Stare Muzeum, czyli klasyka na Wyspie Muzeum

Stare Muzeum na Wyspie Muzeów

Najstarsze muzeum w Berlinie, otwarte w 1830 roku, to nie tylko zgromadzone dzieła sztuki starożytnej, ale również wspaniała architektura. Wzniesiony w klasycystycznym stylu gmach ma piękną, wyeksponowaną na plac Lustgarten fasadę z 18 jońskimi kolumnami, otwartą halę i szerokie schody. Wewnątrz, centralne miejsce zajmuje rotunda, zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu i podkreślająca funkcję budynku jako świątyni sztuki.

Muzeum prezentuje na dwóch poziomach wystawę stałą „Antyczny świat Greków, Etrusków i Rzymian”. Ekspozycje podzielone są tematycznie. Na parterze są one poświęcone najstarszej historii Grecji, życiu codziennemu i religijnemu Greków, sztuce klasycznej oraz teatrowi. Przedstawiona jest również sylwetka Aleksandra Wielkiego i następstwa jego podbojów. W ostatnim pomieszczeniu można zapoznać się z 350-letnią historią zbiorów antycznych w Berlinie.

Na piętrze, pierwsze dwie sale dotyczą historii i sztuki Etrusków, starożytnego ludu zamieszkującego północną Italię, które później uległo romanizacji. W kolejnych salach przedstawiona jest sztuka i kultura Rzymian. Spory akcent położono na budowane przez nich wille i zakładane ogrody.

Co koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Rotunda z rzeźbami starożytnych bóstw – jedyne pomieszczenie w muzeum odrestaurowane z historyczną wiernością. Większość posągów stanowią nabytki króla pruskiego, Fryderyka II (1712-1786), które wcześniej znajdowały się w jego pałacach i ogrodach.
  • Posąg modlącego się chłopca (Betender Knabe) – żadna inna figura, wystawiona w muzeum, nie wzbudza tylu domysłów, co ten ponad metrowy posąg młodego mężczyzny z uniesionymi w górę rękoma. Została ona odlana na wyspie Rodos, prawdopodobnie pod koniec IV w p.n.e., a odnaleziona przy wznoszeniu murów miejskich na początku XVI wieku. W 1747 roku nabył ją Fryderyk II i postawił w ogrodzie Sanssouci naprzeciw okien biblioteki, w której spędzał dużo czasu (dzisiaj znajduje się tam XIX-wieczna kopia). Figura należała do ulubionych ozdób w XIX wieku. Jej pomniejszone kopie wykonywano masowo na sprzedaż.

Stare Muzeum (Altes Museum)

Tematyka: sztuka starożytna
Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin
Telefon: +49 30 266424242 (pn.-pt. 9.00-16.00)
Www:www.smb.museum
Godziny otwarcia: wt.-nd. 10.00-18.00
Bilety wstępu: 10€ (5€), do 18 lat bezpłatnie
Audio-przewodniki po polsku: nie, dostępne w języku niemieckim i angielskim

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Od jednej do dwóch godzin.
Garderoba i bagaż: przy wejściu znajduje się garderoba oraz szafki na plecaki i torby. Plecaki każdego rodzaju i duże torby należy zostawić w szafce (przyjmują 1 i 2-eurowe monety). Garderoba jest bezpłatna.
Toalety: znajdują się na parterze i pierwszym piętrze, aby z nich skorzystać trzeba zakupić bilet.
Gastronomia, sklepy: na terenie muzeum działa niewielka kawiarnia Café im Alten Museum, przy kasie można nabyć pamiątki, a więcej w tematycznej księgarni na pierwszym piętrze.
Fotografowanie: w muzeum można fotografować bez lampy błyskowej i statywu. Tylko na użytek prywatny, bez praw do publikacji zdjęć. Nie ma opłat za pozwolenie na fotografowanie.
Wstęp ulgowy i bezpłatny: bezpłatny wstęp mają wszyscy do 18 roku życia, klasy szkolne w ramach zgłoszonych zajęć z opiekunem, ulgowy wstęp przysługuje uczniom i studentom za okazaniem ważnej legitymacji. Więcej informacji o bezpłatnych i ulgowych wstępach na oficjalnej stronie muzeum.
Święta kościelne i państwowe: godziny otwarcia w święta wielkanocne, Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne podane są na oficjalnej stronie muzeum, po niemiecku, po angielsku.
Wystawy czasowe: wystawy czasowe w Starym Muzeum są organizowane sporadycznie, zazwyczaj nie powoduje to podwyższenia cen biletu. Z informacjami i kalendarzem wystaw można się zapoznać na tej stronie.
Bilety kombi, karty muzealne itd. czyli jak uczynić zwiedzanie trochę tańszym? (1) W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeum jest bezpłatny dla wszystkich (więcej informacji). Ponadto może opłacać się zakup (2) berlińskiej karty rabatowej WelcomeCard, wersji z Wyspą Muzealną (72h+M). Kolejny sposób to (3) zakup 3-dniowej karty muzealnej, Museum Pass Berlin (można ją nabyć w kasie muzeum). Jeszcze inną możliwością, by zaoszczędzić jest (4) nabycie jednodniowego biletu na całą Wyspę Muzeów (tzw. Museumsinsel Alle Ausstellungen/Museum Island all exhibitions w cenie 19€).

Dojazd

S-Bahn: S3, S5, S7, S9 (Hackescher Markt); S1, S2, S25, S26 (Friedrichstraße)
U-Bahn: U5 (Museumsinsel)
Tramwaj: M1, 12 (Am Kupfergraben); M4, M5, M6 (Hackescher Markt)
Autobus: 100, 300 (Lustgarten)

Zobacz położenie Starego Muzeum na mapie Google

To może cię również zainteresować

Na Google Arts & Culture można oglądać 76 wybranych dzieł ze Starego Muzeum. Katalog online monet SMB od starożytności do czasów współczesnych do obejrzenia na tej stronie (absolutny hit dla numizmatyków).

Oficjalna prezentacja Starego Muzeum na kanale YouTube Państwowych Muzeów w Berlinie

Altes MuseumMuseumsinselStare Muzeumsztuka starożytna w BerlinieWyspa Muzeów
Comments (0)
Add Comment