Ponad dachami Berlina. Mało znane i nieoczywiste punkty widokowe.

Ponad dachami Berlina

Ponad dachami Berlina to czwarta i ostatnia część serii o punktach widokowych w stolicy Niemiec. W pierwszej przedstawiłam te najpopularniejsze, które znajdują się w śródmieściu i są stosunkowo łatwo dostępne. Drugą część poświęciłam wieżom widokowym położonym nieco dalej od centrum, ale za to stanowiącym doskonały cel na jednodniową wycieczkę poza standardowymi ścieżkami turystów. Wreszcie w trzeciej części znalazły się wzgórza, bo i takie Berlin ma. Panorama z ich szczytów może „nie jest najwyższych lotów”, ale za to jest bezpłatna i stanowi rewelacyjne tło do zdjęć.

Teraz przyszedł czas na pozostałe punkty widokowe. Są wśród nich i te w śródmieściu i te położone dalej. Do niektórych trzeba się wcześniej zameldować, inne są dostępne np. jako kawiarnie. Jedno jest pewne, Berlin ma ogromne spektrum, jeśli chodzi o możliwości spojrzenia na miasto z góry.

Mam nadzieję, że mój przewodnik w języku polskim przypadł Wam do gustu, a już niedługo szukajcie na stronie specjalnego wydania PDF, w którym będzie więcej informacji praktycznych (takich jak dojazd, parkingi, ceny biletów itd.). O nim najszybciej dowiecie się ze strony FB Przewodnik po Berlinie dla zwiedzających.

1. Zionskirche

Zionskirche, położony jest w dzielnicy Rosenthaler Vorstadt (Mitte) i został ufundowany przez króla pruskiego i późniejszego cesarza, Wilhelma I. Był to akt dziękczynny ze strony władcy, gdy po zamachu na jego życie w Baden-Baden (1861) wyszedł bez szwanku. Wieża kościoła jest otwarta dla zwiedzających w każdą niedzielę, od 12.00 do 18.00 (od listopada do świąt wielkanocnych do 16.00) (1€).

Platforma widokowa oferuje widok w trzech kierunkach, w tym na południe w stronę śródmieścia. Wysokość nie jest znaczna (22 m), na pierwszym planie widać przede wszystkim dachy pobliskich kamienic, ale zimą, tuż przed 16.00, są wspaniałe warunki, by sfotografować n.p. zachód słońca ponad dachami Berlina.

Sam kościół ze swoją bogatą, ale mało znaną historią, jest również warty uwagi, głównie ze względu na działalność niemieckiego duchownego i opozycjonisty nazistowskiego reżimu, Dietera Bonhoeffera oraz ośrodka skupiającego grupy przeciwników enerdowskiego systemu w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Zionskirche, Zionskirchplatz, 10119 Berlin, www.zionskirche-berlin.de

Zionskirche, 2015 © Joanna Maria Czupryna
Ponad dachami Berlina, widok z tarasu wieży kościelnej Zionskirche, 2015 © Joanna Maria Czupryna

2. Carillon

Mało kto wie, że w pobliżu gmachu Reichstagu znajduje się największy w Europie carillon. A na jego wieżę można również okazjonalnie wjechać. Od maja do października, w niedziele i święta odbywają się koncerty, po których jest możliwość zwiedzania i wejścia na najwyższy taras (8€).

Berliński carillon składa się z 68 dzwonów i został wzniesiony w 1987 roku na 750-lecie miasta, z inicjatywy amerykańskiego muzyka Jeffreya Bossin. Z wysokości 40 metrów można spojrzeć na nową dzielnicę rządową i gmach Reichstagu z kopułą.
Carillon w parku Tiergarten, John-Foster-Dulles-/Ecke Große Querallee, 10557, Berlin, www.carillon-berlin.de

3. Skywalk Marzahn

To nie jest punkt dla tych, co cierpią na duży lęk wysokości. Za to jest dość wyjątkowy z dużym tarasem i rozległymi widokami.  Do tego bezpłatny.

Zacznijmy od dzielnicy. Marzahn kojarzy się Berlińczykom z wielkim poenerdowskim blokowiskiem. Słusznie, bo większość jego zabudowy powstała w latach 70. i 80. ubiegłego wieku i są to głównie wieżowce. Jeden przy drugim. Ale dzięki takim inicjatywom jak Ogrody Świata, Promenada Marzahn czy właśnie punkt widokowy Skywalk stopniowo zyskuje zainteresowanie turystów.

Swego czasu jeździłam namiętnie do dzielnicowej biblioteki Marzahn, bo tylko tam był tak szeroki wybór literatury na temat… bloków z wielkiej płyty. No i czekając na przystanku tramwajowym zawsze wpatrywałam się w wystające sponad bloku kratki punktu widokowego. Zaintrygowały mnie do tego stopnia, że postanowiłam się zgłosić na oprowadzanie.  Bo niestety, jedynym mankamentem jest to, że trzeba się wcześniej zgłosić telefonicznie lub mailowo (po niemiecku, po angielsku też przejdzie). Oprowadzanie jest po niemiecku, a angielskie informacje oprowadzający podaje w miarę możliwości (i umiejętności).

Ponad dachami Berlina w Marzahn oznacza niczym nie zakłócony widok z wysokości 70 metrów. Można dojrzeć i Wieżę Telewizyjną i odległe o 20 kilometrów zakłady cementowe w Rüdersdorf (Brandenburgia). Ale przede wszystkim można się zdziwić, jak zielony jest „betonowy” Marzahn. Dobrze widać też założenie dawnej wsi i historyczny wiatrak.

Początkowo punkt widokowy był jedynie niewielkim zawieszeniem, wystającym poza krawędź wieżowca. Trzeba było mieć mocne nerwy, gdyż jego podstawę stanowiły jedynie kratki z widokiem na dół. Ale że widoczność była dość ograniczona (tylko w jednym kierunku), to postanowiono poszerzyć miejsce o solidny taras na dachu wieżowca. I to już robi wrażenie. Polecam.
Raoul-Wallenberg-Straße 40, 12679 Berlin, Skywalk Marzahn

Skywalker Marzahn © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Zejście z tarasu widokowego do klatki schodowej © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus
Wisok na osiedle Marzahn i śródmieście Berlina w oddali © Joanna Maria Czupryna, Viator Polonicus

5. Klunkerkranich

Bar z własnym ogródkiem na dachu centrum handlowego Neukölln Arcaden. To jedno z kultowych miejsc na letnie wieczory, gdzie siedząc na tarasie, przy drinku można wpatrywać się w morze dachów przed nami. Widać Wieżę Telewizyjną i inne charakterystyczne budowle, ale w tym miejscu to mało ważne, bo po prostu sama atmosfera jest wystarczającym powodem, by chociaż raz zawitać do koralowego żurawia.

Jest to miejsce wielu koncertów, happeningów, odczytów, a nawet jarmarków świątecznych i pchlich targów, dokładny plan na stronie baru.
Karl-Marx-Straße 66, 12043 Berlin, www.klunkerkranich.org

Berlin na weekendCarillonGasometerKlunkerkranichMarzahnpunkty widokowe w BerlinieSkywalk MarzahnZionskirche
Comments (0)
Add Comment