Noc Walpurgi w Berlinie
Przyznam się, że nigdy nie uczestniczyłam w nocnych szaleństwach tuż przed 1 maja. Powód był prosty: majówka to jeden z najbardziej wytężonych okresów pracy przewodnika w mieście. Trzeba było być wyspanym. A i wcześniej Noc Walpurgi w Berlinie (Walpurgisnacht) jakoś mnie nie interesowała, bo 1 maja kojarzył mi się z zamieszkami, demonstracjami i ogólnym niepokojem.
Dzisiaj poszłabym do Mauerpark (lub gdzie indziej) z ciekawości, zobaczyć jak ta uświęcona dawnymi zwyczajami tradycja wygląda w nowoczesnym wydaniu w wielkim mieście.
I oczywiście zawsze chciałam wziąć w najbardziej spektakularnej imprezie w Niemczech, to jest Nocy Walpurgi na Brocken w górach Harz. Tym bardziej, że od kilku lat jeżdżę śladami Goethego. No, ale na razie się nie zeszło, a mi pozostają tylko zdjęcia z moich wycieczek przed rozpoczęciem majówki.

Co się dzieje w Berlinie w Noc Walpurgi 2025
Majówkę w stolicy Niemiec możesz rozpocząć już po południu 30 kwietnia. Największe imprezy odbywają się w Mauerpark (park na terenie dawnych zabezpieczeń granicznych, z fragmentami wewnętrznego muru berlińskiego), w „artystycznej przestrzeni miejskiej” Holzmarkt oraz w miejscu o podobnym charakterze „Neue Zukunft”.
Mauerpark
„Pokojowa Noc Walpurgi” (Friedvolle Walpurgisnacht) zaczyna się już późnym popołudniem, bo od 16.00, programem dla dzieci. Mieszkańcy, goście i twórcy wspólnie kształtują ten wyjątkowy wieczór — z ogniskiem, muzyką, żonglerką ogniową, bańkami mydlanymi i tańcem w noc majową. Impreza ma charakter niekomercyjny, wstęp jest bezpłatny i jest to całkiem dobre miejsce oraz okoliczność, by doświadczyć berlińskiej atmosfery.
Mauerpark, od 16.00
Bernauer Str. 63, 13355 Berlin
Dojazd: M10 (Tram), 247 (Bus), Wolliner Str.
www.friedvolle-walpurgisnacht.de
Holzmarkt
Nazwa Holzmarkt przypomina o istniejącym tu kiedyś, nad brzegiem Sprewy targu drzewnym. Dzisiaj nawiązują do tego niewątpliwie barwne, drewniane elewacje budynków oraz infrastruktura. Trudno określić jednym słowem to miejsce, więc poprzestanę na „miejskiej wiosce”, powstałej z inicjatywy ludzi, chcących ocalić cenny grunt nad rzeką od kolejnych drogich apartamentowców i biurowców.
30 kwietnia pod hasłem Open Air odbędzie się impreza na świeżym powietrzu, rozpoczynająca sezon w Holzmarkt. Wstęp od 15.00, muzyka (4 DJ-ów) do 22.00 (potem można kontynuować w klubie KATER).
Holzmarkt 25, 15.00-22.00
Holzmarktstraße 25, 10243 Berlin
wstęp: 5€ (dzieci do lat 12 bezpłatnie)
Dojazd: S Ostbahnhof (S-Bahn lub bus)
www.holzmarkt.com
Neue Zukunft
Neue Zukunft to alternatywna przestrzeń kulturalna w Berlinie, łącząca niezależne kino, scenę koncertową, teatr i bar w jednym nieformalnym miejscu. Położona w dzielnicy Friedrichshain, działa w duchu DIY i gości zarówno wydarzenia muzyczne, jak i artystyczne eksperymenty. Latem przyciąga klimatycznym kinem plenerowym, a przez cały rok – autentyczną atmosferą i programem poza głównym nurtem.
30 kwietnia 2025 roku odbędzie się tam festyn pod hasłem „Noc Walpurgi”. Już od 16.00 pokazy artystów, muzyka DJ, targ staroci, kino na świeżym powietrzu, itp. Wstęp wolny.
Neue Zukunft, od 16.00
Alt-Stralau 68, 10245 Berlin
Dojazd: Bus 194, 347, M43 (Margrafenmarkt), S Treptower Park + 10 minut spacer
www.neue-zukunft.org
Goerzwerk
Pojęcia nie mam, kto miałby się wybrać na peryferia Berlina, do miejsca, w którym nigdy nie byłam, ale podaję, bo a nuż, ktoś nocuje w pobliżu. Goerzwerk znajduje się w okręgu Steglitz-Zehlendorf i w linii prostej do Brandenburgii ma jakieś 600 metrów. A położony jest przy Goerzallee. A na Goerzallee, w tamtejszych akademikach 20 lat temu spędziłam niejeden dzień i noc na… nazwijmy to „studenckich aktywnościach”.
