Ile kosztuje i jak zamówić taksówkę w Berlinie

W obrębie granic administracyjnych Berlina wszystkie korporacje taksówkarskie zobowiązane są do pobierania opłat za usługę według tej samej taryfy. Opłata startowa wynosi 3,9€, 0-7 km – 2€/km, od 7 km – 1,5€/km.

Taksówka w Berlinie

Jeśli łapiemy taksówkę na ulicy (nie na postoju), by szybko dostać się w pobliskie miejsce (do 2 km) zapłacimy po prostu 5€. Trzeba jednak uprzedzić kierowcę, że chce się skorzystać z tej usługi i formy zapłaty (Kurzstreckenpauschaltarif lub Winkemann-Tarif). Płacąc kartą kredytową, należy liczyć się z dodatkową opłatą 1,5€. Ryczałtowa opłata obowiązuje również przy większej liczbie osób, 5€ (od 5 do 8 osób). Za ponadwymiarowy lub niestandardowy bagaż jest dopłata 1€ za sztukę. Wsiadając na lotnisku Tegel zapłacimy dodatkowo 0,5€. Wyjeżdżając poza granice Berlina lub w okolicznych miejscowościach, najlepiej z góry zapytać o przybliżony koszt usługi.

Na stronie www.taxi-berlin.de znajduje się kalkulator opłat za usługę. Należy podać ilość kilometrów (Fahrstrecke in Kilometer), wybrać ilość osób oraz sposób zapłaty (gotówka – Barzahlung). W rubryce „Gepäck” (bagaż) ilość sztuk bagażu dotyczy jedynie ponadwymiarowych rzeczy. Aby ustalić ilość kilometrów najlepiej skorzystać z Google Maps lub innych popularnych routerów.

Taxi w Berlinie:
Quality Taxi, tel. +49 30 26 3000 lub +49 800 26 3000 0
Taxi Funk, tel. +49 30 44 33 22
City Funk, tel. +49 30 21 02 02
Würfelfunk, +49 30 21 01 01 lub +49 800 CABCALL

Czy mogę zapłacić kartą kredytową?

Tak, wszyscy taksówkarze są zobowiązani do przyjęcia płatności kartą kredytową. Nie jest dokładnie określone, które karty obowiązują (przynajmniej „trzy rodzaje kart, będące w powszechnym użytkowaniu”). Symbole kart, które są akceptowane w danej taksówce powinny być dobrze widoczne dla pasażera z ulicy. Przy płatności taksówkarz może zażądać od nas dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu, paszportu). Jeśli go przy sobie nie mamy, może odmówić przyjęcia płatności kartą kredytową. Wg przepisów taksówkarz nie powinien zabierać pasażerów, jeśli ma popsuty/niedziałający terminal. Jeżeli zdarzy nam się taka sytuacja, można to zgłosić w odpowiednim urzędzie (Landesamt für Bürger- und Ordnungsangelegenheiten). Taksówkarz jest również zobowiązany do wystawienia rachunku na życzenie pasażera. Przy płatności kartą kredytową naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 1,5€.

UBER w Berlinie?

Nie ma Ubera w Berlinie. To znaczy jest, ale nie w takim wydaniu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Działalność serwisu została generalnie zakazana w Niemczech kilka lat temu. Jako główne powody podaje się troskę o bezpieczeństwo pasażerów, przewożonych przez kierowców bez licencji, oraz nieuczciwą konkurencję cenowa.

W aplikacjach Ubera znajdziecie Berlin, ale zlecenia są przekazywane do koncesjonowanej firmy, a ceny są właściwie takie same jak przy innych taksówkach.

Aplikacja na taksówkę

Najpopularniejsza jest Mytaxi, działająca również w kilku miastach w Polsce.

ile kosztuje taksówka na lotnisko w Berlinieile kosztuje taxi w Berlinietaxi Berlin
Comments (0)
Add Comment