Muzeum Pergamonu. Klasyk pośród berlińskich muzeów

Muzeum Pergamonu

Położony centralnie pośród muzealnego kompleksu budynek, został wzniesiony w neoklasycystycznym stylu w latach 1910-1930 wg planów Alfreda Messela i Ludwiga Hoffmanna. Stanął on na miejscu mniejszej budowli (1901-1909), która z powodu wad technicznych musiała zostać rozebrana jeszcze przed pierwszą wojną światową. Nowoczesna hala wejściowa z 1982 roku służyła jako główne wejście do 2014 roku.

W drugiej połowie XIX wieku, dzięki pracom niemieckich archeologów, berlińskie zbiory znacznie powiększyły swój stan. Wykopaliska prowadzone były m.in. w Olimpii, Pergamonie, Magnezji, Priene, Milecie i na Samos. Gmach muzeum z 1930 roku był prawdopodobnie pierwszym na świecie, wzniesionym pod konkretne zabytki architektury. Należy do nich monumentalny Ołtarz z Pergamonu, od którego muzeum wzięło swoją nazwę.

Dzisiaj zbiory podzielone są na trzy części: Kolekcja Klasycznej Sztuki Starożytnej (Antikensammlung), Muzeum Bliskiego Wschodu (Voderasiatisches Museum) i Muzeum Sztuki Islamu (Museum für Islamische Kunst).

Muzeum Pergamonu z powodu remontu zostanie całkowicie zamknięte w październiku 2023 roku. Ponowne otwarcie sali z Ołtarzem Pergamońskim oraz północnego skrzydła zaplanowano na 2027. Całe muzeum zostanie otwarte w 2037 roku.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Muzeum Pergamonu:

  • Ołtarz Pergamonu (Pergamonaltar) – monumentalne dzieło hellenistycznej architektury, wzniesione w Pergamonie w II w. p.n.e. z polecenia Eumenisa II dla uczczenia zwycięskiej bitwy nad Galatami (plemiona pochodzenia celtyckiego osiadłe w Małej Azji). Ołtarz, poświęcony Zeusowi i Atenie, stanowił wolno stojącą budowlę (nie w świątyni) i miał wymiary 36 x 34 metry. Długość zewnętrznego, tzw. Wielkiego Fryzu, przedstawiającego walkę bogów z gigantami, wynosiła 120 metrów. Wewnętrzny fryz, o wymiarach 79 metrów, otaczający właściwy ołtarz przedstawia dzieje Telefosa, syna Heraklesa, uważanego za mitycznego założyciela Pergamonu. Warto spojrzeć na makiety ustawione po obu stronach monumentalnych schodów, przedstawiające model starożytnego Pergamonu (akropolu) oraz samego ołtarza. W tej chwili sala z Ołtarzem jest niedostępna dla zwiedzających.
  • Brama Targowa z Miletu (Markttor von Milet) – wzniesiona w II w n.e. w mieście Azji Mniejszej, Milecie, prawdopodobnie z okazji wizyty cesarza Hadriana w 129 r. Łączy w sobie greckie i rzymskie elementy architektoniczne, możliwe, że niegdyś ozdobiona była licznymi rzeźbami. Zniszczona w średniowieczu podczas trzęsienia ziemi. Fragmenty bramy odkryto podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych przez Thomasa Wieganda w latach 1899-1903.
  • Brama Ischtar i droga procesyjna Babilonu (Ischtar-Tor/Prozessionsstraße von Babylon) – główna atrakcja i najbardziej wizualny obiekt Muzeum Bliskiego Wschodu. Brama poświęcona została bogini Isztar, w mitologii mezopotamskiej bogini wojny i miłości. Wzniesiona na przełomie VII i VI w p.n.e. za panowania króla Nabuchodonozora II, stanowiła początek drogi do świątyni Marduka, bóstwa opiekującego się miastem. Uwagę zwracają dekoracyjne, glazurowane, niebieskie cegły pośród których umieszczono wypukłe wyobrażenia zwierząt (w liczbie 575), symbolizujące bóstwa: lwy (Isztar), węże-smoki (Marduk) i byki (Adad, bóg burzy, deszczu, piorunów).
  • Fasada pałacu Mschatta (Mschatta-Fassade) – liczący sobie 33 metry długości fragment pałacu Mschatta był podarunkiem od sułtana osmańskiego Abdülhamida II dla cesarza Niemiec, Wilhelma II. Pochodzi on z nigdy nie ukończonego pustynnego pałacu, wznoszonego w VIII w. za panowania kalifa al-Wailda II w Jordanii. Nazwę Mschatta, oznaczającą dosłownie „zimowy obóz” przyjęli beduini, właściwe określenie się nie zachowało. Niedokończona budowla uległa później zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Fasada jest bogato zdobiona reliefami przedstawiającymi motywy roślinne (liście akantu) oraz zwierzęce (woły, lwy) jak również stworzenia z mitologii (centaury, gryfy).
  • Pokój z Aleppo (Aleppo Zimmer) – będący również częścią Muzeum Sztuki Islamskiej to drewniana, bogato zdobiona boazeria pokoju przyjęć domu kupieckiego w Aleppo z początku XVII w. Boazeria ma 2,5 metra wysokości i 35 metrów długości. W panelach ukryte jest 14 drzwiczek prowadzących niegdyś do innych pomieszczeń lub schowków. Malowidła zawierają zarówno chrześcijańskie, jak i islamskie motywy, psalmy, przysłowia i wiersze.

