Wysiadam na dworcu Zoologischer Garten w Berlinie (Bahnhof Zoo Berlin)

Praktyczne informacje dla podróżnych

Dworzec kolejowy przy Ogrodzie Zoologicznym w Berlinie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych stacji w Europie. W latach 1949-89 był głównym dworcem zachodniej części miasta. Zatrzymywały się tutaj pociągi międzynarodowe. Po zjednoczeniu Niemiec jego rolę zdegradowano do funkcji regionalnej. Popularności przysporzyła mu dokumentalna książka „My dzieci z Dworca Zoo” autorstwa Christiane Felscherinow oraz utwór nagrany przez grupę U2 „Zoo Station”.

Dworzec Zoo położony jest w centrum dawnego Berlina Zachodniego obok Ogrodu Zoologicznego, Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma i handlowej ulicy Ku′damm. Zatrzymują się na nim głównie pociągi regionalne (RE1, RE2, RE7, RB14, RB21, RB22), kolejka miejska (S3, S5, S7, S9), a w podziemiach swoje stacje mają linie metra U2 i U9.

Na dworcu znajdują się szafki na bagaż (4-6€ za 24h), sklepy, punkty gastronomiczne, kasy i informacja DB. Przed głównym wejściem na Hardenbergplatz jest parking dla samochodów i autokarów, postój taksówek oraz przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej. Stąd odjedziemy między innymi liniami 100 i 200 do wschodniej części miasta, M45 pod pałac Charlottenburg i M49 do Dworca Autobusowego.

UWAGA: dworzec jest częściowo w przebudowie, kasy znajdują się obecnie w pawilonach na zewnątrz. Kliknij na plan.

Dworce kolejowe i perony są strzeżone za pomocą systemu kamer. Dla palaczy wydzielone są specjalne miejsca, oznaczone żółtym obramowaniem na ziemi i znakiem papierosa (najczęściej na krańcach peronów). Poza tymi miejscami obowiązuje bezwzględny zakaz palenia.

Bahnhof Zoologischer Garten Berlin
Hardenbergplatz
10623 Berlin
Informacja kolejowa: +48 22 9436
Plan dworca ze sklepami

Mapa z zaznaczonymi lotniskami i dworcami w Berlinie

Bahnhof ZooBerlin ZachodniCity Westdworzec Zoologischer Gartenkolejka miejskaMy dzieci z dworca Zoopociągiem do Berlina
Comments (0)
Add Comment