9-Euro-Ticket, czyli o co chodzi z biletem za 9 euro

9-Euro-Ticket. Czy słyszeliście już o bilecie za 9 euro, który ma obowiązywać przez trzy miesiące w Niemczech? Jeśli nie, a lubicie wypadać za zachodnią granicę, planujecie latem zwiedzanie tego i owego, to koniecznie przeczytajcie poniższy wpis. Możliwe, że zaplanujecie na nowo swoje wakacje. 

9-Euro-Ticket

9-Euro-Ticket, czyli „bilet za 9 euro” to specjalna oferta w Niemczech, która będzie obowiązywać w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022. Za bilet kosztujący 9 euro miesięcznie będzie można podróżować wszystkimi środkami lokalnego i regionalnego transportu publicznego (ÖPNV) w całych Niemczech. Dla porównania 24-godzinny bilet w samym Berlinie ABC kosztuje 10 euro.

Kiedy obowiązuje 9-Euro-Ticket?

Oferta będzie obowiązywać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 roku. Dostępny będzie odrębny bilet na każdy kalendarzowy miesiąc. Przykładowo zakupując bilet 16 czerwca będzie on ważny do końca miesiąca, czyli 30 czerwca. Nie ma jednego biletu od razu na trzy miesiące. Bilet jest spersonalizowany, należy na nim umieścić swoje imię i nazwisko. W czasie podróży należy mieć dokument ze zdjęciem, potwierdzający naszą tożsamość.

Gdzie będzie obowiązywał 9-Euro-Ticket

Bilet będzie obowiązywał w środkach transportu publicznego ÖPNV w całych Niemczech. Skrótem ÖPNV (Öffentlicher Personennahverkehr) oznacza się regionalny transport publiczny. Chodzi tu o odróżnienie od dalekobieżnych, towarowych i prywatnych połączeń. W Niemczech funkcjonują dziesiątki związków komunikacyjnych, które mając w swoim obrębie jedną taryfę, oferują przejazdy regionalnymi pociągami, kolejką miejską, metrem, autobusami, tramwajami i promami. Ich zasięg może pokrywać się z granicami miasta czy landu, ale nie musi. Przykładem jest tu Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB), obejmujący dwa landy. Kupując bilet Berlin-Brandenburg-Ticket można było z nim się poruszać przez jeden dzień bez ograniczeń po Berlinie i Brandenburgii korzystając z autobusów, pociągów regionalnych (DB Regio jak i prywatnych przewoźników, np. ODEG czy NEB). Podobnie będzie funkcjonować 9-Euro-Ticket. Będzie on też ważny w pociągach regionalnych RE i RB Niemieckich Kolei oraz innych przewoźników w całych Niemczech (tylko w drugiej klasie).

Nie będzie on obowiązywać w pociągach dalekobieżnych IC, ICE, EC, ECE, Flixtrain. Nie będzie również obowiązywać w pociągach-atrakcjach turystycznych, jak na przykład kolejce wąskotorowej na Brocken. Również w pociągach, które mają odrębną, specjalną taryfę, np Berlin-Harz-Express, itp.

Zakres ważności biletu można sprawdzić na stronach związków komunikacyjnych. Innym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarki połączeń na stronie Deutsche Bahn. Jest tam opcja „Nur Nahverkehr” (tylko połączenia regionalne). Jeśli ją zaznaczymy, wykluczy ona pociągi dalekobieżne.

Gdzie można zakupić ten bilet?

9-Euro-Ticket będzie do nabycia w kasach, automatach i aplikacjach poszczególnych związków komunikacyjnych, przewoźników i DB.

UWAGA: niektóre związki komunikacyjne rozważają w tym okresie wyłączenie możliwości zakupu wszystkich biletów droższych niż 9 euro, by kupujący niepotrzebnie nie przepłacali. Genialne, prawda?

Zabieranie innych osób, psów i rowerów

Przy bilecie 9-Euro-Ticket nie będą obowiązywać zasady bezpłatnego zabierania psa, roweru czy dodatkowej osoby. Dzieci do lat 6 podróżują bezpłatnie generalnie. Dla innych trzeba wykupić osobny bilet. Dla psów i rowerów należy mieć bilet wg taryfy danego związku komunikacyjnego.

