Weihnachtsmarkt 2021 w Berlinie. Regulacje i obostrzenia

Weihnachtsmarkt 2021 w Berlinie

Po zeszłorocznej przerwie, kiedy przedświąteczną atmosferę usiłowało podtrzymać jedynie kilkanaście porozrzucanych stoisk z grzanym winem, Berlin zaprasza ponownie na pełnowymiarowe jarmarki (Weihnachtsmarkt 2021).

Trudno jednak w tej chwili napisać coś dokładniej o ich atmosferze, skoro większość z nich rozpocznie się 22 listopada 2021. O tym, jak było w poprzednich (przedpandemicznych) latach można poczytać tutaj.

Poniżej przedstawiam zatem, które świąteczne jarmarki zapowiedziały już swoje otwarcie oraz jakie będą obowiązywać na nich regulacje i obostrzenia.

O co chodzi z 2G i 3G

Wyjaśnię tu jeszcze pewien bardzo przydatny skrót. W Niemczech zasady wejścia do danego obiektu lub na wydarzenie skrótowo przedstawia się:

 • Geimpft (w pełni zaszczepiony)
 • Genesen (osoba posiadająca status ozdrowieńca)
 • Getestet (osoba z ważnym negatywnym testem w kierunku COVID19)

Skrót 3G oznacza, że wpuszczane są wszystkie osoby z powyższej listy. 2G –  tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Co do dzieci i młodzieży stosowane są różne regulacje. Są również miejsca, które marketingowo oznaczają się 0G (wpuszczają wszystkich, jak przed pandemią), ale tylko, jeśli mają ku temu spełnione warunki. Wśród najpopularniejszych jarmarków w Berlinie takich na pewno nie będzie.

Uwaga: wybierając się w dane miejsce, należy mieć ze sobą zaświadczenie o zaszczepieniu lub statusie ozdrowieńca (np. europejski paszport covidowy) w formie cyfrowej.

Potwierdzone jarmarki

Świąteczny Jarmark Weihnachtszauber na Gendarmenmarkt – 2G, od 22 listopada do 31 grudnia 2021, wstęp 1€
Świąteczny Jarmark pod Czerwonym Ratuszem – od 22 listopada 2021 do 2 stycznia 2022
Świąteczny Jarmark w Cytadeli Spandau – 2G, od 26 listopada do 23 grudnia, wstęp 3,5€ (płatny od 16 lat, w tym wliczone wstępy do muzeów na Cytadeli)
Winterzauber Berlin – 2G, od 5 listopada do 19 grudnia, jarmark i lunapark w jednym, daleko od centrum
Winterwelt na Placu Poczdamskim – od 29 października 2021 do 2 stycznia 2022, mini-jarmark bez reguł
Jarmark Skandynawski Lucia w Kulturbrauerei – od 22 listopada do 22 grudnia, wstęp wolny dla wszystkich, obowiązek noszenia maski
Jarmark na Breitscheidplatz (wokół Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma) – 3G, od 22 listopada 2021 do 2 stycznia 2022
Jarmark na Placu Aleksandra – od 22 listopada do 26 grudnia 2021

Jarmarki na pewno odwołane

Świąteczny Jarmark przed Pałacem Charlottenburg – odwołany w 2021

Więcej na podobny temat?
8 Komentarze
 1. Joanna :

  Dzień dobry, czy ta lista otwartych jarmarków jest nadal aktualna? Docierają do nas różne informacje. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Na mój dzisiejszy stan wiedzy, wszystkie wymienione poniżej jarmarki działają. Przy wejściu należy przyjąć, że obowiązuje model 2G lub 3G, na niektórych jarmarkach wymagane jest tylko noszenie maski. Zaszła zmiana w warunkach wejścia na jarmark świąteczny na Gendarmenmarkt (dodatkowo wymaga się testu, który można wykonać na miejscu). Być może inne jarmarki z 2G pójdą też w tą stronę. W weekendy jest więcej jarmarków w Berlinie (bądź ich jakieś mini-wersje), ale nie wymieniam ich tutaj bo z aktualizacją, jak widać, jest masa roboty. Należy wziąć również pod uwagę, że decyzje o dalszych ograniczeniach bądź zamknięciach są podejmowane z dnia na dzień, a moje aktualizacje pojawiają się 1-2 w tygodniu (nie prowadzę już żadnego biznesu związanego z Berlinem). Dlatego zawsze polecam sprawdzić informacje na danej stronie jarmarku lub poszukać aktualnych relacji na Instagramie lub FB. W pierwszy weekend adwentu szału w liczbie odwiedzających nie było. Pozdrawiam, Joanna

 2. Adam :

  A jaki trzeba mieć dokument potwierdzający że jest się zaszczepionym, wystarczy ten rządowy w telefonie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, wymagany jest Unijny Certyfikat COVID (UCC) w aplikacji. Niestety nie wiem, jak „rządowy” w telefonie wygląda. Pozdrawiam, Joanna

 3. Daniel :

  Mam pytanie. Czy – biorąc pod uwagę odwołane jarmarki w Monachium – wiadomo, że te w Berlinie odbędą się na pewno?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Spoglądając na ostatnie niemal dwa lata – nic nie jest na pewno. Dzisiaj są otwarte, jutro decydenci w Berlinie mogą je zamknąć i wprowadzić lockdown.

 4. Kamil :

  Czy jarmarki w niemczech, czynne są w niedziele?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, jak najbardziej. Wyjątkiem są tylko te jarmarki, które otwierają się wcześniej niż poniedziałek po protestanckim Święcie Zmarłych (zależy też od regionu). Wtedy przez dwie niedziele przed tym dniem pozostają przeważnie zamknięte. Jest to zwyczajowe święto wspominania ofiar wojen (Volkstrauertag, w tym roku dzisiaj, 14 listopada), oraz wspomniany Totensonntag, w tym roku 21 listopada. Aktualizacja informacji o jarmarkach w Berlinie i Poczdamie będzie na jutro (15 listopada), pozdrawiam, Joanna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.