Spacer po Ogrodach Świata w Berlinie

Egzotyczna roślinność i architektura na wyciągnięcie ręki

Ogrody Świata są położone nieco z dala od śródmieścia, w dzielnicy Marzahn-Hellersdorf. Historia ich powstania sięga jeszcze czasów enerdowskich, kiedy to berlińscy ogrodnicy przygotowali przegląd ogrodniczy (Berliner Gartenschau) w ramach obchodów 750-lecia miasta w 1987 roku. Miała to być również odpowiedź na założony dwa lata wcześniej w ramach krajowej wystawy ogrodniczej (BUGA) Ogród w Britz w Berlinie Zachodnim. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku przyszedł czas na zmiany. Zieleniec został przebudowany, a jego nazwa zmieniona na Erholungspark Marzahn (Park Wypoczynkowy Marzahn), która obok Ogrodów Świata obowiązuje do dzisiaj. Te bowiem powstały jeszcze później, Ogród Chiński (2000), Ogród Japoński i Balijski (2003), Ogród Orientalny (2005), Ogród Koreański (2006), Labirynt (2007), Ogród Bylin Karla Foerstera i Włoski Ogród Renesansowy (2008) oraz Ogród Chrześcijański (2011). Obecnie na terenach graniczących z ogrodem trwają prace przygotowawcze do Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej (IGA), która rozpocznie się w 2017 roku.
Park Wypoczynkowy Marzahn ma 21 hektarów powierzchni i razem z pobliską Doliną Rzeki Wuhle (Wuhletal) i wzgórzem Kienberg tworzy rekreacyjny kompleks dla 300 tys. mieszkańców okolicznych osiedli. Liczba odwiedzających w 2015 roku wyniosła ponad 700 tys. Zarządzający parkiem liczą na znaczny wzrost zainteresowania w trakcie przygotowań do wystawy ogrodniczej i przekroczenie liczby miliona osób odwiedzających.

Ogród Chiński (Chinesischer Garten)

Ogród Chiński (Chinesischer Garten) jest największym tego typu założeniem w Europie (2,7 ha). Prace rozpoczęły się w 1997 roku, wg planów Pekińskiego Instytutu Klasycznej Architektury Ogrodowej. W 100 kontenerach przesłano drogą morską z Chin do Berlina drewno, kamienie, rzeźby i meble. Centrum ogrodu stanowi niewielkie jezioro, wokół którego skupione są pawilony, pagody, mosty, murki i rzeźby. Wszechobecne chryzantemy, magnolie i bambusy potęgują wrażenia odwiedzających, które można jeszcze pogłębić w Pawilonie Herbaty (Teehaus) przy degustacji tego najbardziej znanego chińskiego napoju.

IGA 2017

Ogrody Świata pozostaną otwarte do 16 października 2016 roku. Potem zostaną zamknięte dla zwiedzających do 13 kwietnia 2017 roku. Ponowne otwarcie nastąpi już w ramach Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej IGA 2017. Wstęp na teren ogrodów będzie znacznie droższy (20 €/dzień). Wystawa potrwa do 15 października 2017 roku. Więcej informacji na oficjalnej stronie IGA 2017. Poniższe informacje dotyczą Ogrodów Świata przed wystawą.

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Minimum dwie godziny. Wyprawę do Ogrodów Świata warto połączyć ze spacerem pod wiatrak oraz do najstarszej, zachowanej części dawnej wsi Marzahn, która w 1920 roku została włączona do Berlina. Taki program wraz z dojazdem ze śródmieścia zajmie nam w sezonie większą część dnia.
Gastronomia, sklepy: na terenie ogrodów jest kilka kiosków z przekąskami i napojami, chińska herbaciarnia oraz stoisko z lodami. Punkty czynne są w miesiącach letnich przy ładnej pogodzie. Przy głównym wejściu od strony Eisenacher Straße jest sklep z pamiątkami, nasionami i fachową literaturą.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: wstęp bezpłatny jest dla dzieci poniżej 6 roku życia, ulgowy dla dzieci i młodzieży 6-14 lat oraz dla niepełnosprawnych
Koncerty, degustacje herbaty i inne: podczas specjalnych akcji trzeba liczyć się z droższymi biletami wstępu lub dodatowymi opłatami do poszczególnych ogrodów. Z informacjami i kalendarzem imprez można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? Berlińska karta rabatowa Berlin WelcomeCard uprawnia do zniżek przy zakupie biletu po regularnej cenie – 33% (nie dotyczy imprez dodatkowych). Ogrody Świata uczestniczą również w programie partnerskim Berlin Highlights. Korzystając z innych atrakcji przy kolejnych przysługuje nam gadżet lub bonus. W Ogrodach Świata jest to bezpłatny plan, który normalnie kosztuje 2 euro. Jeśli ktoś planuje częstsze wizyty w Ogrodach Świata lub Britz warto rozważyć zakup rocznej karty, która uprawnia również do wstępu na liczne imprezy bez dodatkowych opłat, gdy ceny są wyższe. Koszt karty, ważnej na rok kalendarzowy, to 30 euro.

Ogrody Świata (Gärten der Welt)

Tematyka: ogrodnictwo, egzotyka, relaks
Adres: Eisenacher Str., 12685 Berlin
Telefon: +49 30 700906699
Www: www.gaerten-der-welt.de // IGA 2017
Godziny otwarcia: codz. od 9.00, zamknięcie kas o 16.00 (XI-II), 18.00 (III, X), 20.00 (IV-IX)
Bilety wstępu: 5€ (1,5€), poza sezonem niższe ceny (połowa XI do połowy III)

Dojazd:
Autobus: 195 (Gärten der Welt, startuje ze stacji S-Bahn Marzahn), X69 (Kienbergstr./Gärten der Welt)

Zobacz położenie Ogrodów Świata na mapie Google.

Obszerny film-spacer po Ogrodach Świata (bez komentarzy)

Bardzo pięknie zrobiony film w Ogrodzie Koreańskim:

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.