie Berlin Leuchtet (dosł. Berlin się świeci), które wystąpiło z własną edycją podobnej imprezy, zaczynającej się tydzień wcześniej. Dla turysty nie ma większej różnicy, który zabytek przez którą organizację jest podświetlony. Więcej informacji na oficjalnej stronie stowarzyszenia. W 2018 roku Berlin Leuchtet odbywał się w dniach 28 września do 14 października.

Strony internetowe:
Festival of Light
Berlin Leuchtet

Oficjalny trailer Festival of Lights

Film “Berlin leuchtet” 2014

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.