Karty rabatowe w Berlinie, czyli jak zaoszczędzić na wstępach

Karty rabatowe w Berlinie

Wzorem innych dużych metropolii, Berlin również posiada kilka kart turystycznych, które pozwalają zaoszczędzić na zwiedzaniu. Można je podzielić na dwie kategorie:

 • dające jedynie procentowy rabat na bilecie wstępu
 • all inclusive, czyli płaci się raz za kartę i korzysta z atrakcji bez dodatkowych kosztów

Wyjątkiem jest karta Berlin WelcomeCard All Inclusive, która łączy oba rodzaje. Płacąc za nią ustaleną cenę, ma się dostęp do 30 atrakcji bez kupowania odrębnego biletu, jak i do 180 pozostałych partnerów, który oferują zniżki na bilety i usługi.

Kolejną różnicą jest ujęcie biletu komunikacji miejskiej w cenie karty. To dość ważne, bo pozwala mocno zminimalizować koszty transportu miejskiego w trakcie dłuższych pobytów. Biorąc to pod uwagę, możemy wyróżnić:

 • karty, które pełnią funkcję biletu na komunikację miejską
 • karty, które tej funkcji nie mają

I znowu pojawia się tutaj Berlin WelcomeCard All Inclusive, która jako jedyna ma tą opcję do wyboru. Oczywiście za odpowiednią dopłatą. To może się przydać, gdy mamy na przykład hotel w śródmieściu i pierwszego dnia decydujemy się na zwiedzanie atrakcji w zasięgu pieszego spaceru. A kolejnego korzystamy z autobusu wycieczkowego Wskakuj/Wyskakuj i  w ten sposób podjeżdżamy pod wybrane muzea. Bilet nie będzie nam potrzebny.

Kolejny podział jest może mniej istotny dla turystów, ale warto wiedzieć, że są oficjalne karty wydane przez miasto Berlin oraz innych wydawców. Ci drudzy mają najczęściej całą sieć podobnych kart w innych miastach Europy.

Rabaty czy all inclusive? Jakie karty są w Berlinie?

Zacznijmy od tych oferowanych przez miasto. Króluje tu niepodzielnie Berlin WelcomeCard, która ma najwięcej partnerów i wersji. Dlatego też dokładny opis jej możliwości umieściłam w osobnym wpisie. Tutaj wymienię pokrótce wszystkie miejskie karty.

 • Berlin WelcomeCard – karta rabatowa; dostępna na strefy AB lub ABC jako bilet komunikacyjny; czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; około 200 partnerów (zniżki do 50%); osobny wariant ważny 72h z Wyspą Muzeów (wstęp do muzeów bez dodatkowych kosztów); nie ma dopłaty do dzieci (max troje w wieku 6 do 14 lat włącznie na kartę dorosłego), bezpłatne dodatki online i fizyczne w postaci mapy, przewodnika lub broszurki
 • Berlin WelcomeCard All Inclusive – połączenie karty rabatowej z all inclusive; do wyboru wersja z biletem komunikacyjnym lub nie na strefy ABC, czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; 30 partnerów w ramach all inclusive oraz 180 partnerów rabatowych (zniżki do 50%); osobne karty dla dzieci w niższej cenie (do 14 lat włącznie); bezpłatne dodatki online i fizyczne w postaci mapy, przewodnika lub broszurki
 • Berlin CityTourCard – karta rabatowa, dostępna na strefy AB lub ABC jako bilet komunikacyjny; czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; 17 partnerów (zniżki do 35%); nie ma dopłaty do dzieci (max troje w wieku 6 do 14 lat włącznie na kartę dorosłego)
 • MuseumsPass – karta all inclusive; nie jest biletem komunikacji miejskiej; czas korzystania 3 dni; 30 muzeów; osobna karta ulgowa dla uczniów i studentów

Berlin ma jeszcze trzy karty oferowane przez zewnętrznych wydawców.

