Muzea w Berlinie otwarte w poniedziałki

Muzea w Berlinie otwarte w poniedziałki

Jeśli Twój pobyt w Berlinie wypada akurat w poniedziałek, a masz ochotę wejść gdzieś do środka… nic straconego. Mit „zamkniętych muzeów” w poniedziałki już dawno stracił na sile. Stolica Niemiec jest dużym i różnorodnym miastem. Wystawy, muzea i atrakcje turystyczne są zarządzane przez różne podmioty i nie ma już problemu, by w deszczowy (lub upalny!) poniedziałek poszukać schronienia pod dachem czy we wnętrzach z klimatyzacją.

„Zamknięte poniedziałki” dotyczą jednak wszystkich placówek muzeów państwowych (a zatem takie klasyki jak galerie narodowe, Muzeum Egipskie czy Pergamon). Wyjątkiem są dwa muzea w Forum Humboldtów, czyli Muzeum Etnologiczne oraz Muzeum Sztuki Azji.

W poniedziałki zamknięte są również pałace i pomniejsze obiekty podlegające Fundacji Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburgia. Nie ma jednak problemów, by pospacerować sobie po dawnych, królewskich ogrodach. Chociaż wpis dotyczy Berlina, to dodam od razu wskazówkę, że jeśli bardzo chciał(a)byś doświadczyć „pruskiego blasku i splendoru” w oryginale, to w Poczdamie otwarty jest Nowy Pałac.

Fundacja Muzea Miejskie (uwaga, nazwa myląca, obejmuje kilka regionalnych muzeów historycznych) również część swoich placówek ma zamknięte w poniedziałki. Otwarte jest natomiast, moim zdaniem całkiem interesujące, muzeum w Kościele Św. Mikołaja (Muzeum Nikolaikirche).

Jedna z kaplic w muzeum Nikolaikirche w Berlinie © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Blauer Montag

„Zamknięte, niepracujące poniedziałki” to nie jest wymysł współczesnych czasów. Jest to jednak historia na inny wpis, a nawet blog (zapraszam na mój Viator Polonicus). Zwyczaj związany jest z różnymi branżami. W muzealnictwie, poniedziałek pozostawał wolny po weekendzie, kiedy to liczba odwiedzających, warsztatów czy oprowadzań zazwyczaj była wyższa.

Obecnie, jeśli muzea są czynne przez cały tydzień, poniedziałek nadal pozostaje najczęściej wybieranym dniem wolnym. Warto jednak sprawdzać dni otwarcia na oficjalnych stronach. W popularnych miejscowościach, by nie zostawiać turystów na lodzie, stosuje się dywersyfikację. Tak jest na przykład w Weimarze, gdzie w poniedziałki można zwiedzać miejsca związane ze szkołą Bauhaus i moderną, a we wtorki z literacką klasyką Goethego, Schillera i spółki.

I jeszcze jedno, jeśli na poniedziałek w danym landzie przypada dzień ustawowo wolny od pracy, to muzea pozostają zazwyczaj otwarte. Jest logiczne, że to właśnie w święta czy przedłużane weekendy ludzie chcą zwiedzać więcej. Te specjalne dni otwarcia (i zamknięcia) znajdziesz na stronach pod hasłami Sonderöffnungszeiten lub Feiertagsregelungen, itp. Przykładowo placówki Państwowych Muzeów w Berlinie są czynne każdego dnia od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego tak jak w niedzielę (2023).

Muzea na słynnej Wyspie Muzeów są czynne w święta wielkanocne. Na zdjęciu: rzeźba przy wejściu do Starej Galerii Narodowej © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

Berlińskie muzea w poniedziałki

Jak się okazuje, w Berlinie jest całkiem sporo muzeów czynnych w poniedziałki. Poniższa lista jest moim wyborem i ułożyłam ją według popularności oraz atrakcyjności. Symbol euro oznacza wstęp płatny. Do pełnej listy na oficjalnej stronie miasta prowadzi link na dole.

 1. Mauermuseum – Haus am Checkpoint Charlie € (Muzeum Muru)
 2. Jüdisches Museum (Muzeum Żydowskie)
 3. Humboldt Forum, częściowo € (Forum Humboldtów)
 4. Zitadelle Berlin € (Cytadela w Spandau)
 5. Museum Nikolaikirche € (Nikolaikirche – muzeum o początkach miasta)
 6. DDR Museum – Geschichte zum Anfassen € (Muzeum NRD)
 7. Stasi-Museum € (Muzeum Stasi)
 8. The Wall Museum East Side Gallery € (Muzeum Muru przy East side Gallery)
 9. Berlinische Galerie € (Galeria Berlińska)
 10. Werkbundarchiv – Museum der Dinge € (Muzeum Przedmiotów)
 11. Futurium (Jak będzie wyglądała przyszłość)
 12. Trabi Museum Berlin € (Muzeum Trabanta)
 13. Deutsches Spionagemuseum € (Niemieckie Muzeum Szpiegostwa)
 14. Berlin Story Museum € (Muzeum w dawnym bunkrze, historia miasta)
 15. Deutschlandmuseum € (Muzeum o Niemczech)
 16. Haus der Wannsee Konferenz (Dom Konferencji w Wannsee)
 17. Gropius-Bau € (wystawy czasowe)
 18. Brücke Museum € (muzeum sztuki, grupa Brücke)
 19. Käthe-Kollwitz-Museum € (muzeum sztuki poświęcone artystce)
 20. Kunsthaus Dahlem € (wystawy czasowe w dawnym atelier)
 21. Liebermann-Villa € (muzeum w domu malarza Maxa Liebermanna)

Spis muzeów otwartych w poniedziałki (aczkolwiek też zawierający nieścisłości) znajdziesz na stronie agencji marketingowej Berlina Visit Berlin

muzea otwarte w poniedziałkimuzea w Berliniemuzealny Berlinponiedziałek w Berlinie
Comments (0)
Add Comment