Muzeum Astronomii w Berlinie

Niewielkie Muzeum Astronomii zlokalizowane jest w budynku najstarszego, publicznego obserwatorium astronomicznego w Niemczech (Archenhold-Sternwarte). Zostało ono wzniesiony w 1909 roku i od tego roku istnieje również wystawa poświęcona astronomii. Można się na niej dowiedzieć, jak ludzie obserwowali niebo w dawnych czasach, jakich używali narzędzi, jak wyglądały pierwsze obserwatoria (modele Stonehenge i indyjskiego obserwatarium Jantar-Mantar z XVIII w.). Wrażenie robi rekonstrukcja koła południkowego (urządzenia pomiarowego) z obserwatorium Bogenhausen koło Monachium (1891). Ponadto odwiedzający mogą dokładnie obejrzeć, a nawet dotknąć fragmentu meteorytu, który spadając utworzył słynny krater w Arizonie. Eksponat nie jest nawet zabezpieczony, gdyż jego waga – 283,5 kg – jest najlepszą gwarancją przeciw potencjalnym amatorom gwiezdnych skał.

Atrakcją, która przyciąga wzrok już z zewnątrz, jest największy na świecie teleskop soczewkowy (21 metrów), zaprezentowany po raz pierwszy w 1896 roku na wystawie przemysłowej w Berlinie. Można mu się przyjrzeć z bliska, wychodząc na dach obserwatorium, ale jeśli ktoś chce zobaczyć tą olbrzymią lunetę w akcji powinien wybrać się na niedzielne oprowadzanie (15.00), podczas którego cała „machineria” puszczana jest w ruch. Dla tych, którzy nie będą mieli takiej okazji, na pocieszenie pozostaje makieta, której model prezentuje w czasie rzeczywistym wszystkie obroty jakie może wykonać luneta.

Warto wspomnieć, że w tym budynku 2 czerwca 1915 roku swój wykład miał Albert Einstein. Informuje o tym tablica pamiątkowa na drzwiach sali, w której znany naukowiec prezentował teorię względności.

Muzeum Astronomii (Himmelskundliches Museum)

Tematyka: technika, astronomia
Adres: Alt-Treptow 1, 12435 Berlin
Telefon: +49 30 536063719
Www: www.sdtb.de
Godziny otwarcia: śr.-nd. 14.00-16.30
Bilety wstępu: bezpłatnie
Audio-guidy: nie; informacje po niemiecku i angielsku

Informacje praktyczne

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? Około pół godziny.
Toalety: są w budynku obserwatorium.
Fotografowanie: w muzeum można fotografować bez lampy błyskowej i statywu. Tylko na użytek prywatny, bez praw do publikacji zdjęć. Nie ma opłat za pozwolenie na fotografowanie.
Zwiedzanie z przewodnikiem: oprowadzania bez meldunku są w języku niemieckim, czw. 20.00, sb., nd. o 15.00, płatne dodatkowo.

Dojazd:
S-Bahn: S8, S85, S9, S41, S42 (Treptower Park), S8, S85, S9 (Plänterwald) + ok. 15 minut spacer
Autobus: 165, 166, 265 (Alt-Treptow)

Zobacz położenie Muzeum Astronomii na mapie Google

Albert EinsteinArchenhold-SternwarteastronomiaHimmelskundliches MuseumMuzeum Astronomii w Berlinieobserwatorium astronomiczneteleskop soczewkowy
Comments (0)
Add Comment