Liczne budowy i remonty w obrębie najstarszej części miasta w ostatnich latach, powodowały, że jarmarki pojawiały się i znikały, wędrowały gdzieś za inne budynki albo ich przestrzeń znacznie ograniczono.
Świąteczny jarmark przed Czerwonym Ratuszem należy do tych, które już od pierwszej edycji zaskarbiły sobie sympatię wszystkich. Były lata mierne pod względem atmosfery i wystroju, ale ostatnio jarmark znowu błyszczy. Dosłownie i w przenośni.
Berlin przed 100 laty
Lokalizacja zobowiązuje. Gdzie dzisiaj stoi wieża telewizyjna i Fontanna Neptuna przed 100 laty ciągnęły się wąskie uliczki z wysoką, kamieniczną zabudową. Część stoisk nawiązuje do tego swoim wystrojem. Pamiętam, jak przy pierwszym otwarciu głośno reklamowano „berlińską typową ulicę”, po to by już w kolejnych latach o niej zapomnieć z powodu licznych prac budowlanych. Na szczęście w okolicy już się pod tym względem uspokoiło i jest naprawdę ładnie.
Ciekawe postacie
Pomiędzy stoiskami czasem pojawia się „stara ciotka” opowiadająca bajki, albo artysta Zille z kartonami pod pachą. Gości trzykrotnie w ciągu wieczoru pozdrawia z góry mikołaj. Sanie z reniferami zawieszone są na linach wysoko ponad stoiskami, a przejazd kończy się niewielkim, ale efektownym odpaleniem sztucznych ogni.
Najpiękniejszy tor w Berlinie
Amatorzy łyżwiarstwa znajdą tutaj największy i najpiękniejszy jarmarkowy tor do jazdy. Usytuowany jest on wokół Fontanny Neptuna. Przy dźwiękach wiedeńskich walców można bezpłatnie (z własnymi łyżwami) szusować do upadłego. Wypożyczenie pary łyżew na półtorej godziny kosztuje 5€. Tor jest otwarty w godzinach funkcjonowania jarmarku, można jednak trafić na techniczną przerwę (do 30 min.).
Oczywiście diabelski młyn
Od 2018 nie ma już słynnego świątecznego lunaparku za centrum handlowym Alexa. Diabelski młyn pod Czerwonym Ratuszem jest teraz jedynym w okolicy. Goście wsiadają tu do zamkniętych gondoli i unoszą się na wysokość 50 metrów. Warto! Z góry widać Bramę Brandenburską, Aleję pod Lipami a nawet Wieżę Radiową w zachodniej części miasta. A pod stopami oczywiście pięknie oświetlony jarmark. Przyjmowane są zamówienia na rezerwację tzw. VIP-Gondoli z szampanem i wygodnymi sofami (do 10 osób).
Dzieci mile widziane
Dzieci ucieszy mini-zoo w świątecznym wydaniu, czyli osiołek Pedro i dwie owieczki Molly i Dolly w stajence. Do pogłaskania, podziwiania i fotografowania. Obok jest możliwość jazdy na kucykach. A kto nie chce na żywych, może zamienić rumaka na tego z zabytkowej, ponad 100-letniej karuzeli.
By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
- mini-podróż w czasie na średniowiecznym jarmarku pod gotyckim Kościołem Mariackim
(m.in. tradycyjne rękodzieło, warsztat kowala, zielone szkło z Czech, wypiekany chleb i tawerna) – niepotwierdzone 2022
Terminy 2022
- latający mikołaj w saniach, codziennie: 16.30, 18.30, 20.30
Moim zdaniem
Gastronomia: **/***
Atrakcje dla dzieci: **/***
Świąteczny asortyment: **/***
Program na scenie: świąteczne różności przy Fontannie Neptuna
Alexanderstraße 35, 10178 Berlin-Mitte
Otwarty: 21 listopada – 30 grudnia 2022
pn.-pt. 12-22, sb.-nd. 11-22, 1
24 grudnia zamknięty, 25-26 grudnia 11-21
www.berlinerweihnachtszeit.de
Dojazd
S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Alexanderplatz)
U-Bahn: U2, U5, U8 (Alexanderplatz), U5 (Rotes Rathaus)
Tramwaj: M4, M5, M6 (Spandauer Str./Marienkirche)
Bus: 100, 200 (Spandauer Str./Marienkirche)
Otwarcie jarmarku w 2016 roku