 • Berlin Pass – karta all inclusive; nie jest biletem komunikacji miejskiej; czas korzystania 3 dni; około 50 partnerów; osobna karta dla dzieci w niższej cenie (do 14 lat włącznie); bezpłatne dodatki online w postaci mapy, przewodnika lub broszurki
 • EasyCityPass Berlin – karta rabatowa, dostępna na strefy AB lub ABC jako bilet komunikacyjny; czas korzystania 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni; około 75 partnerów (zniżki do 50%); nie ma dopłaty do dzieci (max troje w wieku 6 do 14 lat włącznie na kartę dorosłego), bezpłatne dodatki online i fizyczne w postaci broszurki
 • Go Berlin Pass – opis już wkrótce

Berlin CityTourCard

Berlin CityTourCard jest kartą rabatową. Ma zaledwie kilkunastu partnerów, za to atrakcyjną cenę. Może się opłacać komuś, kto liczy głównie na bilety komunikacji miejskiej i kilka wybranych wstępów/atrakcji. Powinien jednak porównać ceny i zakres atrakcji z EasyCityPass Berlin.

Karta pełni funkcję biletu komunikacji miejskiej i jest dostępna w wersji do wyboru: na strefę AB lub ABC. Ta druga obejmuje m.in. Poczdam i lotnisko Schönefeld. W przeciwieństwie do karty Berlin WelcomeCard nie zawiera żadnej zniżki na atrakcje w Poczdamie.

Można wybrać czas jej obowiązywania na 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni. Przy 48 i 72 godzinach czas liczy się od skasowania karty/biletu. Przy 4, 5 lub 6 dniach od skasowania do północy ostatniego dnia.

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek i przejazdów bez konieczności zakupu osobnej karty. Zakres zniżki może się jednak różnić od dorosłego. Warto pamiętać, że w berlińskiej komunikacji miejskiej dzieci poniżej 6 lat pod opieką dorosłego korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a do 14 lat są uprawnione do ulgi. Do wielu muzeów dzieci i młodzież do lat 18 wchodzi bezpłatnie.

Jeśli chodzi o zniżkowe atrakcje, to wśród partnerów jest m.in. wieża telewizyjna, Gabinet Figur Madame Tussauds, Muzeum NRD i Niemieckie Muzeum Szpiegostwa. Ponadto są zniżki na rejsy armatora Stern&Kreis, autobus typu Wskakuj/Wyskakuj City Circle Yellow Sightseeing, wycieczki z przewodnikiem i kilka restauracji. Wszystkich partnerów honorujących tą kartę możesz zobaczyć tutaj.

Gdzie kupię tą kartę?

Kartę można kupić online, w automatach biletowych na stacjach metra i kolejki miejskiej, na obu lotniskach, w punktach sprzedaży BVG oraz w punktach informacji turystycznej Berlin Tourist Info.

Warianty cenowe karty
Karta Berlin CityTourCard
48 h 20€ (AB) // 25€ (ABC)
72 h 30€ (AB) // 35€ (ABC)
4 dni 40€ (AB) // 45€ (ABC)
5 dni 43€ (AB) // 48€ (ABC)
6 dni 45€ (AB) // 49€ (ABC)

EasyCityPass Berlin

EasyCityPass Berlin jest bardzo podobną kartą do CityTourCard, ale ma trzykrotnie więcej partnerów i tylko nieznacznie wyższe ceny (w niektórych wariantach takie same). Zniżki są minimalnie mniejsze niż przy innych tego typu kartach. Za to wśród partnerów znajdą się unikaty, nie współpracujące z żadnym innym wydawcą kart.

Karta pełni funkcję biletu komunikacji miejskiej i jest dostępna w wersji do wyboru: na strefę AB lub ABC. Ta druga obejmuje m.in. Poczdam i lotnisko Schönefeld.

Można wybrać czas jej obowiązywania na 48h, 72h, 4, 5 lub 6 dni. Przy 48 i 72 godzinach czas liczy się od skasowania karty/biletu. Przy 4, 5 lub 6 dniach od skasowania do północy ostatniego dnia.

Jeśli dorosłemu posiadaczowi karty towarzyszy jedno, dwoje lub troje dzieci w wieku 6-14 lat, również one są uprawnione do zniżek i przejazdów bez konieczności zakupu osobnej karty. Zakres zniżki może się jednak różnić od dorosłego.

Kartę można w prosty sposób zakupić online, a potem wymienić na bilet w Berlinie.

Warianty cenowe karty
Karta Berlin CityTourCard
48 h 24€ (AB) // 27€ (ABC)
72 h 32€ (AB) // 38€ (ABC)
4 dni 40€ (AB) // 46€ (ABC)
5 dni 45€ (AB) // 51€ (ABC)
6 dni 49€ (AB) // 54€ (ABC)

Wszystkie zniżki EasyCityPass Berlin można podejrzeć na tej stronie.

