Ekologiczny Jarmark Świąteczny przy Sophienstraße

Dla miłośników bio-wursta

To niewielki jarmark, rozstawiony wzdłuż jednej z ulic historycznej dzielnicy Spandauer Viertel. Od wieży telewizyjnej dzieli go około 15 minut spaceru. Otwarty jest jedynie w adwentowe weekendy. Nie ma tu tłoku, ale na degustację co ciekawszych specjałów trzeba chwilę zaczekać. Dookoła zacne fasady i podwórza starego Berlina z klimatem z przełomu XIX i XX wieku. Do tego niezniszczony XVIII-wieczny Kościół Zofii (Sophienkirche) – barokowa perełka, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Ekologiczny jarmark. Moda czy potrzeba czasu?

Nie ma co się rozwodzić nad zaawansowaną świadomością ekologiczną Niemców, jest to powszechnie znany fakt. W Berlinie jarmarków z podobnymi akcentami jest kilka. A na zwykłych, jeśli coś jest BIO, z ekologicznej uprawy i nie aspiruje do zmutowanego potwora, to bądźcie pewni, że sprzedawcy Was o tym poinformują. W każdym języku.

Mam jednak wrażenie, że jarmark przy Sophienstraße jeszcze długo pozostanie w kategorii ciekawostek, przynajmniej dla przyjezdnych. Nie jest on duży i brak mu nachalności. To zalety. Ale nie jest też jakoś przesadnie porywający, jeśli chodzi o dekoracje, wygląd stoisk czy atmosferę. Może tak ma być. Oszczędnie, czyli ekologicznie.

Biowurst i fair trade

Żeby nie odebrać mylnego wrażenia: to nie jest jarmark vege i jest tu kiełbasa. Oraz pasztety w słoikach. Do tego soki, wypieki i czosnek. Wszystko wysokiej jakości i bio. Można się pokusić o kilka pomysłów, by tradycje na wigilijnym stole zastąpić paroma lżejszymi zamiennikami. To dla tych, co lubiących eksperymentować.

Dla zrównoważonych i kochających naturę znajdzie się wiele produktów fair trade (kawa, kawa) oraz gadżetów, zrobionych z materiałów z odzysku. Całkiem ciekawe. Niewygórowane ceny za wynajem stoiska przyciągają niszowych rzemieślników i artystów. Obrazki, kafelki, skrzynki, galanteria – do podziwiania i kupowania. Ja skusiłam się jedynie na maleńką ręcznie malowaną, magnetyczną zakładkę do książki.

Moim zdaniem

Gastronomia: **/***
Atrakcje dla dzieci: -/***
Świąteczny asortyment: **/***
Program na scenie: brak sceny

Sophienstraße, 10178 Berlin Mitte
Otwarty: 2020 odwołany
www.weihnachtsmarkt-sophienstrasse.de

Dojazd

S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Hackescher Markt)
U-Bahn: U8 (Weinmeisterstraße)
Tramwaj: M1 (U Weinmeisterstr./Gipsstr.)

ekologiczny BerlinEkologiczny Jarmark Świąteczny przy Sophienstraßejarmark świątecznySophienstraßeSpandauer ViertelUmwelt- und Weihnachtsmarkt in der SophienstraßeWeihnachtsmarkt
Comments (0)
Add Comment