Kto może skorzystać z biletu 9-Euro-Ticket?

W oficjalnych informacjach nie ma jednoznacznie określonej grupy docelowej. Powołując się na odpowiedź, którą otrzymałam z BVG w Berlinie bilet będzie dostępny dla każdego, kto go nabędzie. Nie trzeba być zameldowanym czy mieszkać w Niemczech.

A co z tymi, którzy mają bilety abonamentowe?

Posiadacze biletów rocznych, semestralnych i podobnych nie muszą się martwić, że stracą. Różnica w cenie biletu za ten okres zostanie im zrekompensowana. Nie muszą kupować dodatkowo biletu, tylko dalej korzystać z dotychczasowego. Z pytaniami odnośnie rekompensaty powinni zwrócić się do swojego wydawcy biletu (odpowiedniego związku komunikacyjnego).

Czy należy spodziewać się tłoku w regionalnych pociągach, autobusach?

Pojawiły się prognozy, że niektóre pociągi mogą być przeładowane. Z moich podróży po Niemczech pamiętam, że i bez specjalnych okazji, latem w weekendy regionalne pociągi były pełne. Dotyczyło to zwłaszcza tras w górach i nad morzem. W niektórych landach będzie możliwość rezerwacji miejsca w regionalnym pociągu (odpłatnie). Dotyczy to Bawarii, Nadrenii-Palatynatu, Kraju Saary i Schlezwiku-Holsztyna. Należy również pamiętać, że lipiec i sierpień to okres ferii szkolnych i choć daty ich rozpoczęcia są zróżnicowane dla poszczególnych landów, to mobilność przy tak atrakcyjnej ofercie może być duża.

Skąd właściwie taki bilet?

9-Euro-Ticket to propozycja rządu w ramach działań łagodzących skutki obecnego kryzysu i drastycznych podwyżek cen (w tym paliwa). Jest ukłonem w stronę dojeżdżających codziennie środkami transportu publicznego do pracy lub szkoły  (tzw. Pendler). Do tego ma skłonić obywateli do częstszego korzystania z z komunikacji publicznej zamiast własnych aut. Część polityków, którzy są za bezpłatnym lub bardzo tanim transportem publicznym, interesuje, jak wielu obywateli skorzysta z tej oferty i jak wpłynie to na budżet państwa.

Źródła:
BVG, stan na 5 maja 2022
www.bahndampf.de, stan na 5 maja 2022
Berliner Morgenpost, 22 maja 2022

Więcej na podobny temat?
37 Komentarze
 1. Tomek :

  Czyli mając taki bilet, mogę korzystać z metra i autobusów w Berlinie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, pozdrawiam, Joanna

 2. Jarek :

  Czy na bilet 9 euro przejadę z Kunowic do Frankfurtu nad Odrą? Tam zdaje się chodzą regionalne db?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Nie kojarzę niemieckiego regionalnego DB na tej trasie (sprawdziłam też w rozkładzie jazdy). Tylko Polregio. Więc bilet za 9 euro nie obowiązuje na tej trasie. Pozdrawiam, Joanna

 3. Justyna :

  Moze ktos wie: jak najkorzystniej dojechać pociągiem z Warszawy do granicy Niemiec, zeby tylko przejsc granicę i wsiąść w niemiecki pociąg i dalej podróżować na tym bilecie za 9 euro? P.S. Dzięki za rzeczowe informacje w artykule!

  1. Joanna Maria Czupryna :

   O tym jak dojechać do Berlina pociągiem napisałam tutaj, ale ostatnia aktualizacja była w lutym 2020 roku i na razie nie mam czasu, by spojrzeć dokładnie, co się zmieniło. Jednak warto spojrzeć na ofertę polskich kolei. Pozdrawiam, Joanna

 4. Piotr :

  To jak jest na odcinku Zgorzelec – Gorlitz? 🙂 Można przejechać?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Jadąc Polregio nie jest pobierana żadna graniczna opłata. Na trasie jeżdżą też niemieckie regionalne pociągi (do Zgorzelca), wnioskuję, że nie pobierają opłaty. Koleje Dolnośląskie nie wiem. I znalazłam, że korzystając z DB Regio AG nie płaci się również na odcinku Ahlbeck – Świnoujście.

