Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie. Obszerne, ale ciekawe

Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie

Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie to bardzo dobry cel na pierwszą lub drugą wizytę w stolicy Niemiec. Jeśli jesteście z dziećmi, z całą pewnością docenią je bardziej niż oglądanie starożytnych skarbów na Wyspie Muzeów. Muzeum jest dość obszerne, zajmuje kilka budynków i posiada park z dalszymi eksponatami. Jeśli ktoś nastawia się na „wszystko”, zajmie to kilka godzin i będzie sporo chodzenia.

Na szczęście przy kasie można otrzymać bardzo przydatny plan orientacyjny w języku polskim (niestety na nowej stronie internetowej nie mogę znaleźć go nawet po niemiecku, a szkoda, bo byłby przydatny przed wizytą, jeśli nie ma się za dużo czasu).

Trochę historii

Zbiory Niemieckiego Muzeum Techniki mają znacznie dłuższą historię niż samo muzeum. Choć trudno w to uwierzyć, ale przed wojną w Berlinie znajdowała się setka muzeów (kolekcji) poświęcona tematom techniki, nauki czy odkryć. Najwięcej eksponatów zachowało się z dawnego Muzeum Transportu i Budownictwa (1906-1989), które w latach 80-tych ubiegłego wieku przekazano do nowo otwartego Niemieckiego Muzeum Techniki (1983).

Już samo położenie na terenie dawnego dworca towarowego Anhalter Bahnhof kwalifikuje muzeum do jednego z najciekawszych obiektów w Berlinie. Hala wejściowa, usytuowana w ceglanym budynku z 1908 roku, była dawniej siedzibą firmy, zajmującej się produkcją i rozwożeniem lodu do sklepów, hoteli czy fabryk (kiedy jeszcze nie znano lodówek).

Zachowały się również dwie lokomotywownie, które do dzisiaj pełnią, choć już tylko w muzealnym znaczeniu, swoje funkcje. W tym tysiącleciu dobudowano nowy pawilon, dobrze widoczny od strony kanału. Przeszklone fasady tworzą tutaj ostry kant, przywodząc na myśl wielki statek, który zacumował przy brzegu. Mieszczą się w nim działy żeglugi morskiej i lotnictwa. Ostatnia kondygnacja jest dostępna jako taras widokowy, z którego można zobaczyć częściową panoramę Berlina (przysłaniają ją nieco pobliskie biurowce).

Muzeum ma kilkanaście działów*: Chemia i Farmaceutyka, Energetyka, Technika Filmowa, Fototechnika, Historyczny Browar, Komunikacja Komunalna, Lotnictwo, Komunikacja (Media), Papiernictwo, Techniki Produkcji, Historia Automatyzacji i Komputerów, Kolejnictwo, Żegluga, Tekstylia. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane, jak na przykład kolekcje aparatów telefonicznych, odbiorników radiowych i telewizorów w dziale z mediami, niektóre skupiają się na wybranym aspekcie jak rekonstrukcja pierwszego komputera na świecie.

Bardziej szczegółowy opis powstaje przy kawie, którą można mi postawić.

Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum)

Tematyka: technika, komunikacja
Adres: Trebbiner Straße 9, 10963 Berlin (Kreuzberg)
Telefon: +49 30 902540
Www: technikmuseum.berlin
Godziny otwarcia: wt.-pt. 9.00-17.30, sb-nd., święta 10.00-18.00 (ostatnie wejście o 17.00)
Bilety wstępu: 8€ (4€), do 18 lat bezpłatnie, dostępne bilety rodzinne i bilety grupowe ze zniżką
Audio-przewodniki: dostępna bezpłatna aplikacja na telefon/tablet po polsku (Android lub iOS: Deutsches Technikmuseum) funkcjonująca jako pełny audio-przewodnik, najlepiej załaduj treści przed wyjazdem, w tej chwili z powodu przebudowy muzeum nie oferuje audio-przewodników na miejscu

