Rowerem po Berlinie

Zwiedzanie Berlina i okolic na rowerze jest ciekawą i przyjemną alternatywą dla pieszych wędrówek. Infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, niemal każda większa ulica ma wyodrębnioną ścieżkę rowerową.

Szlaki dalekobieżne

Przez Berlin przechodzą trzy oznakowane dalekobieżne szlaki.
Pierwszy z nich to Szlak Rowerowy R1, który łączy Sankt Petersburg w Rosji z francuskim Calais. Szlakiem tym możemy dojechać na dwóch kółkach do Berlina, przekraczając granicę w Kostrzynie nad Odrą. Berliński odcinek liczy 68 kilometrów i przebiega przez śródmieście obok najważniejszych zabytków. Tutaj znajduje się mapa i opis poszczególnych etapów w stolicy Niemiec (po niemiecku).

Kolejny szlak zaczyna się w Berlinie przy Placu Aleksandra, a prowadzi do Kopenhagi. Kierując się jego oznaczeniami również przejedziemy przez śródmieście, a także północno-zachodnie dzielnice Berlina. Przebieg trasy na 23-kilometrowym odcinku berlińskim znajdziesz tutaj.

Ostatni szlak również zaczyna się w Berlinie, w historycznym centrum na Wyspie Muzeów. Prowadzi on w kierunku północnym na wyspę Uznam. Po drodze mija się miejsca pamięci, związane z murem berlińskim. Przebieg szlaku w Berlinie można podejrzeć tutaj.

Szlaki lokalne

Miłośnicy pedałowania znajdą w Berlinie wiele szlaków, które pozwolą poznać bliżej miasto. Polecam przede wszystkim te poza ścisłym śródmieściem, wzdłuż parków, zieleńców, kanałów i rzek. Zwłaszcza w części zachodniej można z przyjemnością pedałować wzdłuż Haweli do samego Poczdamu lub po lasach Grunewald, Tegel lub Spandau. Znajdą się tam urocze leśne gospody, pałace Hohenzollernów lub wille zamożnych mieszczan.

Wartym polecenia jest też dobrze przygotowana i oznakowana trasa wzdłuż muru berlińskiego, tzw. Mauerweg.

Bilety w komunikacji publicznej

W Berlinie rower możemy przewozić w wagonach kolei regionalnej, kolejki miejskiej i metra. Służą temu specjalnie przystosowane i oznakowane przedziały. Przewóz rowerów możliwy jest również na promach oraz w pod pewnymi warunkami w tramwajach. Bilet na rower jest ważny jedynie w połączeniu z ważnym biletem na osobę (nie musi być tego samego rodzaju). Więcej o biletach komunikacji miejskiej w Berlinie tutaj.

Kurzstrecke Fahrrad uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 1,2€
Einzelfahrschein Fahrrad uprawnia do przejazdu w jednym kierunku (bez okrążeń i powrotów) do wybranego przystanku; ważny przez 2 godziny 1,9€ (AB)
2,2€ (BC)
2,5€ (ABC)
Tageskarte Fahrrad bilet dzienny, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia, można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat 4,8€ (AB)
5,2€ (BC)
5,4€ (ABC)

Praktyczne informacje

Na stronie ADFC znajduje się spis wypożyczalni rowerów wg dzielnic. Średnia cena za dzień wynosi 10-12 euro.

Szczegółowe opisy tras turystycznych z dokumentami pdf można znaleźć tutaj (niektóre również po angielsku).

gdzie można wypożyczyć rower w Berlinierowerem po Berlinieścieżki rowerowe w Berliniewypożyczalnie rowerów w Berlinie
Comments (0)
Add Comment