Goerzwerk to zabytkowy kompleks przemysłowy, zbudowany w 1915 roku przez firmę Carla Paula Goerz’a. Specjalizował się on w optyce i precyzyjnej mechanice, a obiekt służył jako zakład produkcyjny sprzętu optycznego, w tym celowników wojskowych. W 1926 roku firma została wchłonięta przez konsorcjum Zeiss Ikon, co zakończyło jej samodzielną działalność. Mimo to, pamięć o jej produktach przetrwała, a jej produkty są nadal cenione przez kolekcjonerów i miłośników fotografii.
Współcześnie, dawna siedziba firmy w Berlinie została przekształcona w kompleks Goerzwerk, który łączy przestrzenie biurowe, pracownie artystyczne i miejsca wydarzeń kulturalnych, kontynuując tradycję innowacyjności i kreatywności.
I właśnie 30 kwietnia oraz 1 maja na terenie Goerzwerk odbędzie się familijny festyn połączony z targiem regionalnych produktów. Pojechałabym. Na zdjęciach wypatrzyłam blachy domowego ciasta, flaszki likieru jajecznego i obiecujące bochenki chleba. Ale to nie byłyby główne powody. W sobotę stawia się tam „drzewko majowe”. Maibaum to tradycyjnie ozdobione drzewo lub słup, stawiany 1 maja w niemieckich wsiach i miasteczkach jako symbol płodności oraz odradzającej się natury i wspólnoty. W Berlinie to ewenement. Dodatkowo jest muzyka na żywo, a w późniejszych godzinach taka z DJ-em. Jednak ja zdecydowałabym się na oprowadzanie po dawnym zakładzie (po niemiecku, 10€), gdyż interesuje mnie historia przemysłu i takie też lokalne zabytki. Ale rozumiem, że to nie dla każdego. Więc od razu dodam, impreza w Goerzwerk to raczej lokalny festyn, nic na wielką skalę, ale z całą pewnością autentyczny, z berlińskim klimatem na pograniczu wiejskiej Brandenburgii. W niedzielę ciąg dalszy, z lokalnym pchlim targiem (ubrania, zabawki), magikiem i muzyką na żywo. W oba dni, wstęp bezpłatny.
Goerzwerk, 30 kwietnia od 15.00, 1 maja od 12.00
Goerzallee 299, 14167 Berlin
Dojazd: Bus 285 (Alsterweg)
www.goerzwerk.de
Tanz in den Mai w klubach
Późnym wieczorem, 30 kwietnia, w wielu berlińskich klubach zaczynają się imprezy, chociaż pod nieco zakamuflowaną nazwą „Tanz in den Mai” (tanecznie w maj). Wstępy oscylują przeważnie między 10 a 25 euro. Jeśli jesteś zainteresowany/a poszukaj info na stronach klubów (ew. centrów kultury i barów) Berghain, Kulturbrauerei, Insomnia Club, Peter Edel, Barkett, Dunckerclub (świętowany Beltane), Birgit & Bier, Der Weiße Hase, Beate Uwe, Bohnengold, Humboldthain Club, Lokschuppen Berlin, Maaya, Void Club, Astra, Lido, Badehaus Berlin.
Noc Walpurgi
Noc Walpurgi, obchodzona z 30 kwietnia na 1 maja, to jedno z najstarszych i najbardziej fascynujących świąt w tradycji niemieckiej. W średniowieczu była związana z wierzeniami ludowymi i obrzędami mającymi na celu odpędzenie złych duchów oraz ochronę przed czarami. Nazwa „Walpurgisnacht” pochodzi od świętej Walpurgi, niemieckiej zakonnicy z VIII wieku, która miała chronić przed złem. W tradycji ludowej była to noc, kiedy czarownice miały spotykać się na górze Brocken w Harz, by odprawiać swoje rytuały.
W dawnych czasach Noc Walpurgi była obchodzona z ogniskami, tańcami, śpiewami oraz zabawami mającymi na celu zbliżenie ludzi do natury i zapewnienie urodzaju w nadchodzącym roku. Była to również okazja do świętowania w gronie wspólnoty, z naciskiem na obrzędy mające na celu odstraszenie złych duchów.
W Berlinie to miejska tradycja, która narodziła się w latach 90. jako anarchiczna celebracja wolności, inspirowana rytuałem „tańca majowego”. Początkowo obchodzona dziko na Kollwitzplatz i w Mauerparku, przez lata łączyła radosną improwizację z politycznym protestem, czasem przeradzając się w starcia z policją, płonące kontenery i zamieszki. Obecnie Noc Walpurgi to raczej spokojne wydarzenie z koncertami, festynami i atrakcjami dla rodzin. Ci, którzy wspominają jej buntowniczy charakter, dzisiaj prowadzą swoje dzieci na lokalny festyn, kieliszek eko-wina zagryzają pajdą chleba z wymyślnym „aufstrichem” (Brotaufstrich – smarowidło do chleba), a przed 22.00 już kimają na domowej kanapie.