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Minimum to dwie godziny na główne ekspozycje (nagrania w aplikacji trwają półtorej godziny). Łącząc zwiedzanie z innymi obiektami, które są w cenie biletu, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowy czas: park techniczny (+0,5h), Science Center Spectrum (dla dzieci, +1h) lub wystawa „Człowiek w drodze” (stare samochody, +1h).
Garderoba i bagaż: w hali wejściowej znajduje się garderoba oraz boksy na plecaki i torby. Plecaki każdego rodzaju i duże torby należy zostawić w szafce. Garderoba jest bezpłatna.
Toalety: znajdują się na parterze, przy kasach oraz na terenie muzeum. By skorzystać z tych przy kasach, nie trzeba mieć wykupionego biletu.
Gastronomia, sklepy: na terenie muzeum, w zabytkowej hali działa restauracja „Anhalt”. Obok jest sklep sieci Wasmuth, z pamiątkami, tematycznymi zabawkami i książkami. W budynku Spectrum jest kawiarnia i bar „Tor 25”.
Fotografowanie: w muzeum można fotografować bez doczepionej lampy błyskowej i statywu (z wbudowaną lampą błyskową można). Tylko na użytek prywatny, bez praw do publikacji zdjęć. Nie ma opłat za pozwolenie na fotografowanie.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: wstęp bezpłatny jest dla wszystkich poniżej 18 roku życia, wstęp ulgowy przysługuje m.in. studentom, nie ma zniżek dla seniorów, grupy powyżej 10 osób mają ulgowe bilety (dorośli 5 €/osoba, młodzież 2 €/osoba), są również bilety familijne. Więcej informacji na temat cen biletów wstępów na tej stronie.
Święta kościelne i państwowe: godziny otwarcia w święta wielkanocne, Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne podane są na oficjalnej stronie muzeum, po niemiecku, po angielsku. Muzeum pozostaje zamknięte 1 maja, 24, 25 i 31 grudnia.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe są organizowane regularnie nie tylko w muzeum, ale również w innych miejscach (np. na stacjach metra), zazwyczaj te muzealne nie powodują podwyższenia cen biletów wstępów. Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym?
(1) W Niemieckim Muzeum Techniki obowiązuje berlińska karta rabatowa WelcomeCard (zniżka 37%) oraz (2) 3-dniowa karta muzealna, Museum Pass Berlin (można ją nabyć w kasie muzeum). (3) We współpracy z Muzeum Przyrodniczym obowiązuje następująca promocja dla turystów indywidualnych: po okazaniu opłaconego biletu (normalny/ulgowy) do jednego z tych muzeów, w drugim otrzymuje się bezpłatny bilet dla osoby towarzyszącej. Oznacza to, że przy dwóch osobach odwiedzających oba muzea płaci się za trzy bilety. Zwiedzanie nie musi być tego samego dnia. (4) W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeum jest bezpłatny dla wszystkich (więcej informacji).

Dojazd

S-Bahn: S1, S2, S25 (Anhalter Bahnhof, ze stacji ok. 15 min pieszo )
U-Bahn: U1, U7 (Mökernbrücke), U1, U2 (Gleisdreieck)
Autobus: M29 (Schöneberger Brücke), ok. 5 minut pieszo

Zobacz położenie Niemieckiego Muzeum Techniki na mapie Google

To może również cię zainteresować

Prywatny film, pokazujący eksponaty z działu lotnictwa (bez komentarza)

Deutsches Technikmuseumdla dziecikomunikacjaKonrad ZuseNiemieckie Muzeum Techniki w Berliniepierwszy komputer na świeciesamolotyScience Center SpectrumSpectrumstatkitechnika
Comments (2)
Add Comment
 • Daria

  Dzień dobry, jadę z grupą szkolną, czy przyb muzeum jest miejsce, żeby wysadzić ich z autokaru?

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry,
   kiedy ja oprowadzałam, tuż przed głównym wejściem do muzeum był parking na 3 autokary. Teraz prawdopodobnie też jest. Jeśli nie było miejsca, wysadzało się grupę, a autokar odjeżdżał. Trzeba tylko uważać, bo Trebinner Strasse łatwo przeoczyć, trzeba zawrócić na jej końcu, bo parking jest po drugiej stronie (wymaga to trochę manewrów, ale standardowy autokar da radę), a skręca się na nią z jednokierunkowej ulicy. Być może jednak, coś od moich czasów się zmieniło. Pozdrawiam, Joanna