Świąteczny Jarmark przed Muzeum Bröhana

Lokalny jarmark z tradycyjnym rękodziełem w Charlottenburgu

W Berlinie, w adwentowe weekendy jarmarków jest od groma. Czasem dostaję komentarze i zapytania w mailach, dlaczego nie wspominam o tym czy innym jarmarku. Mogę wspomnieć, czemu nie. Mogę zrobić nawet całą serię o nich. Ale 99,9% turystów i tak odwiedzi te duże i czynne codziennie.

Lokalnie i kameralnie

Świąteczny jarmark przed Muzeum Bröhana to jeden z tych jarmarków, które są organizowane przez lokalną społeczność. Wystawcami są tu wyłącznie rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści z dzielnicy Charlottenburg, a ich towary są sprawdzane przed przyjęciem wniosku.

Na takich jarmarkach można znaleźć oryginalne upominki pod choinkę, napić się grzanego wina czy zjeść ciasto z domowego wypieku (ceny bardzo, bardzo konkurencyjne). Organizatorem jest Kiezbündnis Klausenerplatz e.V.

Ten jarmark odwiedziłam przy okazji. Naprzeciwko jest bowiem znacznie większy i czynny codziennie jarmark pod pałacem Charlottenburg. Na tym mniejszym kupiłam drobnego, ceramicznego mikołajka z zamiarem zamocowania go na opakowaniu prezentu, ale tak mi się spodobał, że zostawiłam go sobie do zdjęć.

Małe, nie zawsze znaczy cudne

Mieszkając w Berlinie, można sobie podjechać na ten czy inny jarmark. Jeśli znajoma mieszka w Steglitz, to poszukamy czegoś w okolicy. Ostatnio, jadąc w tamtym kierunku by sfotografować parę obiektów do artykułu, trafiłam na taki jarmark. Osiem stoisk, dwa anioły z ulotkami, bo rzecz działa się przed wejściem do centrum handlowego i parę ganiających się dzieci. Reszta to przechodnie, usiłujący ominąć budki w drodze przystanek.

Ten jarmark i kilkanaście mu podobnych są pięknie opisane na oficjalnych stronach Berlina.

Oczywiście, są lokalne jarmarki z atmosferą, one będą się tu sukcesywnie pojawiać. Adwentowe weekendy to dość wytężony czas pracy dla przewodników i nie zawsze jest możliwość, by podjechać gdzieś dalej.

Schloßstraße 1a, 14059 Berlin, Charlottenburg-Wilmersdorf
Otwarty: 2020 odwołany
www.klausenerplatz.de

Dojazd

M45 (Luisenplatz/Schloss Charlotteburg), 309 (Schloss Charlottenburg)

Bröhan-MuseumCharlottenburgjarmark świątecznyWeihnachtsmarkt
Comments (0)
Add Comment