Muzeum Pergamonu (Pergamonmuseum)

Tematyka: architektura, sztuka starożytna, islam
Adres: Am Kupfergraben 5, 10178 Berlin
Wejście: James-Simon-Galerie, Bodestraße, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 266424242 (pn.-pt. 9.00-16.00)
Www: www.smb.museum
Godziny otwarcia: wt.-pt. 10.00-18.00
Bilety wstępu: 12€ (6€), do 18 lat bezpłatnie
Audio-przewodniki:: tak, w cenie zakupionego biletu, w języku polskim (przy bezpłatnym bilecie możliwość wypożyczenia za 2€)

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Górną granicę trudno określić. Minimum to ok. 1,5 godziny.
Zakup biletu: by zapewnić sobie wejście bez kolejek, najlepiej zakupić wcześniej bilet online. Jest on ważny w konkretnym dniu, na wybrane okienko czasowe. Zakupu i zamówień można dokonać na tej stronie lub tutaj. Również bilety bezpłatne (dla dzieci i młodzieży do lat 18 lub mając kartę rabatową) najlepiej zarezerwować online (skorzystaj z drugiego linku). Może się bowiem okazać na miejscu, że nie będzie już miejsc.
Garderoba i bagaż: w Galerii im Jamesa Simona, gdzie znajduje się wejście do muzeum dostępna jest garderoba oraz szafki na plecaki i torby. Do muzeum można wejść w wierzchnim odzieniu, ale kurtkę czy płaszcz trzeba mieć na sobie albo przewiązany w pasie (nie przełożone przez ramię czy torbę). Plecaki każdego rodzaju i duże torby należy zostawić w szafce (przyjmują 1 i 2-eurowe monety). Garderoba jest bezpłatna.
Toalety: toalety są bezpłatne, w Galerii Jamesa Simona (nie trzeba mieć biletu, by z niej skorzystać), jak i na terenie samego muzeum
Gastronomia, sklepy: w Galerii Jamesa Simona znajduje się kawiarnia i restauracja Cu29,  sklep z pamiątkami i tematyczna księgarnia.
Fotografowanie: w muzeum można fotografować bez lampy błyskowej i statywu. Tylko na użytek prywatny, bez praw do publikacji zdjęć. Nie ma opłat za pozwolenie na fotografowanie.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: bezpłatny wstęp mają wszyscy do 18 roku życia, klasy szkolne w ramach zgłoszonych zajęć z opiekunem, ulgowy wstęp przysługuje uczniom i studentom za okazaniem ważnej legitymacji. Więcej informacji o bezpłatnych i ulgowych wstępach na oficjalnej stronie muzeum.
Święta kościelne i państwowe: godziny otwarcia w święta wielkanocne, Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne podane są na oficjalnej stronie muzeum, po niemiecku, po angielsku.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe w Muzeum Pergamonu organizowane są dość często i trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Jeśli są zintegrowane ze stałymi ekspozycjami, wówczas bilet wstępu jest droższy. Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? (1) W Muzeum Pergamonu obowiązuje berlińska karta rabatowa  Berlin WelcomeCard w wersji 72h+ z Wyspą Muzealną. (2) W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeum jest bezpłatny dla wszystkich (więcej informacji). Kolejny sposób to (3) zakup 3-dniowej karty muzealnej, Museum Pass Berlin (można ją nabyć w kasie muzeum). (4) Jeszcze inną możliwością, by zaoszczędzić jest nabycie jednodniowego biletu na całą Wyspę Muzeów (tzw. Museumsinsel Alle Ausstellungen/Museum Island all exhibitions w cenie 19€).

Dojazd:

S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Hackescher Markt); S1, S2, S25, S26 (Friedrichstraße)
U-Bahn: U5 (Museumsinsel)
Tramwaj: M1, 12 (Am Kupfergraben); M4, M5, M6 (Hackescher Markt)
Autobus: 100, 300 (Lustgarten)

Zobacz położenie Muzeum Pergamonu na mapie Google

To może Cię również zainteresować

Oficjalna prezentacja Muzeum Pergamonu na kanale YouTube Państwowych Muzeów w Berlinie

Antikensammlungbilety do Muzeum PergamonuBrama IschtarBrama Targowa z Miletudroga procesyjna BabilonuMuseum für Islamische KunstMuzeum Bliskiego WschoduMuzeum PergamońskieMuzeum PergamonuMuzeum Sztuki IslamuOłtarz PergamonuPergamonPergamonaltarPergamonmuseumPokój z AleppoVoderasiatisches Museum
Comments (0)
Add Comment