 5. Aleksandra :

  Czy z tym biletom moge dojechac z Berlina do Immenstat i jak sprawdzic , ktre dokladnie pociagi? Dzieki!

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Oczywiście, że można, ale jest to podróż na około 12-13 godzin. Połączenie można wyszukać w wyszukiwarce Deutsche Bahn na stronie http://www.bahn.de. W opcjach należy zaznaczyć „Nur Nahverkehr” lub wykluczyć pociągi ICE, EC, IC. Pozdrawiam, Joanna

 6. Monia :

  Czy jest jakieś połączenie pociągiem z Berlina do Świnoujścia, na bilecie za 9 EUR? Pozdrawiam,

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Wrzuciłam połączenie Berlin Hbf – Ahlbeck Grenze w wyszukiwarkę DB i pokazało mi, że jest możliwe przejechanie takiego odcinka (RE3 i RB23) na bilecie za 9 euro. Przesiadka jest w Züssow, całość trwa nieco ponad 4 godziny. Ten drugi pociąg dojeżdża do Świnoujścia Centrum, ale jak traktowany jest ten graniczny odcinek, tego nie wiem. Niestety nie jeżdżę na tej trasie, wiem jak jest na odcinkach Zgorzelec-Görlitz i Słubice-Frankfurt(Oder). Może ktoś uzupełni tą informację, pozdrawiam Joanna

 7. Magdalena :

  Czy dziecko do 6 lat jedzie za darmo również w pociągach regionalnych? Jeżeli tak, to czy muszę podać oprócz swoich danych dane dziecka na bilecie? Czy może muszę pobrać oddzielny darmowy bilet dla dziecka? Wiem, że po Berlinie komunikacja miejską dzieci do lat 6 mają darmowy przejazd. A jak jest z pociągami?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzieci poniżej 6 lat jeżdżą w pociągach regionalnych DB bezpłatnie i nie potrzebują dodatkowego biletu.

   1. kasia :

    Proszę o informację czy dziecko,które skończyło 6 lat miesiąc temu,musi zakupić bilet?
    Dziękuję

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Dzień dobry, tak takie dziecko potrzebuje odrębnego biletu-za-9-euro. Pozdrawiam, Joanna

 8. Andżelika :

  Czy kupię w Szczecinie bilet promocyjny za 9 euro czy tylko przez internet?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Niestety nie mam pojęcia, czy w Szczecinie na dworcu w kasach mają kody do tego biletu. Może ktoś inny, kto jeździ ze Szczecina odpowie jeszcze na to pytanie. Pozdrawiam, Joanna

 9. Eryk :

  Czy bilet 9 euro również obejmuje pociągi DB do Szczecina? Czy odcinek Polski nie jest nim objęty?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie jeżdżę do Szczecina pociągami DB, ale z tego co znalazłam na stronie związku komunikacyjnego VBB, bilet nie obejmuje polskiego odcinka. Pozdrawiam, Joanna

  2. Roman :

   My jechaliśmy z lotniska w Hamburgu do Szczecina na bilecie za 9euro. Od stacji Grambow do Szczecin Główny potrzebny jest dodatkowy bilet . Można go kupić u niemieckiego konduktora zanim dojedzie się do Grambow. Cena 2.5 euro

 10. Marta :

  A dla dziecka lat 13 bilet 9 euro to najlepsza opcja na 3 dni wieszania Berlina czy jest inna opcja ze zniżkami?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, nie przychodzi mi nic korzystniejszego na myśl. Pozdrawiam, Joanna

 11. Aleksandra :

  Ich suche einen Zug oder Bus von Hamburg nach Berlin für 9 Euro Ticket, sehe aber keine solchen Nahverkehrsverbindungen 😞?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, są połączenia pociągami regionalnymi z przesiadką w Schwerinie, tylko czas przejazdu wynosi od 4 godzin. Trzeba również wziąć pod uwagę, że pociągi nad i z nad morza są bardzo popularne i oblegane. W wyszukiwarce Deutsche Bahn należy zaznaczyć opcję „Nur Nahverkehr”, wówczas pokażą się połączenia z jedną przesiadką. Pozdrawiam, Joanna

