Jarmark przed Pałacem Charlottenburg po raz pierwszy odbył się w 2007 roku. Słusznie przewidywano, że pięknie podświetlona fasada rezydencji wynagrodzi odwiedzającym niezbyt dogodny dojazd. Postawiono też na ukraińskie (wcześniej również rosyjskie) akcenty, gdyż dzielnicę zamieszkuje sporo obywateli z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Dla mnie jarmark w Charlottenburgu przez wiele lat był numerem 1 w Berlinie, dlatego warto pomyśleć, czy w tym roku nie udać się do dawnej królewskiej rezydencji.
Nie taki mały, na jaki wygląda
Można się zdziwić, ile stoisk mieści się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W części centralnej króluje gastronomia. Są tam obudowane pawilony, gdzie można wygodnie usiąść w cieple. Po bokach prezentują się wystawcy z rękodziełem, kosmetykami i regionalną spożywką. Ci ostatni zachwalają przyprawy (jak na każdym jarmarku), suszone owoce, alpejskie sery, szynki, norymberskie pierniki (drogie), francuskie ciasta i czekoladę. Czekoladowe kawałki w postaci zardzewiałych narzędzi, śrubek i nakrętek były kiedyś jarmarkowym hitem, ale dzisiaj wypatrzyłam je nawet w centrach handlowych w Polsce.
Różnorodność i pomysłowość
Lubię zaglądać na ten jarmark, gdyż oferta świątecznych dekoracji i drobiazgów pod choinkę jest staranniej dobrana niż na przykład na Placu Aleksandra. I nie ma opłat za wstęp, tak jak na Gendarmenmarkt. Próbowano je wprawdzie kiedyś wprowadzić, ale szybko się z tego wycofano.
Podoba mi się również, że muzyka jest tutaj tylko dla chętnych, by jej posłuchać. Są dwie sceny. Jedna prawdziwa, a druga to budka a’la przystanek autobusowy. Muzycy grają przyjemnie i mimo licznych trąbek, nie zagłuszają rozmów przechodzących.
Dzieci poczują się tu również „po królewsku”. Dobrą zabawę zapewnia jeden z największych, jarmarkowych placów zabaw w Berlinie. Nieco ukryty i przez to pustawy. Ceny za przejazd kolejką czy na karuzeli są podobne do tych w śródmieściu.
przyszłość jarmarku
Z powodu zapowiedzianej budowy centrum informacyjnego dla pobliskiego pałacu Charlottenburg, istnienie jarmarku było zagrożone już w tym roku. Jednak po analizie planów, okazało się możliwe przedłużenie umowy na kolejne dwa lata (2023 i 2024). Warto zatem wykorzystać okazję, by pospacerować w bajkowej scenerii, zanim jarmark będzie miał przymusową pauzę (co do jego dalszych losów lub zmiany lokalizacji też jeszcze nie ma rozstrzygnięcia, ukończenie budowy centrum zapowiedziano na 2027 rok).
By wspomnienia były wyjątkowe, na tym jarmarku warto uzupełnić je o
- wyjątkową fotografię pałacu Charlottenburg w świątecznym wydaniu (iluminacje na fasadzie pałacu)
Terminy 2023
- 27 listopada, godz. 19.00 — otwarcie jarmarku
- 6 grudnia, spotkania ze Św. Mikołajem (upominki i słodycze dla najmłodszych)
- 16 grudnia, przejazd przez miasto ponad 500 mikołajów na motorach (Christmas-Biker – Santa Claus on Road e.V.) pod mottem „Biker helfen Bedürftigen“ (Motocykliści pomagają potrzebującym), przy pałacu będą około 18.00
Moim zdaniem
Gastronomia: ***/***
Atrakcje dla dzieci: ***/***
Świąteczny asortyment: ***/***
Program na scenie: codziennie muzyka na żywo, na scenie występy chórzystów, na jarmarku kwartety muzyczne
Spandauer Damm 20-24, 14059 Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf
Otwarty: 27 listopada – 26 grudnia 2023 (niepotwierdzone)
W godzinach: pn.-czw. 14.00-22.00, pt.-nd. 12.00-22.00, 25 i 26 grudnia 12.00-20.00
Wstęp: bezpłatny
Dojazd:
Bus: M45 (Luisenplatz/Schloss Charlotteburg), 309 (Schloss Charlottenburg)