MuseumsPass Berlin – jeden bilet do 30 muzeów

Museumspass to karta, która gwarantuje wejście bez dodatkowych do ponad 30 berlińskich muzeów (wśród nich m.in. Muzeum Pergamonu, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrodnicze, Galeria Malarstwa). Karta ważna jest przez 3 następujące po sobie dni. Jej cena wynosi 32€ (ulgowa cena 16€ dla uczniów i studentów).

Zakupić kartę można bardzo prosto przez internet. A ponadto w punktach informacji turystycznej oraz wszystkich muzeach, w których obowiązuje.

Warto również pamiętać, że przy popularnych muzeach, takich jak na przykład Muzeum Pergamonu czy Nowe Muzeum, karta nie upoważnia do wejścia bez kolejki (jeśli takowa się utworzy). Najlepiej wcześniej nabyć przez internet tzw. bilet zerowy na konkretną godzinę.

Tutaj zobaczysz spis wszystkich muzeów.

Berlin CityTourCardBerlin WelcomeCardBerlinPasskarty rabatowe w Berliniekarty turystyczne w BerlinieMuseumsPass Berlinmuzea w Berlinierabaty i zniżki
Comments (5)
Add Comment
 • Kasia

  Dzień dobry,
  Kupując bilet Berlin City Tour Card na 4 dni, to czy jeżeli kupię bilet w poniedziałek i skasuje go np. o 17:00, to do kiedy będzie ważny? Do czwartku czy do piątku do północy?

 • Krzysztof

  Dzień dobry,
  Przeczytałem cały opis dot. biletów (dużo różnych opcji) i nasunęło mi się takie pytanie: na wycieczkę wybieramy się całą rodziną, 2 dorosłych i dziecko 6-14 lat. Ile kart powinniśmy zakupić (w wersji 4-dniowej) aby móc korzystać z komunikacji miejskiej oraz zniżek na atrakcje? Czy 2 sztuki wystarczą? A może wystarczy 1 karta, bo wgrywane na nią jest X biletów? Jak to działa w Berlinie?
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, no „dużo różnych opcji” to specjalność Berlina. Jeśli chodzi o kartę Berlin WelcomeCard to kupuje się 2 karty dla dorosłych, a dziecko jest automatycznie podpięte pod jedną z kart (nie ma znaczenia którą, należy mieć dokument stwierdzający wiek dziecka). Chodzi tutaj o przejazdy komunikacją miejską (nie kupuje się już wtedy żadnych biletów), w muzeach i atrakcjach jest to już różnie: takie dziecko czasem wchodzi bezpłatnie z urzędu (niestety pandemia namieszała przy rezerwacji online biletów na okienka czasowe; jeśli korzysta się z takiej rezerwacji i jest ona udostępniona na stronie placówki, to trzeba wyszukać opcję „bilet z Berlin WelcomeCard”, by uzyskać odpowiednią zniżkę, oraz poszukać biletu zerowego dla dziecka; niektóre muzea wymagają tych biletów, nawet jeśli nic one nie kosztują do kontroli liczby wejść na daną godzinę), dalej: dziecko może uzyskać zniżkę na tą kartę i może być ona różna od zniżki dorosłego, trzecia opcja: w danej placówce może w ogóle nie być zniżki dla dziecka (kupuje się dla niego bilet ulgowy po prostu z racji wieku)… Polecam sprawdzanie warunków na oficjalnych stronach wydawców kart. Pozdrawiam, Joanna

 • Beata

  Dzień dobry. Wybieramy się na przedłużony weekend do Berlina i pani przewodnik jest nieocenionym źródłem informacji. Mam pytanie, czy Karta MusseumsPass upoważnia do darmowego lub zniżkowego wejścia do Pałacu Charlottenburg? Pozdrawiam BJ

  • Joanna Maria Czupryna

   Dzień dobry, niestety Pałac Charlottenburg nie wchodzi do oferty Museumspass. Na oficjalnej stronie VisitBerlin jest pełny spis muzeów. Należy patrzeć na spis, a nie opis, który informuje, że W POBLIŻU pałacu Charlottenburg są dostępne muzea. Sam pałac nie jest. Link do oficjalnej strony ze spisem muzeów. Dziękuję za miłe słowa i życzę przyjemnego pobytu w Berlinie, pozdrawiam Joanna