 12. Mariusz :

  Dzień dobry,
  Czy na przedmiotowym bilecie można się dostać z Berlina do miasta Wustermark dokładnie chodzi mi o Designer Outlet Berlin.
  Skąd najlepiej i najprościej w Berlinie?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, na bilecie-za-9-euro można przejechać z Berlina do wspomnianego Outletu. Ze stacji kolejowej Elstal jest około 30 minut drogi, więc polecam autobus. A jak się dostać, to najlepiej skorzystać z aplikacji lub wyszukiwarki połączeń Deutsche Bahn lub BVG (wpisać Elstal, Designer-Outlet). Bo najlepiej i najprościej to np. ze Spandau, ale do Spandau też trzeba dojechać 😉 Polecam wszystkim wyszukiwarki połączeń. Berlin to duże miasto. Pozdrawiam, Joanna

 13. Kiki :

  Czy jest szansa na tym bilecie latwo dostać się z lotniska w Dortmundzie do Kolonii?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Dzień dobry, szansa jak najbardziej jest, bo lotnisko w Dortmundzie ma połączenia ÖPNV (autobusy związku komunikacyjnego VRR). Pytanie, co to znaczy łatwo. Szybko, mało przesiadek? Wyszukiwarka Deutsche Bahn wyrzuca głównie połączenia z autobusami lotniskowymi (opłacanymi dodatkowo), dlatego trzeba chwilę pokombinować, by wyszukać połaczenie na bilet za 9 euro. Ale da się. Pozdrawiam, Joanna.

 14. Anna :

  Mam pytanie. Czy ten bilet obwiązuje też na cała komunikację publiczną w berlinie – tj na autobusy oraz metro?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Tak, obowiązuje. Pozdrawiam, Joanna

 15. Kamil :

  A jak dokonywac rezerwacji na stronie bahn.de ? nie musze rezerwowac miejsca w pociagu np na podroz w sierpniu na danej trasie ? po prostu zjawiam sie na stacji z biletem i wsiadam ? nie wymagaja rezerwacji miejsca ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   W pociągach regionalnych nie ma obowiązkowej rezerwacji miejsc. Na wybranych trasach w landach Bayern, Schleswig-Holstein, Rheinland-Pfalz i Saarland jest możliwość rezerwacji miejsca (za dodatkową odpłatnością). Wykaz tras znajduje się tutaj. Ale nie ma takiego obowiązku. Obowiązku rezerwacji nie ma nawet w większości pociągów dalekobieżnych (typu ICE, ale na nie bilet-za-9 -euro nie obowiązuje). Nigdy nie rezerwowałam miejsca w regionalnym pociągu, a i na te dalekobieżne zdarzyło mi się parę razy w ciągu kilkunastu lat. Oczywiście należy liczyć się z tłokiem, a nawet niemożliwością podjęcia podróży w wybranym pociągu (to raczaj incydenty, ale zdarzają się). W Berlinie oblężenie jest np. w weekendy na trasach w kierunku Morza Bałtyckiego. Niektórzy przewoźnicy zastrzegają brak możliwości przewozu rowerów. Pozdrawiam, Joanna

 16. Lech :

  Czy ten bilet muszę skasować przy pierwszym wejściu do komunikacji objętej tym biletem, np. do metra w Berlinie ?

  1. Joanna Maria Czupryna :

   Nie trzeba go kasować, gdyż bilet jest ważny na miesiąc kalendarzowy. Ważne jest natomiast by wypisać na nim swoje imię i nazwisko i mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Pozdrawiam, Joanna

   1. Wojtek :

    Czy bilet aktywuje się od razu po zakupie?

    1. Joanna Maria Czupryna :

     Tak, ten w wydaniu papierowym trzeba podpisać. Kupiony online w aplikacji należy pokazywać kod do zeskanowania. Pozdrawiam, Joanna

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.